כנס עו"ד משפחה 2022: על גילוי צוואות ושקרנים משפחתיים

שתף כתבה עם חברים

המושב האחרון: מדוע יורש בוחר להסתיר את הצוואה ומה ההשלכות אם לא הציג אותה בזמן? מהי צוואה שנשתכחה, וגם: השופט שקד על שקר ואמת

מימין: עורכי הדין אורי צפת וזאב ולנר והשופט יהורם שקד (צילום: פוסטה)

המושב האחרון בכנס באילת התקיים ביום שבת בבוקר (8 דצמבר). האולם היה מלא, ונראה כי עורכי הדין בחרו להעשיר את הידע המקצועי בתחום דיני הירושה על פני מנוחה, בריכה או עוד קניות בחנויות שנשארו פתוחות גם בשבת. עו"ד שמעון חסקי גילה לקהל שהשופט יהורם שקד שיושב במושב חוגג יום הולדת, והקהל כמובן, לא נשאר אדיש והגיב באיחולי מזל טוב ומחיאות כפיים…ואם השופט שקד שיומנו וודאי עמוס מאוד, טורח להגיע לאילת בשבת ביום הולדתו, נראה שיש לו משהו חשוב לומר.

"יש קלות בלתי נסבלת בנושא חשיפת צוואות. צוואות שנעשות באופן פרטי ולא בפני רשות מונחות במגירה או אצל עו"ד שהלך לעולמו, והן הועלמו. יש הסתרה מכוונת גם על ידי מי שאמור לרשת", פתח עו"ד זאב ולנר, את המושב בהנחייתו.

נשמע לכם לא הגיוני שאדם יסתיר צוואה גם כשהיא לטובתו? לעורכי הדין העוסקים בתחום התופעה מוכרת, למשל, אדם בהליך מזונות- הירושה שיקבל עשויה להשפיע על סכום המזונות שישלם, או אדם בפשיטת רגל שחפץ לרמות את הנושים, ממחיש עו"ד ולנר את תופעת ההסתרה.

מותר להסתיר צוואה?
התשובה היא לא. לפי חוק הירושה, מי שיש בידו צוואה חייב למסור אותה לרשם לענייני ירושה מיד לאחר שנודע לו על מות המצווה. הסנקציה על מפרי החוק היא עונש מאסר או קנס. המפר הוראות סעיף זה, דינו – מאסר שלושה חדשים או קנס. נראה, כי ההסתבכות בפלילים אינה מרתיעה איש, מאחר שעד היום איש לא ישב במאסר בשל הסתרה.

חובת המצאת הצוואה קיימת גם בפסיקה עניפה של בתי המשפט לענייני המשפחה, למשל פסק דינה של השופטת אספרנצה אלון שהגיע לבית המשפט העליון ובו נקבע כי החובה למסור צוואה היא מוחלטת, אף שיהוי כדי להתכונן להגשת בקשה לצו קיום הצוואה היא עבירה וגם אם המוריש הורה אחרת.

השופט יהורם שקד ועורך דין זאב ולנר (צילום: פוסטה)

עו"ד ולנר מזכיר את הלכת לשינסקי המחייבת שקבעה כי כאשר ביהמ"ש דן בבקשה לביטול או לתיקון צו ירושה או צו קיום צוואה, הוא רשאי שלא להידרש לעובדה או לטענה שהמבקש יכול היה להביא לפני מתן הצו או בהזדמנות הסבירה הראשונה. באותה פרשה הילדים שירשו הסתלקו לטובת האבא, אך הוא פשט רגל וברח מהארץ. בית המשפט דחה את  הבקשה לקיום צוואה ונקבעו כללים ברורים בנושא.

היפוך נטלי ההוכחה למי שלא מסר את הצוואה בזמן
עו"ד ולנר פונה לשופט יהורם שקד מבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב ושואל אותו מדוע אין סנקציה פלילית כלפי מי שאינו חושף צוואה בזמן.

"לא מתפקידי כשופט להגיש תלונה במשטרה. זה אף עלול ליצור חוסר אמון אצל צד שיידון אצלי למשל בתיק זמני שהות, ונראה לי שלמשטרה יש דברים אחרים להתעסק בהם", משיב השופט שקד, ומוסיף: "נתקלתי במצבים בו באורח פלא עורכי הדין שערכו את הצוואה נפטרו, ולא ניתן לחקור. הפתרון בעיניי הוא היפוך הנטלים בנסיבות המתאימות וזאת מכוח העובדה שאדם שהחזיק צוואה זמן רב ויצר נזק ראייתי". זוכרים שכתבתי קודם, שאם השופט שקד טרח להגיע בשבת ביום הולדתו, כנראה יש לו משהו חשוב לומר? אז בבקשה. תמשיכו לקרוא, יש עוד.

השופט שקד במסר לעורכי הדין: לא מומלץ לייצג שקרנים במיוחד אם אין להם זיכרון מעולה
לפי החוק, מי שמעורב בעריכת צוואה או היה עד פסול מלרשת. הוראת החוק גורמת לא פעם לנחקרים בבית המשפט להכחיש פרטים שקרו או לשקר בפרט לא רלוונטי מהחשש שבית המשפט יתרשם שהיו מעורבים בעריכת הצוואה. "המצב בו נחקר לא אמר את האמת והפסיד בעקבות זאת הוא מצב אכזרי לעורך דין", אומר השופט שקד ומדגים: "העד הסיע את אמו בזמנו לעורך הדין לשם עריכת צוואה. אין פסול בכך שהסיע אותה, אך העד בוחר להכחיש הכל, בוחר בגרסת להד"מ – לא היו דברים מעולם. גרסת להד"מ מצוינת לצד השני, כי הכי קל לשבור אותה. במקרה הזה די באיכון."

עורך הדין זוהר קראוס (צילום: פוסטה)

יחד עם זאת, מאחר שהתוצאה של הוראת החוק לגבי מעורבות בעריכת צוואה היא כה קשה (מעורב פסול מלרשת) מאחר שהוא מטיל חזקה שלא ניתנת לסתירה, הסתירה מפרשת את ההוראה בצמצום, כמו במקרה בו עדה לצוואה היתה גם יורשת- מצב אסור, אולם מכיוון שנכח אדם נוסף בחדר, קיבלו אותו כעד במקומה.

בן להוריו: האחים שלי מסודרים ורק לי אין כלום!
מותר לומר? כן. "השפעה היא מותרת, אך השפעה בלתי הוגנת אסורה", מסביר השופט שקד. "אם בן יאמר לאביו שלא ייתן לו את התרופה אם לא יכתוב בצוואה מה שהוא דורש, מדובר בהשפעה בלתי הוגנת." השופט שקד מסיים עם סיפור בו הגיע ללשכתו קובץ נכבד עם 8 צוואות כמספר ילדי המנוחה. הסתבר כי כל אחד מהילדים הזמין את האם לעשות אצלו שבת ו"כדרך אגב" לעשות גם צוואה לפיה הוא היורש. כל הצוואות היו סמוכות בזמנים. הקהל צחק…השופט פחות צחק באותה עת והתיק הסתיים בחלוקה לפי חוק הירושה, כלומר חלוקה לילדים בחלקים שווים.

גם הרשם מבצע פרסום כנדרש
לפי החוק, לא רק אדם פרטי מחויב למסור את הצוואה בזמן, אלא גם הרשם לענייני ירושה, שכן צוואה שהופקדה אצלו- עליו להודיע ליורשים כולל פרסום והכל תוך 3 חודשים. עו"ד אורי צפת ערך מחקר על  כ 500 מקרים בו צוואות הופקדו, אולם לא פורסמו בזמן, כדוגמת  פרסום בחודש דצמבר האחרון (במודעות בעיתון) אודות בקשות שהוגשו בגין אנשים שנפטרו לפני שנים רבות. כך גם מקרה בו 3 שנים (!) לאחר הפטירה נעשתה פנייה לזוכה. "הרשם עצמו לא עומד בזמנים בחוק ויש דרישה מאדם פרטי", אומר עו"ד צפת.

מה הפתרון?
"תגישו צו קיום ירושה ואז אוטומטית הרשם לענייני ירושה יבדוק ויעדכן אם יש בידו צוואה בין אם זה הרשם ובין אם זה אדם פרטי המחזיק צוואה. אני מציע שתהיה חובת הגשת צו ירושה", מסכם עו"ד צפת.

העד השקרן- חלומו של כל עורך דין המייצג את הצד השני
עו"ד בועז קראוס מתחבר לדבריו של השופט שקד בעניין שקר ואמת ומספר על תיק בו ייצג והוחלט לשים מעקב של חוקר פרטי על מי שנטען כי היה מעורב בעריכת הצוואה. אותו בחור עלה לדוכן העדות ונשאל ע"י עו"ד קראוס האם הוכן לעדות. הבחור ענה בשלילה אף שלא היה כל פסול בהכנה באותו מקרה. כמובן, עצם השקר סייע לצד השני.

צוואה שנשתכחה ככלל מחייבת ביטולה
בתיק אחר בו ייצג עו"ד קראוס, אדם שהיה בהליכי גירושין ערך צוואה בכתב יד והוריש את כל עזבונו לאחיו. מספר חודשים לאחר מכן נישא בשנית ונולדו להם ילדים. לאחר מותו, האחים שהקשר עמם הידרדר עם השנים ביקשו לקיים את הצוואה שכל מטרתה היתה אותה תקופה למנוע מאשתו הראשונה לרשת. בסיום ההליך המשפטי נקבע, כי מדובר בצוואה שנשתכחה ויש לקיים צו ירושה עפ״י דין.

עו"ד קראוס מציע לשנות את החוק ומעדכן, כי כיום יש הצעת חוק לפיה תאריך תפוגה לצוואה יהיה 25 שנה. "חשוב ביותר שיהיה משפט צדק וזה לא תמיד עולה בקנה אחד עם החוק והפסיקה כיום", מסכם עו"ד קראוס.

עו"ד דפנה לביא

* הכותבת, עו"ד דפנה לביא, היא עורכת דין לענייני משפחה ומרכזת מדור המשפחה באתר "פוסטה"

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות