חדש: השפעת עבירות אלימות במשפחה על דיני האפוטרופסות

שתף כתבה עם חברים

עו"ד גלית צור על החוק שנועד לתת מענה לאבסורד הזועק של הורים רוצחים הנותרים אחראים על הילדים שלהם, מעכשיו הורה החשוד בעבירה חמורה ייאבד את השליטה על ילדיו, ויאבד אותה לצמיתות אם יורשע

לאב שרצח את אם בנו, יש זכות להיות הורה? צילום המחשה: PIXABAY)

אמנם באיחור אבל לסוף זה קרה: החוק לשלילת אפוטרופסות מהורה בשל עבירה פלילית חמורה, אושר בכנסת.
החוק קובע כי באופן אוטומטי, ללא צורך בהגשת בקשה מתאימה, תישלל אפוטרופוס מהורה שרצח או ניסה לרצוח מי מבני המשפחה, ומהורה שאנס או ביצע מעשה סדום של קטין בתוך המשפחה.
חשוב לציין כי כבר בעת הגשת כתב אישום תישלל האפוטרופסות, ובמידה ויורשע ההורה, תהא השלילה קבועה.

בטרם כניסת החוק לתוקף היה אמנם ניתן להגיש בקשה לבית המשפט במקרים הרלבנטיים לשלילת אפוטרופסות, אך מדובר בהליך מורכב וקיצוני שבתי המשפט לא מיהרו להכריע בו.
כעת, יהיה ניתן להגיש לבית המשפט בקשות לשלילת אפוטרופסות ככל ומדובר בעברות אחרות או מקרים אחרים, שלא נכנסים בגדר חוק זה.

כולנו היינו עדים לאחרונה לסערה שפרצה סביב מקרה אלירן מלול, שעל פי הנטען בכתב האישום שהוגש נגדו, חשוד ברצח אמה של בתו התינוקת, מיכל סלע ז"ל. בכתב האישום נטען כי מלול דקר את סלע מול עיניה של בתם ונותר עם גופתה בנוכחות הקטינה במשך כ-17 שעות.
כאילו לא די במעשה מטורף ולא אנושי זה, לו היתה עדה התינוקת האומללה, הנאשם נשאר האפוטרופוס שלה. משמע, הוא זה שמקבל החלטות גורליות וחשובות בנושאי בריאות, חינוך, יציאה מהארץ ועוד עבור הקטינה, הכל בשעה שהוא נמצא בכלא ובני משפחתה של מיכל ז"ל מגדלים את התינוקת.

בהקשר זה נחשפנו גם למקרה של שירה איסקוב שכמעט ונשחטה באכזריות על ידי בעלה וכעת צריכה לאפשר לבנה, שנותר עם הטראומה, לבקר את אביו בכלא או לקבל את אישורו בכל פעם שתצטרך לאשר עבורו טיפול כל שהוא, הליך רפואי או רישום למוסדות חינוך.

זהו מצב שאיננו נתפס. מצב בלתי הגיוני. הורה שפגע בילד או בהורה השני יוכל להמשיך ולהיות מי שמקבל עבור הקטין החלטות חשובות?! זכויותיו ההוריות לא תפגענה כלל?
כאמור חוק חשוב זה נותן כעת מענה לפחות למקרים הקיצוניים ואף קובע, כי שלילת אפוטרופסות של ההורה לא תגרע מחובותיו כלפי הילד כמו חובת מזונות, או הזכות לרשת את ההורה הפוגע.

כולי תקווה כי חוק זה הוא הראשון מבין שורה של חוקים שיש לחוקק, על-מנת להגן על נשים בישראל ועל המשפחות, בעיקר לאור עליית מקרי האלימות בכלל, אלימות במשפחה ונגד נשים בפרט בתקופה האחרונה.

עו"ד צור (צילום: ענת קזולה)

המסר של שירה
לסיום, כפי שהסתיים גם הדיון בהצעת חוק זה בכנסת, אצטט ממכתבה של חני, אחותה של שירה איסקוב, שביקשה להעביר מסר חשוב זה:
"כשאנו נולדים, אנחנו זוכים לחופש בחירה מלא. על-מנת למנוע כאוס, הקמנו מערכת של חוקים שיגנו על הפרט והכלל כאחד. ברגע שאדם בחר לקחת אליו את החוק לידיים, נשללת ממנו חירותו. כאשר אדם מחליט לרצוח את אשתו לנגד עיני בנו, מן הראוי לשלול את הזכות שלו לקבל החלטות עבור בנו ובעיקר במקרה שאימו ניצלה מניסיון הרצח בזכות שכניה. אלמלא השכנים, מי יודע מה הוא היה מסוגל לעשות לאחיין שלי. אנחנו היום נמצאים במציאות קשה של קורונה, משבר חברתי ומשבר אמון קשה של העם. אתם, נבחרי הציבור, יש לכם הכוח לשנות את המציאות העגומה הזאת ולחולל שינוי עוד היום, כשיש לכם את הזכות לעשות כן. אחותי היקרה יצאה מבית-החולים ממצב שמוגדר קשה, מונשמת ומורדמת, אל בית הוריי. לאחר כחודשיים של טיפול מסור בבית החולים סורוקה היא יצאה בראש מורם, מוחזקת באהבה של המדינה. אני מאמינה בלב שלם שהדבר היחיד שהציל אותה הוא הרצון לשוב אל זרועות בנה, לחבק ולגדל אותו באהבה גדולה. ביום שהתקשרו אליה שהילד לא יכול לקבל חיסון ובנוסף הילד לא יכול לקבל טיפול רפואי, פסיכולוגי ורגשי, במטרה לצמצם ככל הניתן את השפעותיו של המחזה הנורא שבו אביו מנסה לרצוח את אם הילד בלב קר ובחוסר רחמים, כשאינו נענה להפצרותיה של אחותי להזיז את הילד שלא יראה את מעשיו ובסופו של דבר הילד שוחה בדם אימו. אל לנו לתת כוח נוסף לאנשים המואשמים ברצח. הרצון שלהם להתעלל ולהכאיב לא מסתיים באותו הלילה. ביום שבו הודיעו לה כי אביעד משה מסרב לאפשר לבנם טיפול רפואי, פסיכולוגי ורגשי, שם ראיתי את אחותי נשברת בפעם הראשונה. שם ראיתי אותה אוחזת בשיש המטבח מחוסר אונים ומחוסר האפשרות לצמצם את הזוועות שאליהן הוא נחשף וההבנה שטובת בנם לא עומדת כנראה לנגד עיניו של משה אלא הרצון להכאיב לה ולפגוע בה דרך הדבר היקר לה מכול".

הכותבת עו"ד גלית צור היא מנויה במדור המשפחה של אתר "פוסטה"

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות