מסלול בטוח: רכז מודיעין לשעבר ואחרים נעצרו בפרשת הלבנת הון במאות מיליונים

שתף כתבה עם חברים

על פי חומר החקירה עולה כי גורמים עברייניים המשתייכים לחברה הערבית באזור צפון הארץ עשו שימוש בחשבוניות פיקטיביות שמקורן בתחנת דלק, כאשר המטרה הייתה להונות את רשויות המס * בין העצורים גם בכיר ברשות המיסים

video
דוברות המשטרה

11 חשודים, בהם רכז מודיעין לשעבר במשטרה ועובד רשות המסים, נעצרו בפרשת הלבנת הון בהיקף של מאות מיליוני שקלים. במסגרת פעילות מבצעית "מסלול בטוח" והמאבק לטיפול בפשיעה בחברה הערבית, נערכה אתמול בבוקר (23 מאי) במספר מוקדים בצפון הארץ ובדרומה, פעילות ממוקדת של המפלג לאכיפה כלכלית צפון בלהב 433 ביחד עם רשות המסים נגד הפשיעה הכלכלית בחברה הערבית. בין העצורים מזוהים עם משפחת חרירי.

פעילות זו יצאה אל הפועל לאחר שבמהלך החודשים האחרונים נוהלה במפלג לאכיפה כלכלית בלהב 433 חקירה סמויה, בשיתוף חקירות מע"מ ומכס חיפה ופקיד שומה חקירות מס הכנסה חיפה, בחשד לעבירות מס, הלבנת הון תוך שימוש בחשבוניות פיקטיביות בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

על פי חומר החקירה עולה כי גורמים עברייניים המשתייכים לחברה הערבית באזור צפון הארץ עשו שימוש בחשבוניות פיקטיביות שמקורן בתחנת דלק, כאשר המטרה הנה הלבנת הון והונאה של רשויות המס.  במהלך החקירה הסמויה עלו חשדות לביצוען של עבירות של סחיטה באיומים וכן עבירות שוחד. עם המעבר לחקירה גלויה פשטו שוטרי להב 433 ביחד עם  שוטרי מחוז צפון, מחוז חוף, מחוז דרום וחוקרים ממשרד פקיד שומה חקירות חיפה ומחקירות מכס מע"מ חיפה, ומנהל הדלק  על בתיהם ועסקיהם של 11 חשודים וביצעו חיפושים לאיתור ראיות, תפיסת רכוש לחילוט ומוצגים לצורכי חקירה.

13 רכבים חולטו (דוברות המשטרה)

בתום החיפושים נעצרו החשודים לחקירה באזהרה ונתפסו שיקים ומזומן על סך 120 אלף שקלים, תכשיטים ו-13 רכבים ביניהם רכבי יוקרה. החשודים הובאו לבית משפט השלום בנצרת, שם ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם בעשרה ימים.

 אלי בן דוד (56) מפרדס חנה כרכור – לשעבר רכז מודיעין של המשטרה בחדרה ובוואדי ערה. על פי החשד, הוא עובד באחת החברות שמעורבות לכאורה בפרשה.  היחידה החוקרת יחסה לחשוד עבירות של הלבנת הון, הוצאות חשבוניות מס ללא ביצוע עסקה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מסירת רישום כוזב וקשירת קשר להונאות. על פי הטענה, העבירות בוצעו בתחכום, בשיטתיות ובהיקף עצום. בן דוד מיוצג על ידי עו"ד שי לוי. במהלך הדיון בעניינו חלקו המדויק בפרשה טרם נחשף. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

עמירם אסייג (62) מעפולה. עובד רשות המיסים שהועסק כראש ענף גבייה ואכיפה בתחנת מע"מ בנצרת. נעצר יום לאחר שציין את יום הולדתו. חשוד כי בין השנים 2020-2021 לקח שוחד עבור פעולות הקשורות בתפקידו כעובד ציבור. כמו כן חשוד כי פעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק וישתמט מתשלום מס. בנוסף, הוא חשוד כי יחד עם אחרים פעל על מנת להשמיט הכנסות , לנהל פנקסים כוזבים בתחבולה ובמרמה. מיוצג על ידי עו"ד מאירה אזרד ומעצרו הוארך עד 26 במאי.

חוסאם ג'רג'ורה (28) מנצרת. מנהל חשבונות. על פי החשד, בשנים 2020-2021 פעם יחד עם אחרים במטרה להונות את רשויות המדינה לשם קבלת כספים במרמה, תוך הסתרת פעילות אסורה בצ'יינג'ים וברכים אחרות למניעת דיווחי אמת על הפעילות הכלכלית.  בנוסף, פעל, יחד עם אחרים, להונות את רשויות המדינה על ידי פעילות פיקטיבית בחשבוניות מס, תוך שימוש בתחבולה ופעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס ולהשמיט הכנסות, לנהל פנקסים כוזבים , ביצע עבירות הלבנת הון. מיוצג על ידי עו"ד סרי חורי. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

מעצרים בפרשת הלבנת הון בצפון (דוברות המשטרה)

סעיד ח'דירי (61) מסולם בצפון. בעל עסק בעפולה. על פי החשד, בשנים 2020-2021 פעם יחד עם אחרים במטרה להונות את רשויות המדינה לשם קבלת כספים במרמה, תוך הסתרת פעילות אסורה בצ'יינג'ים וברכים אחרות למניעת דיווחי אמת על הפעילות הכלכלית.  בנוסף, פעל, יחד עם אחרים, להונות את רשויות המדינה על ידי פעילות פיקטיבית בחשבוניות מס, תוך שימוש בתחבולה ופעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס ולהשמיט הכנסות, לנהל פנקסים כוזבים , ביצע עבירות הלבנת הון  וכן תיווך בשוחד של עובד ציבור. לגבי החשוד טענה המשטרה: "מדובר באחד החשודים מכוללי הפשיעה בפרשייה זו. אילולא החשוד ומעשיו ועבירותיו, לא היינו מגיעים להיקפים רחבים שעשויים להגיע עד להיקף של מאות מיליוני שקלים. מיוצג על ידי עו"ד יאמן מסאלחה. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

ג'אזי אבו סמית (42) מחורה בדרום. על פי החשד, בשנים 2020-2021 פעם יחד עם אחרים במטרה להונות את רשויות המדינה לשם קבלת כספים במרמה, תוך הסתרת פעילות אסורה בצ'יינג'ים וברכים אחרות למניעת דיווחי אמת על הפעילות הכלכלית.  בנוסף, פעל, יחד עם אחרים, להונות את רשויות המדינה על ידי פעילות פיקטיבית בחשבוניות מס, תוך שימוש בתחבולה ופעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס ולהשמיט הכנסות, לנהל פנקסים כוזבים , ביצע עבירות הלבנת הון. מיוצג ע"י עו"ד ג'וליאן חדאד. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

תושב מועצה מקומית במחוז צפון (39). שמו נאסר לפרסום. מנהל של תחנת דלק. על פי החשד, בשנים 2020-2021 פעם יחד עם אחרים במטרה להונות את רשויות המדינה לשם קבלת כספים במרמה, תוך הסתרת פעילות אסורה בצ'יינג'ים וברכים אחרות למניעת דיווחי אמת על הפעילות הכלכלית.  בנוסף, פעל, יחד עם אחרים, להונות את רשויות המדינה על ידי פעילות פיקטיבית בחשבוניות מס, תוך שימוש בתחבולה ופעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס ולהשמיט הכנסות, לנהל פנקסים כוזבים , ביצע עבירות הלבנת הון. מיוצג על ידי עו"ד רות בן שמואל. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

מוחמד מחאמיד (37) מאום אל פחם. איש עסקים. על פי החשד, בשנים 2020-2021 פעם יחד עם אחרים במטרה להונות את רשויות המדינה לשם קבלת כספים במרמה, תוך הסתרת פעילות אסורה בצ'יינג'ים וברכים אחרות למניעת דיווחי אמת על הפעילות הכלכלית.  בנוסף, פעל, יחד עם אחרים, להונות את רשויות המדינה על ידי פעילות פיקטיבית בחשבוניות מס, תוך שימוש בתחבולה ופעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס ולהשמיט הכנסות, לנהל פנקסים כוזבים , ביצע עבירות הלבנת הון. מיוצג על ידי עו"ד אלברט הראל. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

עו"ד ג׳וליאן חדאד

אוסאמה שלבי (28) מאכסאל. על פי החשד, בשנים 2020-2021 פעם יחד עם אחרים במטרה להונות את רשויות המדינה לשם קבלת כספים במרמה, תוך הסתרת פעילות אסורה בצ'יינג'ים וברכים אחרות למניעת דיווחי אמת על הפעילות הכלכלית.  בנוסף, פעל, יחד עם אחרים, להונות את רשויות המדינה על ידי פעילות פיקטיבית בחשבוניות מס, תוך שימוש בתחבולה ופעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס ולהשמיט הכנסות, לנהל פנקסים כוזבים , ביצע עבירות הלבנת הון. מיוצג על ידי עו"ד היתם דראושה. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

עז אלדין אבראהים (43) מזרזיר. על פי החשד, בשנים 2020-2021 פעם יחד עם אחרים במטרה להונות את רשויות המדינה לשם קבלת כספים במרמה, תוך הסתרת פעילות אסורה בצ'יינג'ים וברכים אחרות למניעת דיווחי אמת על הפעילות הכלכלית.  בנוסף, פעל, יחד עם אחרים, להונות את רשויות המדינה על ידי פעילות פיקטיבית בחשבוניות מס, תוך שימוש בתחבולה ופעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס ולהשמיט הכנסות, לנהל פנקסים כוזבים , ביצע עבירות הלבנת הון. מיוצג על ידי עו"ד יאמן מסאלחה. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

מחמוד אגבאריה (19) מאום אל פחם. על פי החשד, בשנים 2020-2021 פעם יחד עם אחרים במטרה להונות את רשויות המדינה לשם קבלת כספים במרמה, תוך הסתרת פעילות אסורה בצ'יינג'ים וברכים אחרות למניעת דיווחי אמת על הפעילות הכלכלית.  בנוסף, פעל, יחד עם אחרים, להונות את רשויות המדינה על ידי פעילות פיקטיבית בחשבוניות מס, תוך שימוש בתחבולה ופעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס ולהשמיט הכנסות, לנהל פנקסים כוזבים , ביצע עבירות הלבנת הון. מיוצג על ידי עו"ד ג'וליאן חדאד. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

נור אלדין מחאג'נה (31) מאום אל פחם. על פי החשד, בשנים 2020-2021 פעם יחד עם אחרים במטרה להונות את רשויות המדינה לשם קבלת כספים במרמה, תוך הסתרת פעילות אסורה בצ'יינג'ים וברכים אחרות למניעת דיווחי אמת על הפעילות הכלכלית.  בנוסף, פעל, יחד עם אחרים, להונות את רשויות המדינה על ידי פעילות פיקטיבית בחשבוניות מס, תוך שימוש בתחבולה ופעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס ולהשמיט הכנסות, לנהל פנקסים כוזבים , ביצע עבירות הלבנת הון. מיוצג על ידי עו"ד חאלד אבו אחמד בהעברה מעו"ד עאדל בויראת. מעצרו הוארך עד 30 במאי.

עדכון 26 מאי
כארבעה ימים לאחר המעצר, במסגרת פרשה רחבת היקף, שוחרר היום בהסכמת המשטרה החשוד עמירם אסייג (62) – בכיר ברשות המיסים, שנחשד בעבירות שוחד ועבירות כלכליות.
בניגוד לחשדות החמורים שהוצגו בדיון הראשון, ולאחר שלא הוצגו ראיות של ממש כנגדו בימי המעצר, היום כבר התייצבה המשטרה בבית משפט השלום בנצרת עם הסכמה לשחררו בתנאים מגבילים. השופטת מיסא זועבי אישרה את תנאי השחרור, הכוללים בין היתר מעצר בית עד 4 ביוני.
עו"ד אזרד מאירה מסר בתגובה: "ביהמ"ש איבחן בהארכת מעצרו הראשונה בינו לבין יתר העצורים ובהמלצת בית המשפט חרף התנגדותה של יחידת להב בתחילה , הוסכם על הארכה של ארבעה ימים בלבד לעומת האחרים שהוארכו מעצריהם לימים ארוכים. הדבר נעשה לאפשר מיצוי החקירה. מבחינתנו נעשה עוול חמור בהגשת הבקשה למעצרו של האיש, ולא יכולות להיות מיוחסות לו עבירות של ניהול פנקסים כוזבים והשמטת הכנסות בהיותו שכיר ועובד מדינה למעלה משניים וחצי עשורים.

עו"ד מאירה אזרד

"המעצר המתוקשר סתם גרם נזק לאדם שברור היה לי שייצא נקי ושורבב לפרשה לא לו על לא עוול בכפו. היום ביה"מש הורה על שחרור בהסכמה עם תנאים ואנו מקווים שישוב במהרה לעבודתו ולחייו. את הנזק לצערנו לשמו הטוב אין להשיב, ואנו שמחים שלפחות עובדת שחרורו לא נטמעה באלפי שורות כתובות בכתבות ונחמתו הקטנה בכך" .

עדכון 2 ביוני

בית משפט השלום בנצרת שחרר היום את כל החשודים בתיק, ולפי תנאי השחרור ישהו במעצר בית של כעשרה ימים.
עו"ד ג'וליאן חדאד המייצג את החשודים המרכזיים בפרשה, אמר כי למשטרה "אשם תורם" בשיעור ניכר בעבירות המיוחסות, משום שמעורב עיקרי אחר בפרשה נחקר בגין אותן עבירות ברשות המסים כבר בפברואר 2021, שוחרר בתנאים ובסמוך לכך נחקר חקירה נוספת. מאז אותן חקירות, חשוד זה הפיץ על פי החשד, חשבוניות פיקטיביות נוספות ב-100 מיליון שקל, ולדברי עו"ד חדאד המייצג את החשודים האחרים, עולה מהאינדיקציות כי חשוד זה הופעל על ידי המשטרה לכאורה או היה תחת מעקב שלה וביצע הפצת חשבוניות לאחרים במסגרת פעולות חקירה מתואמות והפללת אחרים בתיק.

חוקרי המשטרה עקבו אחר המשך הפעילות ברשת, ולא עצרו אותה בשלב מוקדם יותר למרות הנזק הגדול לקופת המדינה. על רקע התנהלות נטענת זו, לדברי עו"ד חדאד, הסכימו חוקרי המשטרה לשחרור החשודים בתנאים. ראשי הצח"מ הודיעו לבית המשפט כי "החקירה בעיצומה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות