ישמח חתני – השופט אישר לאסיר להתחתן בניגוד לעמדת שב"ס

שתף כתבה עם חברים

הסיפור על בן אליהו חג'ג', אסיר מהאגף התורני בכלא "אלה", שביקש להתחתן עם בחירת לבו כדת וכדין, אבל נדחה פעם אחר פעם על ידי שב"ס, עד שהשופט אהרון משניות מבית המשפט המחוזי בבאר שבע התערב

 zinzana hatuna 401 276
 חתונה במועצה הדתית בת ים (צילום להמחשה: מהסדרה זינזאנה)

בן אליהו חג'ג', אסיר תורני בכלא "אלה", פנה לפני כשלושה חודשים לגורמים המתאימים בכלאו, וביקש להינשא לבחירת לבו בחתונה צנועה שתתקיים בתוך בית הסוהר. ב-23 בנובמבר חג'ג' הגיש "בצינורות המקובלים" בקשה מסודרת בחתימתו, עליה חתם גם רב בית הסוהר, שי גוב-ארי, שהפנה את הבקשה למועצה הדתית בבת ים. מיותר לציין כי חג'ג' שמח מאוד כאשר המועצה הדתית קבעה מועד מתאים לנישואין – ה-17 בינואר 2017.

עוד בטרם הספיק להתכונן ליום המאושר בחייו, בו יזכה להתייחד סוף סוף עם בת זוגו – אף היא דתייה שומרת מצוות – חג'ג' קיבל הודעה משב"ס לפיה בקשתו נדחתה. הוא התאכזב, אבל לא התייאש, ותיאם מועד אחר לחתונה – ה-7 בפברואר 2017. כמו התגובה לבקשתו הראשונה – גם הפעם הודיעו לחג'ג' כי בקשתו נדחתה על ידי מפקד המחוז בשב"ס, בשל חוות דעת מודיעינית שלילית לגביו, וגם בשל עבירות משמעת שביצע מזמן, בעת שהיה עדיין עצור.

חג'ג' סירב להתייאש ותיאם מועד שלישי – ה-7 במרץ. בשלב הזה הוא ופרקליטיו – עורכי הדין נדב אלמוג וגלעד מנשה – לא הסתפקו בבקשה רשמית לשב"ס והגישו עתירת אסיר דחופה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. בעתירה ביקשו עורכי הדין מבית המשפט, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, להורות לשב"ס להוציא את חג'ג' לחופשה חריגה בת מספר שעות ביום חתונתו, או לחילופין – לאפשר את החתונה בתוך בית הסוהר.

kele ela200 
התקדמות מרשימה באגף התורני. כלא אלה

נסיבות מיוחדות      

חג'ג' מרצה בימים אלה את מאסרו החמישי במספר, אליו נכנס בסוף חודש מאי אשתקד. לפי כתב האישום המתוקן שהוגש נגדו בזמנו, הוא סייע לאדם אחר בכך שיצר עבורו תשתית לקידוח חור באחד מקירותיו של בנק. לתיק הזה הוא צירף תיקים על פריצה לבניין וגניבת תכשיטים, ונידון ל-19 חודשי מאסר. לפי שב"ס, באמתחתו הוא נושא עבירות רבות ומגוונות, ביניהן גם עבירות סמים, התפרצויות לרכב ואף העלבת עובד ציבור וקבלת דבר במרמה.

אלא שלפי העתירה שהגישו עורכי הדין אלמוג ומנשה, חג'ג' התחזק וחזר בתשובה, ומאז שעבר לרצות את מאסרו באגף התורני ב"אלה" – הוא אדם אחר לגמרי. אסיר חיובי שעובד בימים אלה במטבח בית הסוהר, ומקפיד לשמור על הקשר הזוגי שלו עם בחירת לבו, שאיתה הוא רוצה להתחתן.

לפי העתירה, "הואיל ומדובר בזוג דתי, אין באפשרותם להמתין זמן רב בין החלטתם להתחתן לבין החתונה ומצוות הייחוד". התקופה הקרובה, כך נטען בעתירה, עמוסה בחגים ובמועדים, ואם בני הזוג לא יינשאו במועד שנקבע, הם ייאלצו להמתין עוד תקופה ארוכה. "לעיכוב זה", הוסיפו עורכי הדין, "עלולות להיות השלכות הרסניות על הקשר בין בני הזוג", מה גם שאם כלתו של חג'ג' חולה ו"אצה לה הדרך" לראות את בתה נשואה כדת וכדין.

"בני הזוג נמנעו מלקיים התייחדות מטעמים דתיים", נטען עוד, "והם כמהים לקיים קשר זוגי כהלכה ולהביא ילדים לעולם ולבנות בית בישראל".

עו"ד אלינור מלכה, נציגת היועץ המשפטי לממשלה בעתירות אסירים, היתה זו שהשיבה לעתירה וביקשה מבית המשפט לדחות אותה על הסף, בין היתר בטענה שחג'ג' (או מי מטעמו) "לא מיצה את ההליך המנהלי בכל הנוגע ליציאתו לחופשה". בשב"ס הוסיפו ומיחזרו טענות על חוות דעת מודיעינית שלילית ועבירות משמעת של חג'ג' מהעבר, והדגישו כי בעתירה מופיעים פרטים אשר מצביעים על הדחיפות בקיום החתונה – פרטים אשר לא הופיעו בבקשותיו המקוריות של חג'ג'. לא יתכן, ציינה עו"ד מלכה בתשובתה, שאסיר יקבע תאריך לחתונתו באופן חד צדדי, ללא שיתוף הגורמים הממונים בשב"ס, ויעמיד את הממונים עליו בפני עובדה מוגמרת.

od menashe gilaad almog nadav   
 עורכי הדין גלעד מנשה ונדב אלמוג  

ההיגיון והשכל הישר

בקשת השופט אהרון משניות שדן בתיק, לעיין בעצמו בחוות הדעת המודיעינית, נענתה בחיוב על ידי עורכי דינו של חג'ג'. לאחר שעיין בחוות הדעת, השופט שמע את הצדדים חוזרים על טיעוניהם.

בעוד שנציגי שב"ס שבו וביקשו למחוק את העתירה על הסף, פרקליטיו של חג'ג' טענו כי פנו אין ספור פעמים לגורמים שונים בשב"ס בניסיון לקדם את נושא החתונה. "לפעמים ההיגיון והשכל הישר, במיוחד במקרה של אסיר, צריכים לבוא ולתת כאן החלטה… זה נמשך יותר מדי זמן… בשב"ס מדברים על תאריכים, אבל עניינים של טהרת האישה לא תלויים באף אחד. לבוא עכשיו ולתת לפרוצדורה להוביל את המהלך – זה נראה מבזה… היום בית המשפט צריך לבוא ולהגיד 'די'".

shofet mishnayot aharon 
 השופט אהרון משניות

לשופט משניות זה הספיק, והוא הודיע לצדדים כי ימסור החלטתו בהמשך היום. מאוחר יותר ציין בהחלטתו, כי מאחר וחג'ג' פנה כבר לפני כשלושה חודשים בצורה מסודרת בבקשה להינשא, ואף קיבל את חתימת רב בית הסוהר על טופס רשמי של שב"ס, "קשה לקבל את טענת המשיב (שב"ס) כי העותר לא מיצה הליך מנהלי ופעל באופן חד צדדי, בלא תיאום מול גורמי הדת המתאימים מטעם שב"ס".

לגבי חוות הדעת המודיעינית בעניינו של חג'ג' ציין השופט, כי מדובר במידע ישן, התומך בעמדת עורכי דינו של חג'ג', לפיה מאז שעבר לאגף התורני, הוא אסיר חיובי. לכן, קבע השופט, "ספק אם היתה הצדקה לדחות את בקשתו הראשונה של העותר להינשא בין כותלי הכלא כבר במהלך חודש ינואר".

לבסוף החליט השופט לקבל את העתירה ולהורות לשב"ס לאפשר לחג'ג' לצאת לחופשה חריגה ב-7 במרץ, החל מהשעה ארבע אחר הצהריים ועד למחרת בשעה 10 בבוקר. השופט הוסיף כי חג'ג' ילווה במהלך החופשה בשני מפקחים שיאושרו על ידי שב"ס, ובכל עת יהיה מלווה בכלתו הטרייה, "שתערוב לכך שלא יעבור עבירה כלשהי במהלך חופשתו". כל זאת, הוסיף השופט, לאחר שהחתן המיועד יפקיד 7,000 שקל במזומן או בערבות בנקאית, "להבטחת חזרתו לכלאו במועד".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות