פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | צווארון לבן | עסקים
0507254555 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | צבאי | נוער
מידע מורחב
עו"ד חיים אוחנה
משפט פלילי | פשיעה חמורה | קטינים | מעצרים וחקירות
עו"ד יפעת כץ
פלילי | פשיעה חמורה | צווארון לבן | אסירים | פסיכיאטריה משפטית
עו"ד זיו קדוש
פלילי | פשיעה חמורה | סמים | מעצרים וחקירות | ייצוג אסירים
דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד שרון קינן
פלילי | פשיעה חמורה | מעצרים וחקירות | אסירים | מנהלי | נוער | צבאי

נחיתת אונס

המזימה להפללת עו"ד אורי דניאל במעשי אונס סדרתיים הורכבה מהחומרים שבונים את התיק המושלם, אבל בתי המשפט פירקו אותם אחד לאחד ושלחו מסר נוקב לכל הזוממות להגיש תלונות שווא בעבירות מין * הסיפור המלא על יחצן הצמרת, הסנגורית הפמיניסטית והקיסרית האבודה
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
ones iure 400 250
"היה חוזר כמו טאטל'ה, וממשיך לשלוט"

בית משפט העליון ניפק השבוע פסק דין מכונן באחד הנושאים הנפיצים ביותר של השנים האחרונות – תלונות שווא של נשים על עבירות מין.

בשבוע בו תא"ל אופק בוכריס מנהל קרב בלימה נואש בחקירת מצ"ח, סילבן שלום טוען לסחיטה ערב בדיקה נוספת ביאח"ה, ומשה קצב מסרב להביע חרטה כדי להשתחרר מהכלא, פרסום פסק הדין נותן רוח גבית לקול "האחר" – זה אשר מתקשה להשלים עם המובן מאליו בפרשות המטלטלות את הציבור בישראל.

בית משפט העליון אישר את קביעת בית משפט המחוזי בתל אביב מהשנה שעברה, על כך שארבע נשים אשר התלוננו במשטרה והגישו תביעות נזיקין אזרחיות נגד עו"ד בשם אורי דניאל, בטענה שאנס אותן, הן מתלוננות שווא אשר בדו עלילה כחלק מתוכנית נקם מאורגנת.

הצגתו של עו"ד דניאל כאנס סדרתי, נקבע בפסק הדין, כללה גם מהלך קונספירטיבי בניצוחו של יועץ התקשורת המפורסם, מוטי מורל, שנשכר על ידי מנהיגת הנשים. מורל גייס את עו"ד רוני אלוני-סדובניק, משפטנית פמניסטית מתוקשרת וקורבן מוצהר של מעשה אונס, אשר מתמקדת בייצוג נפגעות עבירות מין במשפט הפלילי, אבל מתפרנסת בעיקר מיוזמות לתביעות נזיקין אזרחיות נגד עברייני מין מורשעים. במסגרת הקמפיין היא ייצגה שתיים מהתובעות בהליכים האזרחיים נגד עו"ד דניאל.

morel sadobnik 330 200
 מוטי מורל ועו"ד רוני אלוני סדובניק

היחצ"ן והסנגורית אשר הוזמנו השבוע אחר כבוד לכל האולפנים "הנחשבים", התמסרו למצלמות וחרף פסיקת בית המשפט הצהירו כי האמינו באמיתות הטענות של לקוחותיהן. ועדיין, מורל הזחוח נראה שפוף מאי פעם ואילו אלוני-סדובניק הג'ינג'ית הלוהטת הפכה חיוורת הנאחזת בקרנות המזבח של דעת המיעוט הנשית מהרכב בית משפט העליון.

אמנם בתי משפט בשתי הערכאות הגבוהות ביותר קבעו כי המתלוננות "תפרו" עלילת שווא זדונית ומבוימת, אולם בחסות הנחיה מספר 2.5 של פרקליטת המדינה לשעבר, עדנה ארבל, לפיה "יש להימנע מהעמדת קורבן עבירת מין לדין בגין מתן עדות סותרת", משטרת ישראל לא פתחה נגדן בחקירה פלילית, וגם השמות שלהן חוסים תחת צו איסור פרסום.

עדנה ארבל, כפרקליטה נאורה ושופטת בית משפט העליון לשעבר, ביקשה לגונן על נשים הנאלצות לבטל תלונות על עבירות מין עקב לחצים במשפחה ובחברה, יחד עם זאת בשולי ההנחיה היא הותירה מרווח שיקול דעת למשטרה, שבאטימותה נוטה לוותר עליו: "במקרים נדירים… יש מקום לנהל חקירה שתחשוף האם הודח הקורבן לחזור בו מעדותו במשטרה, ואם כן, מי האחראי לכך".

כל העושר הליברלי המתקדם הזה לא מנע את האילוץ של עו"ד דניאל להתפטר מתפקידו הרם כדיין בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין במחוז תל אביב, ואת הפגיעה האנושה בשמו הטוב כמובן.

shofetet arbel edna 150
ההנחיה של עדנה ארבל

קמפיין הקיסרית

עו"ד דניאל היה חבר בקבוצת נשים וגברים מאזור השרון אותה הגדיר כת רוחנית שהתאגדה סביב "הקיסרית", אשה בת 60 מרמת השרון, מדריכה ומורה לפילוסופיה אשר טענה ליכולת תקשור עם כוחות עליונים וחוצנים. חברי הקבוצה סגדו לקיסרית אשר גבתה מהם כספים ויצרה מחלוקות. סכסוך בינה לבין עו"ד דניאל אשר פרש מהקבוצה התעצם לאחר שהוא ייצג "פורשת" אחרת אשר זכתה בפיצוי של מיליון שקל.

בעקבות המשפט נפתחה מלחמה. בשנת 2009, הקיסרית ובן זוגה הגישו נגד עו"ד דניאל תביעת נזיקין באמצעות משרד עורכי דין עמוס ון אמדן ושלומית הראל שורץ. שישה ימים לאחר מכן, חברה ראשונה בקבוצה הגישה תלונה במשטרה על נסיון אונס בשנת 2000. בעקבותיה הגיעו שלוש מתלוננות נוספות מהחבורה, שתיים אף היו בעבר בזוגיות עם דניאל, וכל הארבע טענו כי הוא אנס אותן.

דניאל טען מלכתחילה כי המתלוננות הוסתו על ידי הקיסרית, והצליח לשכנע בכך את חוקרי משטרת תל אביב אשר גנזו את התלונות מחוסר אשמה. אלא שבמקביל, הקיסרית שכרה את שירותיו של היחצ"ן מוטי מורל אשר רקם תכנית קונספירטיבית אשר תגרום לדניאל להפסיד במאבק משפטי וציבורי שינהלו "קורבנותיו" הנשים.

כאשר ניתן צו איסור פרסום על שמו של דניאל, צוות מורל הגה את "תוכנית הנאנסות", השם שניתן לקמפיין השיימינג המשפטי והתקשורתי. בחודש מאי 2011 עו"ד אלוני-סדובניק פנתה ללשכת עורכי הדין בבקשה דחופה להשעות את דניאל מפעילות כעורך דין על בסיס התלונות במשטרה והתביעות החמורות. במקביל, מורל ארגן הפגנה של המתלוננות מול לשכת עורכי הדין עם שלטים בנוסח, "כאן מתגורר עורך דין שהוא אנס סדרתי", תוך העברת המידע לעיתונות והעלאת סטטוסים משמיצים ברשתות החברתיות.

המתלוננת הראשונה טענה בבית המשפט כי הדחיקה את האירוע משנת 2000 ונזכרה בו רק כעבור תשע שנים. השופט עמית הסביר: "תלונה כבושה אינה נזקפת לחובת קורבן כל אימת שנמצא לה הסבר מניח את הדעת, אולם הסבריה אינם סבירים… סוגיית 'הזכרונות המודחקים' נדונה בקשר לעבירות מין קשות בקטינים בעיקר, צר לי לקבוע כי טענתה מהווה ניצול לרעה של הלכות הנוגעות לזכרונות מודחקים".

shofetet ganot dalia 150
שופטת מחוזית דליה גנות

המתלוננת השנייה, גיסתה של הקיסרית, היתה בקשר זוגי עם דניאל בתחילת שנות האלפיים. בתלונתה מ-2011 היא טענה כי דניאל כפה עליה יחסי מין. "הוא היה עושה את זה בכוח ואני הייתי צווחת ודוחפת", העידה במשטרה, "יחסי המין לרוב זה היה אונס, השפלה", היא טענה והודתה כי למרות זאת המשיכה את הקשר הזוגי איתו.

"יכול להיות שהמערכת יחסים הזאת היתה חולנית, אבל שניכם הסכמתם לה", אמרה השופטת המחוזית דליה גנות, והמתלוננת הראשונה השיבה: "כן, זה היה טקס כזה".

שופטת: "טקס? אז למה את אומרת שהוא אנס אותך?"

מתלוננת: "בדיעבד, אחרי שהכל יצא והתפוצץ…".

שופטת: "מה התפוצץ, אחרי שהאחרות דיברו? זה לא יום, לא יומיים, לא שבוע, לא חודש, לא שנה, שנים… מה גרם לך יום אחד ללכת למשטרה?".

מתלוננת: "עו"ד רוני אלוני סדובניק נתנה לי את האומץ לרפא את הנשמה שלי".

שופטת: "סלחת לו עשרות פעמים".

מתלוננת: "זה בדיוק… הוא היה חוזר אליי כמו טאטל'ה, וממשיך לשלוט".

מתלוננת נוספת טענה כי דניאל נהג לאנוס אותה בכוח, "כאילו היתה שפחה", עד שכעבור שנה הפכו לזוג. את התלונה במשטרה הסבירה, "שמעתי מחברות שלי שגם הן התלוננו עליו".

המתלוננת הרביעית טענה כי נאנסה פעמיים וגם היא "שכחה" מכך שנים, בין היתר משום שדניאל היה מאיים עליה והיא פחדה ממנו, הגם שנענתה לו ואף יזמה איתו יחסים.

shofet amit itzhak shofet shoham uri 200 200 shofetet barak erez dafna
שופט יצחק עמיתשופט אורי שהםשופטת ברק-ארז

העדויות הכבושות

השופטת גנות דחתה את תביעות הנזיקין שהגישו שלוש מהנשים על האונס לכאורה, וקיבלה תביעה שכנגד אשר הגיש עו"ד דניאל נגד חמש הנשים. השופטת קבעה כי התובעות שיקרו, בדו וזממו, ופסקה כי עליהן לפצות את עו"ד דניאל ב-1.3 מיליון שקל, על הפגיעה בשמו הטוב.

שופטי בית המשפט העליון, יצחק עמית, אורי שהם ודפנה ברק-ארז, שדנו בערעורי הנשים ובערעור עו"ד דניאל להגדיל את הפיצויים, הגיעו בדעת רוב אף הם למסקנה שהמתלוננות שקרניות. "לא ידוע על מקרים דומים בספרות העולמית של שלוש נשים בוגרות אשר שכחו אירוע טראומטי מסוים ונזכרו בו רק לאחר שנים", קבע השופט עמית.

השופטת ברק-ארז בדעת מיעוט נשית סברה כי אף שהקושרות לא הוכיחו את האונס אין הוכחה שהן שיקרו, ומתחה ביקורת על השופטת גנות שאמרה: "התגובה הטבעית של אישה בגירה הנאנסת הינה להגיש תלונה במשטרה ולשתף את חבריה".

גם השופט עמית יצא נגד השופטת המחוזית בנושא זה וציין כי היא "החזירה אותנו במנהרת הזמן לשנות השישים", אולם הוא סירב להתעלם מהעובדות. "אין מקום לפסול עדות בעבירת מין רק בשל היותה כבושה או מתפתחת, בשל קיומן של סתירות או התנהגות לא רציונאלית", הבהיר השופט את היחס למהיימנות מתלוננות בעבירות מין, וציין "הנחות" שנקבעו בפסיקה למתלוננות בעבירות מסוג זה: "ייתכן שרק בחלוף הזמן יתברר לנפגע העבירה כי בוצעה בו עבירת מין; ייתכן אונס במסגרת קשר זוגי, ייתכן שנפגע עבירת מין לא ייתן ביטוי חיצוני לטראומה וימשיך לשדר עסקים כרגיל. גם התופעה של מתלוננת אחת הסוחפת מתלוננות אחרות מוכרת ואינה גורעת…

"אולם, במקרה דנן ניתן לומר כי בטענות כל המתלוננות ניתן למצוא את כל המאפיינים החריגים יחד: סתירות, כבישת עדות, מתלוננות שלא מספרות לאף אחד, התנהגות לא רציונלית, גרסה מתפתחת, חוסר מודעות לעבירה. מניע פסול מובהק, תזמון מעורר חשד ודפוס זהה המתגלה אצל מספר מתלוננות מאותה קבוצה חברתית סגורה ומצומצמת, מוסיפים למסקנה כי לא מדובר במקרה שגרתי".

השופט ציין כי התובעות "עשו שירות דב לנפגעות עבירה… קבלת גרסאותיהן חרף חוסר הסבירות משמעותה שתלונות על עבירות מין יהפכו לבלתי ניתנות להפרכה…".

כדי לשמור על המדיניות שהתוותה השופטת ארבל במטרה למנוע הרתעה של מתלוננות בעבירות מין, החליטו השופטים להפחית את הפיצוי שפסק בית משפט המחוזי ל-550 אלף שקל, מתוכם תשלם הקיסרית 200 אלף שקל.

16 3 18 morel sadobnik
דניאל, מורל, אלוני-סדובניק. הכתבה ב"מעריב סופהשבוע"

תוכנית הנאנסות

מסמכי הקמפיין של מורל הגיעו למשטרה והובילו לחקירתו בחשד לקשירת קשר, הפרת הוראה חוקית ומסירת הודעות כוזבות. "תוכנית הנאנסות מתארת במילים ברורות ואף בוטות את מטרת המתלוננות, ומצביעה באופן חד-משמעי על קיומה של יד מכוונת", כתבו השופטים.

בפגישות של הקיסרית עם מורל לצורך גיבוש תוכנית הפעולה השתתפו ארבע המתלוננות ועו"ד אלוני-סדובניק. השופט עמית לא נבהל מכך, "במציאות בה אנו חיים ייתכנו מקרים בהם מתלונן בעבירת מין יפנה למשרד יחסי ציבור, צעד כזה לא יפגום בהכרח במהימנות המתלונן… אולם הפרשה הנוכחית שונה בתכלית… הטרימינולוגיה בה נעשה שימוש במסמכים זועקת כי מטרת התוכנית היא זדונית ופסולה מעיקרה, העיניים מסרבות להאמין…

"הדרך הטובה ביותר להמחיש את חומרתה של תוכנית הנאנסות היא להביא את הדברים כלשונם", כתב השופט עמית. "ב-17 ינואר 2011 נערך במשרדו של מורל מסמך שכותרתו תוכנית פעולה ראשונית. ה'מוצר הסופי' שנדרש בקמפיין נגד דניאל הוגדר על ידי מורל כך: 'מפסיד במשפטים, מפסיד בחיים, בורח, נעלם, מפסיק להטריד'".

במסמך פורטה האסטרטגיה: איסוף חומרים, השגת מידע דרך חוקר פרטי, דרך "אנשים ששונאים אותו, שסבלו ממנו", ובסיום, חשיפה תקשורתית. "כדי להעלות את נושא הנאנסות לסדר היום נייצר בשבילן אירוע מחאתי שהעיתונאים יהיו מחוייבים להתייחס אליו ויריבו ביניהם על הסקופ", כתב מורל.

"ר' תעמוד בשעות הצהריים מול מגדלי אביב עם מסיכה ושלט בו ייכתב: 'לשכת עורכי הדין מחפה על עורך דין אנס'; ייעשה פרסום מסיבי באינטרנט, לרבות סרטוני יוטיוב ושימוש בפורומים; ביום השני למחאה יעמדו ר', ד' ומ' עם מסיכות ושלטים זהים; ביום השלישי למחאה יצטרפו לשלוש הנאנסות פעילות חברתיות מארגוני נשים; בסוף היום השלישי תודלף הפרשה לעיתונאי בכיר".

עכשיו נמנו במסמך שמות עיתונאים לפי העדפה, ומורל כתב: "ד' ניגשת להתלונן בליווי עיתונאי… אם הספין התקשורתי מתפתח לכיוון שאנחנו רוצים, רק אז אפשר לצרף מתלוננות נוספות".

avneri arye new 330 330
 אריה אבנרי. אומץ

הכבוד של אריה אבנרי

לפני כשלוש שנים, עו"ד אלוני-סדובניק היתה מעורבת בסערה ציבורית סביב סנגור של נאשמים בתיק אונס על קו התפר בירושלים. לטענתה, הסנגור אילץ לקוחה שלה בתיק נזיקין אזרחי להדגים באולם כיצד בדיוק "חדרו" אליה הנאשמים, אבל מי שקוממו אותה לא פחות היו שלושת שופטי בית משפט המחוזי בירושלים שלטענתה לא העירו לסנגור.

שרת המשפטים דאז, ציפי לבני, הורתה לנציב התלונות על השופטים דאז, השופט אליעזר גולדברג, לבדוק את הנושא. בינתיים, עקב ראיונות שעו"ד אלוני-סדובניק נתנה בנושא הגיש נגדה הסנגור תלונה ללשכת עורכי הדין, ועקב הפגיעה בשופטים הצטרף לתלונה יו"ר תנועת אומ"ץ, אריה אבנרי.

כך הכרתי את הסנגורית הפמניסטית, שהציגה בפני את סיפור חייה האישי וביקשה שאציג את הנושא בפני ידידי המסור. אבנרי הקשיב למטען האידיאולוגי שלה כמו גם לסיפורה האישי, ליבו נכמר והוא משך את התלונה מהלשכה.

בחודש ספטמבר אשתקד קיבל העיתונאי רביב דרוקר אישור לפרסום פרוטוקול הדיון, שנערך בדלתיים סגורות, והקדיש לו תוכנית של "המקור". אלוני-סדובניק היתה גיבורת הפרק בו נמתחה ביקורת נוקבת על שלושת השופטים. אגב ממצאי התוכנית היו מנוגדים למסקנות הבדיקה של השופט גולדברג ושל נשיא בית משפט העליון לשעבר אשר גרוניס.

שיכורה מהמוניטין של דרוקר הודיעה לי אלוני-סדובניק, שהתמתגה לאחרונה כפרקליטה המתמקדת ביצוג נפגעות עבירות מין בתביעות נזיקין עתירות ממון בעיקר, כולל אחת המטילה על המדינה והרשות הפלסטינית אחריות לאומית לעבירות מין בנשים על קו התפר, כי עכשיו היא דורשת שאריה אבנרי יפרסם התנצלות פומבית וידאג לביטול התלונה ללשכה ותביעת הדיבה שהגיש נגדה הסנגור מירושלים.

העובדה שאבנרי לא היה במיטבו באותם ימים לא עשתה עליה רושם, "אז אגיש תביעה נגד תנועת אומץ", היא הצהירה ובזה נותקו קשרינו המקצועיים והחברתיים. אבנרי ואומץ לא מוותרים, ופנו ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיורה למשטרה לבצע חקירה פלילית של כל עלילת תלונות השווא.

od amir tzyon od kenan uri150 150 new fav od samun moran
עו"ד ציון אמירעו"ד אורי קינןעו"ד מורן סמון

תגובות

עו"ד אלוני סדובניק מסרה בתגובה: "אמשיך לייצג ללא מורא מתלוננות בעבירות מין כל עוד בדיקותיי והאינסטינקטים שלי אומרים לי שהתלונה אמיתית. בפסק הדין נפרס ההבדל בין נקודת המבט של שופטים גברים ושופטות נשים בתיקי עבירות מין. השופטים לא ראו סיבה לפסול את התרשמות המחוזי מהמתלוננות, בעוד השופטת האישה סברה כי מדובר במעוות שלא ניתן לתיקון".

מוטי מורל מסר בתגובה: "לא עשיתי את הקמפיין ולא שום חלק ממנו, לא שלחתי תלונה ללשכת עורכי הדין, לא אירגנתי הפגנות, לא עשיתי קמפיין ברשת ובתקשורת. הדבר הוכח בחקירת המשטרה, שהפרקליטות סגרה מחוסר אשמה. לא הייתי צד במשפט ולא הייתי מעורב בערעור, תגובתי כלל לא נתבקשה".

תגובתם של עורכי הדין, סיני אליאס ומורן שטיבל, פרקליטיו של עו"ד דניאל לא התקבלה.

מ"מ ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אורי קינן, ויו"ר הוועדה לטיפול בתלונות שווא בלשכה, עו"ד מורן סמון, הגישו בתגובה לפסק הדין של בית משפט העליון, תלונות לוועדת האתיקה במחוז תל אביב נגד עו"ד רוני אלוני-סדובניק. בבסיס התלונות, התלונה שהגישה הסנגורית לוועדת האתיקה בחוסר תום לב נגד חבר למקצוע, עו"ד אורי דניאל, מבלי לדווח לוועדה על כך שהמשטרה גנזה את תלונות הנשים אותן היא מייצגת.

עו"ד קינן כתב בתלונה: "מדובר בפרשה מזעזעת ומסמרת שיער. פעולותיה של עורכת הדין פגעו בציבור עורכי הדין, בציבור בכללותו ובמתלוננות על מקרי אמת. המקרה חמור ודורש תגובה חריפה, מהירה ונחרצת של לשכת עורכי הדין".

עו"ד סמון כתבה, "עו"ד אלוני סדובניק עשתה שימוש נואל בכלים הניתנים לעורכי דין כדי להתנגח ולהרוס חיים, והדברים מקבלים משנה תוקף נוכח כך שמדובר בהרס חייו של עורך דין, קולגה למקצוע".

נשיא בית הדין למשמעת בלשכת עורכי הדין, עו"ד ציון אמיר, שבעצמו מייצג בפרשה של הטרדה מינית את השחקן משה איבגי, טוען כי מדובר ב"פסק דין בעל חשיבות יוצאת דופן, קו פרשת מים בנושאים בהם הוא דן. מה שהיה עד היום לא ימשיך מחר".

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן