הארכות המעצר של החשודים במיזם הונאת הטכנולוגיה בהיקף של 120 מיליון שקל

שתף כתבה עם חברים

החשודים יצרו מצג שווא אותו הציגו בפני המשקיעים בדבר טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך, לקחו את כספי המשקיעים ובאמצעות חברות קש – העבירו את הכספים לחשבונות בחו"ל והשתמשו בכספים לצרכים פרטיים

להב 433 (צילום: משטרה)

המשטרה עצרה הבוקר חמישה חשודים בפרשייה שבמרכזה מיזם הונאה בינלאומי, באמצעותו הונו החשודים עשרות משקיעים מהארץ ומחו"ל בסכום של כ-120 מיליון שקל (20 יוני).
מדובר בחקירה סמויה שניהלו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 במשך למעלה משנה, בשיתוף כונס הנכסים הרשמי (כנ"ר), פקיד שומה חקירות (ת"א) ברשות המיסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה (ת"א).
במהלך החקירה נאספו ראיות לכאורה לביצוען של עבירות הלבנת הון, עבירות מס קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות על חוק מע"מ, עבירות על חוק חדלות פירעון ושיבוש הליכי חקירה.

היום, עם מעבר החקירה לשלב הגלוי, השוטרים פשטו על בתיהם של החשודים, עצרו אותם, ביצעו חיפושים ותפסו ממצאים רלוונטיים לחקירה.
מחומר החקירה עד כה, עולה כי החשודים יצרו מצג שווא, אותו הציגו בפני המשקיעים, בדבר טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך ("משנות עולם", כלשונם), המצויה בשלבים מתקדמים של פיתוח ועם פוטנציאל מכירות והשאת רווחים גדולים. לפי החשד, באמצעות חברות קש שהקימו החשודים בארץ ובחו"ל, הם העבירו את כספי המשקיעים לחשבונות בנק שונים, הלבינו אותם ועשו בהם שימוש לצרכיהם הפרטיים.

בהמשך היום האריך בית המשפט השלום בראשון לציון את מעצרם של חמשת החשודים. בין החשודים נמנים גבע יעקב צור (70) מתל אביב. גבע צור הוא בנו של הרמטכ"ל לשעבר (הרמטכ"ל השישי) צבי צור. נציגי המשטרה אמרו במהלך הדיון כי "החשוד שותף ראשי, לקח על עצמו תפקיד חיוני במיזם והפעילו יחד עם אחרים לאורך תקופה ארוכה. מעבר לכך, הוא השתמש בפלטפורמה של המיזם לביצוע עבירות חמורות נוספות…מאופי העבירות, תחכומן, היקפן, בהצטרף לעובדה שקיימים קורבנות עבירה רבים, עולה כי ישנו חשש רב לשיבוש מהלכי החקירה על ידי החשוד, אם בדרך של העלמת ראיות ואם בדרך של השפעה על מעורבים אחרים". נציגי המשטרה ביקשו להאריך את מעצרו ב-10 ימים.

סניגוריו עו"ד יובל ששון ועו"ד ד"ר נחשון שוחט אמרו במהלך הדיון: "המשיב (החשוד) עצמו הוא אחר מקורבנות הפרשה, כפי שבוודאי התברר בחקירה, וצר לנו שלא התברר קודם. אני מניח שידוע למבקשת שהוא עבר פוליגרף בנושאים אלה. עדי כהן (חשוד אחר) בעצמו, בפוליגרף שעבר גם הוא, אישר בעצמו את העובדה שמרשנו האמין שהמיזם הוא אמיתי, קרי הוא בעצמו היה קורבן להונאה. אין מקום בנסיבות אלה למעצר, בטח לא של עשרה ימים. נקווה שהמבקשת תעשה את פעולותיה מהר. עצם העובדה שמדובר בפרשה סבוכה, אינה עילת מעצר כשלעצמה".
בנוסף, הלינו הסניגורים על כך כי הופרה זכותו של צור בכך שלא ניתנה לו זכו להיוועץ עם עורך דין.

השופט טל ענר אמר בתום הדיון: "מדובר בחשד בעוצמה גבוהה, המבוסס על מרקם עשיר של ראיות – עדויות, מסמכים, חומר חשבונאי וראיות טכנולוגיות ועוד. עילת המעצר המרכזית היא החשש לשיבוש. הגם שמדובר במעשים ישנים ברובם, שנחקרים כאמור מזה זמן, עם הפיכת החקירה לגלויה ברי כי נולדה רשימה ארוכה של פעולות חקירה לביצוע שלא ניתן היה לבצען קודם לכן. חלק ניכר מהפעולות הנ"ל עלול להיות חשוף לשיבוש על ידי החשוד".
לגבי הזכות להיוועצות עם עו"ד אמר השופט: "אציין כי נראה שזכות ההיוועצות הראשונית של החשוד הופרה. אמנם בפי היחידה החוקרת הסברים שעיקרם כי מדובר בתקלה טכנית וקשיי תאום עם הסנגור הציבורי שהתבקש להגיע למתן ייעוץ לחשוד".

כמו כן, הובאו להארכת מעצר עמיר כהן (50) מרמת השרון, עדי כהן (60) מקיסריה, ועומר אשד (43) מפרדס חנה כרכור. חשודה נוספת הובאה גם לדיון אבל סניגורה עו"ד ניר זנו, ביקש לאסור את פרסום שמה. בית המשפט לא נעתר לבקשה אבל עיכב את ההחלטה לאחר שהסניגור אמר שבכוונתו להגיש ערר.
לגבי אשד, סניגורו עו"ד תומר אברהמי, הגיע להסכמה עם המשטרה כי מעצרו יוארך בשלושה ימים (עד ל- 23 ביוני).
לגבי כהן, שמיוצג על ידי עו"ד עדי כרמלי, אמר נציג המשטרה בדיון: "החשוד שלפנינו הוא הראש והיזם של מיזם ההונאה, הוא יצר והפעיל אותו יחד עם אחרים, לאורך תקופה ארוכה".
מנגד אמר סניגורו עו"ד כרמלי: "יש פה סכסוך עסקי בין החברה לבין המשקיעים. הסכסוך העסקה הזה מתנהל למעלה משנתיים בבית משפט מחוזי ת"א ובית משפט שלום חיפה. כבר לפני שנתיים נתן גרסה לאירועים, וכשההליך האזרחי לא צלח, הם מנסים לעשות את זה גם בהליך הפלילי".
השופט ענר האריך את מעצרו של עדי כהן בשישה ימים (עד ל-26 ביוני).

החשוד הנוסף, עמיר כהן, מיוצג על יד עו"ד ערן שחם שביט. הטוען המשטרתי אמר במהלך הדיון: "החשוד שלפנינו קשור באופן בלתי נפרד מההונאה.. החשוד הוא אחיו של החשוד המרכזי".
סניגורו אמר בתום הדיון: "אין מחלוקת שעמיר הוא אחיו של החשוד המרכזי. אין מחלוקת שאין כלפי עמיר מצד המתלוננים בתיק, כל טענה שהוא הונה אותם, קיבל דבר במרמה, הוא לא צד בהליכים האזרחיים שתבעו את אחיו בגין אותה פרשיה. עמיר בענייננו הוא למעשה, אין מחלוקת שהוא הבעלים הרשום של החברה, כי אחיו עשה עליו מניפולציה, ולמעשה, לצורך העניין הוא הרבה יותר קרוב לקורבן עבירה מלמחולל עבירה. הוא ביקש בצורה ברורה מאחיו לקחת ממנו את המניות הללו, את הבעלות בחברה".
השופט ענר האריך את מעצרו בשלושה ימים (עד ל-23 ביוני). לגבי החשודה הנוספת (בת 47) שכרגע לא ניתן לפרסם את שמה, השוטר ענר האריך את מעצרה בשלושה ימים (עד ל-23 ביוני).

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות