משפחה במשפט: כל מה שהיה בשנת 2021

שתף כתבה עם חברים

כסף וילדים, מאבקים וזמני שהות, מזונות, ניכור הורי, חטיפות, הכפשות, בגידות, סודות, שקרים והסכמי ממון. עו"ד דפנה לביא מסכמת שנה לקראת כנס עורכי הדין באילת

אילוסטרציה: Sandy Millar מאתר unsplash

הליך גירושין הוא הליך רווי אמוציות, בבית המשפט ומחוצה לו, המספק דרמות משפטיות מרתקות, מאבקים סוערים ופסקי דין ייחודיים ומורכבים. בבתי המשפט לענייני משפחה ניתן לאתר סיפורים על כסף וילדים, מאבקים וזמני שהות, תשלום מזונות, ניכור הורי, חטיפות, הכפשות, בגידות, סודות, שקרים, הסכמי ממון וביטולם.
בסוף השבוע הקרוב יתקיים באילת כנס של לשכת עורכי הדין, שיעסוק בתחום המשפחה. לכבוד הכנס, אתר "פוסטה" מסכם את שנת 2021 שזה עתה חלפה לה בתחום המשפחה במשפט, עם כתבות נבחרות מהשנה החולפת.
במדור משפחה במשפט תוכלו למצוא כתבות נוספות רבות בתחום

ניסיון רצח וניכור הורי
בחודש ינואר, בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב החליט לשלול אפוטרופסות מאב שהוגש נגדו כתב אישום על ניסיון לרצח האם.
בפברואר, בית המשפט העליון דחה את ערעור היועמ"ש וקבע כי צו הורות פסיקתי יחול רטרואקטיבית.
בחודש מרס התקבל עוד פסק דין שעסק במאבק בניכור הורי. בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון קבע כי ילדה שאימה מנעה ממנה להיפגש עם אביה, תועבר למשמורת האב. בית המשפט קבע כי סירוב האם מעמיד את הקטינה בסיכון מיידי: "הקטינה מנותקת כבר מספר חודשים מאביה, ממשפחתו המורחבת וממסגרת החינוך".

אבא בעל כורחו (אילוסטרציה: freestocks.org מתוך אתר Unsplash)

גניבת זרע או סיכון מחושב?
בחודש אפריל נדחתה תביעת גבר שטען כי הפך לאב בעל כורחו עקב גניבת זרע.
רווק בן 32 תבע 250 אלף שקל בטענה שאישה שהכיר בפייסבוק שיקרה לו בקשר לגילה ואמרה לו כי היא נוטלת גלולות. סביר להניח כי הגבר התאכזב כאשר בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב קבע: "ידוע כי הגנה מגלולות אינה אבסולוטית. התובע לקח סיכון שהנתבעת עשויה להיכנס להריון".

שטיפת מוח לילדים
בחודש מאי החליט בית המשפט כי גרושה שהעלילה על בעלה לשעבר ואביו, תשלם לו פיצוי בסך 130 אלף שקל.
לפי התביעה שהוגשה נגד הגרושה, היא פתחה במסע עלילות שווא ועשתה לילדיה שטיפת מוח. בין היתר היא "שכנעה" אותם כי סבם פגע בהם מינית.
בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב קבע: "מקרה שמצריך הדגשת הפן ההרתעתי, חינוכי ואף ענישתי של דובר השקר והעושה שימוש לרעה בילדים".

פסק דין הבוגדת
בחודש יוני התקבל אחד מפסקי הדין המעניינים של השנה – הלא הוא פסק דין "הבוגדת" (דנג"צ 8537/18), כאשר בית המשפט העליון הכריע בדיון נוסף, כי בגידה אינה שוללת רכוש.
זו היתה הפסיקה הפסיקה הבולטת מכולם: בהרכב מורחב של תשעה שופטים, בראשות הנשיאה אסתר חיות, בית המשפט קבע כי האישה זכאית למחצית דירת המגורים, וזאת בניגוד לקביעתו של בית הדין הרבני הגדול, ששלל את חלקה בשל בגידתה בבעל.

לחסן או לא לחסן, זאת השאלה. (אילוסטרציה)

בוסטר לטובת האמא
בחודש יולי התקבלה תשובה לשאלה – האם אחד ההורים יכול לחסן את ילדיו גם ללא הסכמת ההורה השני? בית המשפט לענייני משפחה בחיפה קבע כי האם רשאית לחסן את ילדיה נגד קורונה ללא הסכמת אביהם.
זה קרה במהלך בהלת הקורונה, כאשר האם ביקשה לחסן את בניה אך האב התנגד. השופטת קיבלה את עמדת האם וקבעה כי טובת הקטינים, בריאותם וכיבוד רצונם מחייבים את מתן החיסון.

חייבים לספר הכל?(אילוסטרציה: Hutomo Abrianto מאתר Unsplash)

סודות מחדר המיטות
האם נטייה מינית נכללת בגדרי חובת הגילוי המשפטית בין בני זוג? על השאלה הזו בדיוק התבקש לענות בית המשפט העליון, ובחודש אוגוסט הוא ענה על כך בשלילה (בע"מ 5827/19).
גרושתו של גבר דתי שניהל "חיים כפולים", ואימה, הגישו נגדו תביעת ענק וטענו כי הסתיר שבמהלך הנישואים ניהל מערכות יחסים עם גברים.
בית המשפט העליון החליט פה אחד כי מטעמים של מדיניות משפטית – אין להכיר בקיומה של חובת גילוי משפטית בין בני זוג לגבי נטייה מינית או אמונה ומחויבות דתית: "דיון בתביעות מהסוג האמור עלול להביא להצפת בית המשפט".

פרס ענק (צילום ארכיון להמחשה: מפעל הפיס)

זה מהלוטו
אישה שזכתה ב-44 מיליון שקל בלוטו הגישה תביעה נגד בן זוגה לשעבר, בטענה שהפר הבטחה להינשא לה, ודרשה ממנו להחזיר לה מאות אלפי שקלים שלטענתה נתנה לו כהלוואה.
הגבר טען כי קיבל את הכסף במתנה, בדיוק כפי שקיבלו ממנה בני משפחה נוספים.
לצערה של התובעת, בחודש ספטמבר בית המשפט דחה את תביעתה.

השיבה לאיטליה
בחודש אוקטובר התבקש בית המשפט להכריע: האם הילד איתן בירן יושב למשפחתו באיטליה?
הלב יצא אל הסב שאסון כה גדול קטף את בתו. הוא נקלע למצב טרגי, ולמרבה הצער בחר לעשות דין לעצמו ולחטוף את נכדו לישראל, בתקווה שכך יפתור את הבעיה לשביעות רצונו.
ואולם, מאחר שהרחיק את איתן שלא כדין ממדינה מתקשרת באמנת האג, שבה יש לאדם אחר זכויות משמורת, הסב מצא עצמו מסכל את עניינו הוא, כשזכויות המשמורת ייבחנו לגופו של עניין על ידי בית המשפט במדינה הזרה, וזאת בנוסף להסתבכות הפלילית המיותרת.
הרכב השופטים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בראשות סגן הנשיא שאול שוחט, דחה פה אחד את הערעור שהגיש הסב, קבע כי הילד ישוב לאיטליה תוך 15 יום, והטיל על הסב גם הוצאות משפט לטובת הדודה, בסך 50 אלף שקל.

אילוסטרציה גירושים ממדריך בחו"ל 600
אילוסטרציה ממדריך בחו"ל

של מי הדירה הזו
נושא הסכמי ממון הוא אחד הנדונים ביותר בבתי המשפט לענייני משפחה. כך קרה גם במקרה הזה, בעניינו התקבלה בחודש נובמבר החלטת בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון.
בית המשפט קיבל את תביעת האישה לביטול הסכם בו חתמה על כך שהדירה שייכת לשני בני הזוג, בטענה שהיתה נתונה למכבש לחצים מצד בן זוגה, שאיים להיפרד ממנה.
משמעות ההחלטה: הסכם הממון מבוטל, והדירה שייכת רק לאישה.

מזונות, למרות הסכם ממון (אילוסטרציה)

מזונות משקמים
הגיע חודש דצמבר, ובית המשפט לענייני משפחה בחיפה קבע, כי ידועה בציבור תקבל מבן זוגה לשעבר 3,000 שקל בחודש.
ההחלטה התקבלה על סמך הסכם ממון שנחתם בין הצדדים, לפיו איש העסקים המבוסס יפרנס את המשפחה, בעוד שהאישה תנהל את ביתם המשותף ולא תהיינה תביעות עתידיות. בית המשפט קבע כי ההסכם הזה אינו מונע מהאישה לתבוע, וקיבל את תביעתה.
עדיין בחודש דצמבר: בית המשפט לענייני משפחה בירושלים הטיל על אם סנקציה של 5,250 שקל על סיכול מפגשים בין האב לילדה במרכז הקשר. בחלק מהמפגשים האם השתוללה, קיללה ואיימה על הצוות.
סיכום
אם צריך לסכם את שנת 2021 בקצרה: בדומה לזיג-זג של ראש הממשלה בנט בתקופה האחרונה, המסקנה שלי בתחום היא אחת: אין ודאות, הכאוס שולט, ובג"ץ יצטרך לעשות סדר בנוגע למזונות ילדים מתחת לגיל 6.

* הכותבת, עו"ד דפנה לביא, היא עורכת דין לענייני משפחה ומרכזת מדור המשפחה באתר "פוסטה"

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות