מה זה הסכם ממון? האם ומתי כדאי לעשות?

שתף כתבה עם חברים
צילום: @rawpixel.com מאתר FREEPIK.COM

כאשר אנו נמצאים בזוגיות חדשה, מאוהבים, מטבע הדברים לא תמיד נקדיש זמן ומחשבה לשאלה, מה יקרה אם… מה יקרה אם בשלב מסוים בחיים הנישואין יתפרקו ובני זוג יחליטו להיפרד ולהמשיך את חייהם בנפרד. על פי רוב, לאחר שנים של זוגיות, פירוק החבילה הוא אינו עניין של מה בכך. ישנם דברים רבים שיש להתייחס אליהם; כמו, למשל, כיצד הרכוש שנצבר במהלך שנות הנישואין יחולק בין הצדדים, קל וחומר רכוש שנצבר בעמל של שנים עוד מלפני תחילת הקשר הזוגי. או מה יקרה עם רכוש שהתקבל לטובת מי מבני הזוג במתנה או כחלק מירושה מבני משפחה לאורך השנים וכיוצא באלו. הסכם יחסי ממון מהווה כלי משפטי אפקטיבי להסדרת מכלול העניינים הממוניים בין בני זוג ועשוי למנוע ו/או לצמצם מאבקי גירושין קשים ויקרים בעתיד.

במאמר זה מגיש לכם עורך דין עמית ורד, בעל משרד עורכי דין מוביל בתחום והמתמחה בעריכה של הסכמי ממון לזוגות למעלה משני עשורים, את מה שבאמת צריך לדעת על הסכמי ממון בישראל.

מדוע חשוב לחתום על הסכם ממון?

עריכת הסכם ממון בין בני זוג בשלב של תחילת הקשר היא מציאות אשר רוב האנשים לא מעוניינים ליישם. זה דבר לא נעים במיוחד, בעיקר כאשר אנו מדברים על התקופה הרומנטית ביותר אשר מלווה את תחילת הקשר הזוגי. זה אך הגיוני שלא תרצו לחשוב ובייחוד גם לא לשוחח ולדון ביניכם על סוף הקשר במהלך פרק הזמן שקדם נישואיכם, בשלב יחסית מוקדם של מיסוד הקשר הזוגי שביניכם באופן פורמאלי.

עם זאת, בלא מעט מקרים עריכת על הסכם ממון היא ממש בגדר הכרחית וחיונית ואף יכולה למנוע מכם מפח נפשי בעתיד, במידה והקשר כן יעלה על שירטון ביום מן הימים. בעת משבר קשה עד מאוד לגבש הסכמות בנוגע לחלוקת הרכוש. ברם, הסכם אשר נחתם ביניכם בשעה של אהבה בהחלט יכול לסייע לכם בתקופה כזאת ולסלול בפניכם את הדרך לגירושין פחות כואבים, תוך הגנה ושמירה על ההון האישי והמשפחתי שלכם.

ממש כמו שאתם דואגים לבטח את הרכב שלכם כך שבמקרה של תאונה או גניבה תהיה לכם כתובת לפנות אליה, ובדיוק כפי שאתם דואגים לעתיד שלכם ומפרישים כספים לפנסיה ליום סגריר, או רוכשים ביטוח רפואי משלים למקרים בלתי צפויים של מחלות חלילה, זה מאוד לגיטימי גם לדאוג לעתיד שלכם ולערוך ביניכם הסכם ממון מסודר. הסכם ממון יכול להגן עליכם בעתיד מבחינה כלכלית ולספק לכם בטחון ושקט נפשי, במקרה שתמצאו את עצמכם נקלעים למשבר זוגי אותו לא תצליחו לאחות. עריכת הסכם ממון יכולה למנוע את אותן מלחמות גירושין מכוערות ומתישות, עם עלויות גבוהות לצדן ואולי גם הפסדים כספיים, בליווי המון עוגמת נפש בתקופה של כעס, עצב, תסכול ומלחמות פנימיות של 'הורדות ידיים' בניהול הליכים ותביעות בערכאות משפטיות. ועוד לא דיברנו על הזמן שזה עשוי לקחת לכם. לכן, זה ממש הגיוני לערוך הסכם ממון כזה דווקא בהתחלה, כאשר עדיין אוהבים אחד השני ורוצים בטובתם של בני הזוג, באופן שיאפשר לכם לגבש ביניכם מבעוד מועד ובאופן הדדי הסדרים ראויים, מושכלים ומכובדים בסוגיות הממוניות.

מתגברים על המבוכה ויוצאים לדרך

הסכמי ממון לא נועדו לעשירים בלבד, אלא לכל מי שאינו רוצה לסמוך על יד הגורל ולחשוב: "לנו זה לא יקרה". במיוחד כאשר הסטטיסטיקה בישראל מדברת בעד עצמה ומקקרי הגירושים עולים בהדרגה משנה לשנה. עריכת הסכם ממון בין בני זוג מהווה צעד אחראי ובוגר וכדאי שההסכם עצמו יהיה מותאם למידותיכם ולא הסכם כללי וסטנדרטי, מהסוג שהורדתם מרשת האינטרנט. כיום, הסכמי ממון אינם נחשבים לחריגים, אלא הולכים והופכים יותר ויותר לדבר שהוא מקובל בחברה הישראלית. רבים מגיעים לעמוד תחת חופה וקידושין בגילאים מאוחרים, כאשר כבר צברו ועומדים לזכותם דירה, רכב, חסכונות, עסק, רכוש והישגים פיננסיים אחרים כאלו ואחרים.

הסכם ממון הוא חוזה שנחתם בין בני זוג המעוניינים לנהל את יחסיהם הכלכליים באופן ברור ויציב לאורך השנים. זהו חוזה אשר צופה את פני העתיד ונועד להסדיר את מדיניות יחסיהם הממוניים של בני הזוג, לרבות ניהול הכספים והנכסים השונים כמו גם קביעת אופן חלוקתו במקרה של פרידה, גירושין או חלילה מוות של אחד מבני הזוג. כאשר הסכם הממון נחתם בתקופה טובה, בני הזוג מסוגלים לתקשר ביניהם על הנושא באווירה נעימה ורגועה ולהגיע להסכמות הדדיות באופן מכבד ושקול. אם לא יקרה דבר, אזי החוזה הזה בסך הכול יהיה פיסת נייר אשר תישאר מונחת במגירה, אך בעת צרה יכולה להיות לו חשיבות גדולה, ואפילו מכרעת!

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון מתייחס אל סוגיות מרכזיות ונפיצות אשר עלולות לעלות במקרה של פרידה, גירושין, או חלילה פטירה של מי מהצדדים. הסכם זה מהווה מעין סוג של "פוליסת ביטוח" לסוגיות הכלכליות ובכוחו למנוע (או לפחות לצמצם, באופן משמעותי) בעת משבר, היווצרות של מחלוקות קשות ומלחמות ארוכות ומייגעות, הנוגעות לאופן חלוקת הרכוש שנצבר במהלך חיי הנישואין.

הסכם ממון נועד להסדיר מראש את יחסי הממון בין בני הזוג (הרכוש הקיים והרכוש העתידי) ועליו להיות מועלה על הכתב. כמו כן עליו להיות בעל תוקף משפטי חוקי, כלומר כדי שהוא יהיה תקף ומחייב עליו לקבל אישור של בית משפט לעניי משפחה, או בית דין רבני (נעיר, כי הסכם ממון טרום נישואין ניתן גם לאמת בפני נוטריון).

כאשר בני הזוג אינם עורכים ביניהם הסכם ממון הם למעשה נוטלים על עצמם ומשתמשים באופן אוטומטי באופציה של ברירת המחדל החוקית אשר נקבעה עבורם על פי חוק יחסי ממון: כלומר, יחול עליהם ההסדר הרגיל הקבוע בחוק על מנת לקבוע כיצד רכושם יחולק בעת פרידה, או גירושין. על פי רוב, ללא הסכם ממון הרכוש יחולק ביניהם על פי מה שנקרא בז'רגון המשפטי "הסדר איזון המשאבים". במסגרת הסדר זה עורכים חלוקה שווה (50-50) בין בני הזוג בהתאם לשווי הכספי של כל מסת הרכוש המשותף שנצבר במהלך הנישואין. עריכת הסכם ממון מאפשרת לבני הזוג לקבוע כיצד הרכוש יחולק ביניהם באופן המתאים לשניהם ולא להיות כפופים לברירת מחדל שתחליט עבורם חלוקה שוויונית, כאמור. מדיניות ממונית שונה יכולה לבוא לידי ביטוי בהסכמה על רכוש מסוים אשר יהיה פרטי ונפרד, כלומר, הוא יוחרג מראש ובאופן ספציפי מיחסי שיתוף.

סוגיות מרכזיות ונפיצות אשר עלולות לעלות במקרה של פרידה או גירושין (איור: @rawpixel.com מאתר FREEPIK)

מה כולל הסכם ממון?

הסכם ממון קובע ומסדיר את יחסי הממון בין בני זוג. לכן, כל הסכם שכזה צריך להיכתב באופן מפורט ומקיף עם התייחסות ספציפי ונקודתית לסטאטוס ולרצונות המסוימים של בני הזוג. בהקשר זה, קיימים פורמטים מקובלים, אך במקביל בהחלט כדאי גם לבחון כל מקרה לגופו.

חשוב לתת דגש על פתרונות משפטיים העשויים להשתנות לפי הצרכים, המטרות והשאיפות של בני הזוג, ולעתים אגב שימוש בפתרונות יצירתיים, אשר יהיו מוסכמים על שניהם. את העקרונות יש לגבש ליצוק אותם למעטפת משפטית ברורה, אשר תספק לצדדים ביטחון ושקט נפשי. הסכם ממון יכול להגן על שני הצדדים ולמנוע מכשולים עתידיים; כמו, למשל, מאבקים של סכסוכים בתביעות משפטיות כספיות, עם שימוש באמצעים פסולים ואחיזה בקלפי מיקוח למטרות של סחיטה במהלך הליכי גירושין, ועוד.

באופן כללי, חרף העובדה שהסכם ממון נערך עבור בני זוג באופן המותאם אישית במהותו, עליו להתייחס לשלושה נושאים עיקריים, והם:

הרכוש הקיים – הסכם ממון מפרט נכסים קיימים אשר היו לכל אחד מהצדדים לפני שבאו בברית הנישואין. כלומר, המדובר כאן על הנכסים שכל אחד מבני הזוג צבר לעצמו טרם ועד ליום הנישואין. הכוונה כאן היא לחסכונות בבנק, דירה, עסק, רכב, קופת גמל, זכויות סוציאליות, פנסיה, אופציות, תכשיטים, חפצים, קניין רוחני, וכדומה.

הרכוש העתידי – הסכם ממון מתייחס גם לכל הרכוש אשר ייצבר בעתיד על ידי בני הזוג או כל אחד מהם בנפרד לאורך חיי הנישואין המשותפים שלהם, בין אם יירשמו על שמו של אחד מבני הזוג לחוד, ובין אם יירשמו על שם שניהם. רכוש עתידי מתייחס, לדוגמה, לכספי חיסכון או כספים בחשבון העובר ושב, דירות להשקעה, דירת מגורים, תכולת הדירה, רכבים, עסק משפחתי, תכשיטים, ירושות מתנות, תשואות, עליית ערך וחילוף של הנכסים ועוד.

המשטר הרכושי – נוסף על הפירוט לגבי הרכוש הקיים והרכוש העתידי, הסכם הממון מגדיר ומסדיר את מדיניות יחסי הממון של בני הזוג (מה שקרא גם: 'המשטר הרכושי'). מדיניות זו נקבעת על ידי בני הזוג עצמם בהסכמה הדדית ומעוגנת בתוך הוראותיו של הסכם הממון. המדיניות הזו מסדירה את התנהלותם של בני הזוג במהלך תקופת הנישואין, וכן מסדירה את אופן חלוקת הרכוש הקיים והעתידי במקרה של פרידה או גירושין.

ואם ננסה לפשט את המהות של ההסכם, אזי במלים פשוטות הסכם ממון קובע בתכלס: "מה שייך רק לי", "מה שייך רק לך", וכן "מה שייך לשנינו במשותף".

עו"ד עמית ורד

אילו סוגים של הסכמי ממון ישנם?

ישנם מספר סוגים שונים של הסכמי ממון, אשר נבדלים זה מזה במועד עריכתם ו/או בסטאטוס המשפטי של הצדדים.

על פי רוב, בישראל ישנם שלושה סוגים נפוצים של הסכמי ממון והם: הסכם ממון לפני נישואין (נקרא גם: הסכם ממון טרום נישואין, או הסכם ממון לפני החתונה), הסכם ממון במהלך נישואין (אשר לעיתים ייערך גם לפני ובמסגרת מצב של פרידה או גירושין) והסכם ממון בין בני זוג שהם ידועים בציבור. היות ובני הזוג הם אלו שקובעים את ביניהם את המדיניות הכלכלית של מערכת יחסי הממון שלהם, הרי שלהסכמי ממון יכולים להיות פורמטים שונים מבחינת המשטר הרכושי הנתון, עליהם על שני הצדדים להסכים בהתאם לשיקול דעתם ורצונם כמובן.

פורמטים של הסכמי ממון:

שיתוף רכושי – הסכם הקובע שיתוף של כל הזכויות ו/או החובות בכלל הרכוש של בני הזוג, בין אם הקיים ובין אם העתידי.

הפרדה רכושית – הסכם הקובע הפרדה מלאה ומוחלטת בין בני הזוג לכל אורך מסלול חייהם הזוגיים.

הסכם משולב – הסכם הקובע כי בני הזוג יהיו שותפים רק בחלק מהרכוש הקיים, ואילו לגבי חלק אחר תתקיים הפרדה רכושית מוחלטת.

הסכם מדורג – הסכם אשר משלב בין כל הפורמטים הקיימים בכפוף לשלבים, נקודות זמן או תנאים אחרים (לדוגמה: לאחר 10 שנות נישואין, הדירה שהיא בבעלות אחד הצדדים, תהפוך לרכוש משותף השייך לשני בני הזוג באופן שווה).

לחתימה על הסכם ממון יש חשיבות גדולה ביותר. כיום, הסכם ממון הפך לדבר מאוד מקובל ונפוץ יחסית בישראל. באמצעות עריכה של הסכם ממון תוכלו ליצור בהירות וודאות כלכלית ולהסכים על מנגנון משפטי ברור מראש, אשר יחול עליכם במקרה ותחליטו לסיים את הקשר הזוגי בעתיד.

בחירת עורך דין הסכם ממון – זה קריטי

על מנת שהסכם הממון יהיה מקובל על שני הצדדים, ועל מנת שיחול עליו תוקף משפטי בכל מועד בעתיד (והוא לא יבוטל, ובמלים שלכם שבהן אנו נתקלים: אני רוצה "הסכם בונקר", או "הסכם כספת"), מומלץ שאת עריכתו ילווה מטעמכם עורך דין הסכם ממון מקצועי. הכוונה היא לעורך דין המתמחה באופן ספציפי בנישה של עריכת הסכמי ממון, על סוגיהם השונים.

ההמלצה שלנו היא לבחור עורך דין עם ניסיון משמעותי, אשר כבר ערך עבור זוגות מאות על מאות של הסכמי ממון, ולכן נתקל כבר בהמון מקרים ובעיות, כולל מצבים מורכבים. עורך דין כזה יהיה מיומן ויכול למצוא עבורכם פתרונות לכל סוגיה. נוסף על כך, כדאי שיהיה לו ניסיון פרקטי עשיר בניהול תיקי משפחה וגירושין בבתי המשפט, למען שיהיה בקיא בכל החוקים והפסיקות העדכניות, כולל הניואנסים הרלוונטיים הקטנים (אבל החשובים) שיידרשו לצורך עריכה של הסכם ממון מקצועי ועדכני, כיו"ב.

ומעל הכול, בל נשכח את הדבר הכי חשוב, והוא שהקשר הזוגי שלכם לא ייפגע תוך כדי התהליך של ההסכם. ולכן, מעבר לפן של מקצועיות משפטית ויתר הנתונים 'היבשים' הרגילים (כגון: מחיר שכ"ט, מיקום, שנות ותק, וכו') האישיות  של עורך הדין – היא המפתח להצלחה ככל הקשור להסכם הממון שלכם. הבחירה הזו היא קריטית, שכן בסופו של יום אתם רוצים שהחתימה על ההסכם תעבור באופן הכי חלק וקל, בלי 'פיצוצים' וחיכוכים מיותרים ולא נעימים.

שיהיה לכם המון בהצלחה!

עמית ורד הוא עורך דין, מגשר ונוטריון מוסמך, הבעלים של משרד עורכי דין המתמחה בדיני משפחה וגירושין, כולל מקרים מורכבים, ולרבות עריכה של הסכמי ממון מקצועיים בהתאמה אישית.

 

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות