שימוע לפני כתב אישום לשר ליצמן

שתף כתבה עם חברים
ליצמן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

פרקליטות מחוז ירושלים הודיעה לשר יעקב ליצמן כי היועץ המשפטי לממשלה שוקל את העמדתו לדין בחשד לעבירות של שיבוש מהלכי משפט והפרת אמונים, בכפוף לשימוע. מדובר בשתי פרשות בהן לטענת הפרקליטות, ניצל השר ליצמן את מעמדו ואת כוחו השלטוני כדי לקדם אינטרסים של אנשים פרטיים, כשלפי החשד הוא עשה שימוש בכוחו השלטוני משיקולים זרים ונגד האינטרסים שעליהם היה מופקד כסגן שר הבריאות.

פרשה אחת נוגעת להליך משפטי בו עתר היועמ"ש לבית המשפט המחוזי בירושלים, להכריז על מלכה לייפר כבת הסגרה לאוסטרליה בגין עבירות מין שביצעה שם, לכאורה, בקטינות בבית הספר אותו ניהלה בעיר מלבורן. לפני שבית המשפט הורה על הסגרתה, טענו סנגוריה של לייפר כי היא אינה כשירה לעמוד לדין.
בכתב החשדות כנגד ליצמן, נטען כי בעקבות פניות מטעמה של לייפר במהלך 2015, פעל השר באופן פסול במטרה להשפיע על הפסיכיאטר המחוזי במחוז ירושלים, ולגרום לכך שיחזור בו מעמדתו וישנה את חוות הדעת שמסר באשר למצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה בת הסגרה.

בשלב מאוחר יותר בהליך המשפטי, בפברואר 2018, עת ביקשה המדינה לחדש את הליכי ההסגרה, התבקש הפסיכיאטר המחוזי על ידי בית המשפט להגיש את התייחסותו העדכנית בסוגיה. הפרקליטות טוענת כי כמה ימים לאחר מכן, זימן השר ליצמן את הפסיכיאטר המחוזי ללשכתו פעם נוספת, וביקש שוב להשפיע באופן פסול על חוות הדעת בעניין מצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה כשירה לעמוד לדין ומשכך היא איננה בת הסגרה.

מלכה לייפר בדיוני ההסגרה (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

נטען כי בפעולות אלה, ניצל לכאורה השר ליצמן את תפקידו הציבורי כדי להניע עובד ציבור הכפוף לו במטרה שיחזור בו מחוות דעתו המקצועית שנתן כמומחה בתחום בריאות הנפש, על פי סמכותו ובהתאם להחלטת בית המשפט. בכך, על פי הנטען בכתב החשדות, פעל לכאורה ליצמן בכוונה להכשיל הליך שיפוטי ולהביא לעיוות דין.
פרשה שנייה העולה בכתב החשדות נוגעת לסיוע השר ליצמן לבית העסק "בית ישראל" בירושלים.

ב-2015 קבעה מחלקת המזון המחוזית במשרד הבריאות, אחרי שימוע שערכה בעניין, כי על בית העסק להפסיק את ייצור הסלטים ומכירתם, ונאסר עליו למכור מוצרי מזון נוספים בשל ליקויים תברואתיים חמורים שנתגלו ומקרי תחלואה של סועדים, והומלץ על ביטול רישיון היצרן למפעל בשל הפרות תנאי הרשיון. על פי החשד, השר ליצמן שנהג לקנות מוצרים מדי שבוע ב"בית ישראל" וקיים קשרי ידידות עם בעליו, נעתר לבקשתו וניסה לסייע לו להפעיל את העסק ללא ההגבלות שהוטלו עליו.

בכתב החשדות נטען כי ליצמן הורה לזמן את הדרג המקצועי בשירות המזון לפגישה בבית העסק; זאת, כדי להשפיע על עובדי מחלקת המזון המחוזית לשנות את החלטתם ולהסיר את ההגבלות שהוטלו על בית העסק במסגרת ההחלטה בשימוע. נטען כי במסגרת הפגישה, וחרף העובדה שגורמי המקצוע המוסמכים הבהירו כי הסרת המגבלות שהוטלו על בית העסק מהווה סכנה לציבור עקב תנאי תברואה ירודים, לרבות הימצאות חיידקי ליסטריה בבדיקות שנערכו, הבהיר לכאורה ליצמן לעובדות מחלקת המזון כי עליהן לשנות את החלטתן באופן שייטיב עם בעל העסק.

לפי כתב החשדות, השר ניצל לכאורהאת מעמדו ואת כוחו השלטוני, כדי לקדם אינטרסים כספיים של ידידו, בעל העסק, כשהוא עושה שימוש בכוחו השלטוני בשרירות, משיקולים זרים, ונגד אינטרס בריאות הציבור.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות