פרשה 512: תזת מקצוענות השפיטה של השופטת רביד במבחן יצחק אברג'ל

שתף כתבה עם חברים

רגע לפני גזר הדין מתברר כי השופטת ניהלה ב-2004 דיוני הארכות מעצר של גולן אביטן, יניב בן סימון בומבי ואח' שנעצרו בחקירת הפיגוע הפלילי, ועיינה בדו"חות סודיים וראיות של עדים ונאשמים שחלקם הופיעו בפניה במשפט העיקרי * ומה עם חובת הגילוי הנאות? קבלו את תגובתה הלא פחות ממדהימה: "השופטת רביד איננה זוכרת כי דנה בהליכים כתורנית מעצרים לפני 18 שנה"

השופטת גיליה רביד (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

דמיינו לעצמכם, מה היתה התגובה בציבור אילו היה נחשף רק כעת כי לפני חמש שנים חוקרי המשטרה הגישו לשופטת בית משפט המחוזי בירושלים, רבקה פרידמן, ראשת ההרכב בתיקי נתניהו, בקשות להאזנות סתר וצווי חיפוש בעניינו של חשוד בשם בנימין נתניהו, ובמסגרת הבקשות הציגו לה רקע מודיעיני מפורט על חקירת תיק וואללה בצירוף מידעים מודיעינים ודו"חות סודיים ובהם התזה המרכזית של כל חקירות נתניהו, בני ביתו ושאר דמויות המעורבים בפרשה?
רעידת אדמה, אני מניח.
עכשיו, הקדישו כמה דקות לקריאת הכתבה שלפניכם, אולי תלמדו עוד משהו על החיבור המאכזב בין מערכות התביעה (משטרה ופרקליטות) לבין בתי המשפט (שופטים נבחרים).

בחודש יוני 2004, חצי שנה אחרי הפיגוע הפלילי ברחוב יהודה הלוי, שבו נרצחו שלושה עוברי אורח חפים מפשע ונפצעו עשרות, אירוע שנחרת בתודעה הציבורית של כל אזרח ישראלי בר דעת, עצרו בלשי ימ"ר תל אביב מספר חשודים המזוהים עם ארגון פשע יצחק אברג'ל.
אחד מהם היה ש"כ, מי שהפך 11 שנים לאחר מכן לעד המדינה "בומבי" שהעיד נגד אברג'ל ואחרים על הפיגוע הפלילי ביהודה הלוי, על נסיון החיסול של רוזנשטיין בגני התערוכה ועל עוד שלל עבירות ואירועים במסגרת ההיערכות הארגונית לביצוע נסיונות החיסול של רוזנשטיין, מה שידוע כפרשה 512.

במשפט הגדול בתולדות הפשע הישראלי אשר נמשך כבר שבע שנים ואמור להסתיים ב-28 יוני, אותו בומבי היה העד המועדף על ראשת הרכב השופטים, השופטת גיליה רביד. היא נראתה מרותקת במהלך העדות שלו ובהכרעת הדין הקפידה לציין את התרשמותה הרבה ממנו שוב ושוב בפרק הרלוונטי שהיא חתומה עליו.
מה שהשופטת רביד לא ציינה טרם הסכמתה לקבל עליה את ניהול המשפט, ובמהלכו, זוהי העובדה שהיא כבר נחשפה בעבר לתזה של המשטרה בנוגע למבצעי הפיגוע הפלילי, לרבות דו"חות הסודיים, מידעים המודיעינים וחלק מהראיות כולל שמות המעורבים והקברניטים של ארגון הפשע בארץ ובעולם. טאבולה ראסה? לוח חלק? שופטים ללא מידע מוקדם ודיעות קדומות? לא במשפט הישראלי.

לשופטת הבכירה רביד היו עוד כמה הזדמנויות לעשות את הגילוי הנאות המתבקש על חשיפתה המוקדמת לחומרי החקירה ולדמויות המרכזיות בפרשה. למשל, לפני עדותו של בומבי "יקירה" שהיה הראשון בסדרת עדי המדינה.
הזדמנות אחרת היתה במהלך המשפט כאשר השופטת נאלצה להודות כי היתה תובעת במשפט "הקשר הטורקי" נגד עד מדינה נוסף בתיק, מהנדס המטענים, שהורשע בהברחת מאות קילוגרמים של הרואין. היה זה התובע ניסים מירום שחשף בהגינותו כי בשנות התשעים השופטת רביד היתה תובעת במשפט בו "המהנדס" נשלח ל-11 שנות מאסר. השופטת, שנקלעה למבוכה באולם, מיהרה להתעשת. "הפרשה עצמה בגדול זכורה לי (אבל…), אני לא זוכרת את הנאשמים", אמרה בהיתממות והגיבה בביטול לקריאות מספסלי הסנגורים והקהל הנרעש על האפשרות של היכרות עם מי מעדי המדינה הנוספים.

אף אחד מהנאשמים ועורכי הדין לא העלה אז בדעתו שלשופטת הדומיננטית והגאה יש היכרות מוקדמת גם עם חומרי חקירה רגישים ביותר.
"רק אפשר לומר שהעולם קטן", סיכמה השופטת רביד את התקרית המביכה, אבל גם במעמד הזה היא לא עשתה גילוי נאות לעובדה, שבהיותה שופטת מעצרים היא סרקה שתי וערב את תיק החקירה של המשטרה על נסיונות החיסול של רוזנשטיין – עוד פיסת היסטוריה ישראלית בלתי נשכחת, מיטב הז'אנר, שהשופטת הפלילית התעלמה לכאורה מנוכחותה במוחה הקודח.

שושי בוהדנה. בעלה הורשע, היא חשפה את הפרוטוקולים (צילום: פייסבוק)

באתר "פוסטה" התקבלו השבוע פרוטוקולים שחשפה שושי בוהדנה, אשתו של עופר בוהדנה, אחד הנאשמים שהורשעו ברצח המשולש ביהודה הלוי. לדבריה, לאחר שבעלה הורשע היא איבדה את אמונה במערכת אכיפת החוק על כל מרכיביה – משטרה, פרקליטות, בתי משפט ועורכי הדין הציבוריים שייצגו אותו, והחליטה לצלול בעצמה אל תוך חומר הראיות, שם היא נדהמה לגלות מסמך שטלטל אותה: השופטת רביד אשר ניהלה ביד רמה כל כך את המשפט של בעלה, ניהלה עובר למועד הרצח בשנת 2004 דיונים בהארכות מעצר של כמה מהדמויות המרכזיות בפרשה – אז והיום.

בפרוטוקולים מתנוסס שמה של השופטת רביד, וברשימת החשודים מופיעים מלבד בומבי גם גולן אביטן, אחד הנאשמים שהיו מהבולטים ביותר במהלך המשפט. מיוחסת לו רכישת השלטים להפעלת מטעני החבלה לשני האירועים, והעברתם ליניב בן סימון ו"המהנדס", טרם הכנת המטענים. השופטת רביד ואביטן התנצחו בינהם לאורך כל המשפט, וכך גם היה עם בת זוגו שהורחקה מהאולם מספר פעמים, עד שאביטן נמלט מהארץ לפני כארבע שנים ונסע למרוקו שם הוא מרצה עכשיו יחד עם אותה בת זוג מאסר של ארבע שנים על זיוף דרכונים מרוקאים.

שם בולט נוסף בדיוני הארכות המעצר שניהלה השופטת רביד הוא מי שנחשב לרוח החיה האמיתית בנסיונות החיסול של רוזנשטיין, יניב בן סימון. מאז שהשופטת רביד האריכה את מעצרו הוא הספיק להשתחרר ולהיעלם מהארץ עד היום הזה, הגם שהוא מופיע בראש רשימת המבוקשים של משטרת ישראל ומעלליו נדונו מדי יום כמעט באולם בית המשפט.
עוד שם "חם" מדיוני המעצר ההם בזמן אמת של חקירת הפיגוע הפלילי הוא פטריק אלקריף, שהורשע בנסיון החיסול של רוזנשטיין במסעדת הקשת ומאז נעלם אף הוא.

העד המועדף על השופטת רביד. בומבי

המעצר של בומבי
"אני מבקש להגיש לבית המשפט דו"ח חסוי המסומן מ"ב'1 מהיום", פתח את הדיון קצין החקירות המיתולוגי של ימ"ר תל אביב, פקד מומי משולם (6 יוני 2004).
מי האחרים שמעורבים בפרשה, שאלה הסנגורית, עו"ד גלית יפה, ממשרד עו"ד שרון נהרי.
"אחד מהם הוא גולן אביטן שעצור מזה 24 ימים… ישנם מעורבים נוספים שאנחנו עומדים לעצור וזה מופיע בפני בית המשפט", השיב פקד משולם בלאקוניות הידועה של טועני המעצרים.
ופרט לאותו אביטן?
"נעצרו בגני התערוכה, מדובר בשתי פרשיות שונות ונסיונות לפגוע".
ייעצרו חשודים נוספים?
"כן".
מה אתה מייחס לחשוד? בומבי?
"מעורבות ברצח ובנסיון לרצח, כמי שעומד מאחורי זה".
החשוד נחקר? הוטח בו?
"הוא נשאל שאלות, נאמר לו שהוא חשוד ברצח עם אחרים, הדברים מונחים בפני בית משפט, לאחר שנסיים את הפעילות שמפורטת בפני בית המשפט, זה יוטח גם בפניו".
הסנגורית מבקשת מהשופטת רביד להורות לנציג המשטרה לפרט מה החשדות המיוחסים לחשוד, אולם השופט מאשרת לנציג המשטרה לא להשיב.

עכשיו הסנגורית מבקשת לדעת אם היו התפתחויות לאחר שבעה ימי המעצר, והתובע מגיב: "בוודאי, היו מספר התפתחויות משמעותיות, שמפורטות בדו"ח שהוגש לבית המשפט".
על נסיבות המעצר של בומבי ב-2004 אמר נציג המשטרה כי זה קרה כאשר הוא ניסה לצאת מהארץ, ואז חזר על הריטואל הקבוע של כל הנסיבות מפורטות בפני בית המשפט, כולל פעולות המשטרה.
השופטת רביד אמצה את בקשת המעצר וקבעה: "יש צורך בביצוע פעולות חקירה נוספות כפי שפורט בדו"ח הסודי שהוגש לעיוני… ככל שניתן לראות מדובר בחקירה לא פשוטה לנוכח טיבה וטיב החשדות המיוחסים… לאחר שבחנתי את האמור בחומר הסודי שהוגש לעיוני אני מאריכה את מעצרו של החשוד".

דו"ח סודי וראיות
דו"ח סודי של טועני מעצרים הוא משאת נפשו של כל עיתונאי, מגולומות בתוכו הסקרנות לדעת מה מייחסת המשטרה בחדרי החדרים של התיק. כתוב בו איזה ראיות נאספו, מי מסר עדות על מי, מי דיבר על מי, מי חבר של מי וממתי, ומי סתם העביר רכילות.

בדו"ח הסודי ההוא מ-2004, תרשו לי לנחש, ניתנו כבר אז ראשי הפרקים של פרשה 512: יצחק אברג'ל יושב לו בבלגיה וספרד ומפיץ אקסטזי לכל העולם, והאנשים שלו בארץ משתוללים בנסיונות לחסל את רוזנשטיין בכל הזדמנות. זה קרה פעמיים ביום אחד (מסעדת הקשת, וליד מלון הילטון), זה נכשל פעם אחת בגני התערוכה וזה גרם לאסון ברחוב יהודה הלוי.
עוד היה כתוב בדו"ח הסודי, אני מעריך, שספק השלטים להפעלת המטענים היה אחד בשם ישי וענונו. מיד לאחר האירוע הטראומטי הוא נחטף על ידי המשטרה ללא כל הודעה למשפחתו במשך 30 יום, הליך שנדרש לו אישור של קצין בכיר ביותר בחתימת פרקליט מדינה ויועמ"ש. בסופו של דבר אותו וענונו הודה שמסר את השלטים לגולן אביטן.

העדות הזו, או התמצית שלה, שבה וענונו הודה במיוחס לו, הופיעו מן הסתם בדו"ח הסודי שהוגש לשופטי המעצרים אשר האריכו פעם אחר פעם את המעצרים של בומבי, אביטן, בן סימון, אלקריף והיו עוד כמה. השופטת רביד היתה אחת מהם, כעבור 12 שנה היא אירחה אותו באולמה כאשר העיד נגד אביטן וכל השאר.

הנה למשל פרוטוקולים מדיוני הארכות המעצר של אביטן, בן סימון וקריאף, מתאריך 7 יוני, יום אחרי הדיון של בומבי. עקב העדות המפלילה של וענונו היועץ המשפטי לממשלה האריך את מעצרו של אביטן ב-11 ימים מעבר ל-30 הקבועים בחוק. התובע משולם הגיש את ההחלטה לשופטת רביד, וציין, "אבקש להגיש דו"ח סודי המגלם את ההתפתחויות בחקירה".
הסנגור של אביטן, עו"ד אלי כהן, ביקש לדעת פרטים על הגרסאות של החשודים, כולל וענונו, והתובע הדגיש שהן כולן בפני השופטת.
עו"ד כהן הקשה עליו, "אבל הפרשה פורסמה כבר בכל העיתונים, כתוב שהמשטרה פיענחה", והתובע ביקש את הגנת השופטת, "יש הסרת פרסום חלקית שאתמול הצגתי בפני השופטת, אני לא מנהל חקירה בתקשורת".
עו"ד כהן ביקש מהתובע להראות לשופטת את החלק הרלוונטי לאביטן בעדות של וענונו, התובע נעתר והציג לה גם את כל הדו"ח הסודי הקשור באביטן.

הריטואל הזה חזר על עצמו גם כאשר עו"ד נהרי שייצג את אלקריף ביקש לדעת פרטים מהחקירה, והתובע הפנה את השופטת לחלקים הרלוונטים בדו"ח הסודי שלו, "הכל מופיע היטב, ומודגש… יש סימוכין לכל אחד מהסעיפים שסימנתי ובית המשפט יכול לראות".
בהמשך לכך הצהיר התובע כי על הפרק עומדים מעצרים נוספים, שגם פרטיהם הוגשו לשופטת, "התזמון שלהם בפני בית המשפט".
עו"ד שחר חצרוני עוד הלין על כך שמרשו יניב בן סימון הוצא מבית הסוהר רק כדי לשכב על הרצפה בתחנת שכונות, ואז להיחקר על ידי ימ"ר, "הרי ברור שהוא ישמור על זכות השתיקה".

ומה קבעה השופטת רביד? "זוהי בקשה להאריך את מעצר החשוד אביטן בחשד לנסיון רצח זאב רוזנשטיין ב-30 יוני 2003, וכן ברצח שלושה אזרחים נוספים תוך כדי ניסיון לרצח זאב רוזנשטיין ב-11 דצמבר 2003… לגבי חשוד 1 (אביטן) נקבע בהחלטות קודמות כי קיימים חשדות הקושרים אותו למעשים המיוחסים לו, וככל שניתן לראות מהחומר שהונח לפני, חשדות אלה לא עומעמו ואף חוזקו בראיות נוספות.
"אשר לחשודים בן סימון ואלקריף, עיון במסמך הסודי וכן בחומר הראיות מלמד, כי קיימים חשדות הקושרים אותם לביצוע המעשה המיוחס להם (נסיון רצח בגני התערוכה)… פעולות החקירה שיש עוד לבצע פורטו במסמך הסודי שהוגש לעיוני… ניתן לראות מהחומר שהונח בפני עד היום כי החקירה מתקדמת..", קבעה השופטת והאריכה את מעצרם ב-11 ימים נוספים.

פסילה? רק אם ההרשעה התבססה על חומר לא קביל שהשופט נחשף אליו. עו"ד ד"ר יניב ואקי

המסה הקריטית
ד"ר יניב ואקי, ראש התוכנית לתואר שני וראש המכון למשפט פלילי ישומי במכללה למינהל, היה עד לאחרונה מנהל מחלקת עררים בפרקליטות המדינה.
בשיחה איתו, שבה הוא הקפיד לציין כי הוא אינו מכיר את הפרטים בפרשה 512, הוא הסכים להתייחס ברמה העקרונית בלבד לסוגייה שבה שופט נחשף לחומרי חקירה בתיק המעצר, ולימים מונה לשופט במשפט של אותו התיק.

"הנושא הוא פסלות שופט, והאם עולה חשש ממשי למשוא פנים", אומר ד"ר ואקי, מחבר הספר החדש "דיני ראיות", ומעלה את המושג מסה קריטית. "צריכה להיות כאן מסה קריטית של מידע וקרבה לתיק, כזו שמעוררת חשש שהיא הטתה את הדעה של השופט. אם אין מסה קריטית, אז לא פוסלים שופט. למשל, חשיפה לעבר פלילי של נאשם אינה מסה קריטית המחייבת פסילה.

"השאלה שיש לבחון כאן היא, האם המסה הקריטית של ההיכרות עם התיק ייצרה דעה קדומה על נאשם. מה שאתה מתאר כאן כהיכרות עם מידע מודיעיני ודו"חות סודיים בשלב המעצר, זה היכרות עם ראיות לא קבילות. השאלה היא מה היה במידע, ומה מזה הוצג לשופט גם בחומר הגלוי במשפט.
"אם בחומרים המודיעינים יש כל מיני סיפורים ואחרי זה התיק במשפט הוא דל בראיות, אז השפעת החשיפה המוקדמת הרבה יותר קריטית ועשויה להוביל לפסילה. לעומת זה, אם מדובר במידע מודיעיני זניח, לא מפליל, ומנגד חומר ראיות רב עם עדי מדינה הקלטות וכדומה, אז בית המשפט יגיד שהמידע המוקדם לא השפיע על ההחלטה שלו להרשיע. אפשר להתווכח עם זה, וגם לערער על זה, אבל כל מקרה צריך להישקל לגופו".

ד"ר ואקי מפנה לסעיף 56 לפקודת הראיות – מה קורה עם השופט נחשף לראיה לא קבילה? "המחוקק מכיר במצב הזה של מידע מודיעיני וחומר חסוי שמגיעים לידיעת שופטים, אבל אלה ראיות לא קבילות בדרך כלל. שופט, אחרי שנחשף לחומר כזה במשפט, יכול ויטען שזה ראיה לא קבילה ואין בעיה עם זה. סעיף 56 אומר לשופט מה עליו לעשות, להתעלם, שהכרעת הדין לא תתבסס על הראיות הלא קבילות שהוא נחשף אליהן.
"במקביל, סעיף 56 אומר מה לעשות גם לערכאת הערעור, שיכולה לפסול את פסק הדין. ומה הכלל? רק אם המערער יראה שההרשעה התבססה על החומר הלא קביל שהשופט נחשף אליו, אפשר לפסול, אבל את זה קשה מאוד להראות".

ד"ר ואקי מעלה בשיחה מושג מפתח נוסף: "תזת מקצוענות השפיטה, זוהי הגישה השלטת כיום במשפט שלנו. העיקרון הוא שהשופט יודע לנטרל הכל, הוא לא מושפע מתקשורת, הוא גם לא מושפע ממידע מוקדם, השופט הוא מקצוען שלא מושפע מכלום".

השופטת לא זוכרת שניהלה ב-2004 דיון מעצר של בומבי על אחד הפשעים החמורים בתולדות ישראל – הפיגוע הפלילי

גילוי נאות?
ומה באשר לחובה האתית של השופטת רביד לעשות גילוי נאות על השתתפותה בדיוני המעצר של הנאשמים אותם היא הרשיעה?
תגובתה באמצעות דוברות בתי המשפט היא לא פחות ממדהימה, השופטת רביד פשוט לא זוכרת את כל המסה הקריטית שתוארה כאן בכתבה על בסיס הפרוטוקולים שעליהם היא עצמה חתומה.
"השופטת רביד איננה זוכרת כי דנה בהליכים שאותם ציינת, כך בדומה להליכים אחרים שנדונו לפניה כתורנית מעצרים לפני 18 שנה. בכל מקרה, אם יש ממש בטענות אלה ראוי היה שיעלו בהליך המשפטי. התיק בעניינו של ה'מהנדס' התנהל עוד בטרם מונתה לשיפוט ולכן וודאי לא שפטה אותו. בעניין זה לא עלתה כל טענת פסלות".

זכות התגובה האחרונה שמורה לחושפת הפרוטוקולים שושי בוהדנה, שנראה כי לא הופתעה מהזיכרון הקצר של השופטת: "יש עוד המון חומרים חשובים לזכותו של בעלי, שמוכיחים את חפותו באופן חד משמעי, וכל זה ייחשף רק לאחר גזר הדין, אנחנו מאמינים שהצדק יעשה בבית משפט העליון".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
11 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות