שימוע לפני כתב אישום על שוחד ומרמה לראש עיריית קרית מוצקין חיים צורי

שתף כתבה עם חברים

ראש העיר המכהן 30 שנים חשוד בשוחד עקב "סידור עבודה" לפעיל שהופעל כחפרפרת במטה היריב לקראת בחירות. בנוסף חשוד צורי בהפרת אמונים עקב ניצול מאגרי מידע לטובת קמפיין בחירות

חיים צורי

שנה וחצי לפני הבחירות המקומיות, פרקליטות המדינה הודיעה לראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי בן ה-78, המכהן בתפקידו שלושה וחצי עשורים, כי נשקלת העמדתו לדין בעבירות של לקיחת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שיבוש מהלכי משפט ופגיעה בפרטיות.
לצורי ושלושה חשודים נוספים ייערך שימוע לפני הגשת כתב אישום. אחד החשודים הוא יוסי סטלקול ששימש מנהל מערכות מידע של העירייה.

החקירה שנערכה ביאח"ה להב 433 וברשות להגנת הפרטיות חשפה כי צורי עשה שימוש במאגר מידע של העירייה על תושבי העיר, לצרכיו הפוליטיים לכאורה, וכי עשה שימוש בכספי ציבור כדי לשדרג את מאגר המידע לצרכי מערכות הבחירות שלו.
לפי החשד, המאגר שבנה צורי מכספי ציבור, הכיל מידע על פניותיהם של תושבי העיר בעניינים שונים, ותמיכתם או התנגדותם של תושבים לראש העיר.
בפרשה נוספת שנחקרה עלה כי טרום בחירות 2018, הפעילו אנשי צורי לפי החשד "חפרפרת" בקמפיין הבחירות של יריבו של ראש העיר, צבי-ציקי אבישר, ואותו פעיל שדיווח ממטה היריב לראש העיר, קיבל בתמורה לפי החשד שוחד באמצעות העסקה בעיריה.

הפרקליטות הרחיבה על שתי הפרשות במכתב השימוע שנמסר לצורי.
פרשת השוחד: על פי החשד, בשנת 2017 צורי ואחד ממקורביו נפגשו עם פעיל אופוזיציה, תושב העיר שפרסם בפייסבוק פרסומים בגנות צורי ובגנות העיריה. אותו תושב היה פעיל ברשימת האופוזיציה במועצת העיר, "רוח חדשה" בראשה עומד ציקי אבישר.
הפעיל התבקש על ידי צורי להסיר את הפרסומים שפרסם בגנותו בפייסבוק. בתמורה, לפי החשד, הציעו ראש העיר ומקורבו, לפעיל ולאשתו סידור עבודה במסגרות של העירייה. בנוסף התבקש אותו פעיל על ידי השניים להעביר להם לכאורה מידע מתוך הנעשה בפגישות הפעילים של תנועת "רוח חדשה" המתחרה בצורי ובסיעתו.

לטענת הפרקליטות, הפעיל אכן הפסיק לכתוב בגנותו של צורי בפייסבוק, והעביר לצורי ולמקורבו במשך חצי שנה מידע מישיבות סיעת האופוזיציה. בתמורה, לפי הנטען, סידר צורי לכאורה עבודה לפעיל ולאשתו.
בפרשה זו נשקלת העמדתם לדין של חיים צורי ומקורב אליו בעבירות של לקיחת שוחד והפרת אמונים.
לפעיל ממטה היריב מיוחסת עבירה של מתן שוחד – הכל בכפוף לשימוע.

ציקי אבישר. יו"ר האופוזיציה בקרית מוצקין (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)

פרשת הפגיעה בפרטיות ושימוש במאגרי מידע: על פי החשד, ראש העיר צורי ניצל את מאגר המידע של העירייה שנועד לצרכים ציבוריים כאמור – לצרכים אישיים-פוליטיים ולאיסוף מידע על התושבים לקראת בחירות, על פי החשד, תוך הסתייעות בעובדי עירייה, ועל חשבון כספי העירייה.
לפי החשד, צורי ומקורביו העבירו מידע אישי ממאגר המידע של העירייה לשימוש סיעתו "מוצקינטו" ולשימושו האישי בבחירות לעיריה שהתקיימו בשנים 2008 ו-2013.

כן מיוחס לצורי חשד שמימן שירות של בניית מאגר מידע חדש עבור סיעתו "מוצקינטו", על יסוד העתקת נתונים מבסיס הנתונים של העירייה, מכספי העירייה, תוך שימוש במצגי שווא לכאורה כלפי הגזברית והיועץ המשפטי של העירייה. על יסוד מצג שווא זה, על פי החשד אישרו הגורמים הרלוונטיים בעירייה את המימון למאגר המידע.
בפרשה זו נשקלת העמדתם לדין של חיים צורי וחשוד נוסף בעבירות של פגיעה בפרטיות, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ושיבוש מהלכי משפט – בכפוף לשימוע.

עו"ד מיכה פטמן המייצג את ראש העיר מסר: "מר צורי מאמין בחפותו ואנו סמוכים ובטוחים כי לאחר הליך השימוע, הפרקליטות תראה את התמונה המלאה והמדוייקת ולא יוגש כתב אישום. ראש העיר מאמין אמונה מלאה לא רק בצדקתו, אלא גם ביושרתה של מערכת אכיפת החוק והוא סמוך ובטוח שבסופו של יום הצדק ייצא לאור. ראש העיר חיים צורי ימשיך לפעול ללא לאות למען תושבות ותושבי העיר קריית מוצקין".

במסגרת חקירות המאבקים בעיריית קרית מוצקין, נעצר לפני ארבע שנים גם מנהל חברת סייבר אזרחית, לשעבר קצין בכיר ביחידה 8200 שנתן שירותים לעירייה, ונעצר בבניין דירות של יריבו של צורי.
מנהל חברת הסייבר נחקר בחשד שבדק אפשרות להתחבר לארון התקשורת של איש האופוזיציה או לתקשורת המחשבים שלו, בשליחות בכירים בעירייה. החשוד הכחיש בתוקף. בסופו של דבר, מחלקת הסייבר בפרקליטות סגרה את התיק בפרשה זו בהסדר מותנה.
מעורכי הדין גל שרטוב ואייל בסרגליק שייצגו את החשוד נמסר: "תיק זה החל בקול צעקה ובתרועה רמה של המשטרה, הפרקליטות ובעיקר המתלונן, אשר הגיש תלונה כוזבת בחשד לעבירות של פגיעה בפרטיות והאזנות סתר, מרשנו נוקה מהחשדות שיוחסו לו, ואף עבר בדיקת פוליגרף שבה יצא דובר אמת. התיק הסתיים לאחר השימוע, ומרשנו ימשיך לפעול במסגרת עבודתו ושירותו, בין היתר עבור מדינת ישראל ולטובת הכלל".

כמו כן, במסגרת הפרשות, נחקר מנהל המוקד העירוני. פרקליטו, עו"ד תומר נוה העריך כי התיק נגד מרשו יסגר.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות