העונש לצעירים מביתר עילית שייבאו מאוקראינה אלפי זרעי קנאביס

שתף כתבה עם חברים

הסנגורים טענו כי אין כל הוכחה שהזרעים נועדו לגידול סמים: "מופקים ממוצרי קנאביס גם שמן, מוצרי קוסמטיקה ומזון לתוכים". השופט זקף לזכות הנאשמים את הודאתם אבל לא שכח לציין את עברם הפלילי

זרעים בתוך כריות לצוואר (צילום: משטרה)

אלחנן ישראל (20) וינון משה אלקיים (28) מביתר עילית נעצרו לפני כחצי שנה על ידי בלשי תחנת עציון וכוחות משטרה נוספים בנתב"ג, עם חזרתם ארצה מאוקראינה. בחיפוש שערכו השוטרים במזוודה של החשודים נתפסו אלפי זרעי קנאביס שהוסלקו בתוך כריות צוואר ועל פי החשד היו מיועדים לגידול.

בחודש יוני הוגש נגד השניים כתב אישום לבית משפט השלום בירושלים, שייחס להם עבירות ייבוא סמים וקשירת קשר לפשע. לפי המתואר בכתב האישום, השניים תכננו להבריח את הזרעים ארצה ולצורך כך רכשו כרטיסי טיסה לקייב שבאוקראינה. ב-27 במאי אשתקד הם טסו מנמל התעופה בן גוריון, ושבו ארבעה ימים לאחר מכן. עם יציאתם עוכבו יחד לחיפוש במעבר הגבול.
בתחתית מזוודה השייכת לישראל נמצאה כרית לצוואר שהכילה שש חבילות מחולקות ובהן 1,285 זרעים במשקל כולל של כמעט 1.8 ק"ג. בתחתית תיק נסיעות שחור של אלקיים נמצאה כרית צוואר שהכילה חמש חבילות מחולקות ובהן 934 זרעים במשקל כולל של כמעט 1.5 ק"ג. ובסך הכל: כמעט 3.3 ק"ג זרעי קנאביס.

לישראל הרשעה בעבירות אלימות ורכוש שבגינן ריצה מאסר. בעברו של אלקיים שתי הרשעות בעבירות אלימות, שבגינן ריצה עבודות שירות, וכן הרשעה בהחזקת סמים שבגינה ריצה מאסר. במסגרת הטיעונים לעונש, התביעה הדגישה את עברם הפלילי של הנאשמים וחומרם מעשיהם, ועתרה להטיל עליהם שנתיים מאסר.

סנגוריהם של הנאשמים – עורכי הדין דוד הלוי ושלום בן שבת – טענו כי אין כל הוכחה שזרעי הקנאביס נועדו לגידול סמים. "ניתן להניח גם שכוונת ייבוא הזרעים היתה אחרת, שכן מופקים ממוצרי קנאביס גם שמן קנאביס, מוצרי קוסמטיקה, ואף מזון לתוכים מופק מזרעי הקנאביס", טענו הסנגורים, "לא מכל זרע מופק בהכרח סם ועל כן יש לקבוע שהעבירה שנעברה הינה נמוכה במדרג עבירות הסמים".

השופט ארנון איתן

השופט ארנון איתן לקח בחשבון בעת גזירת העונש את העובדה שהנאשמים הודו בעבירות ונטלו אחריות בתחילת ההליך המשפטי. מצד שני, השופט לא שכח לציין את עברם הפלילי של השניים. בסופו של דבר הוא גזר על כל אחד מהנאשמים 15 חודשי מאסר בפועל ומאסרים מותנים, וכל אחד מהם חויב לשלם קנס בסך 5,000 שקל. כמו כן גר עליהם פסילת רישיון נהיגה על תנאי.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות