בעקבות החשד למעילה ביונט קרדיט: משה כחלון הודיע על התפטרותו 

שתף כתבה עם חברים

שר האוצר לשעבר, שמונה כיו"ר הדירקטוריון של חברת המימון הבורסאית רק לפני שנה וחצי, התפטר בעקבות פרשת המעילה שהתגלתה בחשבונות ועל רקע הבדיקה כנגד מנכ"ל החברה צחי אזר

משה כחלון (צילום: פלאש 90)

משה כחלון, יו"ר הדירקטוריון של חברת המימון החוץ בנקאי "יונט קרדיט", הודיע הבוקר על התפטרותו בעקבות מעילת המיליונים שהתגלתה בחשבונות החברה בשבועיים האחרונים, ובעקבות החשד שעלה כנגד מנכ"ל החברה צחי אזר.
בהודעה שנמסרה לרשות ניירות ערך ולבורסה בתל אביב, מסר כחלון: "לצערי הרב וכפי שידוע לכם, אנו מבינים כיום כי ייתכן וקיימת לחברה חשיפה כספית משמעותית, אשר נגרמה בגין אירועים שהתרחשו לפני הצטרפותי לחברה. נוכח התפתחויות אלה, ובלב כבד, החלטתי להודיע לבעלי השליטה על סיום תפקידי כיו"ר דירקטוריון החברה ודירקטור בה באופן מיידי. אני מאחל לכם ולחברה בהצלחה בהמשך הדרך".

בסוף חודש מאי הודיעה "יונט קרדיט" לבורסה על "חשש לאי התאמות כספיות באחד מסניפי החברה" ומינויו של בודק חיצוני. ב-2 ביוני דיווחה החברה כי "הבודק, רו"ח עופר אלקלעי, לאחר שעבר על כל ההמחאות המצויות בקופת החברה, מצא כי בקופת החברה חסרות המחאות שניתנו בסניף נצרת בסך של כ-7.7 מיליון שקל".
בעקבות כך הודיעה החברה כי בעלי השליטה והדירקטורים שי פנסו ושלמה אייזיק התחייבו כי "אם החברה לא תצליח לאתר ולגבות את ההמחאות החסרות עד סוף שנת 2022 ,יעבירו בעלי השליטה לחברה את סך ההמחאות החסרות".

עוד הודיעה החברה כי "בבדיקה התגלו ממצאים ראשונים לפיהם קיים חשש, כי מנכ"ל החברה, צחי אזר, שהינו גם מבעלי השליטה בה נטל, לכאורה, מאת החברה כספים בסכום שאיננו מהותי. בהתאם לכך, נדרש מר אזר, להשיב מיידית כל סכום שנטל מהחברה".
עוד נמסר כי רו"ח אלקלעי בודק את התנהלותו של מנכ"ל החברה בעניינים נוספים, ועד לגמר הבירור ישהה אזר בחופשה.

בהודעת עדכון שמסרה "יונט קרדיט" לבורסה היום, בנוסף להודעת התפטרותו של יו"ר החברה כחלון, נמסר כי מהמשך חקירת הבודק החיצוני ורואה החשבון המבקר, עולה כי המעילה היא בסכום גבוה מזה שהוערך בתחילה (כ-7.7 מיליון שקל). בהודעה למשקיעים נמסר: "ייתכן וקיימת לחברה חשיפה בגין הלוואות שהעמידה, שהינה גבוהה יותר באופן משמעותי ביחס לאמור בדיווחים הקודמים, ואין לחברה יכולת להעריכה בעת הזו".
כמו כן נמסר כי החברה ממשיכה בבחינת ההשלכות, יחד עם המשך "עבודה וניהול עסקיה באופן שוטף". בשלב זה, כך נמסר, קיבלה החברה החלטה להקפיא את תשלום המענקים לבכירי החברה ונושאי המשרה עבור שנת 2021 עד סיום הבדיקה.

גם בחודש שעבר דיווחה החברה על אירוע פלילי חריג. ב-9 במאי דיווחה על שוד של 3.5 מיליון שקל שבוצע בסמוך למרכז העסקים והסניף הראשי שלה בחולון. בהודעה של המשטרה נמסר כי "שני חשודים ריססו עובד בגז פלפל ושדדו תיק שהכיל כסף". מהחברה נמסר כי היא "פועלת למיצוי הבדיקות בשיתוף פעולה מלא של המשטרה, ובמקביל פועלת לצמצום הנזק ופנתה לחברת הביטוח".

תביעה ייצוגית. היכל המשפט בתל אביב (צילום: אתר הרשות השופטת)

ביום שני האחרון הוגשה נגד החברה ובכיריה משה כחלון, שלמה אייזיק, שי פנסו וצחי אזר, תביעת משקיעים עם בקשה לאישורה כתביעה ייצוגית (13 יוני). התביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, על סך חמישה מיליון שקל, הוגשה בגין האירועים החריגים בחברה והכשלים הניהוליים, החשד למעילה כספית, הוצאת המנכ"ל לחופשה, השוד ושאר האירועים אשר הביאו לירידת ערך המניה.
החברה מסרה כי תגיש את תגובתה המפורטת לבית המשפט. ברקע אירועים אלה, רק לפני שבועיים חידש דירקטוריון החברה, עדיין בראשות כחלון, את ביטוח האחריות השנתי לנושאי משרה ודירקטורים לשנה נוספת, בגבולות אחריות של עד חמישה מיליון דולר.

שר האוצר לשעבר כחלון הצטרף לחברה, מהשחקניות הגדולות החדשות בשוק המימון החוץ בנקאי, לפני כשנה וחצי, ותנאי השכר החלומיים שלו עוררו סערה. החברה בשליטת איש הביטוח הוותיק שלמה אייזיק הבטיחה לשר האוצר לשעבר חבילת שכר ואופציות בשווי של מעל שמונה מיליון שקל, חלקם כתלות בביצועי המניה.

כחלון אינו הבכיר היחיד מהצמרת הכלכלית השלטונית שצורף ליונט קרדיט כדי לרפד ולסייע בדרכה הרגולטורית של החברה. חבר הנהלה נוסף בחברה הוא יואב צבר, ששימש עד לפני שלוש שנים כרשם נותני שירותי מטבע במשרד האוצר, אשר עמד בראש יחידת הפיקוח על הצ'יינג'ים והשירותים הפיננסיים.
בפועל, ואף ביתר שאת לאחר הצטרפותו של כחלון, מניית יונט קרדיט נפלה בעשרות אחוזים, עם מפולת נוספת בחודש האחרון, ומיטב ניסיונו הכלכלי ניהולי ופוליטי לא הועיל להשאת ערך החברה ומניעת ההתרסקות והסתבכות בפרשת מעילה, על פי החשד, אף של קולגות בצמרת הניהול אשר נחקרת בימים אלה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות