נעדר בעת מילוי תפקידו

שתף כתבה עם חברים

ראש מחלק אלימות במשפחה במרחב איילון, רפ"ק יעקב בולוקי, לא התייצב לערר במחוזי וביקש להסמיך שוטר בדרגה נמוכה יותר למלא את מקומו. השופט ג'ורג' קרא ערך דיון במעמד צד אחד ושחרר חשוד בתקיפת בת זוגו. המשטרה: "מרחב איילון לא קיבל הודעה מבית המשפט"

תושב בת ים (40), שנעצר בתחילת השבוע בחשד לתקיפת בת זוג, איומים, היזק לרכוש והפרעה לשוטר במילוי תפקידו, שוחרר ממעצרו, לאחר שלדיון בעניינו לא הגיע נציג מתאים מהמשטרה.

תחילת הפרשה כאשר שופט המעצרים התורן בבית משפט השלום בתל אביב, ישי קורן, האריך את מעצרו של החשוד בשלושה ימים. סנגורו של החשוד, עו"ד חזי כהן, ערער למחוזי, בטענה שהחשוד אינו מסוכן וכי מי שגרמה לתקרית ויצרה פרובוקציה היא דווקא בת זוגו, שלגרסתו הינה "האקסית", שהגיעה לדירתו והזמינה משטרה לאחר שגורשה ממנה.

 od cohen hezi 151  shofet kara 150
 עו"ד חזי כהן  השופט ג'ורג' קרא

הערר על החלטת בית משפט השלום נשמע כאשר באולמו של השופט המחוזי ג'ורג' קרא נכח הסנגור בלבד, ללא נוכחות של איש משטרה נציג היחידה החוקרת. יש לציין, כי בעררים הנשמעים בבית המשפט המחוזי מוסמכים להופיע קציני משטרה בלבד; במקרה הזה, ראש מחלק אלימות במשפחה במרחב איילון, רפ"ק יעקב בולוקי, הודיע כי לא יוכל להגיע לדיון שנערך בשעת צהריים, וביקש לדחותו לשעה 22:00 בערב או להסמיך את רס"ב ליאור סולומון, הטוען המופיע בדיוני המעצרים בשלום, להחליפו בדיון זה.

תשובתו של השופט קרא היתה חד משמעית: "תקנות סדר הדין הפלילי ברורות. עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש לנציג המשטרה המצוי באולם, אין הוא מוסמך להופיע בערר בבית המשפט המחוזי. איני יודע מנין שואב רפ"ק בולוקי את הסמכות שהוא מבקש להעניק לרס"ב סולומון להופיע בבית המשפט. מדובר בחובת התייצבותו של קצין. קצין אינו יכול להסמיך אדם אחר להופיע במקומו. לעניות דעתי, גם בית המשפט אינו יכול להסמיך מי שאינו קצין להופיע בפניו. בנסיבות האלה, ידון הערר ללא נוכחות מי מטעם המשטרה".

לאחר שעו"ד כהן שטח את טיעוניו, קיבל השופט את הערר והחליט לשחרר את החשוד למעצר בית של חמישה ימים, תוך שהוא מנמק החלטתו בכך שהחשוד אינו מסוכן כלפי המתלוננת.

גורם במשטרה ציינו כי היחידה החוקרת לא עודכנה על ידי מזכירות בתי המשפט על קיומו של הדיון ולמשטרה נודע במקרה על קיומו מעורך דינו של החשוד כשבאותה שעה כבר החל הדיון. עוד ציינו אותו גורם כי במידה והשופט היה דוחה את הדיון בשעה – שעתיים, ברור שקצין משטרה היה נשלח מיד לדיון. 

בתגובה רשמית נמסר מהמשטרה: "מרחב איילון לא קיבל הודעה מבית המשפט המחוזי על קיומו של הערר. טוען המעצרים קיבל הודעה על הערר מסניגורו של החשוד ביום 13.10.14 בשעה 16:11 כי הדיון בערר יתקיים באותו היום בשעה 16:00… משכך, ביקשה המשטרה מבית המשפט המחוזי דחייה של מספר שעות על מנת להיערך ולהגיע לדיון בערר. או לחילופין, לאפשר לטוען המעצרים שנכח בבית המשפט להופיע בערר. בית המשפט המחוזי לא נעתר לבקשת המשטרה וקיים את הדיון בהיעדר".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות