שופט מחוזי אישר לנאשם בניסיון רצח כפול להשתתף בבת מצווה של בתו

שתף כתבה עם חברים

למרות התנגדות נחרצת של הפרקליטות ומידע מודיעיני על סכסוכים, השופט נאסר אבו טהה קבע כי הנאשם ייצא לאירוע בפיקוחם של עשרה ערבים: "עמד לעיניי הרצון הטבעי של אדם להשתתף באירוע שלמעשה הוא אף מצווה לפי הדין הדתי להשתתף בו"

עיבוד מחשב להמחשה: פוסטה

בצעד חריג, בית המשפט המחוזי בבאר שבע התיר לנאשם בתיק ניסיון רצח כפול לצאת לחופשה מיוחדת בת מספר שעות, כדי שיוכל להשתתף באירוע בת מצווה.
הנאשם א"א (34) משדרות הוא בעל עבר פלילי מכביד, הכולל הרשעות בעבירות סמים, אלימות ורכוש שבגינן ריצה מאסרים. לפני יותר משנה הוא הואשם יחד עם צעיר נוסף בניסיון רצח כפול לאור היום בשדרות. נטען כי בינואר אשתקד הנאשמים עקבו אחר שני צעירים מוכרים למשטרה בעת ששהו ברכב, ירו לעברם ופצעו אותם. כתב אישום זה מייחס לא"א ולצעיר הנוסף ניסיון רצח, פציעה וחבלה בנסיבות מחמירות. מעצרם הוארך עד תום ההליכים.

לאחרונה הגישו סנגוריו של א"א, עו"ד משה יוחאי ועו"ד שרי קרן ממשרדו, בקשה לאפשר לנאשם לצאת מהמעצר לחופשה מיוחדת בת מספר שעות לצורך השתתפות בבת מצווה לבתו באולם אירועים בנתיבות.
"מדובר באירוע אשר חשיבותו רבה, הן למבקש ולא כל שכן לבתו – אשר נוכחות אביה באירוע זה מקבלת משנה תוקף נוכח היעדרותו מחייה פרק זמן כה רב", טען עו"ד יוחאי בבקשה, "ביכולת המבקש להציג מספר של מפקחים וערבים שילוו אותו באופן הדוק מיציאתו ועד לחזרתו לבית המעצר".
בבקשה נטען גם כי המשפחה שכרה חברת אבטחה שתפקידה לוודא כניסת האורחים המוזמנים בלבד לאירוע, בנוסף למאבטחים המועסקים על ידי בעלי האולם.

מנגד, נציגת המדינה עתרה לדחות את הבקשה, שכן לשיטתה מדובר בנאשם בעל מסוכנות גבוהה, שעצור עד תום ההליכים על רקע כתב אישום המייחס לו עבירות חמורות. כמו כן ציינה נציגת הפרקליטות את התנגדות גורמי המודיעין בשב"ס ובמשטרה – התנגדות המנומקת בכך שלא"א סכסוכים רבים ו"קיימת סכנה ממשית ביציאתו לאירוע המבוקש".

השופט נסר אבו טהה ששמע את טיעוני הצדדים קבע (24 מאי): "מטיעוני הצדדים ולאחר עיון בחומרי המודיעין אשר הובאו בפניי במהלך הדיון, לרבות החומרים הגלויים, המבקש מצוי בסכסוכים פעילים בין כותלי הכלא ומחוצה לו דרך שותפיו הפליליים. עם זאת, מעיון בחומר החסוי, לא נמצאה בעניינו של המבקש הסתייגות קונקרטית הנוגעת ליציאה לאירוע בת המצווה, מעבר לחששות הכלליים".
ביחס לידיעות המודיעיניות קבע השופט: "מדובר בידיעות מלפני מספר חודשים, למעט האחרונה מחודש מאי 2022, שאינה נוגעת ליציאה לאירוע בת המצווה. יתר הידיעות כלליות ואין להן זיקה קונקרטית לבקשה שבפניי. יחד עם זאת, סבורני, כי מנגנון הפיקוח המוצע, לצד ההתרשמות החיובית מהמפקחים שנחקרו על ידי הצדדים, יש בהם כדי לתת מענה הולם לחששות שעמדה עליהן ב"כ המשיבה, לרבות החומר המודיעיני".
לדברי השופט, "מדובר ביציאה למספר שעות מצומצם בליווי ובפיקוח מלא ומתמיד של עשרה ערבים בוגרים ואחראיים, שמבינים את משימת הפיקוח שנוטלים על עצמם כערבים וכמפקחים עבור המבקש".

השופט הוסיף וציין בהחלטתו: "אמנם לא ניתן להמעיט מחומרת המעשים המיוחסים למבקש בכתב האישום, אולם בה בעת, אין לומר שלא ניתן לגביהם להפחית או לצמצם מסוכנות לזמן מוגבל ומדוד בתנאים מגבילים, שכן עיון מדוקדק במידעים, מלמד שאין המדובר במידעים קונקרטיים לעניין היציאה המבוקשת".
כמו כן התייחס השופט גם לאלמנט האישי-אנושי: "עמד לעיניי הרצון הטבעי של אדם להשתתף באירוע בת המצווה של בתו שלמעשה הוא אף מצווה לפי הדין הדתי להשתתף בו. באיזון בין האינטרסים, מצאתי לאפשר למבקש יציאה בליווי מלא ומתמיד לצד הפקדה כספית משמעותית".
לאור קביעות אלו, השופט התיר לא"א לצאת לחופשה עד חצות הלילה, לצורך השתתפות באירוע, לצד שורת תנאים מגבילים הכוללים פיקוח והפקדת ערבויות כספיות גבוהות. אמש השתתף הנאשם באירוע ולאחר מכן שב למעצר (25 מאי).

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות