סטלנים בצאלים – בית הדין הצבאי על עישון קנאביס בבסיס

שתף כתבה עם חברים

חיילת, שהופללה על ידי מי שלכאורה עישן איתה, סירבה למסור בדיקת שתן והיא כופרת באשמה אולם השופט קיבל את טענות הסנגור למחדלי חקירה של מצ"ח ושחרר אותה לביתה

"פתאום היא הוציאה לי פייסל" (צילום אילוסטרציה: מנדי פלאש 90)

בית הדין הצבאי דחה את בקשת התביעה הצבאית לעצור עד תום ההליכים במעצר פתוח, חיילת שהואשמה בשימוש בסם מסוכן ובסירוב להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים.

בחודשים אפריל-מאי 2018 שירתה החיילת בבסיס צאלים, ולפי כתב האישום השתמשה בקנאביס, יחד עם חייל אחר וחיילת נוספת בשם עדי, שזהותה אינה ידועה. ב-6 במרץ השנה סירבה הנאשמת לבדיקת שתן על מנת לברר שימוש בסמים, והתביעה הגישה בקשה למעצר פתוח עד תום ההליכים.

מי שהפליל את הנאשמת הוא החייל ע"נ, שסיפר בחקירתו כי עישן איתה ועם עדי, החיילת הנוספת, והודה שהדבר נעשה בבסיס. "עדי אמרה שהיא רוצה לנסות לעשן, ובאורח פלא הוציאה לי פייסל מקופסת סיגריות", סיפר, "…ויש לציין שהיינו בסוג של מערכת יחסים כזה. אמרתי לה לא, לא מתעסק עם זה, ובמיוחד לא בבסיס. אחרי כמה זמן השתכנעתי…עישנו שלושתנו, ומאז לא דיברנו על זה".

רק מגולגלות, ורק ירוק. גראס

ע"נ הסביר שנמצא חיובי בבדיקת השתן מאחר שהוא מעשן באזרחות, אולם בהמשך החקירה הודה בשימוש בקנאביס גם בבסיס, "אבל רק ירוק, ורק פייסל או ג'וינט". תחילה הודה כי עישן בבסיס פעמיים, ולאחר מכן אישר מספר שימושים.

סנגורה של הנאשמת, עו"ד בנימין מלכא, כפר באשמה, וטען שהאירוע המפליל כלל לא התרחש, וכי סירבה לבדיקת שתן בשל העובדה שבן זוגה משתמש בסמים והיא חששה מעישון פסיבי שהותיר עקבות. בנוסף, תהה כיצד לא אותרה החיילת הנוספת.

ע"נ, טען הסנגור, סיפר שהיה במערכת יחסים עם החיילת עדי, וכל זאת לא יכול לנקוב בשם משפחה או כל פרט אחר עליה. עו"ד מלכא אף ציין את הגינות התביעה מבחינה עונשית במהלך המשא ומתן להסדר טיעון, אולם הבהיר כי אינו יכול לקבל אותו ולהודות בדבר שלא אירע.

בעת שנעצרה, הוסיף, היתה החיילת בחופשה מיוחדת אליה יצאה בשל נסיבות כלכליות קשות, ולא ראוי להשאירה במעצר לאור עדותו הלא עקבית של ע"נ והכישלון לאתר את עדי. "איני לא סבור שזה המקום להורות על מעצרה של הנאשמת, שעה שזו מבקשת לנהל משפטה ולהוכיח חפותה…מעצר פתוח בנסיבות אלה עלול להשפיע על הנאשמת בשיקול דעתה האם לנהל את המשפט".

עו"ד בנימין מלכא

השופט, אל"מ אחסאן חלבי, קבע לגבי עדותו של ע"נ כי "ההפללה איננה נטולת ספקות", ואז התפנה להתייחס למחדלי חקירה והצטרף לתהייתו של עו"ד מלכא באשר להתנהלות המשטרה. ע"נ, הבהיר השופט, סיפק שתי גרסאות, ולמרות זאת "לא הוצגו לו שאלות מבררות באשר לשינוי הגרסאות". ע"נ לא התבקש לספק פרטים לגבי החיילת שאיתה ניהל לדבריו קשר רומנטי, לא נשאל אם יש לו את מספר הטלפון שלה, כתובתה, או הבסיס בו היא משרתת כעת. זאת למרות שעדי "היא זו אשר חטאה והחטיאה אחרים".

לגבי הסירוב לעבור בדיקת שתן, קבע השופט חלבי כי הבדיקה התבקשה במרץ, שעה שהשימוש הנטען היה כעשרה חודשים קודם לכן, וכי "נדמה כי אלמלא עבירת הסירוב, ובשל חלוף הזמן, היתה התביעה נמנעת מלבקש את המעצר…איני סבור כי יש לראות במעשה הסירוב כשקול לשימוש בסם מסוכן או ככזה המביא לעליית מדרגה בכל הנוגע לעילות מעצר".

הנאשמת, סיכם השופט, הודיעה כי בכוונתה לכפור באשמה, ובנסיבות אלה נכון שההליכים יתנהלו ללא הגבלת חירותה. "משכך, ובהצטברות הטעמים כולם…אני מורה על שחרורה", פסק. בשלב זה החיילת שוחררה לבית וחזרה לשירות בבסיס.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות