לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
פלילי | תעבורה | אסירים | מעצרים וחקירות
0546618438 מידע מורחב
עו"ד ירון פורר
פלילי | תעבורה
עו"ד דרור שלום
פלילי | תעבורה
עו"ד יאיר מושיוב
פלילי | תעבורה | צבאי

על הכביש עם טרנטינו

"חסין מוות", סרט מחווה לז'אנר המרדפים והאימה משנות השישים והשבעים, חושף את הצופים גם לתשוקה של הבמאי המוטרף למכוניות מהתקופה * שברולט נובה שהפכה לזירת רצח, דודג' צ'אלנג'ר עם יפהפייה על מכסה המנוע, והדודג' צ'ארג'ר של מייק הסדיסט
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

death proof poster
כרזת הסרט 

מבקרי הסרטים נהגו להעריך בעבר שגם קוונטין טרנטינו, אחד מבמאי הסרטים המצליחים והמוטרפים בהוליווד, לא ייחס חשיבות למכוניות שהופיעו בסרטים שלו. אם ההערכה הטפשית הזו נכונה, הרי שהיא היתה נכונה עד שנת 2007 לכל היותר, שכן בשנה הזו יצא לאקרנים הסרט "חסין מוות" (Death Proof), סרטו החמישי של טרנטינו ואחד האלימים שבהם, והביא לעולם כמה מסצינות המרדפים הגדולות בהיסטוריה של הקולנוע, בזכות המכוניות ומה שקורה בתוכן.

"חסין מוות", שמתאפיין באלימות קיצונית ובהומור שחור מאוד, הוא אחד משני סרטי הקולנוע בפרויקט "גריינדהאוס" – פרויקט שבו טרנטינו ובמאים אחרים ניסו להנפיק גרסאות עדכניות בנוסח הקולנוע הישן, ככל הנראה מחווה לחוויית בתי הקולנוע הזולים של שנות ה-70 (גריינדהאוס) שעליהם הם גדלו. הסרט הזה, שהתיימר להיות סרט אימה (יש שיאמרו כי גם הצליח), הפך עד מהרה לסרט פולחן בקטגוריית המרדפים עם עלילה שהושפעה מז'אנר סרטי המרדפים דלי התקציב אך עתירי מכוניות השרירים משנות השישים והשבעים.

עם כל הכבוד לעלילה הקצבית בפורמט הנוסטלגי, מה שעשה את "חסין מוות" לסרט פולחן היו דווקא המכוניות שמופיעות בו. אם עד הסרט הזה טרנטינו אכן לא הבריק עם המכוניות בסרטיו, ב"חסין מוות" הוא הפציץ עם שלוש (!) מכוניות שנחשבות לכוכבות עד עצם היום הזה. טרנטינו הבריק, מבחינת המכוניות, לא רק בעצם שיתופן, אלא גם ביכולתו המדהימה לשזור אותן בתסריט, כל אחת לפי חלקה, בדיוק בנקודות המפנה של הסרט.

ההקדמה הארוכה הזו היתה מתחייבת. היא למעשה מחזירה אותנו לאחר הפסקה ארוכה אל הסדרה "מכוניות מהסרטים" של אתר "פוסטה", ומציגה את הפרק השלישי אותו נכנה – "עבריינים, פסיכופטים ואמריקאיות".  אחרי שכבר התעסקנו עם רכבי המאפיונרים, והסטייליסטיות שבמכוניות השוטרים, הגיע העת לחצות את הכביש, תרתי משמע, לעבר הפושעים המטורפים, שלא פעם – מה לעשות – לכלי העבודה העיקרי שלהם היו ארבעה גלגלים.

death proof nova
גולגולת מפחידה וברווז מאיים בפרונט. מייק הפסיכופט בשברולט נובה

שברולט נובה "סופר ספורט" 1971 (Cheveolet nova ss)

את הפרק הזה, שיורכב ממספר כתבות, אנו פותחים עם ה"שדרוג" שעשה טרנטינו ב"חסין מוות". הסרט הזה מספר על שלוש ידידות – ארלין (ונסה פרליטו), שאנה (ג'ורדן לאד) ושדרנית רדיו בשם ג'וליה (סידני פויטייר) שיוצאות לחגוג את יום הולדתה של ג'וליה בעיר אוסטין בטקסס. מה שהן אינן יודעות הוא, שאלמוני עוקב אחריהן בסיוע הכוכבת הראשית של הסרט – שברולט נובה SS מודל 71'.

השלוש חוגגות בתוך בר מקסיקני, וג'וליה מגלה לחברותיה כי היא הפיקה פרסומת רדיו שבה ארלין מציעה ריקוד אירוטי חינם לכל מי שיקרא לה "פרפר", יקנה לה משקה וידקלם לה קטע משיר מסוים. באותו ערב פוגשות הבנות קבוצת בנים, ביניהם גם מייק מק'קיי, אותו מגלם קורט ראסל, שמביא אל המסך אדם העושה רושם נחמד אולם דומה שהוא מסתיר סטייה קלה.

מייק מציע טרמפ לפאם ברכב הפעלולים שלו ומבטיח שהמכונית "חסינה ממוות". זו למעשה נקודת המפנה הראשונה, ובה ציור הגולגולת על מכסה המנוע של הנובה, כמו גם פסלון הברווז המפורסם בקדמת המכונית, מבקשים את תשומת הלב של הצופים.

היא מסכימה, אבל כאשר הוא מתחיל לנהוג, הוא חוגר חגורת בטיחות מיוחדת בעוד שלטרמפיסטית המבוהלת אין כלל חגורה. אז גם מתגלה הסדיסט שבו, ולמרות תחנוניה של הצעירה, הוא נוהג במהירות פרועה, מודיע לה שרק הנהג חסין ממוות ברכב הזה, ומיד אחר כך בולם במפתיע ומנפץ את פניה על הדשבורד.

מכאן והלאה, הריגתן של הנשים האחרות היא רק עניין של זמן, ולמרות שהנהג הסדיסט הרג אותן בכוונה, הוא אינוט מואשם בעבירה פלילית. המתח תגבר, סצנה רודפת סצנה, עם המון מכוניות  מגניבות יותר ופחות.

השברולט נובה מופיעה בעוד סרטים, אבל משום מה הדעות באשר אליה היו מאז ומתמיד חצויות בקרב חובבי מכוניות הסרטים, שנוהגים להשוות בין מכונית למכונית ובין סרט מכוניות אחד למשנהו. למרות זאת, טרנטינו מתייחס למכונית הזו ככוכבת, גם באמצעות רמזים שהוא שוזר באלמנטים הויזואליים. למשל, לוחית הרישוי שלה בסרט נושאת את האותיות והמספרים "JJZ 109", ממש כמו בפורד מוסטנג מהסרט "בוליט", שנחשבת ללא ספק למכונית האמריקאית הכי אהובה בטלוויזיה מאז ומעולם.

chase dodge death proof2
אחת הסצנות החזקות בסרט. דודג' צ'אלנג'ר לבנה

 

דודג' צ'אלנג'ר 1970 (Dodge Challenger)

יותר משנה לאחר מכן מתחיל הפרק השני בסרט, שבו המטורף עם הנובה רודף אחר ארבע נשים אחרות. מה שהוא יודע הוא שאחת מהנשים היא פעלולנית בעצמה, והיא גם זו שמציעה לחברותיה לקנות את מכונית השרירים המיתולוגית השנייה בסרט – דודג' צ'אלנג'ר שנת 1970 בצבע לבן. עוד מכונית מהסרטים אשר נחשבת לאחת האהובות בארצות הברית מאז הופעתה בסרט הפולחן המצליח ביותר באמריקה – "נקודת היעלמות" (Vanishing Point).

הפעלולנית (זואי שמה) מגלה לחברותיה את הסיבה האמיתית לרצונה לקנות את הרכב – שחזור קטע מ"נקודת היעלמות", בו היא תשכב על מכסה המכונית בעודה נאחזת בשתי חגורות בזמן שאחת מחברותיה נוהגת במהירות גבוהה. את אחת החברות משאירות הבנות כ"ערבון" מול המכונית בחווה שבה המכונית מוצעת למכירה.

סתם הערה לידע כללי: אתר "יוטיוב" מפוצץ בסרטונים עם הדודג' הצחורה והיפהפייה, ברבים מהם נמנו מאות אלפי צפיות ואף מיליונים.

Death proof Charger photoshop
קורט ראסל והדודג' צ'ארג'ר בעיבוד מחשב אופייני ונפוץ

דודג' צ'ארג'ר Dodge Charger) 1969)

ממש בזמן שהפעלול מתחיל, מייק הסדיסט מגיח מאחורי הצ'אלנג'ר, הפעם עם המכונית השנייה שלו – דודג' צ'ארג'ר מודל 1969 – מכונית שלישית בסרט ועוד אחת מהאמריקאיות האהובות. כן כן, מאז ומעולם. הוא מתנגש בהן כמה פעמים, ולבסוף זואי נזרקת לשדה סמוך, אבל אחת החברות האחרות שחמושה באקדח מצליחה לירות בסדיסט בזרוע וגורמת לו לברוח.

זוהי עוד נקודת מפנה בסרט, שבו הסדיסט הרודף הופך לנרדף. אם בשברולט נובה הוא היה הצייד החזק, עם הצ'ארג'ר הוא הופך לניצוד החלש, כאשר הבנות גומלות לנקום בו.

בין פרשני הסרטים האמריקאים שנוטים להיכנס לנבכי "כוונות המשורר", יש האומרים כי בעצם הבחירה של טרנטינו בצ'ארג'ר הוא רומז לשנות ה-70, שוב עם קשר עקיף לסרט "בוליט". גם שם מתנהל מרדף כמעט לכל אורך הסרט אחרי דודג' צ'ארג'ר שחורה, אבל עם הבדל משמעותי אחד – ב"בוליט" הצ'ארג'ר הנרדפת היא מודל 1968.

בסיומו של המרדף הסרט מסתיים, כמיטב המסורת והז'אנר עם תבוסת "האיש הרע. גם אחרי הכיתוב "THE END", הצופים עוד ממשיכים לראות על רקע הקרדיטים כיצד הבנות מכות את מייק הסדיסט, ואם למישהו היה ספק באשר למחווה של טרנטינו לסרטי שנות ה-70, הספק הזה נעלם כאשר על רקע הקרדיטים מופיעות גם תמונות של כוכבות הז'אנר מאותן סרטים ישנים.

deathproof syum
סצנת הסיום מהסרט. אחד האלימים של טרנטינו

הערה חשובה

מלבד שלוש המכוניות האלמותיות הללו, שנחשבות עדיין למבוקשות מאוד ומחירן – אפילו במצב מוות קליני חסר סיכוי – מרקיע שחקים ומאמיר בהתמדה, בסרט "משחקות" שתי קלאסיקות נוספות. האחת, פורד מוסטנג הקלאסית מודל 1972. השנייה, מפתיע או לא, היא הונדה סיוויק מודל 1996, שלימים הפכה למכונית פופולרית גם בקולנוע בזכות הבחירה בה לסדרת סרטי "מהיר ועצבני", בחירה שנראית כלכלית ויח"צנית במהותה ומהווה נדבך נוסף במעבר העולמי ממכוניות אמריקאיות משגעות למכוניות יפניות חסכוניות ואפורות.

vanishing point hamekorit
מחווה יפה. הצ'אלנג'ר "המקורית", בסרט "נקודת היעלמות"

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן