עו"ד שגיא זני: "גיל ההסכמה – פצצה מתקתקת בגלל חקיקה חלקית"

שתף כתבה עם חברים

פרשת עבירות המין בדרום מדגישה את הבעייתיות בחוק הקיים: "המחוקק צריך לתת את הדעת על הפתח שניתן בין גילאי 14-16. נוצרה "מפלצת" בשל לאקונה בחוק"

עו"ד שגיא זני (צילום: יח"צ)

פרשת עבירות המין שנחשפה לאחרונה בבית ספר תיכון בדרום הארץ, ונמצאת תחת צו איסור פרסום, מעלה את שאלת גיל ההסכמה. עו"ד שגיא זני, המתמחה בייצוג קטינים ובעבירות מין, מגדיר את הנושא כ"פצצה מתקתקת" וכ"מפלצת" שנוצרה בשל לאקונה בחוק או חקיקה חלקית.

"יש את שאלת הגיל ואת שאלת ההסכמה", אמר עו"ד זני. "בשאלת הגיל – מתחת לגיל 16 יש סייג בחוק שמאפשר קיום יחסי מין מלאים, כך שהדבר לא ייחשב לדבר עבירה, באם פער הגילים לא עולה על שלוש שנים. בפועל, שאלת ההסכמה נגזרת מהנסיבות, תלויה בפסיקה ובפירוש של בתי המשפט. על פניו, כמובן שהמחוקק רצה לתת אישור חריג וסייג לכלל שלא ניתן לקיים יחסי מין עד גיל 16. המטרה הייתה לא להשאיר את החוק ארכאי ונושן. זה מאפשר את אותם קיום יחסי מין כדי שלא ייפתחו תיקים חדשות לבקרים נגד אלפי קטינים על בסיס מערכת יחסים עם בנות זוג בגיל 14-16, כאשר פער הגילים לא עולה על שלוש שנים".

איך מתייחסים כיום לעניין ההסכמה?
"בפועל, יש ברשתות החברתיות תיעוד והפצה של יחסי מין. יש ניצול של קטינות צעירות ממשפחות מצוקה כמו במקרה הזה. ההסכמה נגזרת מהנסיבות. המחוקק או בית המשפט צריכים לקבוע שהסכמה זה עם שותף יחיד, היעדר תיעוד, היעדר הפצה של התיעוד, שזה חטא על פשע ועבירה חמורה ביותר – להפיץ תכנים מיניים. זה לא רק הצילום. ההסכמה אולי ניתנה רק לקיום רכיב יחסי המין, אבל ההסכמה לא ניתנה לא לתיעוד ובטח לא להפצה. ההסכמה נגזרת גם מההתנהגות לאחר המעשה, ממצבה הנפשי של הקטינה, מההתכתבויות, מהיחס והקשר בין המבצעים שיכולים ליצור רושם של זלזול וניצול של אותה קטינה. מכל אלה צריכים לשלול את ההסכמה על בסיס הנסיבות וניתוח הנסיבות בדיעבד".

ומה באשר לסוגיית הגיל?
"לאור ריבוי פרשיות המין, וגם זו האחרונה, המחוקק צריך לתת את הדעת על הפתח שניתן בין גילאי 14-16. אפשר לעשות זאת באמצעות סעיף סל, שיגדיר קיום יחסי מין בין הגילים 14-16 בהסכמה, על פי הקריטריונים הקבועים בחוק כאשר פער הגילים אינו עולה על שלוש שנים ותוך שמירת כבודה של הקטינה".

"כמו למשל פסיקה שנגזרת מסעיף 1 לחוק הנוער – הכבוד, שכל חקירה והליך פלילי יתנהלו תוך שמירה על כבודו של הקטין. כך גם בעניין ההסכמה, כאשר מדובר ביחסי מין, צריכים להגדיר מראש איך אנחנו מאפשרים ומתירים את אותו חריג שמאפשר קיום יחסי מין ברזולוציות של חריג ולא להפוך אותו לכלל. ברור שלא מדובר על מקרים בהם יש תיעוד, הפצה, שימוש בשפה בוטה, צירוף פרטנרים ללא הסכמה. אף אחד לא חותם לפני על טופס האם הוא יכול "להצטרף לחגיגה". יש גם עניין של התנהגות לאחר מעשה וכמובן שימוש באלכוהול או סמים".

צילום: Canva

איך אפשר לשנות את העניין?
"יש כמה אפשרויות. רשימה פתוחה, רשימה סגורה, יציר פסיקה, יציר חקיקה – צריכים להבהיר לבני הנוער שהחגיגה הסתיימה. מה שהחל כחריג וכסייג צריך להישאר כחריג וכסייג. אנו למדים מהפרשיות האלו שזו לא הייתה כוונת המשורר ואפשר בנקל להביא לדין פלילי על ידי ניתוח הנסיבות של מקרים כאלה. בפועל, על פי החוק הקיים, עצם החוק שמאפשר קיום יחסי מין לרוב יוביל לכתב אישום על הפצה ותיעוד ולא על עבירות המין עצמן בגלל קיומו של החריג".

עו"ד שגיא זני סיכם: "החריג הוא מבורך. אנחנו ב-2022, אנחנו במדינה ליברלית. צריכים לאפשר את העניין בנסיבות מסוימות של ניהול זוגיות וקשר עמוק. יכולים להיות זוגות שיכולים לקיים יחסי מין בגילים 14-16. אבל, צריכים להרחיב על כך או בחוק או בפסיקה, כדי להתאים את הסייג ולהשאיר אותו בממדים נמוכים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות