"עורכי הדין שהם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים הפכו לשקופים במערכת המשפט"

שתף כתבה עם חברים

עו"ד יניב פרץ מבקש לקבוע כללי קדימות דיונית באולמות המשפט לעו"ד המטפלים בילד עם צרכים מיוחדים, על מנת לאפשר קיום חיים מקצועיים בצד המשפחה והיומיום התובעני

עו"ד יניב פרץ ובנו נהוראי (צילום עצמי)הסנגור הפלילי, עו"ד יניב פרץ, פנה לראש לשכת עורכי הדין אבי חימי, בבקשה לסייע בקביעת כללים מול הנהלת בתי המשפט ומול שב"ס, אשר יאפשרו לעורכי דין שהינם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים לתפקד כהלכה. זאת כדי שעבודתו המקצועית, תפקידו התובעני ומחוייבתו של עו"ד, לא כל שכן סנגור פלילי המייצג לקוחות ברגעים קשים, לא יבוא על חשבון מחויבות בסיסית אחרת וראשונית – כהורה וכאב לילד בן 5 עם צרכים מיוחדים.

עו"ד פרץ מייצג עצור בתיק רצח. בשבוע שעבר היה דיון הארכת מעצר לחשוד, בבית משפט השלום בתל אביב, כאשר החשוד השתתף בוידאו, מבית המעצר.
הדיון נקבע לשעה 12, כשלאותה שעה נקבעו במקביל עשרות דיוני מעצרים אחרים, כרגיל באולם המעצרים העמוס בתל אביב. בפועל, סדר הדיונים נקבע על פי שיקולים ואילוצים שונים – של טועני המעצרים מהתחנות השונות, נהגי הפוסטות, שב"ס והשופט. השאלה, מי מתחשב בסנגורים, בסיטוציות מורכבות, חריגות, לעתים קיומיות שלהם.

עו"ד פרץ נדחק אל הפינה. הוא ניגש ל"מנהל האולם", מנווט סדר הדיונים, איש יחידת נחשון האחראי לליווי ולתיאום מול שב"ס, וביקש לתעדף בשעה מוקדמת את הדיון בעניין הלקוח שלו, העצור בגין החמורה שבעבירות. מדובר בצעיר החשוד ברצח חברתו, אשר נמצאת מתה באמבטיה בביתו, אולם לא נמצאו ראיות פורנזיות מובהקות להמתה. בית המשפט כבר הורה על שחרורו של החשוד כמה ימים לפני כן – אולם המחוזי הפך את ההחלטה וקיבל את הערר המשטרתי.

כך הגיע דיון הארכת מעצר נוסף. עו"ד פרץ הסביר לאחראי מטעם יחידת נחשון, ולשופט אולם המעצרים, אור ממון, כי בשעה 15:30 (ארבע שעות לאחר שהגיע לבית המשפט) עליו לצאת ולאסוף את בנו בן ה-5 מהגן. מדובר בילד בעל מוגבלות פיזית, והסיטואציה מאתגרת, ביום שבו אין בן משפחה אחר היכול למלא את מקומו, לטפל בילד. שני ההורים מנהלים יומיום מורכב ומחלקים ביניהם את המשימות, גם כדי לאפשר לכל אחד מהם –  קריירה בתחומו וקיום מחוייבות מקצועית ללקוחות.

בסופו של דבר, למרות בקשותיו של עו"ד פרץ ממנהל האולם ומהשופט, הדיון בעניינו של העצור אותו הוא מייצג נדחק והחל רק בשעה 16:30 אחר הצהריים. עו"ד פרץ לא יכול היה לצאת לטפל בבנו, לפי הלו"ז שנקבע, ואשתו, ליטל,  המקבלת לקוחות במכון טיפולים קוסמטיים שהיא מנהלת, נאלצה להודיע ללקוחות על ביטולים.

"זה מצב שהפכתי בו לשקוף", אומר עו"ד יניב פרץ. "הסברתי באולם שיש לי אילוץ שנובע מחובתי כהורה לילד עם צרכים מיוחדים, ביקשתי להקדים את שעת הדיון, ביקשתי שלא ידחקו אותי אל הקיר, ושום דבר לא עזר.

"אני מבקש שמערכת בתי המשפט תקבע כללים ברורים למצבים כאלה, למתן קדימות דיונית לעורכי דין הבאים בשערי בית המשפט, שהם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, על מנת שלא נעמוד שוב בחוסר אונים כזה", אומר פרץ. "לצערי, לא מעט הורים שהם גם עורכי דין מתמודדים עם סיטואציות דומות, קשות. המערכת צריכה להיות אנושית. לקבוע תקנות, כפי שיש כאלה לגבי בעלי דין בעלי צרכים מיוחדים". לפרץ שלושה ילדים,

ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי מסר בתגובה לפוסטה: ״מדובר בנושא חשוב ויקר ללבי. אכן מדובר בעורך דין ערכי ומסור לעבודתו, ואין ספק כי יש מקום להתחשב בנסיבות המיוחדות האישיות של בני משפחתו. אני בהחלט סבור כי בתיקים מרובי סניגורים ותובעים, יש היבטים דיוניים, שבניהולם ראוי וצריך לקחת בחשבון גם שיקולים אנושיים של החברים למקצוע. אנחנו נפנה לעורכי הדין בקול קורא בבקשה להתחשבותם במגבלות ואישיות, רפואיות ובריאותיות של חבריהם למקצוע ושל בני משפחותיהם״.

מהרשות השופטת התקבלה התגובה הבאה: "צר לנו על עוגמת הנפש שנגרמה לעו"ד פרץ. ניהול אולם דיונים, במסגרתו נידונות בקשות מעצרים, הינו עניין מורכב הכולל התמודדות עם אילוצים שונים. בתי המשפט קשובים לצרכי באי-כוחם של הצדדים, אולם ישנן נסיבות שאינן תלויות בהם בלבד. לא ניתן לקבוע נוהל המביא בחשבון את מכלול האילוצים העשויים להתקיים בכל מקרה והדבר נתון לשיקול דעתו של השופט היושב בדין".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות