הותר לפרסום: 16 חודש לקצין מסתערבים במג"ב על מעשים מגונים בשוטרת

שתף כתבה עם חברים

ערעור על העונש מציף נושא לא מדובר: בין לוחמים מנוסים ללוחמות בשירות חובה מתקיים מגע אינטימי במהלך מעקבים והתחזויות לבני זוג מאוהבים * מפקד היחידה המובחרת תמך בגרסתו, אך השופט מיכאל קרשן קבע כי הקצין "עבר את הקווים האדומים", עכשיו הערעור על ההרשעה ועל פיטוריו מהמשטרה אחרי 26 שנות שירות הכי קרבי שאפשר

מה מותר ומה אסור במהלך פעילות מבצעית של היחידות המסווגות?

קצין בדרגת רב פקד, סגן מפקד יחידת המסתערבים של מג"ב במשטרת ישראל, נדון ל-16 חודשי מאסר על ביצוע מעשים מגונים בשוטרת שהיתה שותפה שלו לתרגיל מבצעי.
בעקבות ההרשעה הקצין פוטר מהמשטרה וכעת הוא הגיש עתירה לבית משפט המחוזי בירושלים, בה הוא מבקש לבטל את פיטוריו מהמשטרה, עד אשר יוכרע ערעור שהגיש על ההרשעה ועונש המאסר שלו.

לבקשת עיתון "הארץ", השופט מיכאל קרשן מבית משפט השלום בכפר סבא התיר לפרסם כי מדובר ביחידת המסתערבים של מג"ב, אבל אסר לפרסם את שמו של הקצין (14 יולי).
על פי כתב האישום, הקצין צירף לפעילות של היחידה המסווגת שוטרת בת 19, בה תרגלו השניים התחזות לבני זוג מאוהבים כחלק ממעקב סמוי, פעם בירושלים ופעם ברחובות יפו.
טענתו של הקצין במשפט היתה, שהנשיקות והמגע שקיים עם השוטרת הצעירה היו חלק בלתי נפרד מפעילות סמויה שערכו במתווים מבצעיים שונים, פעולות מקובלות שהתקיימו ביחידה למטרות מבצעיות. לטענת הקצין, כל שעשה במהלך תרגול עם המתלוננת היו כדי "לבדוק את כישוריה לשמש כלוחמת ביחידה", ובהסכמתה המפורשת, כך ממש.

למי שמדמה כי מדובר בטענה תלושה, נזכיר, הטוען אינו קצין זוטר אלא מי ששימש כסגן מפקד היחידה המובחרת, ומועמד להתמנות למפקד הבא. בהקשר זה, בשימוע שנערך לו במחלקת המשמעת של משטרה התייצב מפקד היחידה ולא סתר את טענותיו אלה.
במהלך המשפט, הסנגורית עו"ד אורנת קמרון אף הביאה לוחמות מהיחידה אשר העידו כי במסגרת התפקיד גם הן היו שותפות עם מפקדיהן בפעילות שטח בה הם דימו בשטח נשיקות ומגע לצורך מבצעי.

הפרשה פורסמה לראשונה עם הגשת כתב האישום על ידי על ידי העיתונאית כרמלה מנשה מ"כאן 11".
אבל בדצמבר 2021 ניתן גזר הדין אשר מפורסם לראשונה ב"פוסטה", קבע השופט מיכאל קרשן מבית משפט השלום בכפר סבא, כי הקצין בן ה-48 צירף את השוטרת הצעירה ל"פעילות מבצעית מדומה", על מנת לנצל את הסיטואציה כדי לגעת בגופה.
בערעור על ההרשעה ובעתירה נגד פיטוריו, כמו גם בשימוע שערכה לו המשטרה טרם פיטוריו, ופרטים ממנו הגיעו ל"פוסטה", עולות שאלות תקדימיות, נפיצות: האם במהלך פעילות מבצעית של היחידות המסווגות מותר ואף מקובל שלוחמים ולוחמות, לרבות מפקדים ולוחמות, יתנשקו ויקיימו מגע גופני על מנת להתחזות כנאהבים, ומהם הגבולות של אותו משחק?

במזרח ירושלים וביפו
ב', בת 19 בשירות חובה, שירתה כצלמת ביחידות מבצעיות של המשטרה, ונפגשה עם הנאשם באחד מתרגילי יחידת המסתערבים אותו הגיעה לתעד. במהלך התרגיל היא נסעה עם סגן מפקד היחידה, ובאחת השיחות סיפרה לו כי חלום חייה הוא להפיק סרט. הקצין אמר לה כי יש לו חבר טוב בתחום ההפקות, שיוכל לעזור לה… בהמשך היתה לקצין הצעה מפתיעה. הוא שאל אם היא "שחקנית טובה" ואמר שישנן בנות שהוא מצרף לפעילויות היחידה, ואם היא לא מפחדת, יצרף גם אותה בשמחה.
מטרת הפעילות, כך הסביר לה, היא "לשחק" זוג מאוהב ולהיטמע בשטח במקומות בהם מתקיימת פעילות סמויה. ב' נעתרה להצעה בהתלהבות.

שבועיים לאחר מכן, כאשר ב' חזרה ליחידה כדי לערוך חומר שצילמה, היא נפגשה שוב עם הקצין. הוא אמר לה כי באותו ערב תתקיים הפעילות המדוברת, והזמין אותה לתדרוך במשרדו שם המתין לה לבד והסביר לה את המשימה – התחזות לזוג נאהבים לצורך סיוע בביצוע מעצרים של מבוקשים.

לפי כתב האישום, השניים יצאו ברכב לעבר מקום הפעילות, וכשהגיעו ליעד המבודד הקצין יצא מהרכב ונשען עליו, הורה לצעירה לעמוד מולו, קירב אותה אליו וביקש שתיצמד אליו. או אז, נטען, נשמעה שריקה והקצין אמר לה כי מדובר באות מוסכם לכך שהחשודים באזור, והחל לנשק אותה תוך שהוא מכניס את לשונו לפיה.
לפי כתב האישום, השוטרת הצעירה תיארה בעדותה כי היא חשה את איבר מינו זקור כלפיה, בזמן שהוא מלטף את גופה ונוגע בישבנה ובחזה. בהמשך לכך, לטענתה, הוא הורה לה להיכנס לרכב שם המשיך ללטף ולנשק אותה ולמשש באצבעותיו את בטנה, הכל במסגרת אותה הסימולציה לכאורה.
"הקצין גרם ל-ב' לחשוב שהיא חלק מפעילות מבצעית", קבע השופט קרשן אשר קיבל את עדות השוטרת הצעירה במלואה.

השופט קרשן קיבל כלשונה את עדות המתלוננת גם בנוגע לאירוע השני בכתב האישום: 10 ימים אחרי הפעילות הראשונה הציע הקצין ל-ב' לצאת לתרגול נוסף. הוא אסף אותה והשניים נסעו ליפו, שם הוא עצרו במקומות שונים ויצאו מהרכב הסמוי חבוקים כבני זוג מאוהבים. באירוע זה, העידה ב', כבר כאשר הוא נישק אותה היא נרתעה לאחור.
בשלב מסוים הקצין החליף את בגדיו ועלה על זהות של איש דת מוסלמי, אבל כאשר הלכו יחד ברחוב הוא עצר כדי לנשק אותה שוב. לפי עדותה, היא שאלה אם זה הכרחי והקצין השיב בכעס שהדבר נדרש לצורך מבצעי. ב' טענה כי היא אמרה לו שהיא "נראית כמו בתו ולא כמו אשתו", והוא בתגובה אמר לה שאם כך הוא מחזיר אותה הביתה. לטענת ב', היא התנצלה והם המשיכו ללכת עד שהבחינו באדם חשוד לכאורה, לדברי הקצין, ואז הם חזרו ל"תבנית המבצעית", שהיא מצמידה את פיה לפיו של הקצין והם מתנשקים.

השופט מיכאל קרשן. אימץ את גרסת השוטרת

הנאשם טען כי בשני האירועים הוא ביצע בדיקה לכישוריה של ב' כלוחמת על מנת לצרפה ליחידה, אבל השופט קרשן דחה את גרסתו, והדגיש: "הנאשם הוכשר במסגרת תפקידיו להונות את הזולת… אותם כישורים תרמו תרומה משמעותית ליצירת הרושם אצל המתלוננת כי מדובר בפעולות אותנטיות (שהביאו) להחלשת יכולת ההתנגדות שלה".

על לוחמות היחידה שהביאה הסנגורית קמרון, להמחשת הנוהל של "נשיקות ומגע אינטימי" במסגרת התפקיד, אמר השופט כי אחת מהן שללה מגע אינטימי מהסוג שהמתלוננת בתיק זה תיארה, אך שתי לוחמות אחרות אכן העידו כי "מנעד המגע האינטימי בין לוחם ולוחמת בסיטואציות כאלה רחב יותר".
השופט הסיק מכלל העדויות בנושא כי "אין בנמצא כללים מדויקים, והשאלה מה לגיטימי ומה לא, נתונה  בעיקר לפתחה של הלוחמת". עם זאת הוא ציין, כי "על דעת כל העדים ישנם קוים אדומים: שליחת יד מתחת לבגדים אינה דבר מקובל, ובכל מקרה רק הלוחמת רשאית להוביל את נושא המגע".

עו"ד משה יוחאי שהגיש את הערעור לבית משפט המחוזי מרכז עם עו"ד שרי קרן ממשרדו, טוען בו כי הכרעת הדין שגויה, שכן השופט קרשן הסתמך על עדות של מתלוננת יחידה ללא ראיות משמעותיות נוספות, וכי אם היתה חריגה של הקצין היא היתה ברף המשמעתי ולא הפלילי.
לפי הערעור, המתלוננת הפריזה בתיאוריה על הסימולציה, מה גם שבמהלך המשפט עלה כי המתלוננת חוותה עוד לפני הגיוס טראומה של פגיעה מינית ולא מן הנמנע שהיא משליכה אותה על החוויה הנוכחית עם הקצין.

"הקצין קיבל הצעות להסדרים עם עבירות חמורות פחות אך סירב.. הוא מאמין בחפותו". עו"ד אורנת קמרון

ישן טוב בלילות
ב-3 מאי 2022 קיבל הקצין הודעת פיטורים סופית מהמשטרה אחרי 26 שנות שירות ביחידות מיוחדות. באמצעות עו"ד דניאל ברדוגו הוא הגיש  לבית משפט המחוזי בירושלים עתירה מנהלית נגד החלטת המשטרה לפטר אותו. בעתירה הוא דורש להמתין עד לפסק דין חלוט בערעור, לטענתו אין קלון במעשיו.
לעתירה צורפו תמלילי השימועים שערכה לו מחלקת המשמעת במשטרה, הראשון עם פתיחת החקירה והשני לפני הודעת הפיטורים עקב הרשעתו.

בשימוע הראשון ציין הקצין, כי מערך הלוחמות ביחידה הוקם לפני כ-20 שנה, ומשרת את המערכת הביטחונית והפלילית. אשר ללב הנושא הנפיץ הוא טען, כי "אין נהלים כתובים לעבודה באופן סמוי בין שוטר ממין זכר לשוטרת ממין נקבה. הגבול היה שאף אחד לא עושה מה שהשני לא רוצה. גם היום אין נהלים כתובים, המפקדים מדברים על מגע של יד וחיבוק, מכיוון שהדבר לא מוגדר. יש מרווח פעולה לפי רצונותיהם של הפועלים בשטח".
סנגורו בשימוע, עו"ד עידן דביר הוסיף, "אנחנו יודעים על מעל 10 חיילות ומפקדים בכירים שהוציאו פעילויות כאלה… בתרגולות וגם בפעילות מבצעית… במהלכן היה מגע זוגי, גם אינטימי…".

לגבי האירוע הראשון שיוחס לו טען הקצין בשימוע כי "ב-45 הדקות שהיינו יחד רק פעמיים היה בינינו מגע פיזי, מגע שפתיים… לא היתה נשיקה אינטימית, הכל תוך כדי דיבור".
עו"ד דביר התייחס לטענת המתלוננת על נגיעות בחזה ובישבן: "המתלוננת לא דוברת אמת. הדברים שתיארה לא קרו… אם אכן הרגישה לא בנוח בפעם הראשונה, כיצד בחרה להימצא פעם נוספת בקרבת הקצין?" (בתרגיל השני ביפו, פוסטה).

מפקד היחידה דאז, קצין בדרגת סגן ניצב אמר בשימוע כי מדובר בקצין מצטיין, "אני סומך עליו בעיניים עצומות, שנתן את כל כולו בימים ובלילות תוך כדי סיכון למען המדינה, חבל לוותר עליו. מבחינתי, הוא יהיה מפקד היחידה הבא".

יומיים אחרי גזר הדין נערך לקצין שימוע לפני פיטורים (9 דצמבר 2021) בפני פקד אורית סגל כהן, שהטיחה בקצין: "בהכרעת הדין קבע בית המשפט כי הולכת שולל את המתלוננת, נטעת במוחה את הרעיון שתוכל לקחת חלק בפעילות מבצעית חשאית של יחידה מובחרת, וכך גרמת לה להתלוות אליך לאותה פעילות ולשתף פעולה עם מעשיך. מהעדויות והראיות עולה כי כי מטרתך היתה ליצור תשתית לקרבה מינית עם המתלוננת, הא ותו לא… בהכרעת הדין קבע בית המשפט כי ניצלת את תמימותה והתלהבותה הרבה של חיילת בת 18 בשירות חובה שהוצבה ביחידה לצורך תיעוד צילומי פעילותה, גרמת לה לחשוב כי תיטול חלק בפעילות מבצעית מסווגת, ויצאת איתה לשתי פעילויות שבדית לצורך העניין…".

חרף ההרשעה, הקביעות החמורות בגזר הדין והמילים הקשות של עורכת השימוע, עו"ד קמרון בקשה בשימוע לדחות את הפיטורין עד לאחר התוצאה הסופית בערעור: "יש חשיבות לשאלה אם הקצין הודה במעשים, או שניהל את ההליך מתוך אמונה כי הוא לא ביצע את המעשים. הקצין קיבל הצעות להסדרים שונים עם עבירות חמורות פחות – אך סירב. הוא מאמין בחפותו. מדובר בקצין מצטיין שתרם עשרות שנים לביטחון המדינה תוך סיכון חיים וקיבל צל"ש במהלך שירותו".

הסנגורית חזרה והדגישה, כי "היחידה עוסקת באירועים הגובלים בתחום האפור… אנו מקווים שלאחר השעייתו המערכת הכינה נהלים כתובים לגיוס לוחמות ליחידה… בינתיים הקצין הוא השעיר לעזאזל למרות שפעילותו היתה במסגרת הנורמה… לא מדובר בקצין שניצל את סמכותו על בחורה צעירה כדי להגיע לסיפוק מיני".
הקצין הקפיד להוסיף על כך: "אני אדם מאמין. אני יודע מה עשיתי ומה לא. אני ישן טוב בלילות".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות