המומחים למשפחתולוגיה: סיכום כנס עורכי הדין לענייני משפחה – אילת 2022

שתף כתבה עם חברים

עו״ד רומי קנבל – ראשת מחוז מרכז ומשפחתולוגית מוערכת, בברכת ראש לשכת עוה"ד, אבי חימי, הצליחה להביא לאילת מעל 400 עורכי דין לדון בסוגיות הבוערות של דיני המשפחה, ואין כמו היעדרותם של מספר מרצים שנדרשו לבידוד כדי להזכיר לנו שהקורונה עוד כאן, אך לא תמנע מאיתנו להתרגש בהופעה של בועז שרעבי ולצחוק מהבדיחות של הסטנדאפיסטית ליטל שוורץ

ליטל שוורץ בכנס עו"ד משפחה באילת (צילום: לשכת עורכי הדין)

כנס עורכי הדין לענייני משפחה שנערך בסוף השבוע במלון "דן" באילת (8-6 בינואר) אחרי למעלה משנתיים בה לא התכנסנו יחד, היה כל מה שהתגעגענו אליו: דיאלוג מקצועי עם הקולגות, אלו שהתכתשנו איתם בבתי המשפט, התחככות עם שופטים ודיינים, רכישות פטורות ממע"מ ומופעים.

מה שכן, משני האולמות שהיו מלאים ברוב המושבים, נראה כי רוב המשתתפים ויתרו על השופינג ועל הבריכה והיו צמאים לידע ויותר מזה, נראה כי היתה ציפייה למישהו שיעשה לנו סדר בתחום בו הכאוס שולט וקשה עד בלתי אפשרי לייעץ ללקוח מה יהיו תוצאות ההליך.

בסופ"ש קצר נדחסו עשרות סוגיות מבתי המשפט לענייני משפחה ומבתי הדין הרבניים בתוך תשעה מושבים והרצאות בהשתתפות שופטים, דיינים, אנשי אקדמיה ועורכי דין, כשחלק מהמושבים היו במקביל, מה שהביא אותי לדילמה באיזה כדאי לבחור עבור קוראי "פוסטה"

מהרצאת הפתיחה של הכנס בנושא "חובת הגילוי בדיני משפחה" בלטה היעדרותה של שופטת בית המשפט העליון, יעל וילנר (בבידוד?). כבוד הגאון הרב דוד ברוך בלאו, הרב הראשי לישראל, נתן דוגמאות מאלפות אשר באות לידי ביטוי בהתמודדות של  בית הדין לעניין העגינות.

מסורת חדשה: טקס חלוקת תעודות לוותיקי המקצוע במעמד ראש הלשכה, עו"ד אבי חימי  ובהנחיית עורכי הדין שמעון חסקי ורוני עזרא, יושבי ראש משותפים של פורום המשפחה בלשכה, ועו"ד דוד טובול. בין עורכי הדין שקיבלו תעודות הוקרה היו עו"ד ציון סמוכה, עו"ד בני דון יחיא, עו"ד זאב ולנר, עו"ד יעקב סידי, עו"ד אהובה יששכר ועוד.

השופטים מירה דהן ואלון גביזון עם עורכת דין גרציה קשתי (צילום: לשכת עורכי הדין)

בערב נהנינו מהופעה מרגשת של הזמר בעז שרעבי, ובשישי בבוקר התכנסנו לשמוע על ניכור הורי והתנכרות, מושב שהנחה עו"ד ד"ר יאיר שיבר בהשתתפות השופטת מירה דהן, נשיאת בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, בו עלה הנושא של השימוש המרושע של אימהות (בד"כ) בפגיעה מינית של האב בילד כדי להסתיר את התנכרותן. למדנו שאפילו ברבני מתחילים להתייחס ברצינות לתופעה, שגם במשטרה לא יודעים להכריע בה בעידן שבו מדווחים על נתון מזעזע של 140 אלף ילדים שנפגעים מינית כל שנה, והתרגשנו כשעו"ד אהובה יששכר קראה בקול את "נאום ההורה המתנכר" של יהודה אטלס.

כך או כך, לקראת הצהריים בחרתי להקשיב לפאנל בנושא תפקיד עורכי הדין למניעת רצח האישה הבאה. נראה שרבים בחרו כמוני להיות נוכחים בפאנל החשוב ביותר שהנחתה עו"ד מאיה הרצברג אלון, לשמוע את השופט אלון גביזון, לדעת או לחדד למי שיודע, מהם תמרורי האזהרה שיצילו את האישה הבאה, איך זה קשור לזמני שהות שוויוניים, הקונפליקט בין חיסיון לחובת דיווח, היכרות עם "נוהל אסתר" והשימוש בצווי הגנה והרחקה כאסטרטגיה.

במושב אחר בהנחיית עו"ד רומי קנבל, השופטת איריס אילוטוביץ' סגל הזילה דמעה כשנשאלה על הרגע הקשה בתיק חטיפת הילד איתן בירן: "זה היה כשהסבא הוציא תמונה שבה בתו שנהרגה יחד עם איתן" עוד למדנו, כי לבתי המשפט אפס סובלנות כלפי חטיפות: "לילד יש זכויות, והוא אינו חפץ שניתן לחטוף או להעבירו מקום מגורים רק כי הורה חושב שטובתו לגור עמו". היה מעניין לשמוע את עו"ד רונן דליהו שייצג את הסבא ואת הפליליסט, עו"ד יעקב שקלאר. היעדרותו של עו"ד שמואל מורן, עקב בידוד, מי שייצג את הדודה בפרשה המדוברת, הזכירה למי ששכח: להקפיד על מסיכות, שלא נצא מהכנס עם אומיקרון…

עורכות הדין אהובה יששכר, גרציה קשתי, שירי מלכה, מאיה הרצברג אלון ומילי אשר (צילום: לשכת עורכי הדין)

 

בועז שרעבי בכנס עו"ד משפחה באילת (צילום: לשכת עורכי הדין)

בשישי בערב צחקנו עד דמעות בהופעה של ליטל שוורץ, גם כשהיא ירדה עלינו, המשפחתולוגיים…

ובשבת נערך דיון סוער בנושא השיתוף הספציפי בהנחייתה של עו"ד לורי גייזלר, על החוק שמאפשר גמישות מצד אחד וחוסר ודאות מצד שני, כמו המקרה על אישה שירשה חלק מהונו של בעלה למרות שהוריש אותו בכלל לבנותיה. הבנו שאולי עדיף לבחור בבית הדין כערכאה שדנה ברכוש כי לפחות שם הפסיקה עקבית. הקשבנו קשב רב לשופט נחשון פישר שהקריא שיר ילדים ותהייה האם אין העדפה מגדרית, כאשר מי שזוכות לשיתוף ספציפי בנכס הן לרוב נשים.

המושב האחרון בצהריי שבת עסק בצוואות שלא נחשפות בזמן ובצוואות שנשתכחו, שמענו את עורכי הדין בעז קראוס וזאב ולנר והפנמנו את המסר של השופט יהורם שקד: להיזהר מלקוחות שקרנים, בדרך כלל הזיכרון שלהם לא משהו וחקירתם על דוכן העדים תישרת את הצד השני.

הקהל בירך את השופט שקד שחגג יום הולדת ולאחר דבריו המרתקים ירד מהבמה לכיוון שדה התעופה לחגוג עם משפחתו.

עו"ד דפנה לביא

* הכותבת, עו"ד דפנה לביא, היא עורכת דין לענייני משפחה ומרכזת מדור המשפחה באתר "פוסטה"

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות