הקריה האקדמית אונו על המסלול לתואר שני במשפטים עם התמחות במקרקעין

שתף כתבה עם חברים

המסלול היחיד בישראל שמכשיר משפטנים כאנשי מקצוע במקרקעין, התחום הלוהט ביותר בעולם המשפט * צוות המרצים כולל משפטנים בכירים לצד מומחים בעלי שם * ראש החוג, ד"ר חיים זיכרמן: "כל עורך דין שיודע לקרוא את המפה נכון מבין, הנדל"ן הוא השוק הצומח ביותר והכי נכון להתמקצע בענף משפטי זה"

"אין עורך דין שלא עוסק או יעסוק בנדל"ן, בין במישרין ובין בעקיפין". ראש בית הספר, ד"ר חיים זיכרמן (יח"צ)

עורכי דין רבים אינם אוהבים את העיסוק במשפט פלילי, אחרים אינם עוסקים בדיני משפחה, ואפילו ישנם אלו שאינם מופיעים כלל בבתי משפט, אבל ישנו תחום משפטי אחד שכל עורך דין יעסוק בו במהלך הקריירה שלו – תחום הנדל"ן.

"אין עורך דין שלא עוסק או יעסוק בנדל"ן, בין במישרין במסגרת ייצוג בעסקאות, ובין בעקיפין כמו למשל בתיקי גירושין או ביעוץ משפטי לחברות", אומר ד"ר חיים זיכרמן, ראש בית הספר לנדל"ן ומרצה בכיר בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו. דא עקא, לאורך השנים השתרשה תפיסה מוטעית בה נתפס הנדל"ן כתחום השייך לחוכמת רחוב שעורכי הדין צברו בו ניסיון בעיקר על ידי ההתעסקות בעוד ועוד עסקאות שהפכו אותם למיומנים לכאורה בתחום".

ומה הבעיה בזה שעורכי דין ילמדו את הנושא מהפעילות בשטח?
"זה יוצר השלכה שלילית כפולה. ראשית, הלמידה מהשטח באה על חשבונם של לקוחות תמימים שאינם יודעים שעורך הדין אינו בקיא בתחום המקרקעין. כך נולדות עוד ועוד תביעות בגין רשלנות מקצועית, ולא בכדי מרבית התביעות כנגד עורכי הדין עוסקות במקרקעין. שנית, תחום המקרקעין הופך עם השנים לסבוך ומורכב, הרגולציה המתפתחת והלמידה העצמית מלוות בקשיים רבים ובחוסרים מהותיים. רבים מהעוסקים בתחום עושים טעויות אשר עלולות להתברר קריטיות".

לדברי ד"ר זיכרמן, תחום המקרקעין דורש ידע רחב ומעמיק בנושאי משפט שונים, כגון תכנון ובנייה, מיסוי מקרקעין, מקרקעי ישראל והמגזר הכפרי, הפקעות, רישום והסדרה, ועוד ועוד. "תחומי ידע נוספים נדרשים נוגעים לסוגיות של התחדשות עירונית וזכויות דיירים, חוק המכר – מה מותר ואסור מול הקבלן, וכיוצא בזה. כל הדברים הללו משיקים לתחומי משפט שונים והם מחייבים ידע רב".

עד כמה תואר שני במקרקעין ייחודי בנוף האקדמי?
"זהו התואר היחיד כיום בישראל שמכשיר את המשפטנים הלומדים בו לתחום המקרקעין. הרעיון הוא לייצר תואר שני שיהפוך את אותם עורכי דין למומחים משפטיים בתחום הנדל"ן. ההתמקצעות בנושא זה משתלמת ביותר. קחו למשל את חוק המטרו, שמסדיר את תכנון ובניית רכבת המטרו במרכז הארץ. רק החוק הזה יפרנס כמות עצומה של עורכי דין בתחום ההפקעות (לטובת הרכבת הפרברית החדשה). אנחנו מדברים על דיונים משפטיים שיהיו סביב הנושא הזה בעשרות השנים הבאות, אבל תחומים אלו לא נלמדים בצורה מקיפה במוסדות אחרים.
"הוא הדין לגבי דיני מקרקעי ישראל, תחום מרתק ומורכב שגם אותו לא מלמדים לעומק באקדמיה. אנו נעסוק בנושאים אלו ואחרים במהלך התואר ואת הסטודנטים תלווה נבחרת מרצים מהשורה הראשונה".

על צוות המרצים במסלול החדש נמנים משפטנים בכירים לצד אנשי שטח בכירים, וביניהם:
עו"ד שלומי הייזלר, יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה
ד"ר חוה ארליך, לשעבר מתכננת מחוז תל אביב ומהנדסת העיר פתח תקווה
רו"ח שי אהרונוביץ, סמנכ"ל רשות המסים (מיסוי מקרקעין)
ד"ר אבי גורמן, שופט בית המשפט המחוזי מרכז
פרופ' גבי הלוי, מרצה מוביל בקריה האקדמית אונו
עו"ד אילן שרקון, מומחה להתחדשות עירונית
ויש עוד טובים ורבים אחרים.

הרעיון: תואר שני שיהפוך את אותם עורכי דין למומחים משפטיים בתחום הנדל"ן (צילום יח"צ, שלומי מזרחי)

מניפת התכנים בלימודי התואר השני מגוונת ומקיפה במיוחד, בין הקורסים ניתן למנות:
דיני מקרקעי ישראל
קריאת תוכניות בנייה
דיני תכנון ובניה
דיני הפקעות
מיסוי מקרקעין
התחדשות עירונית
היטלי השבחה
סוגיות ברישום והסדר מקרקעין.

"בתואר השני של הקריה האקדמית אונו הסטודנטים יקבלו לא רק את המידע המקיף ביותר בתחום אלא גם את המידע המעודכן ביותר בעולם הנדל"ן", מסכם ד"ר זיכרמן. "המסלול מיועד למשפטנים ולעורכי דין עובדים, ולכן הוא מתקיים פעם בשבוע בלבד משעות אחר הצהריים ועד הערב. בתוך 4 סמסטרים (כשנה ושלושה חודשים) בלבד, בלימודים של אחר צהריים אחד מדי שבוע, יוצאים בוגרי התוכנית עם התמחות מבוקשת ורלוונטית ביד. כאמור, התמחות שתלווה אותם לכל אורך הקריירה שלהם".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות