תיאוריית הקוסקוס של משפחת אבוטבול ורצח עו"ד יורם חכם

שתף כתבה עם חברים

אסי אבוטבול ושניים מאנשיו הקרובים בתחילת שנות ה-2000 נעצרו בחשד לרצח יורם חכם. כדאי לעיין במה שייחסו לאסי אבוטבול בפרשה 512 כדי ללמוד משהו על הפרשה שנחשפת בימים אלה

abutbul asy 25 5 17
אסי אבוטבול בבית המשפט (25.5)

חוקרי היאחב"ל חידשו את חקירת רצח עורך הדין יורם חכם בעקבות מידע חדש שהתקבל במשטרה – כך הותר לפרסום (24.5.17). במקביל להודעה על חידוש החקירה נמסר כי חלה התפתחות משמעותית בחקירה, שבמסגרתה נעצר אסי אבוטבול בחשד למעורבות ברצח שבוצע ב-11 ליוני 2008.

בהמשך היום הודיעה המשטרה כי כוחות מיוחדים יצאו לחיפושים באזור פארק "השלולית" בעיר נתניה, שם יש מידע כי נטמנה גופה של עבריין מנתניה (מ"ה) שנרצח בשנת 2000 וגופתו לא נמצאה עד עצם היום הזה. פעמיים במהלך השנים שחלפו מאז יצאו חוקרי משטרה ובני משפחה של מ"ה לחפש את גופתו בעקבות מידע על כך שאבוטבול חיסל את מ"ה והורה לטמון את גופתו אי שם. החיפושים לא הניבו דבר, וכך גם עכשיו, עד כה ללא תוצאות. 

od hacham yoram tishler
עו"ד יורם חכם ז"ל 

המשטרה, שדיווחה הבוקר בהרחבה על מעצר עבריין בכיר, ותיבלה את האירוע בדיווח נוסף על החיפושים הדרמטיים בפארק השלולית בנתניה, לא דיווחה על מעצרם של שניים נוספים: נחשון גוב, איש מבצעים לשעבר של אבוטבול, ומיקי תורג'מן בשנות השישים לחייה, יועצת פיננסית ורוחנית של אבוטבול. רק בעקבות פנייה של "פוסטה" על מעצר השניים, מיהרו בדוברות להב 433 להוציא הודעה על מעצרם, והדרמה התקשורתית עלתה מדרגה.

החשודים יובאו להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון (24 מאי).

hipusim natania24 5 17
שוטרים מחפשים גופת עבריין שנרצח (צילום: משטרת ישראל)

פרשה 512 / 565

כדי ללמוד משהו על נסיבות המעצרים היום תחת מגבלות צווי איסור הפרסום, אפשר לחזור למעצר של אסי אבוטבול ואחרים בתיק רצח יורם חכם במסגרת פרשה 512 ותיק 565 שמסתעף ממנה.

בחודש יולי 2015 נחשף עד המדינה הנתנייתי אשר חולל את הפרשות. העד, שסיפק לחוקרים מידע על כך שאסי אבוטבול מנתניה הזמין את רצח עו"ד יורם חכם בתרגיל כיפה אדומה מתוחכם כמיטב המסורת של משפחת הפשע אליה הוא משתייך, טען גם כי אבוטבול היה מעורב ישירות ברצח של מ"ה והסתרת גופתו. המידע, טען עד המדינה, הגיע אליו מאבוטבול עצמו ומעבריין זוטר בשם אבי ימין אשר התוודה בפניו על כך שהוא סייע לאסי אבוטבול להזיז את הגופה מהמקום בו היא הוטמנה מיד לאחר הרצח על ידי אבוטבול ואחר לא מזוהה, ואילו האחים אבוטבול בתגובה מכים אותו, מאיימים על חייו ודורשים ממנו 100 שקל פיצוי על כך שסיפר על מעורבותו בקבורת הגופה.

אבוטבול נעצר במסגרת פרשה 512 והוחשד ברצח מ"ה, וברצח עו"ד יורם חכם. בתיק הראשון הוגש נגדו כתב אישום המבוסס על עדויותיו המפלילות של אבי ימין ושל עד המדינה הנתנייתי, ושלב הראיות במשפט אמור להיפתח בימים אלה ממש. ימין, אשר שיתף פעולה עם המשטרה וסיפר על כך שאבוטבול שיתף אותו ברצח, ואף העביר איתו את הגופה, לא ידע לגלות את מקום הגופה. החוקרים, בעידוד עד המדינה הנתנייתי וימין, העלו את האפשרות שאבוטבול העביר את הגופה פעם נוספת למקום אחר, מאחר וימין סיפר לחבר אחד לפחות על עניין הגופה. עוד פרט מעניין מחומר הראיות נגד אבוטבול,  המשטרה טוענת כי מהכלא, באמצעות אסירים מסויימים, הוא פתח משא ומתן עם משפחתו של מ"ה, על החזרת גופתו תמורת לחץ שלהם לקיצור עונשו. התהליך לא התקדם.

בתיק השני, רצח עו"ד יורם חכם, נעצרו גם כמה מבני משפחתו וידידה קרובה שלו, אבל המשטרה לא הצליחה לבסס את החשדות וכולם שוחררו.

abutbul asi 512 201 201 abutbul ester zl 300 300
 אסי אבוטבול  אסתר אבוטבול ז"ל

תיאוריית הקוסקוס

המעצר בתיק רצח חכם במסגרת פרשה 512 היה מבוסס על "תיאוריית הקוסקוס", שעד המדינה הנתנייתי סיפר לחוקרים, הגם שהיא היתה מוכרת ליודעי דבר ולמודיעין המשטרה מאז שנת 2008. לפי התיאוריה הזו, אסי אבוטבול שילם מקדמה בגובה 300 אלף שקל לעו"ד חכם, כדי שייצג אותו בהליכי המעצר והמשפט של תיק ארגון הפשע והסחיטות אשר הוגש נגדו בשנת 2007. אחרי למעלה משנה נקלעו השניים למחלוקת, עקב סירובו של עו"ד חכם לעכב את המשפט עד שבית המשפט יורה על שחרורו, במטרה להימלט מהארץ.

בשלב הזה אבוטבול דרש מחכם לעזוב את התיק ולהחזיר את הכסף, אולם חכם סירב וספג מסכת איומים מאסי ומאחיו המנוח, פרנסואה אבוטבול, שאף התייצב במשרדו ברחוב יגאל אלון בתל אביב ובהיעדרו הקים מהומה שכללה צעקות ואיומים בנוגע להחזרת הכסף. עו"ד חכם נקלע למצוקה, ושיתף באופן כללי גם את חברו, קצין היאחב"ל דאז עו"ד ירון לונדון, אבל הוא לא שיתף בפרטים הממשיים אותם הסתיר. לונדון מספר כי הוא מילא מזכר על מצבו המדאיג של חכם, והנושא אף הועבר לטיפול במישור המודיעיני על ידי עמיתו ליחידה דאז, אפרים ברכה המנוח. 

gov nahshon 2 
 נחשון גוב 

עוד אלה מתחילים לגשש, אסתר אבוטבולאמם המנוחה של האחים אבוטבול, הזמינה את עו"ד חכם לארוחת צהריים בביתה שבנתניה, במסגרת נסיון שלה לפתור את המחלוקת בין הסנגור לבין שני בניה. הארוחה הזו, בה הוגש קוסקוס ממעשי ידיה, כונתה מאז כ"סעודה האחרונה", שכן לפי חשד המשטרה, על בסיס "סיפורי נתניה" והמידע שהביא להם עד המדינה הנתנייתי, בזמן הארוחה הטמין אחד מאנשי המבצעים דאז של משפחת הפשע, נחשון גוב, מטען חבלה מתחת לכסא הנהג בג'יפ של עו"ד חכם בחניון שמתחת לבית של אסתר אבוטבול.

אחרי ארוחת הצהריים "המרגיעה", חכם עוד חזר למשרדו בתל אביב לזמן קצר יחסית וכאשר יצא מהמשרד בשעות אחר הצהריים התפוצץ הג'יפ והוא מצא את מותו. 

shofetet BRACHA OFIR TOM 200 200 
 שופטת ברכה אופיר תום

השופטת מעידה בסתר

הסיפור חזר לכותרות בסוף חודש אפריל עקב פרסום באתר "וואינט", על כך שחוקרי יאחב"ל מבקשים לקבל מבית משפט המחוזי בתל אביב את כל ההקלטות שבוצעו באולם בית המשפט במהלך הדיונים בתיק אסי אבוטבול. החוקרים בקשו ללמוד מה נאמר באולם בית המשפט אך לא נכלל בפרוטוקול, כדי לקבל חיזוקים לתיאוריה שלהם על הסכסוך בין אבוטבול לבין הסנגור שלו, עו"ד חכם, ואולי גם לרצח עצמו.

בהמשך לכך פורסם ב"פוסטה" כי רמז ראשון לכך הם קיבלו מיושבת ראש הרכב השופטים בתיק, השופט ברכה אופיר תום, שמיד לאחר החיסול של חכם פנתה מיוזמתה למשטרה ודיווחה להם על אירוע חריג במשפט, שלא נכלל בפרוטוקול. עו"ד חכם נקלע למחלוקת עם השופטים בעניין מסויים, ואסי אבוטבול התפרץ כהרגלו ואמר לה, "אל תדאגי, הוא לא יהיה כאן עוד הרבה זמן". בזמן אמת השופטים בקושי התייחסו להערה הזו והעריכו שמדובר בעוד אחת מאותן התבטאויות מתלהמות המאפיינות את אבוטבול. לאחר הרצח הפרשנות לאמירה הזו קיבלה מימד אחר והשופטת פנתה למשטרה, מבלי שהדבר הובא לידיעת הנאשם אבוטבול.

רק בחלוף שמונה שנים נודע הדבר לאבוטבול, בדיעבד. במסגרת פרשה 512 החוקרים הטיחו בו את תיאוריית הקוסקוס לצד עדות עד המדינה הנתנייתי שאותה הם ניסו לחזק באמצעות האיום המרומז שלו בבית המשפט, כפי שדיווחה להם השופטת. שני הרכיבים הללו, ועוד מספר פריטים, לא הועילו להגשת כתב אישום. אבוטבול הכחיש מכל וכל את המיוחס לו, ובמקביל החל לטעון כי זה שהשופטת מסרה עליו עדות במשטרה בלי לדווח לו מהווה פגיעה באוביקטיביות שלה מצד אחד, ומלמד אותו על התדמית השלילית שהיא ייחסה לו מצד שני, מה שבא לידי ביטוי בהרשעה הגורפת ובעונש של 12 שנה בפועל, שאגב הוחמר בעליון ל-18 שנה.

od salton menashe150 150 od cohen avi 151    
עו"ד מנשה סלטון עו"ד אבי כהן    

עדכון (25.5)

בדיון להארכת מעצרו של אבוטבול אישר נציג המשטרה בבית המשפט כי אתמול (24.5) נערך עימות בין אבוטבול לבין אסיר אחר. לאתר "פוסטה" נודע כי מדובר באסיר עולם שהיה חברו הקרוב של אבוטבול ושניהם היו כלואים לפני מספר שנים באותו תא באגף שמור. את היאחב"ל ייצגו בדיון להארכת מעצרה של החשודה, כמו גם בדיונים האחרים, פקד אלכסיי טיחומירוב ופקד אפרת פורמג'ו.

tuhomerov alexey pormago efrat
נציגי יאחב"ל בבית המשפט

האסיר המדובר מרצה מאסר עולם בלתי קצוב מאז המחצית השנייה של שנות ה – 80 על רצח בנסיבות מחמירות ועבירות נוספות. בשנת 2000 יצא לחופשה, ממנה לא שב ונמלט לחו"ל. בהמשך, ריצה מאסר בהולנד והוסגר לישראל. במהלך מאסרו נשפט פעמיים נוספות ונדון לעונש במצטבר. את רוב רובה של תקופת מאסרו ריצה בתנאי בהפרדה ארצית. לפני כשנתיים וחצי הועבר לאגף שמור – שם התנאים קלים יותר. במהלך שהותם המשותפת בתא ונוכח הקשר החברי הטוב שנרקם ביניהם נראה כי אבוטבול שיתף אותו בפרטים מפלילים. במידה ומידע לגבי מיקום גופתו של הדס הגיע ממנו למשטרה והיא המשטרה תצליח לאתר את שרידי הגופה, הדבר עשוי לתת  גושפנקא לגרסתו, שעליה בעצם מסתמכת המשטרה הן בתיק הרצח של הדס והן בתיק הרצח של חכם. 

סנגוריו של אבוטבול, עורכי הדין מנשה סלטון ואבי כהן אמרו בדיון, כי הוא מסכים לעבור בדיקת פוליגרף, בתנאי שהמשטרה תתחייב כי אם יימצא דובר אמת, יבוטל נגדו כתב אישום על רצח משה הדס וייסגר תיק החקירה המתנהל נגדו בחשד לרצח עו"ד חכם. לדברי הסנגורים, לפני מספר חודשים במסגרת ההליך המשפטי בתיק הדס, ביצע אבוטבול בדיקת פוליגרף עם מומחה משטרתי לשעבר ונמצא דובר אמת. 

כך או כך, מעצרו של אבוטבול הוארך עד ה-7 ביוני.

od ashkenazi lior    
עו"ד ליאור אשכנזי    

מעצרו של נחשון גוב, החשוד ברצח עו"ד חכם, הוארך עד 4 ביוני. השופט עמית מיכלס ציין כי לתיק הרצח נוספו חומרי חקירה חדשים. ככל הנראה, חומרי החקירה קושרים את גוב ישירות להטמנת או הפעלת מטען החבלה שהוטמן במכוניתו של חכם. את גוב מייצג עו"ד ליאור אשכנזי.

מעצרה של החשודה הוארך עד 4 ביוני. השופט מיכלס אמנם דחה את בקשת סנגורה של החשודה, עו"ד אחמד עראקי, לאסור את פרסום שמה, אולם עיכב את ביצוע החלטתו כדי שהיא תוכל לערער על כך לבית המשפט המחוזי.

ganenet raanana 330 440
לכתבה נפרדת על החשודה לחצו כאן

 

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות