הדילמה בתיק גבי בן הרוש והבנק למסחר

שתף כתבה עם חברים

חרף הצהרות המדינה שהיא מעוניינת לבוא חשבון עם מי שנתפש בעיניה כאחראי הראשי להתמוטטות הבנק למסחר, ספק רב אם היא תיכנס למהלך נוסף בעקבות ארגון אברג'ל ושותפו לדרך לשעבר גבי בן הרוש, שהוא בכלל בעל זכויות מבחינת התביעה עקב היותו עד מדינה באמריקה

יהיו חייבים לזמן לחקירה ואולי אף לעצור את יצחק ומאיר אברג'ל, שהוגדרו שותפים של בן הרוש (צילום באדיבות "כל העיר")

"שאלה אחת נותרה פתוחה בסיפור הזה, מדוע מדינת ישראל, שרק לאחרונה הסגירה את 'מיטב בניה' לארצות הברית, ויתרה לאמריקאים על הסגרתו לישראל של עבריין בכיר החשוד בביצוע הגניבה הגדולה בתולדות המדינה?".
כך הסתיימה כתבה שלישית בסדרה שכתבתי ב-2012 על ארגון הפשע של יצחק אברג'ל בארה"ב, והשבוע עם שובו לארץ של שותפו לשעבר גבי בן הרוש ומעצרו, אמור להגיע לכדי בירור הפרק הנוסף נגד ארגון הפשע שמוטט את הבנק למסחר.

מצד אחד, מנהיג הכנופייה הירושלמית לשעבר בן הרוש מכחיש בתקיפות את היותו עד מדינה בארה"ב נגד איש העסקים חי ועקנין, מצד שני הסנגור שלו טוען כי כל האישומים שהיו נגדו בארה"ב, הלבנת הון בהיקף של עשרות מיליונים וסחיטות במסגרת ניהול ארגון פשע, נמחקו כלא היו ונותרה שם רק הרשעה אחת קלת ערך של הברחת 40 אלף דולר לארה"ב. על העבירה הזו בן הרוש נשפט ב-2006 לעבודות שירות ואף קיבל שי מהתובע הפדרלי המחוזי – להמשיך להתגורר עם משפחתו בלוס אנג'לס (בתנאי שיסייע להפליל גורמי פשיעה נוספים אם יידרש).

לפי דרישת הלקוח, הסנגור עופר ברטל אשר מנסה לשחרר את בן הרוש לא פירט מדוע נמחקו בארה"ב האישומים נגדו, שנולדו בעקבות מידע שהעבירה לאמריקאים המחלקה הבינלאומית במשטרת ישראל, על גניבת כספי הבנק למסחר באמצעות עבירות הסחיטה לכאורה של עופר מקסימוב ואתי אלון.

קריאה בין השורות של דיוני הארכת המעצר מהשבוע האחרון מלמדת, כי לא רק ההגנה מיתממת באשר למעמדו של בן הרוש בארה"ב, גם נציגי יאחב"ל לדיון הסתתרו בשתיקתם מאחורי האמת. למשל, הם לא הסבירו מדוע מדינת ישראל לא דרשה מהאמריקאים להסגיר אליה את בן הרוש, לפני שגורש למרוקו עקב הסירוב שלו להעיד גם נגד האחים אברג'ל, והגיבו במבוכה כאשר הסנגור הטיח בהם שבן הרוש אפילו לא הוכרז דרוש לחקירה על ידי מדינת ישראל. "חוקרי המשטרה אספו אותו משדה התעופה רק בעקבות ההודעה שלי שהוא מגיע לישראל", אמר הסנגור.

העמדה הרשמית של המשטרה בהנחיית הפרקליטות היא, שמדינת ישראל אינה מוותרת על עבירות שבוצעו בתחומה, וכי העובדה שבן הרוש הועמד לדין בחו"ל על הלבנת כספי הבנק למסחר אינה מונעת ממדינת ישראל לחקור אותו על עבירות הגניבה והסחיטה, שלא נדונו בארה"ב, בלי קשר לכך שרק בתמורה לעדות נגד ועקנין בטלו את מרבית האישומים נגדו.
השתיקה של נציגי יאחב"ל בבית המשפט, על רקע טענת הסנגור שמדינת ישראל מעולם לא הגישה בקשת הסגרה רשמית של בן הרוש, לארה"ב או למרוקו, מוסברת בכך שלמעשה המדינה מבקשת הסגרה רק כאשר יש ברשותה ראיות מובהקות להגשת כתב אישום.

התיק המסואב והמורכב של בני רביזדה (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)

החזרה לארגון אברג'ל
מכאן ניתן להסיק שבשלב הזה הפרקליטות תתקשה לגבש כתב אישום נגד בן הרוש, בין היתר מאחר והשותפים שלו מ"הכנופייה הירושלמית", יצחק ברמוחה, יוסי מלכה ואחרים, אמנם נשפטו אבל הם רחוקים מלהפליל אותו.
סוגייה אחרת שתקשה על הגשת כתב אישום היא העובדה שחלפו 20 שנה מהאירועים המיוחסים לו, ומדובר בעבירות שחלה עליהן התיישנות ככל שלא חודשו בקשות המעצר נגדו. מהדיון עולה כי בקשות המעצר לא חודשו – לא הוגשו כלל בקשות הסגרה ובשנים האחרונות הוא אפילו לא הוכרז דרוש לחקירה. בהקשר הזה ניתן לומר, כי בפרקליטות ובמשטרה בוחנים בכובד ראש את סוגיית ההתיישנות.

ועדיין, בארכיונים של המשטרה והפרקליטות שוכבים אינספור ראיות על התקופה המדוברת. חלקן בחומר הראיות של פרשה 512, אחרות בבקשות ההסגרה של האחים אברג'ל לארה"ב. כך למשל, הבריחה של בן הרוש מרומניה לארה"ב דרך הבסיס של יצחק אברג'ל בהולנד ובלגיה מתועדת, והיא כוללת האזנות סתר לשיחות משותפות בהן השניים מנסים לברר האם עופר מקסימוב ואחותו משתפים פעולה עם המשטרה.

התפתחות מעניינת יכולה להתרחש אם וכאשר יחליטו במשטרה לקדם את החקירה לעבר כתב אישום. או אז הם יהיו חייבים לזמן לחקירה, ואולי אף לעצור את יצחק ומאיר אברג'ל, שהוגדרו בתקופה ההיא שותפים לכל דבר ועניין של בן הרוש – כך דיווחה משטרת ישראל לארה"ב בשנת 2003 וכך גם נטען בכתב האישום המקורי שהוגש נגד בן הרוש בארה"ב.
בהקשר זה יש למשטרה ראיות לכך שכאשר בעלי צ'יינג'ים פנו לבן הרוש בקשר לכסף של מקסימוב, הוא היה מפנה אותם ליצחק ומאיר אברג'ל, ולהיפך, הם היו מפנים לבן הרוש.

השותפות הזו קבלה ביטוי רשמי באחד האירועים המעניינים שמתועדים בתיקי המשטרה – מפגש הפסגה שארגן בשנת 2002 יצחק אברג'ל במלון דייויד אינטרקונטיננטל בטיילת תל אביב, לשם הובאו כל בעלי הצ'יינג'ים הרלוונטים לסצינת ארגוני הפשע דאז. במפגש הזה, נטען, התרה בהם בן הרוש בגיבוי האחים אברג'ל, כי כל כסף השייך לגבייה של מקסימוב ואחותו הם מחוייבים להעביר אליהם. היחיד שהותר לו לגבות את מקסימוב היה ריקו שירזי, שהיה מקורב מאוד ליצחק אברג'ל וסייע לו בנסיונות החיסול של אסי אבוטבול, כפי שנטען בחלק בו הורשע שירזי בפרשה 512.

בהמשך להשתלטות על הצ'יינג'ים באזור המרכז, אחד התיקים שהחוקרים חוזרים אליו כעת הוא תיק הצ'יינג' של בני רביזדה, אחד התיקים המסואבים והמסורבלים שניתן לתאר. מרבית ההמחאות שהוציאה אתי אלון מהבנק למסחר עברו דרך הצ'יינג' הזה, ובתיק הזה יש טביעות אצבע גסות של חברי הכנופייה הירושלמית, שלוחיו של בן הרוש אז אשר חטפו בפועל את מקסימוב ובצעו פעולות גבייה גם מול אחותו אתי אלון, אולם כאמור התיקים נגדם הסתיימו זה מכבר ויהיה קשה לקשור עכשיו את בן הרוש אליהם.

כנסו לכתבות בסדרה של "פוסטה" על ארגון הפשע של אברג'ל ובן הרוש בארה"ב:
חי ובועט – הסיפור של חי ועקנין
ועקנין "פותח" על גבי בן הרוש
הדחת עדים – ארצות הברית נגד האחים אברג'ל

על רקע הפעילות המתוארת מאז, מייחסים כעת לבן הרוש את העבירה החמורה של ניהול ארגון פשע, אבל הדרך לכתב אישום ארוכה, כמעט בלתי אפשרית, הן לנוכח השנים שחלפו והן לאור העובדה שהמשפט המתיש של אברג'ל ושות' בפרשה 512 הסתיים לאחרונה בהרשעות חמורות. לתובע הראשי בתיק, ניסים מירום, יש אמנם התמחות מיוחדת בהרשעות של כנופיות וארגוני פשע שפעלו בקואליציה עם יצחק אברג'ל, כך אבי רוחן וכך ריקו שירזי, אבל האם כעת הוא יצלול לתיק גבי בן הרוש על כל המורכבות הבינלאומית שבו?

ספק רב אם מדינת ישראל, חרף הצהרותיה על כך שהיא מעוניינת לבוא חשבון עם מי שנתפש בעינה כאחראי הראשי להתמוטטות הבנק למסחר, תיכנס למהלך נוסף בעקבות ארגון אברג'ל ושותפו לדרך לשעבר גבי בן הרוש, שהוא בכלל בעל זכויות מבחינת התביעה עקב היותו עד מדינה באמריקה.

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות