פלילי | תעבורה | אסירים | מעצרים וחקירות
0546618438 מידע מורחב
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
עו"ד ירון פורר
פלילי | תעבורה
עו"ד גל שר טוב
פלילי | תעבורה | מעצרים וחקירות
עו"ד יאיר מושיוב
פלילי | תעבורה | צבאי
עו"ד עדן פוליטקין
פלילי | צווארון לבן | תעבורה | תכנון ובנייה
עו"ד זיו קדוש
פלילי | פשיעה חמורה | סמים | מעצרים וחקירות | ייצוג אסירים

רוצחת מלידה

כך הפכה הפלימות' פיורי מודל 1958 של תאגיד קרייזלר ל"כריסטין", מכונית רוצחת והכוכבת הבלתי מעורערת של אחד מסרטי המכוניות המותחים ביותר בהיסטוריה
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

אדומה וסקסית עם פס אורכי לבן. כריסטין (צילומים: אתר IMCDB)

אי שם בתחילת שנות ה-80 של המילניום הקודם קיבל הבמאי ג'ון הווארד קרפנטר הצעה לביים את הסרט "יורקת האש", המבוסס על ספר של הסופר המפורסם סטיבן קינג. הוא ליהק לתפקידים ראשיים שחקנים שלא מצאו חן בעיני האולפנים, שבשל כך החליטו במפתיע להחליף את הבמאי הרבגוני. באותה תקופה קרפנטר זוהה בעיקר עם סרטי אימה ומדע בדיוני משנות ה-70 וה-80, למרות שבמהלך 40 שנות הקריירה שלו – הוא יצר סרטים בז'אנרים רבים נוספים.

במהלך שנראה אז אירוני משהו, קרפטנר לקח על עצמו לביים את הסרט "כריסטין", המבוסס אף הוא על ספר של קינג, שיצא לאור באותה תקופה והפך לרב מכר. בדיעבד התברר כי היתה זו ההצעה היחידה שקרפנטר קיבל באותה תקופה, ולדבריו הוא הסכים רק כדי שתהיה לו עבודה. הסרט זכה להצלחה יחסית בקופות, וגם הביקורות די שיבחו, אבל נראה היה שמדובר ב"עוד סרט", ולא בלהיט אמיתי. מה שאף אחד לא ידע הוא, שיחלפו שנים והסרט הזה יהפוך לפולחן אמיתי, לא רק בגלל עלילת האימה המותחת, אלא גם ובעיקר בגלל הכוכבת הראשית של הסרט – כריסטין, זו שעל שמה נקראו הספר והסרט.

השם הסקסי משהו "מתאים בול" גם לדוגמנית בלונדינית יפהפייה והוליוודית עם לק אדום על הציפורניים, אך בפועל זהו שמה של מכונית – פלימות' פיורי (PLYMOUTH FURY) מודל 1958. עד היום, זוהי מכונית נחשקת בקרב חובבי המכוניות משנות ה-50, והיא מהווה אתגר גם עבור משפצי מכוניות. אספני מכוניות הסרטים – ובארצות הברית יש כאלה לא מעט – יעצבו אותה לרוב בצבע לק אדום, כמו זו המקורית מהסרט, עם גימור של פס לבן לאורכה. נאמנות למקור, וללא ספק – קלאסיקה.

אם בשנות ה-80 הסרט היה אחד מרשימה ארוכה של סרטי אימה, הרי שעם השנים הוא הפך כל כך פולחני ומסמן דרך, עד שכיום – במודעות למכירת מכוניות ישנות באמריקה יש מי שאינם כותבים את דגם המכונית והמודל, אלא בפשטות – "למכירה: כריסטין במצב טוב" או משהו בסגנון.

כרזת הסרט

מוות בדריסה

מי שלא ראה את הסרט, אבל ראה את המכונית, עשוי להישבות בקסמה ולייחס לה עדינות או לכל היותר סקסיות. בספר וגם בסרט, זהו אחד הטריקים של הסופר ושל הבמאי. כי למעשה, כריסטין אולי נראית עדינה, אבל האמת שהיא בכלל לא; היא רוצחת מלידה.

הכוכב השני בסרט הוא ארני קאנינגהם, החנון שקנה את כריסטין כרכב הרוס שמתברר כבעל כוחות על טבעיים. אחרי שקנה את המכונית החבוטה והחלודה תמורת 250 דולר, הוא משפץ אותה. יותר נכון  – צריך לראות את הסרט כדי להבין שבפועל כריסטין משפצת את עצמה. עם התקדמות הסרט, ארני מפתח אובססיה כלפי המכונית האדומה.

לפני סיום השיפוץ, לבית הספר בו לומד ארני עוברת נערה יפהפייה בשם לי, שבוחרת לצאת דווקא איתו. הם יוצאים לדייט, שבמהלכו לי נחנקת מהמבורגר וחייה ניצלים רק לאחר שטרמפיסט מבצע עליה תרגיל היימליך. הקטע הוא, שבמהלך הסצנה הזו בסרט, לי מרגישה שמלוח השעונים של כריסטין יצאו צמד עיניים ירוקות שהביטו בה בזמן שנחנקה. משום מה, גם ארני לא-מי-יודע-מה ניסה להציל אותה.

אחת ההתפתחויות המשמעותיות בסרט מתרחשת כאשר אמו של ארני לא מרשה לו להחזיק את כריסטין בבית. הוא מתווכח, אבל זה לא עוזר לו – וכריסטין עוברת לחניון לטווח ארוך. שם, כמו במיטב סרטי האימה ו"האנדרדוג", כריסטין עוברת התעללות מצדם של מספר בריונים. מנהיגם של הבריונים, באדי שמו, היה גם הבריון שהתעלל בארני בבית הספר, עד שסולק. החבורה משחיתה את כריסטין לגמרי, אבל היא לא נותרת "שבורה" לאורך זמן. ארני מכניס אותה למוסך, ושם – כפי שכבר סיפרנו קודם – היא מתקנת את עצמה.

ואז מתחיל האקשן האמיתי, כאשר בעיירה מתרחשים מספר מקרי מוות בדריסה. הצופה הממוצע בסרט כבר יודע לשייך לכריסטין את המעשים, בעיקר בשל זהות "הנרצחים" – הבריונים האלימים, ובראשם באדי.

בזירות הפשע מאתרת המשטרה ראיות שמצביעות על כריסטין, אבל גם כאשר בלש משטרה בשם ג'נקינס חושד בארני – הבעלים של כריסטין מציג אליבי מוצק. לצופים מתברר בערך בשלב הזה של הסרט, כי רוחו של בעל הרכב המקורי נכנסת בכריסטין, מבצעת את מעשי הרצח ומתקנת את עצמה לאחר מכן.

בהוליווד כמו בהוליווד, לי – חברתו של ארני – מפתחת יחסים עם דניס, חברו הטוב של ארני. לאחר שבלש המשטרה והבריון האחרון מהחבורה שהתעללה בכריסטין נרצחים באופן מזעזע, לי ודניס מבינים שכעת הם בראש רשימת החיסול של כריסטין, ומתכננים להרוס אותה כדי להציל את ארני.

אם עד עכשיו עוד לא הרסנו לכם את חוויית הצפייה והציפייה, תיאור המשך העלילה יהרוס אותה באופן מוחלט. לכן, בדיוק כאן זה הזמן לעזוב את העלילה לנפשה.

כריסטין בעוד פעולה קטלנית

זיכרונות מהמיתולוגיה היוונית

נראה כי לא בכדי נבחר דגם זה של המכונית לככב בספר ובסרט. על אף שבין המכונית בספר לבין המכונית בסרט נעשו התאמות שונות, מי שבפיו אנגלית בסיסית כבר בטח יכול היה לעשות את ההקשר התרגומי לעלילה. "פיורי" (FURY), בתרגום חופשי לעברית = זעם. ואכן, כריסטין היא מכונית זועמת.

ואולם, ברור שממציאי הפיורי לא ידעו על הספר והסרט עוד בטרם יוצריהם הוציאו אותם לאוויר העולם. פלימות' "הזעם" היא מודל של רכב אשר הופק על ידי תאגיד קרייזלר משנת 1956 ועד לשנת 1978. זה היה מודל בליין שנועד למשוך חובבי מכוניות ספורט ארוכות לאולמי התצוגה, במחיר סביר יחסית לתקופה ההיא. השם הומצא על ידי הקופירייטרים של התאגיד במטרה לציין סוג של כעס, בהשראת אלילי הנקמה מהמיתולוגיה היוונית העתיקה ואף מהתקופה הרומית.

הפיורי נמכרה בתחילת דרכה כדגם "שתי דלתות" בלבד, כתת-סדרה של פלימות' בלוודיר (BELVEDERE). חזית הרכב נבנתה באופן מיוחד עם כנפיים מעוצבות ומנוע V8 5.21 ליטר ו-227 כוחות סוס. היה גם מנוע אופציונאלי של 5.7 ליטר עם 305 כוחות סוס, אבל זה כבר עניין לכתבה אחרת. במשך השנים, ובעיקר לאחר שסדרת הייצור הזו של קרייזלר נזנחה, הפיורי הפכה למכונית אהובה, כמו שקורה בדרך כלל עם מכוניות שכבר לא מייצרים.

בכל מקרה, גם היום יש האומרים כי הפיורי היתה אחת המכוניות החזקות, הבטיחותיות והעמידות באותה תקופה, למרות שישנם מומחי רכב הסבורים עד היום, שהיא סבלה – גם בהשוואה למתחרות שלה – מנקודות תורפה מכניות. כך או כך, רוב רובם של חובבי המכוניות האמריקאיות מסכימים, כי הפיורי תיזכר תמיד בעיקר בשל יופיה החיצוני והמיתולוגיה שנקשרה סביב שמה – כריסטין.

מכונית שיודעת לתקן את עצמה ולצאת לנקום

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן