איתות מחדרה: לקדם מינוי חברי הוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות

שתף כתבה עם חברים

שרת הפנים שקד אמנם הודיעה על הקמתה מחדש של הוועדה אולם לא ברור מתי היא תתכנס, ובינתיים ראשי רשויות הנאשמים בפלילים ממשיכים כרגיל, למשל צביקה גנדלמן מתומכי שר המשפטים סער וחבר תקווה חדשה

שר המשפטים גדעון סער עם ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן (צילום: פייסבוק)

שרת הפנים איילת שקד הודיעה בסוף השבוע שעבר על הקמתה מחדש של הוועדה להשעיית ראשי רשויות (2 דצמבר). השרה שקד ושר המשפטים גדעון סער החליטו למנות את השופט בן ציון גרינברג כיו"ר הוועדה, בה יכהנו כחברים גם אשר אברג'ל (לשעבר ראש המועצה האזורית שפיר) ועו"ד רחל תורן.
הוועדה הקודמת, בראשות השופט בדימוס משה גל, לא התכנסה במשך מספר חודשים מאחר שתוקף המינוי של חברי ועדה זו פג. לכן, חרף האיתותים מהפריפריות, לא נערכו דיונים באשר לראשי רשויות מכהנים החשודים או נאשמים בפלילים.
גורמים הבקיאים בהתנהלות הוועדה אומרים לאתר "פוסטה" כי הסיבה הפורמלית לאי כינוס הוועדה היתה חילופי השלטון. "את הוועדה הקודמת מינתה הממשלה הקודמת ומאחר והוקמה ממשלה חדשה צריך למנות לוועדה אנשים חדשים", אמרו אותם גורמים, "הממשלה החדשה הוקמה לפני כחצי שנה והיה די זמן להקים את הוועדה מחדש".

מינוי חברי הוועדה החדשה, שהיא רגישה מאוד מהבחינה הפוליטית, עדיין לא הושלם, מה שמעורר לא מעט כעס בקרב חברי מועצות מקומיות ברחבי הארץ. כך למשל קורה גם בחדרה, שם בראשות העיר עומד צביקה גנדלמן, נגדו הוגש כתב אישום על עבירות מרמה והפרת אמונים.
עם הגשת כתב האישום בסוף חודש אוקטובר, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פנה לוועדה וביקש להשעות את גנדלמן מתפקידו. "העבירות המיוחסות לכאורה למר גנדלמן הן עבירות הנוגעות לטוהר המידות, שנעברו תוך זיקה מובהקת לתפקידו הציבורי ובוצעו על פני תקופה מתמשכת לאורך תקופת כהונתו, מתוקף תפקידיו כראש עיריית חדרה וכיושב ראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חדרה, והן כוללות בין היתר עשיית פעולות תוך הימצאות מתמשכת בניגוד עניינים שלא דווח לייעוץ המשפטי של העירייה, ניצול לכאורה של תפקידו לצורך מחיקת מידע שנדרש במסגרת חוק חופש המידע ושיבוש מהלכי חקירה", כתב מנדלבליט.
"מדובר בעבירות המגלות לכאורה שחיתות שלטונית מצד מר גנדלמן, אשר טמונה בהן סכנה לפגיעה בטוהר המידות ובשלטון החוק", הוסיף היועמ"ש, "משכך, ולנוכח אופיין של העבירות, היועץ המשפטי לממשלה סבור כי החלטה על השעייתו של מר גנדלמן מכהונתו כראש עיריית חדרה היא החלטה נדרשת בנסיבות העניין. על כן, מנימוקי בקשה זו, מתבקשת הוועדה לעשות שימוש בסמכותה ולהורות על השעייתו של מר גנדלמן מתפקידו כראש עיריית חדרה".

לאחר שחלף יותר מחודש ממכתבו של מנדלבליט והוועדה לא התכנסה, חבר מועצת העיר מהאופוזיציה, עו"ד טל אליהו, פנה בעצמו למשרד הפנים ודרש לכנס אותה בדחיפות. "30 יום העומדים לרשות הוועדה כדי לבחון את ההשעיה בעניין בקשת היועץ המשפטי לממשלה חלפו, הוועדה נמנעה מלהתכנס – קל וחומר שלא החליטה ולא דנה בבקשת היועץ המשפטי לממשלה", כתב עו"ד אליהו, "מאחר ותשומת לבכם הופנתה לסוגיה אדרוש התערבותכם הדחופה בכינוס הוועדה לבחינת השעיה ראשי עיר באופן מיידי וללא כל שיהוי או דיחוי… הנני שומר על זכותי לפנות לערכאות משפטיות על מנת לאכוף את חוקי מדינת ישראל".

עו"ד אליהו לא הספיק להגיש עתירה לבית המשפט, מאחר שכאמור – שרת הפנים שקד הודיעה על הקמת הוועדה. שלושה ימים לאחר שעשתה זאת, עו"ד אליהו פנה במכתב נוסף למשרד הפנים ודרש שוב – לכנס את הוועדה.

העובדה שהוועדה עדיין לא דנה בעניינו של גנדלמן אינה היחידה שמעוררת פולמוס ברחוב הפוליטי בחדרה ואף בכנסת ישראל. זאת מאחר שלגנדלמן יש קשר קרוב עם שר המשפטים גדעון סער, שכאמור היה אחד המחליטים על מינוי חברי הוועדה. גנדלמן שהיה בעבר חבר במפלגת "יש עתיד" הודח מהמפלגה לאחר שהתפרסמו החשדות הפליליים נגדו. לאחר מכן הוא הצטרף לליכוד, אך פרש ממפלגה זו לטובת תמיכה ב"תקווה חדשה" בראשותו של סער.

מחכים למינוי רשמי. שר המשפטים סער ושרת הפנים שקד (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)

וכך כתב גנדלמן בדף הפייסבוק שלו ב-31 בדצמבר 2020: "ב-2018 הצטרפתי לליכוד בעקבות חזרתו לחיים הפוליטיים של חברי, שר הפנים והחינוך לשעבר גדעון סער… תמכתי בו בלב שלם כחבר ליכוד כשהתמודד לראשות הליכוד. כאחד ששרת בצה"ל מעל 30 שנה, בכל תפקידי הפיקוד בשדה ואשר חינך ופיקד על אלפי חיילים ומפקדים. אני יודע מהי מנהיגות. גדעון הוא מנהיג! ראיתי מקרוב את היכולת שלו להוביל ולסחוף אחריו רבים בציבור באופן שחוצה מפלגות ומחנות. זו בעיניי המנהיגות שמדינת ישראל זקוקה לה היום יותר מתמיד. נפגשתי הבוקר במשרדי עם גדעון סער, ידיד אמת של העיר חדרה והודעתי לו על הצטרפותי למפלגת 'תקווה חדשה'".

על רקע החברות בין גנדלמן לסער, חבר הכנסת שלמה קרעי (הליכוד) פנה ליועמ"ש מנדלבליט וטען כי יש לבטל את המינוי של יו"ר הוועדה, מאחר שסער היה שותף לו. "בעניין העיר חדרה, שר המשפטים מצוי בניגוד עניינים מוחלט עקב הצטרפותו לא מכבר של מר גנדלמן למפלגתו של שר המשפטים והבעת תמיכה משמעותית", כתב קרעי.

בסביבת שר המשפטים סער אומרים בתגובה כי "מי שאחראי על כינוס הוועדה היא שרת הפנים. הוא (סער) רק צריך להסכים לבקשתה למנות שופט, ואת זה הוא עשה עוד באותו יום".
מלשכת שרת הפנים שקד נמסר בתגובה: "הם (חברי הוועדה) כרגע ממלאים שאלונים, הסדרי ניגוד עניינים וכו', ורק אחר כך יהיה כתב מינוי. הוועדה תתכנס ברגע שחברי הוועדה ימונו באופן רשמי".

אליהו אמר בתגובה לאתר "פוסטה": "בשבוע הבא, ב-15 בדצמבר, אמור להיות מאושר תקציב עיריית חדרה. במידה והתקציב יאושר, לגנדלמן יהיה הרבה יותר קל למרוח את דיוני הוועדה ולמנוע את השעייתו".

עורכי הדין של צביקה גנדלמן, עו"ד ליאור אפשטיין ועמית חדד, מסרו בתגובה: "מרשנו הוא איש ציבור, שמשקיע את כל זמנו ומרצו לטובת העיר חדרה. מרשנו נכון להתייצב בפני הוועדה מיד כשזו תתאם מועד לשמיעת עניינו.
"צר לנו שהאתר מצא לנכון לתת במה לטענות חסרות בסיס של יריבים פוליטיים שמונעים מאינטרסים אישיים ברורים (ופסולים). הטענה כאילו מרשנו מעכב או מונע את כינוס הועדה היא מגוחכת וחסרת בסיס. למיטב הבנת מרשנו הועדה הוקמה, וכעת עמלות רשויות המדינה על קביעת הרכב הועדה. פעולות אלה לא קשורות למרשנו ולא תלויות בו.
"מכל מקום, לאחר איסוף ולימוד של החומר הרלוונטי, מרשנו נכון להתייצב בפני הוועדה ולדון בעניינו בכל מועד שהוא יתבקש לכך. מרשנו סמוך ובטוח בחפותו וסבור שהאינטרס הציבורי מחייב את המשך כהונתו כראש העיר, לטובת תושבי העיר ולקידום מטרותיה; והוא מאמין שהוא יצליח לשכנע את הועדה הנכבדה בעמדתו זו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות