העונש לקטין שגנב ממשקים חקלאיים 56 כבשים בנסיבות של התעללות

שתף כתבה עם חברים

הקטין נהג ללא רישיון ברכב עליו העמיסה חבורת גנבים את הכבשים שנגנבו מרפתות בצפון. תחילה שירות המבחן המליץ על ענישה שיקומית, אבל אז הסתבך הקטין בתיק רצח על רקע סכסוך בין משפחות

כבשים גנובות שנתפסו על ידי המשטרה (צילום ארכיון להמחשה: דוברות המשטרה)

קטין מאזור הצפון חבר ב-14 בספטמבר אשתקד לחבריו ויחד הם נסעו ברכב עם לוחיות זיהוי מזויפות, כשהנאשם נוהג בו. הם הגיעו לרפת בשדות שעב שבגליל התחתון, השתחלו דרך גדר הצינורות המקיפה את הרפת, העמיסו כבשים על הרכב ולאחר מכן נמלטו.
החבורה הגיעה לבשמת טבעון, שם פרקה את הכבשים הגנובות בביתו של אדם ששילם להם. שלוש פעמים חזרו על מעשיהם, ובסך הכל גנבו באותו לילה 21 כבשים בשווי עשרות אלפי שקלים.
יום למחרת הכבשים הגיעה החבורה לחווה סמוכה לכפר זרזיר, אליה חדרו גם כן דרך הגדר, וגנבו כבשים באותו אופן. בסך הכל גנבו באותו לילה 35 כבשים במשך חמש שעות "עבודה".

חלפו עוד כמה ימים, ולפנות בוקר ה-22 בספטמבר נסעה החבורה לשטח הסמוך ליישוב אלוני אבא, מזרחית לקרית טבעון. הם הסתובבו במקום עם כלי פריצה, אבל בשל קרבת דירי הכבשים לבתי מגורים החליטו לא לגנוב כבשים והמשיכו בנסיעה על כביש 7513.

הקטין שנהג ברכב הבחין בשוטר שנסע אחריו ולכן החל בבריחה, עד שנתקל בחסימה שביצע שוטר אחר ברכבו. השוטר הבהב בפנס והורה לנהג לעצור, אך הנהג ביצע פניית פרסה מהירה, החל לנסוע במהירות לאחור, עלה על המדרכה, ונסע בנתיב השמאלי מול רכבו של השוטר. שוטר נוסף ברכב משטרתי פגע ברכב של החבורה על מנת שיעצור, אך הוא הצליח להידחק בין הרכבים וברח, עד שהרכב נעצר. השוטר שנהג בניידת נחבל בברכו והניידת ניזוקה.

נגד הקטין הוגש כתב אישום שייחס לו שורה ארוכה של עבירות ובין היתר התעללות בבעלי חיים, גניבה, פריצה ועבירות תעבורה. הוא הודה במיוחס לו בכתב אישום מתוקן ונשלח לשירות המבחן לקבלת תסקיר.

כאן הוא נמצא עכשיו. כלא אופק (צילום ארכיון להמחשה: שב"ס)

לקצינת המבחן סיפר הקטין כי קיבל 1,500 שקל עבור גניבת הכבשים. הוא הביע חרטה כנה וביקש את סליחת בעלי הרפתות שנפגעו. לדבריו, היה מפצה אותם אילו היה יכול. בנוסף הוא גילה אמפתיה כלפי בעלי החיים ותוך כדי המשפט נגדו שולב ביחידה לקידום נוער ובתוכניות טיפול והתנדבות בקהילה.

שירות המבחן המליץ תחילה להרשיעו ולנקוט כלפיו בדרכי טיפול, אלא שב-20 ביולי נעצר הקטין בתיק רצח, חבלה בכוונה מחמירה ועבירות נשק וירי במסגרת סכסוך בין משפחות. בימים אלה הוא שוהה בכלא אופק. בשיחות עם שירות המבחן הביע חשש מפני נקמת דן וסיפר כי בית משפחתו הוצת ונשרף על תכולתו, ולאחרונה אף ירו לעבר בית סבו.
במסגרת הטיעונים לעונש עתרה התביעה להטיל על הנאשם שנה מאסר בפועל ועונשים נלווים. סנגורו עתר להסתפק בימי מעצרו.

שופטת בית המשפט לנוער בנצרת, אילנית אימבר קבעה כי "קטינות אינה מהווה חסינות מפני ענישה ראויה". "הנאשם היה זרוע מבצעת ועיקרית למעשים", הוסיפה השופטת, "הוא עקר את הכבשים מסביבתן הטבעית, והעבירם ממקום למקום בתנאי דוחק איומים, משל היו חפצים דוממים… לא רק גרם נזק כלכלי קשה לבעלי המשקים, אלא התעלל בבעלי חיים תוך התעלמות מסבלם במהלך גניבתן, ולכך משקל לחומרא המטה את הכף לטובת ענישה מוחשית מאחורי סורג ובריח".
השופטת ציינה כי שני נאשמים אחרים נשפטו למאסרים בניכוי ימי מעצרם, ועונשים נלווים עם אופי שיקומי, אולם במקרה זה, כך ציינה, מדובר במי ששב לסורו והסתבך בעבירות חמורות וקשות. לבסוף גזרה עליו שישה חודשי מאסר בפועל, תשעה חודשי מאסר על תנאי, חתימה על התחייבות של 3,000 שקל שלא לבצע עבירות נוספות, ושישה חודשי פסילת רישיון.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות