מצור הקורונה בשב"ס

שתף כתבה עם חברים

עו"ד אליז קסנטיני מהנהלת מחוז דרום בלשכת עורכי הדין מזהירה מפני הנזקים שנגרמים לאסירים כתוצאה מצעדי המנע של שב"ס – חיים בצפיפות ללא ביקורים וללא טיפולים * ראש חטיבת התקון תת גונדר רונית זר מרגיעה, "מנסים למצוא איזונים, למנוע את כניסת המגיפה ולשמור על שגרת הפעילות" * עימות על רקע הפוסטה המושבתת

הופסקו ביקורים וחופשות, אין התייחדויות, אין עורכי דין. כלא אלה (משה שי, פלאש 90)

משבר הקורונה הכניס למעין מעצר בית מיליוני אזרחים בישראל, פגע בתחושת הביטחון הקיומי, גרם לאי שקט עורר חרדות ישנות וערער את האיזון הנפשי.
האוכלוסיה כולה נפגעת, אך כרגיל בעיתות חירום הסובלים העיקריים הן אוכלוסיות החלשות, אלה שגם בימים כתיקונם פגיעים נפשית וחסרי מעגלי תמיכה. מהבחינה הזו האסירים בבתי הסוהר מהווים את אחת האוכלוסיות הפגיעות ביותר, ובימים הלחוצים האלה המושג "כליאה" מקבל משמעות טוטאלית.

"קיים חשש שבעקבות מגיפת הקורונה הכלא חוזר ומצטמצם למקום הצר של ענישה שיועד לו מלכתחילה, בית סוהר שמטרת העל שלו היא בידוד מוחלט מהעולם", אומרת עו"ד אליז קסנטיני, סגנית יושבת ראש ועדת שב"ס של לשכת עורכי הדין במחוז דרום. "פעילות חינוך, תעסוקה, קבוצות טיפול, ביקורי משפחות וכל היבט אחר שמעניק תקווה לאסירים ומקדם אותם לשינוי חיובי, הוקפא למעשה. כל העבודה השיקומית שנעשתה עלולה לרדת לטמיון", היא מזהירה.
"גם ככה המושג 'זכויות אסירים' לא נמצא על סדר היום הציבורי ואין לו כמעט משקל בשיח זכויות האדם, ואילו בתי הסוהר בכלל מתעדפים בטחון על פני כל דבר אחר. אבל לתקופת הכליאה בחברה המודרנית יש תכלית אחרת, להכין את האדם האסיר ליום השחרור שלו. שחיקת השגרה הטיפולית בבתי הסוהר והפגיעה בזכויות המועטות של האסירים היא הרסנית", אומרת עו"ד קסטנטיני על בסיס שיחות רבות שהיא מקבלת מאסירים במצוקה ומבני משפחותיהם.

מתחילת החודש הופסקו כל ביקורי המשפחות בשב"ס. החופשות בוטלו, אין יותר התייחדויות. הופסקו גם ביקורי עורכי דין. עוצר כניסות ויציאות. אפילו הפוסטה המיתולוגית מושבתת. אין נסיעות לבתי משפט ואין העברות בין בתי סוהר. הקשר עם העולם החיצון נאחז בטלפון הציבורי בלבד.
את כל הצעדים האלה ניתן להבין על רקע החשש הגדול מהידבקות קטסטרופלית מהירה של אלפי אסירים בכל בתי הסוהר הצפופים עד לקצה גבול היכולת, כפי שנקבע בפסק הדין של שופט בית משפט העליון אליקים רובינשטיין.

"זכויות אסירים לא על סדר היום הציבורי, נטולי משקל בשיח זכויות האדם". עו"ד אליז קסנטיני

כחלק מצעדי ההתגוננות נקטעה גם השגרה הטיפולית, מדגישה עו"ד קסנטיני. קבוצות הטיפול הגדולות בנושא התמכרויות וכישורי חיים הופסקו, וטיפול סוציאלי פרטני ניתן במקרים חריגים בלבד. מרכזי החינוך השוקקים בבתי הסוהר נסגרו. עבודות מחוץ לבתי הסוהר לאסירי אגף שיקום, הופסקו, ואילו המפעלים ובתי המלאכה בתוך בתי הכלא בחלקם אינם פעילים. האסירים ספונים כל היום באגפים ובתאים בתנאים של סיר לחץ גדול יותר מהרגיל.

"אנחנו רואים שסיטואציית הבידוד המלא גורמת המון בעיות לאנשים בחוץ, אז קל וחומר לכלואים עם כל המטענים הרגשיים שלהם", אומרת עו"ד קסנטיני. "כל אסיר צריך את החיבוק והתמיכה, לראות את הקרובים שיזכירו לו את העולם החיצוני, לכן ביטול הביקורים הוא מכה קשה, במיוחד שלא יודעים כמה זמן זה יימשך… האסירים חוזרים ומצטמצמים למרחב הצר ביותר שלהם".

לפי דיווחי אסירים המגיעים ל"פוסטה" גם העומס על הטלפונים בבתי הסוהר גובר, ואסירים מתלוננים כי מספר הטלפונים אינו מספיק. נפגעים גם עניינים טריוויאלים, כמו אפשרות לקנות יותר אוכל בקנטינה, ולהעשיר את הציוד והארוחות שמספק שב"ס בתקופת ה"מצור". מאחר והופסקה יציאת חלק מהאסירים לתעסוקה נפגעה יכולתם להפקיד כספים בחשבון הקנטינה שלהם. גם לאלו שמשפחתם מכניסה כספים לקנטינה מאפשר שב"ס להגדיל את הסכום החודשי ב-200 שקל נוספים, עד 2200 שקל בלבד.

אסירים ננעלים בתאים ובאגפים, סוהרים מתגוננים (צילום: דוברות שב"ס)

בצד השיקומי-מהותי, אופק השחרור נפגע והוא נראה לאסירים כהולך ומתרחק, מסבירה עו"ד קסנטיני. "לא ניתן להשלים טיפולים, ולבנות תוכנית צופה פני עתיד. קשה מאוד לנהל מהלכים אסטרטגיים, להכין אסירים לוועדות השחרורים, ולבנות להם תוכניות טיפול בכלא. גם רש"א (הרשות לשיקום האסיר) לא יכולה לטפל בהם, ואין אופציה לשלב אסירים ברשיון כרגע בשום תוכנית עבודה. כשמגיעים לוועדות השחרורים, גם אם אסיר עבד קשה לאורך כל מאסרו כדי להוכיח כי הוא ראוי לשחרור מוקדם, והיה אסיר טוב, אסיר תעסוקה, העבודה עלולה לרדת לטמיון, מאחר ובשלב זה ועדות השחרורים מתכנסות בבתי המשפט ואינן מגיעות לבית הסוהר, והקשר עם האסיר מצטמצם לשיחת וידאו או טלפון.
"הסיטואציה פוגעת בהעברת המסר, ולוועדה קשה לחוש ברגש, אם האסיר מתכוון לדבריו או לא.  סגירת אופציות הטיפול פוגעת בסופו של דבר בכלים שלנו כסנגורים לתת שירות מיטבי, בזמן שהמשפחות אינן מרפות ומבקשות לדעת מה ניתן לעשות, אנחנו נמצאים בסיטואציה שהיא זרה לכולם".

לשכת עורכי הדין הגישה עתירה לבג"צ נגד שב"ס והמשרד לבטחון פנים, נוכח סיכוני התפרצות המגפה (24.3). הלשכה דורשת לשקול שחרור מוקדם והוצאה לחופשות באיזוק במעצר בית של אסירים החולים כרונית ואלו מעל גיל 60, המשתייכים לאוכלוסיית בסיכון בריאותי גבוה.
עו"ד קסנטיני סבורה כי מדובר בצעד ראשון וכללי מדי. "יש לבחון כל אסיר אינדיווידואלית, ובעיקר האסירים בקבוצות סיכון, תוך בחינת מסננות נוספות, כמו אלה שיתרת מאסרם קצרה, אסירי צווארון לבן, אסירים שהשלימו טיפול שנתן מענה לבעיותיהם. אולי גם לשקול מתווה חנינות מיוחד בממשק מקוון בשיתוף פעולה עם כלל הגורמים, כך שניתן יהיה להגיש בקשות מיוחדות שיפרטו כל אסיר ונסיבותיו, תוך שקילת המסוכנות. תכלית המאסר היא פגיעה בחירות, אך מעליה ניצב ערך חשוב יותר של בריאות האזרחים. גם אסירים הם אזרחי מדינת ישראל".

ראש חטיבת התקון. תת גונדר רונית זר

לא כולם מבינים
בתגובה לסוגיות שהעלתה עו"ד קסנטיני בשיחה עם "פוסטה" הסכימו בשב"ס להפנות את הדברים אל הגורם הרלוונטי בארגון. תת גונדר רונית זר, ראש חטיבת התקון בשב"ס, האחראית על מערך הטיפול באסיר, כולל טיפול סוציאלי, חינוך ותעסוקה. בשיחה עם "פוסטה" הבהירה זר כי שב"ס פועל לצמצם את הפגיעה האינהרנטית הנובעת מכורח הדברים במגיפה שהשתלטה על חיי האסירים והצוות, כמו גם על חיי העולם כולו.

"כולנו פועלים במתכונת חירום. מסגרות הטיפול השיקומיות מתקיימות באופן אחר. שב"ס עושה מאמצים כבירים לנסות למצוא איזונים בתוך בתי הסוהר כדי לשמור מחד על מניעת כניסת המגיפה אלינו, ומצד שני לשמור על רמת הפעילות של האסירים באיזושהי שגרה. יש הרבה אי ודאות וחשש בקרב האסירים, אבל גם מוטיבציה. חלק מהתהליכים הטיפוליים בוודאי צומצמו ושונו. העבודה עכשיו היא בעיקר על שימור תהליכי טיפול. לא פותחים קבוצות חדשות, אבל מנסים לשמר תהליכי טיפול קיימים.
"הקבוצות הטיפוליות צומצמו, אי אפשר להפעיל את הקבוצות הרחבות. מרכזי החינוך וכיתות הלימוד נסגרו, אבל  המוקד עבר להפגת מתחים ולעבודה פרטנית 'אחד על אחד' של קצינות חינוך ועו"סיות בתוך האגפים. גם פעילות המחלקות הטיפוליות נמשכת. יש מספר קבוצות מצומצם שממשיכות לפעול בקבוצות קטנות במחלקות הטיפוליות הייעודיות – כמו מחלקות גמילה מסמים, מחלקות של אסירי אלימות, מחלקות לטיפול בעברייני מין. אנו רואים את הצורך לשמר את התהליכים בתוך המחלקות הקטנות. יש מאמץ לשמור על רצף, גם אם חלק מהדברים לא באותה מתכונת ולא באותה עוצמה".

תג"ד זר: "ממשיכים לפעול בקבוצות קטנות במחלקות טיפוליות ייעודיות"

תת גונדר זר מאשרת כי יש צמצום בכוח האדם הנכנס לבתי הסוהר, ובמערך הטיפולי הסוציאלי בכללו.  "יש עובדים שנמצאים בבידוד או נדרשים להיות בבית עם הילדים. שב"ס עבר מתחילת השבוע לעבודה במתכונת שלדית אחרת של משמרות. העובדים שוהים עכשיו שלושה ימים ברציפות בין כותלי הכלא, כדי להקטין את מספר הכניסות והיציאות, וכך הם שוהים עם האסירים שעות ארוכות יותר".
לדברי זר, יש גם תגבור של פעילות פנאי. "מחלקים ספרים ומשחקי קופסה. בתחום התעסוקה, הופסקה יציאה מחוץ לבתי הסוהר, אבל העבודה במפעלים פנימיים שלנו נמשכת. הוקמו עמדות לייצור מסכות מגן במספר בתי סוהר, והאסירים ממש רוצים לקחת בכך חלק, זה מספק עבודה ויכולת להשתכר לאסירים שהעבודה שלהם עם גורמי חוץ הופסקה, והם גם מרגישים שותפים במאמץ הלאומי".

בנוגע לביקורים, מציינת ראש חטיבת התקון כי "במקומות שזיהינו כחלשים, עם צורך יותר קריטי, כמו כלא נוה תרצה, בו יש הרבה אמהות לילדים קטנים, וכלא אופק לאסירים קטינים – הכנסנו טאבלטים שבאמצעותם האסירים רואים את המשפחה ומקיימים איתה שיחות וידאו. זה הוכיח את עצמו כצעד מאוד נכון".
גם הקשר עם גורמי רש"א ושירות המבחן עבר לעולם הוירטואלי. "אין קליטה למסגרות טיפול בחוץ, אבל אנחנו מאפשרים לכל אסיר שנדרש להכין תוכנית מול רש"א, שיחה משותפת עם העובד הסוציאלי ונציג רש"א, לבניית תוכנית".

לשכת עורכי הדין התריעה כי הצפיפות ותנאי השהייה בבתי הסוהר מסכנים עתה ביתר שאת את האסירים החולים והקשישים. בנושא זה, מודה תג"ד זר כי  קשה לשמור בבתי הסוהר על מרחב שהייה של שני מטר בין אסיר לאסיר או אסיר לסוהר. עם זאת, צמצום הכניסות והיציאות מבתי הסוהר מבוצע, כך ש"אנו מנסים לעשות את המקסימום שהסביבה תהיה הכי מוגנת וחסינה לכניסה של סיכונים מבחוץ. סוהרים שיש להם חשש הכי קטן – לא מגיעים לעבודה, לא לוקחים סיכון. רוב האסירים הקשישים בשב"ס מצויים באגפים יותר מתקדמים, כמו אגף הקשישים במעשיהו, שהוא מאוד מרווח עם יותר שטחים ציבוריים וחצר גדולה, אנחנו מתחשבים בצרכים שלהם".
לסיכום, אומרת תג"ד זר, "אנחנו עושים כל מאמץ כדי למנוע כניסה של הנגיף לבתי הסוהר. אני מקווה מאוד שנצליח לאורך זמן. לשמחתנו גם האסירים ברובם מבינים את זה. לא כולם".

בכל מתקן מפונה אגף לקליטת חולי קורונה, כלא סהרונים פונה לגמרי

החשש מחדירת הנגיף
בדוברות שב"ס, כמו גם בדוברות המשטרה, עבדו השבוע שעות נוספות כדי לבטא את מיגון האסירים והמשך הפעילות תחת אילוצי המגיפה העולמית. המאמצים ליחצן את עבודת האסירים בייצור מסיכות מגן, שכל כך חסרות בבתי החולים ובציבור הרחב, לא זכו כמעט לסיקור בערוצי הטלוויזיה. ועדיין, גם את זה צריך לומר, משלוח חירום של 12,300 משקפי מגן נמסרו למד"א, 8,700 מהם יוצרו בבית סוהר חרמון, ו-3,600 בצלמון.

מטלה אחרת שהשירות מבצע בנסיבות החירום שנכפו עליו היא דיוני בית משפט באמצעות שיחות וידאו, מה שמקל על הארגון לאור השבתת מערך הפוסטות המסיעות אסירים לכל בתי המשפט ברחבי הארץ. 843 דיונים התנהלו מתוך בתי הסוהר אל יותר מ-70 אולמות בתי משפט. את הדיונים מנהלים לוחמי יחידת נחשון, מתוך בתי הסוהר ומאולמות בתי המשפט, בסיוע אנשי הטכנולוגיות של שב"ס אשר פרסו תשתיות של עשרות קווי תקשורת לצפייה מרחוק, והארגון רכש כ-300 מכשירי טלפון נייד לטובת שיחות ייעוץ בין עצורים ואסירים לעורכי הדין שלהם בבתי המשפט.

החשש הגדול ביותר הוא שהנגיף יחדור לאגפים הצפופים וידביק במהירות הבזק מאות אסירים, קטסטרופה שמורטת את העצבים של כל קברניטי השירות, מלווה בחרדות הטבעיים של הסוהרים באגפים והפקידות במשרדים. במסגרת ההיערכות למניעת כניסת הנגיף למתקני הכליאה סומן בכל מתקן כליאה אגף המיועד לאיכלוס אסירים שידרשו לבידוד במידת הצורך. בשלב זה פונו שני אגפים בבית מעצר הדרים, והאסירים שפונו שובצו באגפים אחרים או שהועברו למתקן אחר. כלא סהרונים בדרום אשר איכלס בעיקר נתינים זרים המועמדים לגירוש פונה לחלוטין והוכשר לקליטת אסירים חולים, אם וכאשר יהיו כאלה.
נכון ל-26 מרס, נמסר, מוחזקים בשב"ס 20 עצורים בבידוד מונע על פי הנחיות משרד הבריאות, כאלה שחזרו מחו"ל או שהיו במגע עם חולה מאומת.
אבל, דווקא אנשי סגל מסויימים התגלו כנשאים או חולים בחודש האחרון. אחד החולים הוא סגן מפקד המרפאה בבית המעצר אבו כביר, שבעקבות גילוי ההידבקות שלו השבוע שוחררו על אתר 12 עצורים אשר באו איתו במגע, שניים אחרים הוכנסו לבידוד מוחלט.

ישיבת הוידאו בהשתתפות כל מפקדי בתי הסוהר בישראל

עדכון 29.3: המשבר הגדול מאז הקמת שב"ס

"שירות בתי הסוהר מתמודד עם המשבר הגדול ביותר שידע מיום הקמתו. הפעולות שננקטות בתקופה האחרונה הכרחיות למנוע ככל שניתן את כניסת הנגיף לאחד ממתקני הכליאה", כך פתח הבוקר מ"מ נציב בתי הסוהר, גונדר אשר וקנין, את ישיבת הוידאו בהשתתפות כל מפקדי בתי הסוהר בישראל, מפקדי המחוזות ומפקדי האגפים בכדי להיערך לצעדים הבאים בפעולות המנע שנוקט שב"ס. היום (א' 29.03.20), הוצאו לחופשה במעצר בית מלא מאות אסירים על פי תקנות לשעת חירום, עד לסיום מאסרם המתוכנן בחודש הבא.

גונדר וקנין: "למעלה מחודשיים אנחנו עושים הרבה מאוד פעולות כדי למנוע את כניסת הנגיף לבתי הסוהר. עלינו למצוא את נקודת האיזון בין ניהול שגרת חירום והאירוע שאנו עומדים בפתחו, זו משימה לאומית ובשב״ס זו המשימה של המפקדים והסוהרים. האתגרים המורכבים עוד לפנינו. הוצאתם לחופשה של האסירים פליליים באה במטרה לרווח את בתי הסוהר והיא נעשית במשורה בכדי שלא לייצר בעיה בקהילה".

שב"ס המשיך היום בפעולות חיטוי במתקנים, לצד פעולות הפוגה וחינוך באגפים לאסירים. כמו כן נמשכת תעסוקת אסירים במפעלים בהתאם לכללי הריחוק. הורחבו סכומי הקניה בקנטינה לאסירים הפליליים והוקמה קרן סיוע לאסירים פליליים הזקוקים לתמיכה כלכלית. דיוני בית המשפט ממשיכים להתנהל בשיחות וידאו מכ-70 אולמות בבתי סוהר ברחבי הארץ. לדברי וקנין, שב"ס מקיים הערכות מצב על בסיס יומי, על מנת לבלום את איום המגיפה בתוך מתקני הכליאה, ונערך להתמודדות עם תרחישי חירום.

 

 

 

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות