בקשת להסגרת ישראלי לארה"ב על סחר בסמים ואמל"ח בדארקנט

שתף כתבה עם חברים

מיכאל פן מחולון ושותפו טל פריהר שנעצר בצרפת, נאשמים בהלבנת הון ועבירות סייבר. בית המשפט יבחן שחרורו של פן עד לסיום בירור בקשת ההסגרה

מיכאל פן (צילום מתוך בקשת ההסגרה האמריקאית)

פרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה לאשר את הסגרתו לארה"ב של הישראלי מיכאל פן (37) שנעצר בחולון (25 אוקטובר).
בבית המשפט בפנסילבניה הוגש כתב אישום נגד פן ונגד ישראלי נוסף, טל פריהר, שהוסגר לארה"ב כבר לפני שנתיים מצרפת. העבירה המיוחסת להם בארה"ב היא קשירת קשר לביצוע הלבנת הון – עבירה שעונשה עד 20 שנות מאסר.

לפי כתב האישום בארה"ב, פן ופריהר ניהלו לכאורה את אתר deepdotweb.com, ששימש שער כניסה לשלל זירות מסחר פליליות ברשת האפלה (דארקנט). האתר שימש כ"צומת" עם קישורים לזירות מסחר של סחר בסמים – בין היתר פנטניל, קוקאין, הרואין וקריסטל, סחר באמל"ח, רכישה ומכירה של תוכנות זדוניות ואמצעי פריצה, סחר באמצעי תשלום גנובים, אמצעי זיהוי פיקטיביים ושלל סחורות אסורות.

בכתב האישום האמריקאי נטען כי פן ושותפו גבו עמלות תיווך מכלל העסקאות שבוצעו בזירות המסחר השונות שאליהן קישר אתרם. לטענת הרשויות בארה"ב, הם גבו את הכספים באמצעות מטבע וירטואלי, כגון ביטקוין, שהופקדו לארנק וירטואלי בשליטתם. הרווחים הבלתי חוקיים שלהם, לפי כתב האישום, עמדו על כ-15 מיליון דולר בשנים 2013-2019. נטען כי כספי העמלות הועברו על ידי פן ושותפו מחשבונות ביטקוין לחשבונות בנק בשליטתם באמצעות חברות קש בלטביה ובגיאורגיה.

כבר במאי 2019, בעקבות הגשת כתב האישום והוצאת צו המעצר בארה"ב, נעצר פן בישראל ושותפו פריהר נעצר בצרפת. בעוד פריהר כבר הוסגר לארה"ב ובמרס האחרון הורשע בעבירה המיוחסת לו (דינו טרם נגזר) – בישראל כמו בישראל ההליכים מתנהלים בקצב אחר.
פן שוחרר לאחר כשמונה ימי מעצר ובמהלך הזמן, בוטלו גם התנאים המגבילים והוחזר לו דרכונו. רק היום, לאחר דין ודברים מעמיק מול האמריקאים, מקץ שנתיים הגישה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה את בקשת ההסגרה ובקשת מעצר עד תום ההליכים.

טל פריהר (צילום: מתוך פייסבוק)

עו"ד ירון ברזילי ועו"ד עומרי רוזנברג ממשרד ברזילי גגולה שביט דרוביצקי טענו בדיון בבית משפט המחוזי בירושלים, כי פן יודע על כתב האישום בארה"ב מעל שנתיים, מאז מעצרו בישראל ב-2019 שנערך במסגרת חיקור דין משותף עם ה-FBI. לדבריהם, ביטול התנאים, השבת דרכונו וביטול צו עיכוב היציאה מהארץ במסגרת תקופה זו מלמדים שגם עכשיו ניתן לשחררו לחלופת מעצר עד שיסתיים בירור בקשת ההסגרה. "לא היתה כל סיבה למעצר", אמר עו"ד ברזילי.

לפן אין עבר פלילי, ואגב, מעולם הוא לא התגורר בארה"ב.
השופטת ענת זינגר אמרה כי אכן "קיימת סבירות לא מבוטלת שהמשיב ישוחרר לחלופת מעצר. עם זאת יש להמתין לקבלת תסקיר שירות המבחן".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות