כיצד שמר הגבר שהלך לעולמו על זכות הירושה של ילדיו

שתף כתבה עם חברים

עו"ד חיים שטנגר על הפרצות האפשריות בצוואות הדדיות ואיך אפשר למנוע אותן

מילה זו מילה, בטח בצוואה (אילוסטרציה: Helloquence מאתר Unsplash)

אוהד לא היה עורך דין בהכשרתו המקצועית. היפוכם של דברים הוא הנכון. ענייני משפט וענייני רוח היו זרים לו, כמי שעסק בתחומי ההייטק וההמצאות הטכניות.
לימים עשה הוא שימוש בידע שצבר בתחום ההייטק וההמצאות הטכניות והקים עסק משגשג, אשר בעקבות אקזיט עסקי מוצלח הפך אותו לאדם אמיד ביותר, עוד טרם שתכנן מראש לצאת לגמלאות.

חייו  של אוהד עם אשתו רחל ושני בניו התנהלו ללא דופי, אולם בהיותו איש מחושב ומתוכנן מראש, דאג הוא להכין צוואה הדדית, יחד עם אשתו, באופן שהם הורישו, זה לזו וזו לזה, את מלוא רכושם. לאחר מכן קבעו הם, הדדית, שלאחר פטירת שניהם לבית עולמו, יירשו אותם שני בניהם.

מאחר שאוהד היה חשדן מעצם טבעו, התייעץ הוא עם עורך דין חבר קרוב, והוא הסביר לו שגם בצוואה הדדית שבה קיים סעיף של יורש אחר יורש, יכול בן הזוג שנותר בחיים לבזבז את הרכוש שירש מבן הזוג האחר ואף להעביר את הרכוש שירש לאחרים, אבל לא בדרך של עריכת צוואה, הגורעת מזכויות היורשים אחריו. רוצה לומר, מזכות הירושה של שני בניו, לאחר פטירתו או פטירת אשתו, לבית עולמם.

מאחר שלמרות שנות חייהם המשותפים הארוכות לא נתן אוהד אמון מלא ומוחלט ברחל אשתו, הוא גרם לכך שבצוואות ההדדיות ייכלל סעיף, לפיו איש מהם לא יוכל, בכל דרך שהיא, לגרוע מזכות הירושה של שני הבנים המשותפים.

יחד עם זאת כללו הצוואות ההדדיות סעיף נוסף, לפיו מי מבני הזוג שייוותר בחיים, יוכל לעשות שימוש אך ורק בסכום קצוב מתוך תכולת העיזבון, שיספיק לצורך מימון ומעבר לבית דיור מוגן.

לימים נפטר אוהד לבית עולמו ורחל הכירה בן זוג חדש. במצב דברים זה – הגם שהיה לה בבנק סכום כסף שהיה די בו כדי לאפשר לה חיי נוחות ושלווה בבית דיור מוגן – חתמה היא על חוזה למכירת הווילה רחבת הידיים שבה התגוררה בתקופת חייה המשותפים עם אוהד. בכספים שאמורה היתה לקבל ממכירת וילה זו, התכוונה לרכוש וילה במקום אחר ולהתגורר בה יחד עם בן זוגה החדש.

בית המשפט לענייני משפחה קיבל את תביעת שני בניה של רחל, שדרשו לבטל את חוזה מכירת הווילה. בית המשפט קבע, כי משחתמה רחל בצוואתה שלה על הסכמה ברורה וחד משמעית שלא לפגוע בזכות הירושה של שני בניה (וילה זו מהווה חלק בלתי נפרד מהעיזבון שלה ושל אוהד), הרי היא לא היתה רשאית למכור וילה זו מלכתחילה, ולגרוע אגב כך מזכות הירושה של שני בניה אלה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות