שופט הרשיע נאשם באיומים שטען להגנה עצמית על רקע כבוד המשפחה

שתף כתבה עם חברים

הנאשם טען כי איים על החבר של בתו כדי להרחיקו ממנה, מאחר שאם המשפחות היו יודעות על הקשר – היו פוגעות בו וגם בה. השופט מוחמד חאג' יחיא על "כבוד המשפחה": "נורמה חברתית או תרבותית לעולם לא תהווה הכשר לפעילות נגד החוק"

השופט מוחמד חאג' יחיא

בית משפט השלום בירושלים הרשיע נאשם באיומים כלפי בן הזוג של בתו לשעבר כאשר איים עליו בשלוש הזדמנויות שונות כי יהרוג אותו לאחר שבן הזוג נטען כי איים להפיץ תמונות של בתו. בית המשפט הרשיע את הנאשם בשני אישומים וזיכה אותו באישום אחד מבין שלושה. המתלונן בעל עבר פלילי בעבירות המין
לא כל הנוסח הותר לפרסום וכמובן שגם פרטי הנאשם והמתלונן לא הותרו לפרסום בהכרעת הדין כאשר גזר הדין לא ניתן.
הכרעת הדין עוסקת בכתב אישום נגד אדם שאיים (במספר הזדמנויות) על החבר של הבת שלו על מנת שיפסיק להטריד אותה ויתרחק ממנה. היא התפרסמה על פני 35 עמודים ולטענת הנאשם, המתלונן איים כי יפיץ תמונות של הבת.
בין הטענות שהעלה הנאשם, הועלתה טענת "הגנה עצמית", במובן זה שהנאשם פעל כפי שפעל כביכול מתוך הגנה על בתו וגם על המתלונן, שכן אם המשפחות של שניהם היו נחשפות לעצם הקשר או התמונות שאיים כי יפיץ, היו פוגעות פיזית הן בבת הן בחבר שלה.

בית משפט השלום בירושלים הרשיע את תושב העיר, שהואשם באיומים על צעיר אשר ניהל מערכת יחסים עם בתו של הנאשם.
ב-20 באפריל 2019 הוגש לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד תושב העיר, בטענה שבשלוש הזדמנויות שונות איים על בן הזוג לשעבר של בתו כי יהרוג אותו. המניע: בן הזוג איים להפיץ צילומים של בתו של הנאשם.

מכתב האישום עולה כי הבת ניהלה למשך תקופה מסוימת מערכת יחסים עם המתלונן. באישום ראשון נטען כי בצהרי ה-28 באוקטובר 2018 התקשר הנאשם לאביו של המתלונן על מנת להתריע בפניו על הקשר הזוגי, תוך שדרש ממנו לדאוג להפסקת הקשר. המתלונן ששמע על השיחה התקשר לנאשם, וזה בתגובה איים להרוג אותו.
לפי האישום השני, כשעה לאחר השיחה הטלפונית הגיע הנאשם לבית של המתלונן בירושלים עם מספר אנשים שזהותם אינה ידועה, ודפק על הדלת. כאשר המתלונן ניגש אליו, הנאשם איים שוב כי יהרוג אותו.
מהאישום השלישי עולה, כי ב-30 באוקטובר 2018 התנהל בבית המשפט דיון שבו העיד הנאשם. במהלך עדותו הוא איים על המתלונן באומרו: "אני אמרתי לאבא שלו שאם הוא יתקרב לבת שלי אני ארצח אותו". את הדברים הללו הוא אמר על אף שהשופטת באותו משפט הפצירה בו לחדול מאיומיו.

בין הטענות שהעלה הנאשם היתה "הגנה עצמית". לטענתו, הוא פעל כפי שפעל כדי להגן הן על בתו והן על המתלונן, מאחר שאם המשפחות של שניהם היו נחשפות לעצם הקשר או התמונות שאיים כי יפיץ – שתי המשפחות היו פוגעות פיזית הן בבת והן בחבר שלה.
הנאשם אמנם לא הכחיש את אמירותיו אך טען כי לא התכוון לפגוע במתלונן ורק רצה להרחיקו מבתו ולהפסיק את הטרדותיו.

במהלך המשפט עלה להעיד גם המתלונן (25) וטען כי היה בקשר עם בתו של הנאשם במשך ארבע וחצי שנים, ובכל הזמן הזה לא ידע מה גילה המדויק. הוא הכחיש כי איים על חברתו או הטריד אותה, ושלל כל כוונה להפיץ את צילומיה.
בעדותו התברר עוד כי הוא בעל עבר פלילי בתחום עבירות מין. לגבי הצילומים המדוברים, לטענתו לא ידע מי צילם אותם, וטען כי מספר הטלפון ממנו נשלחו הצילומים לנאשם אינו שלו. כמו כן הוא אמר בעדותו כי אהב את בתו של הנאשם ואין ולא היתה כוונה לפגוע בה או במשפחתה.

המתלונן טען שאהב את בתו של הנאשם ולא התכוון לפגוע בה (אילוסטרציה)

סנגורו של הנאשם, עו"ד ראובן טקו, הדגיש בבית המשפט את נושא תרבות "כבוד המשפחה" בחברה הערבית. כמו כן ציין הסנגור צילום שבו נראית בתו מחובקת עם המתלונן כאשר פניו מטושטשות. הצילום הזה נכלל בחומר הראיות נגד הנאשם, למרות שהוא עצמו מסר אותו לחוקריו, וטען כי למעשה מדובר באיום מצדו של המתלונן.

השופט מוחמד חאג' יחיא שהרשיע כאמור את הנאשם, התייחס בהכרעת הדין לנושא הכאוב – אלימות בחברה הערבית על רקע מה "כבוד המשפחה". "נורמה חברתית או תרבותית, לעולם, לא תהווה הכשר לפעילות שנוגדת את החוק", ציין השופט, "תפקידו של הדין הפלילי לא לעקם את עצמו כדי ליישר קו עם 'הנורמה' החברתית או התרבותית, אלא הוא נועד ליישר את העקום ולתקן את הטעון תיקון. התכלית אמנם ענישתית והרתעתית, אך באותה נשימה – היא גם חינוכית. סדרי עולם לא ישתנו עם דברים אלה. יש לקוות שהם יחלחלו. עד אז, ובכלל, אל לנו להתבלבל ולטשטש את העבירה שבוצעה – פעמיים – על-ידי הנאשם, ובכך חלילה נעקם את קנה המידה הישר שמתחייב מהדין, מהשכל הישר ומההיגיון".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות