מ"מ ראש עיריית קרית ביאליק יוסי אזריאל ושני בניו נעצרו בעבירות שוחד

שתף כתבה עם חברים

המשטרה טוענת כי עמלות שיווק שקיבלו בניו של בכיר העיריה ויו"ר הוועדה לתכנון ובנייה בקריות, מבעלי חברה לניהול מבנים וחברת פרסום, היו כיסוי למתן שוחד. אזריאל ובניו טוענים כי אין קשר בין עסקיהם הפרטיים לתפקיד הציבורי של האב

יוסי אזריאל (פייסבוק)

הותר לפרסום: חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 עצרו הבוקר את ממלא מקום וסגן ראש עיריית קרית ביאליק ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה בקריות, יוסי אזריאל (22 מרס).
כן נעצרו שני בניו, תום ובן אזריאל, ואנשי עסקים וקבלנים, אשר לטענת המשטרה נתנו לאזריאל שוחד באמצעות חברה השייכת לשני בניו.
שישה חשודים בסך הכל נעצרו, לאחר חקירה סמויה שהתנהלה ביאח"ה בשיתוף יחידת יהלום ברשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון.

על פי החשד, יוסי אזריאל פעל כיו"ר הוועדה לתכנון ובניה החולשת על ערי הקריות, על מנת להיטיב עם קבלנים ובעלי אינטרסים בתמורה לקבלת טובות הנאה לו, לבני משפחתו ולמקורביו.
לשני בניו של אזריאל, תום ובן, יש חברת שיווק בתחום אחזקת הנדל"ן אשר התקשרה עם בעלי עסקים שונים בתחום העיסוק של אביהם.
המשטרה טוענת כי החברה שימשה כאמצעי להלבנת כספי שוחד לטובת האב, עבור פעולותיו לכאורה לטובת אותם יזמים.

בין היתר, החברה של שני הבנים, תום ובן אזריאל, קיבלה עמלות שיווק מחברת אחזקת וניהול מבנים, הפועלת מול קבלנים ודיירים בפרויקטים חדשים הנבנים בקריות. המשטרה טוענת כי חברות קבלניות ויזמיות אשר היו בקשר עם אזריאל האב, חייבו את רוכשי הדירות בהסכם המכר להתקשר עם אותה חברת ניהול, אשר בניו של אזריאל גבו עמלות ממנה. בנוסף, הבנים קיבלו עמלות מחברת פרסום ושילוט חוצות בקריות, גם כאן טוענת המשטרה כי השירות שנתנו לאותה חברה היה פיקטיבי ונועד להלבין שוחד עבור האב הבכיר בעיריה.
הבוקר בוצעו חיפושים בבתי החשודים ובמשרדי עיריית קרית ביאליק ונתפסו מסמכים. החקירה מנוהלת בליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

עיריית קריית ביאליק (צילום: ד"ר אבישי טייכר)

בהקשר זה יצויין כי לפני כחודשיים, כי ב-10 ינואר הושלכו שלושה רימוני הלם אל עבר ביתו של יוסי אזריאל, בשכונת אפק בקרית ביאליק. הפיצוצים נשמעו היטב בשכונה סמוך ל-21:30 בערב, אולם לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בשעות הצהריים היום ביקשה המשטרה בבית משפט השלום בחיפה, להאריך את מעצרו של יוסי אזריאל בעשרה ימים, בחשד ללקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות מיסוי. בקשות מעצר דומות הוגשו בנוגע לבניו ולאנשי העסקים החשודים בפרשה.

"מעצרו של מר אזריאל חתם חקירה סמויה ומתמשכת, בסיומה התבסס החשד לפיה החשוד פעל בעורמה, בתחכום ובאופן שיטתי במהלך תקופה ממושכת תוך ניצול לרעה של הסמכות שניתנה בידו כיו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, וגם את מעמדו כממלא מקום וסגן ראש עיריית קרית ביאליק, וכל זאת במטרה להיטיב עם האינטרסים הכלכליים של קבלנים ומקורבים אשר העבירו בתמורה שוחד בכסף ובשווה כסף לחשוד, לבני משפחתו או למקורביו". כך טענו בבית המשפט ראשי צוות החקירה ביאח"ה, רפ"ק ליאור בר חן ורפ"ק עודד אררה.
"מדובר בפרשיה מרובת עבירות ולא באירוע נקודתי, המצע הראייתי מגובש", טענו החוקרים, "תוצרי החקירה מבססים מארג ראייתי עשיר. בקשת המעצר משקפת את הזמן המינימלי הדרוש להשלמת עשרות פעולות חקירה במספר רב של פרשות".

אזריאל עצמו אמר בדיון הארכת מעצרו: "אני חושב שזה לא הוגן שדרך הילדים מנסים להפעיל עליי לחץ".
סנגורו עו"ד ששון בר עוז טען: "להבנתנו החקירה מתייחסת לקשר בין בניו של אזריאל לחברות אחרות, זהו שדה מצומצם אשר לא בהכרח קשור לתפקידיו הציבוריים של האבא החשוד".

השופט זאיד פלאח האריך את מעצרו של יוסי אזריאל, ובעקבותיו גם את מעצר בניו, עד יום ראשון הקרוב (27 מרס): "שוכנעתי כי קיים חשש כי בשחרורו ישבש הליכי חקירה, ישפיע על עדים. שוכנעתי כי יש לאפשר ליחידת החקירות לנקוט באמצעי חקירה שלא ניתן לקיימם אלא כשהחשוד במעצר", אמר השופט.

עוד לפני הדיון בעניין האב, דיון הארכת המעצר הראשון נערך בעניינו של הבן יעקב טום אזריאל (30). נטען כי הוא "חלק בהתארגנות אשר תכליתה נטילת שוחד, תיווך לשוחד". "מדובר בפרשיה מרובת עבירות ולא באירוע נקודתי", טענו החוקרים בבית המשפט,
טום אזריאל שמר על זכות השתיקה בחקירתו הראשונית, אולם נענה ומסר לחוקרים את הקוד הסודי של הטלפון שלו. סנגורו, עו"ד אבי אמר, שאל את הטוען המשטרתי האם הסבירו לחשוד כי היה מותר לו לסרב לתת את הקוד הסודי, השאלה והתשובה תתברר מאוחר יותר.
"אנחנו יודעים שבתיק זה היתה הלשנה", טען עו"ד אמר בבית המשפט. "נאגר מידע נגד אביו לכאורה. לכל דבר יש הסבר. ההסברים יונחו מול היחידה החוקרת במועד מאוחר יותר, אחרי שהמידעים המודיעינים אשר הובילו למסקנות שגויות יתנפצו בהמשך".
הסנגור מסר בהמשך לכך, כי "בעוד מספר ימים ועם התפתחות החקירה, אני מניח שישוחרר מרשי יחד עם התנצלות. המעצר נפל עליו כרעם ביום בהיר, תגובתנו בבית המשפט על המעצר הראוותני תהיה חריפה".

את האח הצעיר, בן אזריאל (28) מייצג עו"ד שלמה בר עוז שאמר בבית המשפט: "בן עבד בהתחלה כשכיר בחברת שיווק, ואחר כך רצה להתפתח והקים חברה עצמאית, עם אחיו. הכנסתו מהחברה היא כ-15 אלף שקל בחודש".

גיל אוחיון (50) מקרית מוצקין – איש עסקים מוכר בקריות ובעלים של חברת פרסום ושלטי חוצות בשם "פסגות ערד". נטען כי כספים שהעביר באמצעות החברה שבבעלותו לחברה של שני בניו של אזריאל, הם כספי שוחד. הוא הסביר כי שילם לבנים של אזריאל עמלות תיווך על 'לידים', לקוחות ואנשי עסקים שונים שהם הפנו אליו, לפרסום בחברה שלו.
עו"ד יובל זמר, סנגורו של אוחיון הסביר שהתשלום היה גלוי, כנגד חשבוניות. המשטרה טוענת כי אוחיון נזקק לשירותיו של אזריאל האב לכאורה, במסגרת אחת הוועדות העירוניות אשר היתה אמורה לאשר מיקומים של שלטי פרסום.
"מדובר באיש עסקים נורמטיבי, המשטרה לא אפשרה לו למסור את גרסתו, ה'חקירה' נמשכה 20 דקות. לא מתקבל על הדעת שאדם מובא להארכת מעצר, מבלי שמפרטים בפניו את החשדות", אמר עו"ד זמר. השופט פלאח האריך את המעצר עד 27 במרס, ועו"ד זמר הגיש ערר לבית משפט המחוזי.

לפני בית המשפט המחוזי נשמעו עררים גם בעניינם של שני עצורים נוספים, אבי אטיאס (32) ויוגב עמר (33) מקרית מוצקין, הבעלים של חברת "פסגות ניהול" העוסקת בניהול ותחזוקת מבנים, כאמור.
המשטרה טוענת שהבנים של אזריאל סדרו פרויקטים לחברה של אטיאס ועמר, בזכות קשרי האב והשפעתו על קבלנים, והכספים שהחשודים שילמו עבור השירות הזה לבניו של אזריאל הם למעשה כספי שוחד.
עו"ד רונן חליוה, סנגורו של אטיאס, טען כי מדובר בעורבא פרח. "אטיאס הקים את החברה לפני שיוסי אזריאל מונה לתפקידו כיו"ר ועדת תכנון ובנייה, לחברה יש מוניטין מעולה באזור הצפון. הלקוח שלי הוא יוצא משמר בתי המשפט. בנו של עזריאל עושה לו חלק מעבודת השיווק, מביא פרויקטים והוא משלם לו בחשבוניות, על פי הסכמים כתובים. האם יש עליו איסור בחוק להעסיק בן של מישהו מהעיריה? חברת פסגות לא צריכה אדם כמו יוסי אזריאל. האם כל קשר בעולם העסקים יהפוך לשוחד?".

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, יחיאל ליפשיץ קיבל אחר הצהריים את העררים של עורכי הדין חליוה וזמר, ומתח ביקורת על כך שחקירת החשודים היתה קצרצרה, בטרם הובאו לבית המשפט, מבלי שהחשדות הוטחו בהם כראוי, מבלי שניתנה להם ההזדמנות למסור גרסה של ממש ולהתגונן. נציגי המשטרה טענו כי הדבר נבע מ"אילוצים" ורמזו על כך שהשופט פלאח דרש שהארכות המעצר באולמו יחלו בשעה מוקדמת.

השופט המחוזי ליפשיץ אמר בעניינו של אטיאס כי "בית המשפט קמא האריך את המעצר בשישה ימים ללא שנשמעה גרסתו, ולו הראשונית של העורר לחשדות נגדו".
בעניינו של אוחיון, ציין השופט ליפשיץ כי הוא מסכים להערת הסנגור עו"ד זמר, כי "בפרשות מעין אלה, מרובות עצורים ורחבות היקף, יש מקום – בשים לב שהמעצר מתקיים בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות – לקיים את דיון הארכת המעצר הראשונה בשעות אחר הצהריים המאוחרות, ולא לפני כן".

על רקע זה, קבע בית המשפט המחוזי כי ימי המעצר שנקצבו לאטיאס ואוחיון בבית משפט השלום, עד יום ראשון, יקוצרו כך שהדיון הבא יתקיים כבר ביום חמישי 24 מרס, ככל שתוגש בקשה נוספת להארכת מעצרם.
החלטה זהה התקבלה גם בערר שהתקיים בעניינו של החשוד יוגב עמר, שותפו של אטיאס בחברת ניהול המבנים, המיוצג על ידי עו"ד איתמר אמר, שמסר בתגובה למעצר: "החשוד, איש עסקים צעיר ומצליח, מוכר בקהילה ונעדר כל עבר פלילי, הובא להארכת מעצר הבוקר לאחר חקירה שארכה כרבע שעה בלבד. תשובת החוקרים מלהב 433 הינה לא פחות מביזיונית ועצובה, 'מטעמים לוגיסטיים, הגענו בשעה מוקדמת ולא היה זמן לחקור'. איפה נשמע שמבקשים לפגוע פגיעה אנושה ומצלקת בחירותו של אדם, שאינו יודע במה הוא חשוד. אנו סבורים כי הפגיעה בזכויות החשוד להליך הוגן הינה אנושה. לא נותר לנו אלא לברך על החלטת בית משפט ההמחוזי, לקבל חלקית את הערר ולקצר את הארכת המעצר ליומיים. בזהירות הנדרשת אומר כי נדמה שהמשטרה שוב החלה לחלק את עור הדב עוד בטרם שניצוד, החשדות יופרכו באותה מהירות שעלו".

לחצו: שני עצורים והתפתחויות נוספות בפרשה

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות