ברגע האחרון: הצעת חוק לפיקוח אלקטרוני על גברים מכים תובא לאישור הכנסת

שתף כתבה עם חברים

החוק לאכיפה של צווי הרחקה בתיקי אלימות במשפחה, אושר בממשלה לקראת הליך מזורז לפני פיזור הכנסת

צילום להמחשה: שב"ס

רגע לפני פיזור הכנסת, הממשלה אישרה היום הצעת חוק לפיקוח באמצעות אזיק אלקטרוני לאכיפת צווי הרחקה נגד גברים החשודים באלימות במשפחה (26 יוני).
מדובר בתיקון לחוק למניעת אלימות במשפחה, שיאפשר פיקוח טכנולוגי להבטחת קיומם של צווי הגנה של בית משפט. הפיקוח הטכנולוגי מבוסס על טכנולוגיית GPS, באופן שיאפשר התרעה על כניסה של המפוקח לטווח שאסור לו לשהות בו בהתאם לצווי הגנה. בית המשפט יוכל להוסיף את הפיקוח הזה, במידה ונשקפת סכנה גבוהה לבן המשפחה, או שיש חשש ממשי להפרה של צו הגנה, לרבות עקב הפרה של צו הגנה קודם או הרשעה קודמת בעבירות אלימות במשפחה.

בהצעת החוק נכתב כי הצורך בפיקוח באמצעות אזיק אלקטרוני להגנה על נשים מאוימות, עולה בין השאר ביחס לאסירים משוחררים אשר סיימו לרצות את מאסרם מבלי שמסוכנותם כלפי בן משפחתם פחתה. בכל מקרה יוכל בית המשפט לקבוע פיקוח אלקטרוני כאמור על תנועותיו של הגבר במסגרת צו הגנה למאוימת.

הצעת החוק בעניין מדוברת מזה כמה שנים, אך רק עכשיו הובאה לאישור על ידי שר המשפטים גדעון סער, בעקבות עבודת מטה שבוצעה במשרד המשפטים והמשרד לביטחון פנים.
מאחר שמדובר בכלי חדש, הממשלה תבקש לאשר אותו במסגרת הוראת שעה – "חוק זמני" לתקופה של שלוש שנים, כדי לבחון את היישום. אישור החוק מותנה בהסכמת האופוזיציה או חלקיים ממנה ובאישור הכנסת בהליך מזורז בשלוש קריאות, עוד השבוע.
יצוין כי ההכנסה לשימוש של צמיד ג'י.פי.אסי מטכנולוגיה חדשה המנטרת תנועות ומיקום שאינו נייח – עשויה לפתוח את הדלת בשלב הבא לשימוש באזיק אלקטרוני דומה גם כנגד נאשמים המשתחררים ממעצר או מאסר, ובכך להרחיב את הפיקוח עליהם גם כאשר הם יוצאים מביתם.

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות