ג'רושי – על החיים ועל המוות

שתף כתבה עם חברים

בני משפחתו של ג'יבריל ג'רושי שנורה למוות על ידי שוטרים, דורשים לחקור מיידית את מותו, ולהעביר לידיהם העתק מדוח נתיחת המוות, כמו גם את חפציו האישיים. מחר (17.8): הפגנת מחאה ברמלה נגד אלימות משטרתית

המנוח, ג'יבריל ג'רושי

כשלושה שבועות לאחר מותו של ג'יבריל ג'רושי (18) מרמלה, והשוטרים שירו בו למוות עדיין לא נחקרו. במחאה על כך, מחר (רביעי, 17.8), יקיימו תושבים מרמלה, בהובלת בני משפחת ג'רושי, הפגנה נגד התנהלות המשטרה באירוע מותו של ג'יבריל, וכן במחאה על התנהלות המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בכל הקשור לחקירת נסיבות המוות.

תזכורת: לפי הודעת המשטרה, בליל ה-28 ביולי פעלו לוחמי יס"מ של המשטרה בדרום רמלה, במבצע ממוקד נגד עבירות סמים. סמוך לחצות הם נתקלו בארבעה צעירים חשודים ברחוב ראשון לציון, וביקשו מהם להזדהות. לפתע, כך לטענת המשטרה, אחד החשודים שלף אקדח וכיוון אותו לעבר השוטרים. מהמשטרה נמסר בזמנו, כי הלוחמים הגיבו במהירות וירו בחשוד שאיים. הוא טופל בשטח והועבר עלי ידי כוחות ההצלה לבית החולים איכילוב, שם הגדירו בתחילה את מצבו כבינוני עד קשה. שעות ספורות לאחר מכן נמסר כי הוא מת מפצעיו.

לכתבת ארכיון על תקרית הירי – לחצו כאן.

ג'רושי על הקרקע ולצידו האקדח הגנוב

בעקבות האירוע, אל המקום הוזעקו מיד כוחות משטרה רבים, בראשות מפקד המרחב ומפקד התחנה. זאת בין היתר, מאחר שבקרב קציני המרחב עלה החשש לפגיעה בשוטרים שהיו מעורבים באירוע. לכן גם ננקטו צעדים פנים משטרתיים מסוימים הקשורים לאותם שוטרים. האקדח שאותו החזיק ג'רושי ונמצא ותועד בזירת האירוע, התברר לפי המשטרה כגנוב.

כמקובל במקרים בהם מבוצע ירי של שוטרים לעבר חשודים, התיק הועבר לבדיקת מח"ש. במקביל, ההיבט הפלילי של האירוע – שהיה אמור להיחקר על ידי משטרת מרחב יפתח – הועבר לחקירת מרחב איילון. לאתר "פוסטה" נודע כי שלושה שבועות מאז מותו של ג'רושי, והתיק עדיין מוגדר במח"ש בסטטוס של "בדיקה" ולא תחת הכותרת "חקירה רשמית". עוד התברר, כי חרף הזמן שחלף מאז תקרית הירי ומותו של הצעיר, והשוטרים המעורבים טרם נחקרו.

עו"ד ירון גיגי ועו"ד אביעד לנצ'נר, המייצגים את משפחתו של ג'יבריל ג'רושי, פנו לבית משפט השלום בתל אביב, בבקשה למספר סעדים: ראשית, להורות למח"ש לפתוח בחקירה מיידית של אירוע המוות; להורות למשטרה להחזיר למשפחה פריטים שהיו שייכים למנוח; להעביר למשפחה העתק מדוח נתיחת המוות; ולהורות למשטרה להעביר מיידית למח"ש את הצילומים מזירת האירוע.

לבני המשפחה ולעורכי דינה טענות קשות נגד התנהלות המשטרה ומח"ש. "מבירור שערכו בני  משפחתו של המנוח עלה כי הוא נורה שלוש פעמים כאשר הוא שוכב על גבו, ללא יכולת לסכן חיי אדם, ושני שוטרים מרתקים אותו לרצפה", נטען בבקשה, "במשך דקות ארוכות נמנעו השוטרים מלהגיש למנוח טיפול רפואי חרף תחינותיו ובקשותיו שיעשו כן, ובכך החמירו את מצבו הרפואי והחישו את מותו".

המשפחה טוענת כי מאז התקרית, לא קיבלה כל אישור פורמאלי על פתיחת חקירת מח"ש, וגם בקשתה לקבל את בגדיו של ג'יבריל ואת מכשיר הטלפון שלו – בו שמורות התמונות האחרונות שלו – טרם זכתה למענה. כנ"ל גם בקשתם לקבל את דוח הנתיחה שלאחר המוות. הדו"ח, כך נמסר למשפחה, נמצא בידי חוקרי מרחב איילון.

עוד נטען בבקשה, כי כי "מבירור שערכה המשפחה נודע כי ישנה מצלמת אבטחה שתיעדה את אירוע הירי כולו מתחילתו ועד סופו". לפי המשפחה, כל הצילומים נמסרו לידי שוטרי מרחב איילון. במקביל, עורכי הדין פנו למח"ש כדי לברר האם כל חומרי הווידיאו הגיעו לידי חוקרי המחלקה. "בית משפט מתבקש להורות על העברתם של הממצאים הדיגיטאליים לידי משפחת המנוח או לחילופין להפקידם בכספת בית המשפט", כותבים עורכי הדין גיגי ולנצ'נר בבקשה.

עו"ד ירון גיגי

מועד הדיון בבקשה זו טרם נקבע. כך או כך, על רקע זה והתחושות הקשות בקרב משפחת ג'רושי באשר למותו של ג'יבריל, מתוכננת להתקיים הפגנת המחאה נגד אלימות משטרתית באופן כללי, ונגד אזרחים מהמגזר הערבי בפרט. להפגנה הוזמנו אנשי ציבור מהמגזר, וכן חברי כנסת.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "חומרי החקירה בנוגע להתנהלות השוטרים הועברו למחלקה לחקירות שוטרים".

ממח"ש נמסר: "התיק נמצא בבדיקת מח"ש".

עדכון (18.8.16)

מאות בני אדם הפגינו אמש (רביעי) ברמלה במחאה על מותו של הצעיר ג'יבריל ג'רושי שנורה לפני כשלושה שבועות בידי שוטרים בדרום תל אביב לאחר שלטענתם כיוון לעברם אקדח. בין משתתפי ההפגנה היה גם ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) . לחצו כאן לסרטון מההפגנה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות