דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

נותני שירותים פיננסיים עתרו לבג"ץ נגד חובות זיהוי בהמרת מט"ח "מהשקל הראשון"

צו איסור הלבנת הון החדש מחייב הזדהות לקוחות הפורטים שטרות גם בסכום מתחת ל-10,000 שקל. בעלי חנויות המרת מט"ח טוענים לפגיעה בניהול העסקים ואפליה מול בנק הדואר
אילוסטרציה: @jcomp מאתר freepik

צו איסור הלבנת הון החדש לנותני שירותים פיננסיים שנכנס אתמול לתוקף, קצר את מירב הכותרות בגלל החלת חובות דיווח וזיהוי לקוחות על נותני שירות במטבעות דיגיטליים.
הצו, שאושר על ידי ועדת חוקה של הכנסת, כולל הוראות דרמטיות לא פחות בעניינם של נותני שירותים פיננסיים (צ'יינג'ים) "מסורתיים" העוסקים בהמרת מט"ח, ועל כך רוב פרנסתם.

לפי ההוראות הקודמות, חלפני הכספים חויבו לזהות את הלקוחות הפורטים שטרות בדלפק הצ'יינג', רק בעסקה מעל 10,000 שקל במזומן, או מעל 50 אלף שקל שלא במזומן. הצו החדש מחייב את נותני השירות לזהות ולרשום את פרטי הלקוחות באמצעות תעודת זהות בכל המרת מט"ח, החל מהשקל הראשון ובכל סכום שהוא. לדוגמה, אוטובוס תיירים עוצר ליד צ'יינג' בעיר העתיקה בירושלים. כל תייר שפורט 500 דולרים לשקלים חייב להציג דרכון.

איגוד נותני שירותים פיננסיים בראשות אלון בן יאיר עתר בשבועות האחרונים לבג"ץ נגד ממשלת ישראל, בבקשה לבטל את ההוראות החדשות ביחס להמרת מטבע והחלפת שטרות. בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד ורו"ח יואב ציוני ועו"ד מיכאל בן צבי, טוענים נותני השירותים הפיננסיים כי הצו פוגע בזכות לפרטיות ובחופש העיסוק ללא מידתיות. "דרישת הזיהוי מהשקל הראשון פוגעת בעיסוקם של נותני השירותים הפיננסיים, ובעיקר בקטנים ובחלשים שבהם, שעיקר עיסוקם בהמרת מט"ח ללקוחות מזדמנים. הדרישה צפויה להקטין את כמות הלקוחות הנדרשים לשירותיהם, וסביר להניח וניתן לשער כי במקביל תחזור למקומותינו תופעת ה'מאכערים' הממירים מט"ח בשחור, בקרנות רחוב", נכתב בעתירה.

עוד נטען כי "בעלי הצ'יינג'ים הם לרוב בעלי עסקים קטנים, שנותנים שירותים מזדמנים, ברמת רווחיות קטנה. הטלת חובה נוספת יוצרת להם עלויות, מקטינה הכנסות ועלולה לפגוע באופן חמור בהכנסתם מבלי שיש הצדקה עניינית לכך. דרישת זיהוי ורישום בסכומים קטנים עלולה ליצור רתיעה של אנשים נורמטיביים מהמרת כספים בצ'יינג' ומעבר לסוחרים פירטיים. מעבר לכך, ממילא יש לצ'יינג' חובה לדווח לרשות לאיסור להלבנת הון על כל פעולה".

איגוד נותני שירותים פיננסיים טוען כי "מדובר בגזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה. סוגיית המרת המט"ח כרוכה בעבודה רבה מאוד, בסכומים מאוד נמוכים, כאשר לעתים קרובות קיים תור של לקוחות מזדמנים, למשל אוטובוס תיירים שעוצר ליד משרד נותן השירות".

אפליה בולטת. סניף דואר (צילום להמחשה: משה שי, פלאש 90)

בנוסף נטען כי הדרישה לזיהוי מהשקל הראשון אינה יעילה ואינה תורמת לסיכוני הלבנת הון, מאחר ומדובר בסכומים נמוכים. צוין כי קביעת סכום נמוך פטור מזיהוי לא תסתור גם את החוק לצמצום השימוש במזומן, לפיו רשאים אנשים פרטיים לבצע עסקאות במזומן עם עוסקים עד לסך של 11 אלף שקל. "רישום פרטי זיהוי של אדם במאגר מידע מהווה פגיעה בפרטיותו", ציינו העותרים. "רישום לקוח מזדמן המבקש שירות המרת כספים, בסכום נמוך באופן חד פעמי, שכל פעילותו ומטרתו חוקית, למשל לצורך נסיעה לחו"ל, אינה סבירה ומהווה פגיעה בזכות הפרטיות, שקשה להצדיק אותה".

בנוסף, צוינה אפליה בולטת של הצ'יינג'ים לעומת בנק הדואר. בצו איסור הלבנת הון החל על רשות הדואר, קבועה עדיין חובת זיהוי של לקוח הפורט מט"ח בסכומים שמעל 10,000 שקל בלבד. לפיכך, כל אדם שירצה להמיר מט"ח עד 10,000 שקל יוכל לעשות זאת בדואר ללא זיהוי, אולם יהיה מחויב בזיהוי מהשקל הראשון אם יפנה לצ'יינג', ציינו העותרים.

עו"ד יואב ציוני

עורכי הדין ציוני ובן צבי הדגישו עוד כי "הבנקים הם כיום הנהנים העיקריים מעמלות המרת המטבע של הישראלים, והכנסותיהם ב־2018 הסתכמו ב־764 מיליון שקל רק מפערי מטבע. תעריפי המרת המטבע אצל החלפנים זולים בלפחות אחוז אחד מהבנקים. פגיעה בהכנסת החלפנים הקטנים עלולה להביא לסגירת חלק ניכר מהם. סגירה שלהם תקטין את התחרות, הצרכנים ייפגעו והבנקים יגדילו את הכנסותיהם… בית המשפט מתבקש להעריך את מידת התועלת ואת המחיר שבעצם השימוש בחובה גורפת של זיהוי, אימות ורישום פרטי לקוחות מזדמנים הפונים בשערי הגוף הפיננסי כבר מהשקל הראשון… זאת ללא הבחנה בין עוסקים שונים ובין לקוחות קבועים ומזדמנים".
העותרים ביקשו צו ביניים בו תידרש הממשלה לנמק מדוע לא יבוטל הצו בנוסח הקיים, החלטת בג"ץ טרם ניתנה.

One Response

  1. חנה הגב

    אין ספק שזה מכוון לצ'יינג'ים קטנים בלבד, הבנקים החזיריים ימשיכו לעשוק את העם ולא לתת לאזרח הזדמנות להחליט היכן ימיר את כספו. חובה לחוקק חוק מידי לאפליה מתקנת.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן