שופט שחרר חשוד בתקיפת בת זוג שנעצר ללא אישור סנ"צ

שתף כתבה עם חברים

המשטרה הפרה תקנת חירום הקובעת כי על מנת לבצע מעצר חשוד יש צורך בחתימת קצין בדרגת סנ"צ לפחות. המשטרה: "אין צורך בחתימה פיזית של הקצין"

השופט מיכאל קרשן

בתוך שורה ארוכה של תקנות חירום שיזם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ואושרו על ידי הממשלה, תקנה הקובעת כי על מנת לבצע מעצר חשוד ולהביאו להארכת מעצר בבית המשפט, יש צורך בחתימתו של קצין בדרגת סגן ניצב (סנ"צ). בדרך כלל המשטרה עומדת בתקנה זו, אולם קיימים גם מקרים בודדים בהם לא המשטרה לא ממלאת אחר התקנה. כך קרה בבית משפט השלום בפתח תקווה, בזמן שהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של תושב המושב אחיטוב, בשנות ה-30 לחייו, שנעצר בחשד שאיים על בת זוגו ותקף אותה (שישי, 20.3).

היחידה החוקרת ביקשה להאריך את מעצרו של החשוד בארבעה ימים, בעוד שהסנגורים – עורכי הדין שי לוי וצחי מצרי ממשרדו – עתרו לשחררו בטענה שהמעצר בוצע ללא אישור קצין בדרגת סנ"צ לפחות, כפי שקובעות התקנות החדשות. השופט מיכאל קרשן מתח ביקורת חריפה על המשטרה: "מתברר כי המשטרה הפרה את הנחיית ראש אגף חקירות המודיעין, ניצב גדי סיסו, לפיה אין לבצע מעצר ללא אישור של קצין ממגזר החקירות בדרגת סנ"צ לפחות. הגורם שאישר את הגשת בקשת המעצר, ויתכן שגם את המעצר הראשוני של החשוד, היה רב פקד. על כך, יש להצטער".

השופט הציע לצדדים שהחשוד יישאר במעצר עד שיוחזר לתחנת המשטרה, שם ישוחרר על ידי גורם מוסמך בתנאים מגבילים שבסמכות המשטרה. "בהגינותו הרבה הסכים הסנגור לכך, אך המשטרה סירבה", ציין השופט קרשן, והחליט לשחרר את החשוד כבר בבית המשפט: "נוכח האמור, אין לי מנוס אלא לקבוע כי בקשת הארכת המעצר שהוגשה לבית המשפט הוגשה בחוסר סמכות. בהתחשב בכך שההליך בו עסקינן מתנהל תוך פגיעה חריפה בזכויות החשוד שאינו נוכח (האזין לדיון טלפונית מהמעצר, מ"פ) ובהינתן מצב החירום השורר במדינה אשר מעלה סיכון ממשי להדבקות העצור בנגיף הקורונה מעצם העובדה שהוא שוהה במעצר, החלטתי להורות על שחרור החשוד". חרף השחרור, השופט הורה כי החשוד לא ישוב לביתו ויורחק ממנו למשך 20 יום, ברדיוס של חמישה ק"מ.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "לאור החלטה זו ואחרות, העברנו להנהלת בתי המשפט בקשה מסודרת לחדד בפני השופטים שהגורם המחליט על המעצר והארכות המעצר הוא קצין בדרגת סנ"צ ומעלה. ממלא המזכר המעיד על האישור הנו שוטר המצהיר על האישור שניתן ואין צורך בחתימה פיזית של הקצין. מלשכתה של נשיאת בית משפט השלום במחוז מרכז נמסר למשטרה כי יחדדו בפני השופטים את נושא מתן האישור בהתאם לתקנות שעת החירום נגיף הקורונה כמבוקש. נדגיש כי גם בשעת חירום לאומית זו, המשטרה ממשיכה להיאבק בפשיעה ובעבריינים במטרה להגן על שלומם ורכושם של אזרחי ישראל. יחד עם זאת נציין כי בעת הזו כל מעצר של חשוד בפלילים, נבחן בקפידה וביסודיות תוך בחינת מכלול השיקולים הרלוונטיים, בהתאם להוראות החוק, תקנות שעת החירום והנחיות בתי המשפט".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות