בעקבות ערר: תיק אלימות במשפחה נגד עורך דין נסגר מחוסר אשמה

שתף כתבה עם חברים

משטרת זבולון סגרה מחוסר ראיות את התיק שכלל גם תקיפת שוטרים, לאחר ערר ועל רקע בחינת מצבה הנפשי של המתלוננת, שונתה עילת הסגירה והתיק נמחק מהמרשם המשטרתי  

תיק סגור (אילוסטרציה: Rene Böhmer מאתר Unsplash)

קצינת החקירות במשטרת זבולון קיבלה בקשה לשינוי עילת סגירת תיק נגד עורך דין שנחקר בחשד לעבירות אלימות במשפחה. לאחר עיון נוסף בתיק התקבלה בקשת העו"ד פלוני, לסגירת התיק בחוסר אשמה, במקום סגירתו מחוסר ראיות.

העורך דין, תושב אזור הצפון בשנות ה-30 לחייו, נעצר לפני שנתיים ונחקר בתחנת זבולון בחשד לתקיפת בת זוג, תקיפת שוטר והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. שוטרי סיור הגיעו לדירת בני הזוג בעקבות דיווח על ויכוח קולני לכאורה וצעקות. בן הזוג, העורך דין, אמר לשוטרים בת-זוגו כי מטופלת בכדורים פסיכיאטריים ולדבריו איימה לפני כן לדקור את עצמה בסכין מטבח.

אביה של האישה היה אף הוא בדירה ואמר לשוטרים כי הגיע בעקבות שיחת טלפון מהעורך דין, בן הזוג של בתו. דווקא הוא הודיע לו כי פרץ ביניהם ויכוח ובתו ניסתה לפגוע בעצמה, אחרי שכבר עשתה זאת בעבר. האישה עצמה צעקה והשתוללה. שוטרי הסיור, מסיבה שאינה מובנת, ביקשו לעכב את האישה לתחנה, הורידו אותה אל הרצפה וריתקו אותה.

תוך שניות התהפכו היוצרות. הגבר ניסה להסביר לשוטרים את מצבה הנפשי וביקש "להרגיע את הסיטואציה". הוא ניסה להרים את בת-זוגו מהקרקע בעוד שהשוטרים מנסים לאזוק אותה, והם פירשו את התנהגותו כתקיפתם.
החשוד, שהנו כאמור עורך דין במקצועו, מצא עצמו בסיטואציה הקפקאית עצור למספר שעות, ונחקר בחשד לתקיפת בת הזוג, תקיפת שוטר והפרעה לשוטר. לאחר כשנה הודיעה המשטרה על סגירת התיק מחוסר ראיות.

סנגורו של החשוד, עו"ד ברוך גדע, הגיש בקשה לסגירת התיק בהיעדר אשמה – מה שיביא למחיקת הרישום המשטרתי נגד החשוד והסרת כל רבב משמו.
עו"ד גדע ציין כי מרשו שמע את בת הזוג צועקת וראה אותה מחזיקה בסכין מטבח ומנסה לחתוך את ידיה, תוך שהיא צועקת שברצונה למות. על כן, הוא התקשר מיד לאביה והזעיק ניידת מד"א – מה שלא היה מצופה אם אכן תקף הוא את בת הזוג.

"בחומר הראיות אין ולו אבק של ראיה המלמדת על כך כי המבקש נקט באלימות כלפי בת הזוג או פעל במטרה להכשיל את עבודת השוטרים", הדגיש עו"ד גדע בבקשה, "אין שום ראיה לתקיפה כלשהי, אין תיעוד רפואי לחבלות. לא נערך עימות בין המבקש (העו"ד) לבת הזוג, לא נגבו עדויות משכנים או מכרים, והגברת מעולם לא הוציאה צו הגנה נגד המבקש. מחומר הראיות עולה כי גם מהודעת אביה של בת הזוג אין כל אינדיקציה המצביעה על כך כי המבקש נקט באלימות וברי כי אם היה נוקט באלימות – לא היה בוחר להזמין דווקא את אביה".

עוד ציין הסנגור כי אין כל ראיה לכך שהגבר פעל כדי להכשיל את השוטרים. "מדובר באדם נורמטיבי, ללא עבר פלילי כלל, אשר כל מטרתו היתה לסייע לבת זוגתו דאז, אשר סבלה מבעיות נפשיות מורכבות".
עו"ד גדע סיכם כי "מכלול הנסיבות מוביל למסקנה כי אין כל הצדקה עניינית להטיל דופי בגרסתו של המבקש או להטיל ספק במהימנותו". גם הנחיית פרקליט המדינה המעודכנת מורה על סגירת תיקים מחוסר אשמה בתיקים בהם אין ראיה המבססת חשד סביר לעבירה.
כאמור, בעקבות פניית עו"ד גדע נמחק התיק הסגור מרישומי המשטרה לאור תיקון עילת הסגירה, ולא ניתן יהיה לעשות ברישום כל שימוש.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות