לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
פלילי | תעבורה | אסירים | מעצרים וחקירות
0546618438 מידע מורחב
עו"ד סימון חדאד
משפט פלילי | פשיעה חמורה | צווארון לבן
עו"ד עדן פוליטקין
פלילי | צווארון לבן | תעבורה | תכנון ובנייה
עו"ד קטי צווטקוב
פלילי | פשע חמור | אלימות | סמים | בינלאומי | דוברת רוסית
עו"ד זיו קדוש
פלילי | פשיעה חמורה | סמים | מעצרים וחקירות | ייצוג אסירים
עו"ד שרון קינן
פלילי | פשיעה חמורה | מעצרים וחקירות | אסירים | מנהלי | נוער | צבאי
עו"ד דן באומן
פלילי | מעצרים | סמים | מין | אלימות | רכוש | צבא | נוער

שוטרים עם סטייל

מהירות ויפות, ישנות וחבוטות, מלכותיות וחזקות, אהובות ונחשקות. חמש המכוניות הקלאסיות של השוטרים מסדרות הטלוויזיה והסרטים הכי מיתולוגיים. פרק שני בסדרה
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
  action

תארו לכם בלש ישראלי קשוח, שמסתובב באחד השווקים המוכרים בארצנו הקטנטונת, בחיפוש אחר בדלי מידע וקצוות חוטים לקראת פענוח הפשע התורן. עכשיו תארו את אותו הבלש חוזר לרכב שהחנה אי שם לצד מדרכה צבועת כחול לבן, נכנס לתוכו ועוזב תוך חריקת בלמים. רגע, באיזה רכב מדובר? ברוב המקרים סביר להניח שתיארתם לעצמכם מכונית יפנית, יתכן קוריאנית, מקסימום גרמנית, ואולי – במקרים נדירים – ג'יפ ארבע על ארבע.

ועכשיו, תארו לכם את הבלש נכנס לפרארי יפהפייה או למוסטנג קלאסית משנות ה-60'… נכון, זוהי סצנה שאותה אפשר לראות רק בסדרות טלוויזיה ישנות או בסרטים הוליוודיים מיתולוגיים. ועדיין, הרכב הפרטי בו נוהג השוטר מכניס מאפיין חשוב נוסף לדמותו של הגיבור. מבחינת עריכת הסרטים, המכוניות הללו מקנות אפשרויות בלתי נגמרות לקטעי מעבר חסכוניים בזמן מסך וטקסטים מיותרים.

אם תשאלו ילדים בארצות הברית מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים, רבים עדיין יענו, "שוטרים!", לא רק בגלל הלוקאל פטריוטיזם האמריקאי המוכר, אלא גם בגלל שלפי המסך – הגדול והקטן – לשוטרים יש "אחלה מכוניות".

אז הנה הן, ושוב בבחירה אישית שלי, חמש המכוניות הקלאסיות של השוטרים מהסרטים.

מקום ראשון: פורד מוסטנג 350 GT, מודל 1968

בוליט (1968)

  bullitt

בשנת 2007, כמעט 40 שנה לאחר שהסרט "בוליט" (bullitt) הוקרן לראשונה בארצות הברית, זכה רכב השרירים הספורטיבי והאהוב לכבוד השמור למלכי הכביש בלבד: חברת פורד, באקט של התרפקות על העבר – ויש להניח שגם מתוך התחשבות בתהילה העולמית לה זכו הסרט והרכב – הנפיקה גרסה מיוחדת למוסטנג GT המודרנית באותם ימים. הרכב החדש, מודל 2007, נקרא "בוליט". פשוט וחלק.

האקט הזה ממחיש את חשיבותו ההיסטורית והקולנועית של הסרט, אולם לא פחות מכך את חשיבותו של הרכב. ובכלל, פורד מוסטנג על שלל דגמיו נחשב לאחד הרכבים האהובים בעולם, ובעיקר בארצות הברית.

הוא בא לאוויר העולם ב-17 באפריל 1964, ולמחרת התערוכה שהציגה אותו 2,600 (!) עיתונים בארצות הברית פרגנו לו במאמרים אוהדים. האמת היא שהמוסטנג המציאה בעיקר את העיצוב, אבל בכל הקשור לחלקים האחרים, היא התבססה על דגמים אחרים של פורד, ובעיקר על הפורד פאלקון והפורד פרליין.

  bullitt poster

הסרט כלל את סצנת המרדפים הבלתי נשכחת ואחת הארוכות והמלהיבות בתולדות הקולנוע האמריקאי, הודות למוסטנג, והודות לרכב השני שהשתתף בסצנה – דודג' צ'ארג'ר 1968 (שתככב בצמרת פרק אחר בסדרה שלנו)- בגלל השחקנים המצוינים יחסית לתקופה, ובעיקר בגלל העריכה המדהימה שזיכתה את הסרט בפרס האוסקר בקטגוריה זו (פרס העריכה).

קצת על עלילת הסרט: נהג המוסטנג הוא בוליט, קצין משטרה שמגולם על ידי שחקן ענק (סטיב מקווין). בוליט שומר על עד מפתח, עד שהמשימה משתבשת והקצין נחשף לקשרים האפלים שבין עולם הפשע והפוליטיקה. בשיאו של הסרט, בוליט יוצא למרדף אחרי מי שירו בעד, כשהוא על סיפונה של המוסטנג והעבריינים נמלטים בצ'ארג'ר.

רכב על שם הסרט, פרס האוסקר, תהילת עולם, נצחיות "על המדף". מכלול הנתונים הזה ללא ספק מזכה את המוסטנג בוליט, לטעמי, במקום הראשון בפרק "הקלאסיות של השוטרים".

מקום שני: פורד גראן טורינו, מודל 1976

סטארסקי והאץ' (1975-1979)

  starsky  hatch

הסדרה סטארסקי והאץ' נחשבה בתקופתה לאחת הסדרות האלימות ביותר שידע המרקע הקטן. למרות עלילה שהוגדרה על ידי המבקרים כבלתי מתוחכמת, היו פרקי הסדרה בין הנצפים ביותר בטלוויזיה. באופן אירוני – אולם יש שיאמרו: "זה היה צפוי" – היקף האהדה לסדרה פחת משהו מאז 1977, בעקבות שינוי במגמת הכותבים, שכתבו עלילות רומנטיות יותר, ופחות אלימות. הם עשו זאת בעקבות מחאת הקהל נגד רשת ABC – מחאה שדרשה להקטין את מינון האלימות בסדרה.

כמו שקורה פעמים רבות, דווקא לאחר שהסדרה "נקברה", היא הפכה יותר ויותר מיתולוגית ואהובה, ופרקים חוזרים שלה זכו לרייטינג גבוה יחסית לסדרות שלא שידרו פרקים חדשים. רבים מייחסים את האהבה הרבה לה זכתה הסדרה גם לאחר שהפסיקו לצלם אותה, למכונית האדומה בעלת שתי הדלתות, עם הפס הלבן והבולט לארוכה, שהזכיר לרבים, אז ובמשך השנים, את נעלי "נייקי". המכונית כונתה "זברה 3" (בתרגום אמיתי, היה צריך לכנות אותה "עגבנייה מפוספסת") ומאז ועד היום, היא נחשבת לאחת מסמלי הסדרה, ויש הגורסים כי היא אף אחת מסמלי שנות ה-70 ואולי מכונית הטלוויזיה הבולטת ביותר מתחילת שנות ה-70 ועד לסופן.

  starsky

כמו המוסטנג בוליט, גם הגראן טורינו זכתה לתהילת עולם הרכב, כאשר חברת פורד החליטה לייצר כ-1,000 מכוניות זהות לזברה של סטארסקי והאץ'. זוג אמריקאים משוגעים למכונית הספציפית אפילו הקימו אתר אינטרנט כמחווה למכונית, שאחת מהן בבעלותם.

גם בישראל, הסדרה זכתה להצלחה רבה (ולא בגלל הסרט שביקש לשחזר את תהילת הסדרה, בכיכובו של בן סטילר), ורבים מכירים אותה מרצועת הנוסטלגיה בערוץ AXN, שם שודרה הסדרה עד סגירת הערוץ לפני כחמש שנים.

עוד קצת על הסדרה: גיבורי הסדרה הם שני שוטרים מקליפורניה, דייוויד סטארסקי השחרחר (בגילומו של פול מייקל גלייזר), שהיה בעל חוכמת רחוב, סקרנות ילדותית מזג סוער, ואופי מוחצן, וקן "האץ'" האצ'ינסון, אותו גילם דייוויד סול, בלונדיני ששיחק שוטר מאופק, אינטלקטואלי ומופנם. הצלע השלישית והכוכבת בסדרה היה המודיע של שני השוטרים-בלשים, שכונה "האגי-בר". המודיע הזה סיפק למעשה את רוב הרגעים הקומיים מול שני הבלשים האלימים שהיו גם, אולי כדאי לציין, רודפי נשים.

מקום שלישי: פליימות' ברקודה, מודל 1970

נאש ברידג'ס (1996-2001)

  nash bridges

חבר אמריקאי אמר לי השבוע: "בסוף המילניום הקודם העניין בין הבנים התחלק לשניים: חלק רצו להיות שוטרים כי זה היה נראה מקצוע קשוח, פטריוטי ומגניב (COOL), והחלק השני רצו להיות נאש ברידג'ס, כי היתה לו המכונית הכי מגניבה בטלוויזיה".

את נאש ברידג'ס בסדרה שממנה זכורה גם "המכונית המגניבה" גילם דוני וויין, המוכר יותר לכולנו כשחקן וכמוסיקאי דון ג'ונסון, זכה בפרס גלובוס הזהב לשחקן הטוב ביותר בסדרת דרמה, על תפקידו בסדרה "מיאמי מחלק מוסר". ואולם, אותו ג'ונסון התפרסם מאוד גם ככוכב הסדרה המשטרתית "נאש ברידג'ס". לא רבים יודעים, אבל אותו ג'ונסון גם הפיק את הסדרה, ולפני כחמש שנים אף תבע את חברות ההפקה על מיליוני דולרים, בטענה שלא שיתפו אותו ברווחים המגיעים לו מהסדרה – רווחים שהסתכמו בכ-450 מיליון דולר (ג'ונסון זכה לבסוף בתביעה וקיבל למעלה מ-51 מיליון דולר, אבל זה כבר עניין לכתבה אחרת).

  nash

"המכונית המגניבה" של הבלש הסטייליסטי היא לא אחרת מאשר פליימות' בראקודה צהובה, עם גג נפתח. מכונית שנחשבת גם במילניום הזה לאחת ממכוניות השרירים היותר אהובות ונחשקות, מתקופה שבה מכוניות השרירים היו מכוניות שרירים ולא סתם דגמים מנופחים בלי כוח. הפליימות' של נאש "יפה" גם מבפנים:  דגם "קופה" כביש שמופעל על ידי מנוע בנפח 7.2 ליטר (!) עם תפוקה של 390 כוח סוס, המעביר את כוחו לגלגלים דרך תיבת הילוכים אוטומטית בת שלושה הילוכים.

עוד קצת קצת על הסדרה: נאש ברידג'ס ממשטרת סן פרנסיסקו הוא בלש שראוי למוניטין שלו כחוקר איכותי, רק שהוא לא תמיד מוצלח כשמדובר בחייו האישיים. יש לו אינסטינקטים, חוכמת רחוב, חוש הומור וקסם אישי, ושותף עממי נחמד בדמות הבלש הפורש והחוזר ג'ו דומינגז, אבל מה שטוב לרחובות סן פרנסיסקו כנראה לא מספיק טוב לביתו שלו: גרוש פעמיים בן 40 פלוס ובת נמרצת בגיל ההתבגרות, שלא מצליח להתמודד עם החיים.

תיכף נפגוש את דון ג'ונסון במקום הרביעי…..

מקום רביעי: פרארי 365 GTS, מודל 1972 / פרארי טסטה רוסה, מודל 1986

מיאמי וייס (1984-1989)

  miami vice 1

העלילה בקצרה: צמד בלשים, ג'יימס "סוני" קרוקט (דון ג'ונסון) ושותפו ריקרדו "ריקו" טאבס (פיליפ מייקל תומס), נאבקים מול פושעים וסוחרי סמים בעולם התחתון של מיאמי. למה רק בקצרה? כי עם כל הכבוד, ויש כבוד לסדרה שזכתה בלא מעט שבחים בפרסים, הסיפור האמיתי כאן, בפרק הזה, הוא המכוניות. עוד מעט נחזור לעלילת הסדרה עצמה.

לעיניים אחרות, יתכן שצמד הפרארי מהסדרה הזאת, שייכות בכלל לפרק אחר, אבל האמת היא שהאיטלקיות הללו הן סטייליסטיות קלאסיות במלוא מובן הביטוי. יחד עם זאת, כדי להבין משהו על פרארי באשר היא באופן כללי, מעבר לכך שמדובר ביופי צרוף על גלגלים, צריך להכיר מעט את ההיסטוריה שלה: Ferrari היא חברה איטלקית לייצור מכוניות ספורט בעלות ביצועים גבוהים ומכוניות מרוץ, שהוקמה ב-1929 על ידי אנזו פרארי. ניתן להבין מדוע בתחילה יצרה מכוניות מרוץ בלבד (מככבת בפורמולה אחת ועמוסת פרסים), אבל עוד יותר מכך מדוע מאז שנת 1947 החלה החברה לייצר מכוניות ספורט סדרתיות, הנחשבות בין מכוניות הספורט המהירות, הנחשרות והיקרות בעולם. למי שמעניין אותו, כיום קבוצת פיאט (כן כן, זאת עם הפונטו והאונו) שולטת בחברה המבוססת, ולפי לא מעט אוהבי הספורט/יוקרה על גלגלים, היא "משאירה אבק" של יופי למתחרות העיקריות שלה – למבורגיני ובוגאטי, הנשלטות על ידי "פולקסווגן".

miami vice 2  
 טסטה רוסה. שחקנית ראשית בסדרה

הפרארי 365 GTS מהסדרה היא בעצם בעיצוב "ספיידר", הנחשבת לחזקה והמודרנית ביותר בעידן "אנזו". המכונה גם פרארי דייטונה הוצגה לראשונה בפרנקפורט ב-1969 ונשארה בייצור עד שנת 1973, כאשרה האחרונה שבהן נמסרה, איך לא, למפיק טלוויזיה לצורך סרט כלשהו, ונמכרה בשנת 2007 תמורת כמה מיליוני דולרים. משהו על המנוע: V12, 4.4 ליטר. בשנת הייצור שלה היא עלתה 25,810 דולר, וגם אז – לא היו הרבה ברי מזל שיכולים היו להרשות לעצמם אחת חדשה. וכך, רק 121 מכוניות כאלו יצאו מהמפעל – מהן 96 לארצות הברית, מה שיכול אולי להסביר את האהבה של הקהל האמריקאי גם ליופי האירופאי הזה.

  miami-vice

פרשני הרכב למיניהם לא יכלו להתעלם מהפרארי טסטה רוסה, שעשתה סנסציה בעולם הרכב, כמו שעשה כמעט כל דגם חדש ששחררה פרארי. הטסטה רוסה הראשונה ששוחררה ב-1984 בפריז (תרגום חופשי לשם: "ראש אדום"), היווה למעשה תוספת נוספת לכך שדגמי מכוניות הספורט עומדות לשלוט בצמרת המכוניות הנחשקות ביותר, בעיקר על ידי צעירים אבל גם על ידי מי שמבקשים להישאר כאלה בניגוד לאיתני הטבע. התכונות הבולטות ביותר של הטסטה רוסה היו הקווים האופקיים העמוקים שעיצבו את הדלתות, עוד כמה שינויים פנימיים. כף למשל מנוע בנפח 4.9 ליטר עם 48 שסתומים, שהפיק 380 כוחות סוס והגיע ל-60 קמ"ש תוך פחות מחמש שניות ועד למהירות שיא של 180 קמ"ש, עם תיבה בת חמישה הילוכים, בולמי זעזועים הידראוליים ועוד כמה פרטים קצת פחות מעניינים, שהשלימו חבילה לא פחות ממושלמת. למרות משקלה – 3700 ק"ג, עיתונות הרכב ברחבי עולם שיבחה את הרכב בזמנו ואף את נימוסי הכביש שלו.

עוד קצת על הסדרה: נחשבת לסדרת קאלט על שוטר סמוי, שבעבר היה שחקן פוטבול עד שנפצע קשה ונאלץ לסיים את הקריירה שלו בספורט – בהמשך שירת כקצין בדרגת סגן בצבא ארצות הברית, בשורות דיוויזיית הפרשים הראשונה והכוחות המיוחדים, ולחם במלחמת וייטנאם – שמשתמש בזהות של סוחר סמים כדי ללכוד את הפושע ונוהג בפרארי GTS. שותפו – שוטר אפרו-אמריקאי ניו יורקי לשעבר, שמגיע למיאמי בתור שותפו הזמני, הופך לקבוע ובמהלך החיפושים מחפש אחר הפושע שרצח את אחיו.

מקום חמישי: שברולט נובה, מודל 1970

השוטר מבוורלי הילס (1984)

  nova beverly

כמעט כולם מכירים את אדי מרפי, הקומיקאי והשחקן עם הלשון הבלתי מרוסנת, בלש משטרה שלא הולך לפי החוקים ו"מתהדר" בצחוק מוזר שנשמע יותר כמו ווספה ישנה שלא מתניעה ביום חורף גשום. לא יאומן, אבל על פי הערכות הסרט הראשון בסדרת "השוטר מבוורלי הילס היה הלהיט הגדול ביותר של שנת 1984, שהיתה שנה טובה לסרטים, אפילו לפני הסרט "מכסחי השדים" המיתולוגי.

לתפאורה הזו של סרט מוצלח במיוחד נכנסת השברולט (שבי) נובה הדהויה והמוכה של מרפי. אולי כאן המקום לציין שלא מעט מכוניות חבוטות ומקרטעות הפכו לכוכבות בקולנוע האמריקאי, מהן לא מעט מכוניות שברולט נובה מדור שנות ה-70'. מדובר, ראוי להדגיש, במכונית קלאסית אמיתית, משנת ייצור שעשתה טוב למכוניות השרירים האמריקאיות. הנובה מהשנה הזו משתייכת לדור השלישי של הנובות, והיא שונה במעט משנת הייצור הקודמת שלה (1969), בעיקר בכל הקשור לצד העיצובי. בכל מקרה, הנובות מהדור הזה נחשבו ליפות ביותר בזמנן בין מכוניות השרירים, אותן ניתן היה לרכוש עם מנוע V-8 שהקנה להן גם לא מעט מהירות. העיצוב המעוגל מאחור, שהתחיל ב-1968, היה למעשה התוספת המתבקשת של יופי לאופי, עם 375 כוחות סוס וביצועים מרשימים באותה תקופה. עד היום הנובה מהשנה הזאת נחשבת לאחת המועדפות.

  Beverly-hills-cop poster

עוד קצת על הסרט: סרט פעולה-קומי אמריקאי, בו מרפי מגלם את דמותו של אקסל פולי, שוטר משטרת דטרויט, בעל חוכמת רחוב, שמגיע לבוורלי הילס היוקרתית והמתיפייפת על מנת לפענח מקרה רצח של חברו הטוב ביותר. זהו הסרט שלמעשה הקפיץ את הקריירה של מרפי, וכהוכחה לאהדת הקהל, לא רק שזכה בפרס בחירת הקהל אלא גם היה מועמד לאוסקר ולגלובוס הזהב. אם כבר דיברנו קודם על ההכנסות, אז בואו נדייק: הוא הכניס 234 מיליון דולר (!) ממכירת כרטיסים בארצות הברית בלבד.

עוד משהו קטן לפני סיום: בפוסטר הרשמי של הסרט נראה מרפי כשאקדח בידו והוא יושב עם ברך כפופה דווקא על מכונית מרצדס קבריולט אדומה ונוצצת, וברקע מכונית נוספת, שחורה. בפוסטר אין זכר לשבי נובה שמשחקת לצד מרפי בתפקיד הראשי. יש המניחים כי מפיקי הסרט והיחצ"נים הלכו לפי מיטב המסורת, ולפיה הצבע האדום הוא הטוב ביותר מבחינה שיווקית בכל הקשור לכלי רכב. היום לעומת זאת, במבט אחורה לעבר הסרט, ההחלטה היתה נבונה, אולם אם היה צורך ליחצ"ן אותו היום מחדש, אין ספק שמרפי היה מצולם על כרזת הסרט יחד עם הנובה החבוטה.

 

  nova death proof
בפרק הבא: עבריינים, פסיכופטים ואמריקאיות 

 

 לפרק הקודם: המאפיונריות של הקולנוע והטלוויזיה

 

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן