עולים מצרפת עוכבו לחיקור דין צרפתי-ישראלי משותף על עוקץ במיליוני אירו

שתף כתבה עם חברים

בחקירות בלהב 433 ובמחוז מרכז השתתף שופט-חוקר צרפתי. על בתיו של החשוד המרכזי מיכאל בן סימון נערכו פשיטות בו-זמנית, בתל אביב ובליון שבצרפת * ובינתיים, פרשת התחזות ישראלים לשר החוץ הצרפתי הסתיימה בהסדר ללא מאסר

החוקר הצרפתי עובד צמוד לחוקרי יאל"כ בלהב 433 (צילום: פלאש 90)

שופט-חוקר מצרפת הגיע לארץ והשתתף בחיקורי דין ל-14 עולים חדשים וישראלים ממוצא צרפתי, שזומנו ליחידה לחקירת פשעים כלכליים (יאל"כ) בלהב 433 וליחידת הונאה מרכז. כל הנחקרים חשודים בעבירות הונאה, פשיעה כלכלית ופשיעת סייבר במסגרת רשתות עוקץ מאורגן כנגד חברות, בעלי עסקים ונגד אזרחים פרטיים בצרפת ובמדינות אירופה. מדובר בחקירה צרפתית, שבמסגרתה ביקשה המדינה עזרה משפטית מישראל בחקירת אזרחים צרפתיים שעלו לישראל, ולפי החשד ביצעו מכאן לפחות חלק מהעקיצות וההונאות הבינלאומיות המיוחסות להם, בהיקפים של מיליוני אירו.

חיקור הדין נערך כך שהשופט-חוקר מצרפת יושב בחדר החקירות, עם מתורגמן, לצד חוקר של להב 433 השואל את השאלות ומנהל את החקירה בעברית. במשרדי יאל"כ נחקרו באזהרה שמונה עולים חדשים המתגוררים בנתניה ואשדוד, בחשד למעורבות בעבירות מרמה והלבנת הון בשיטת "הנדסה חברתית", שעיקרה התחזות בזהות עסקית פיקטיבית ויצירת קשר עם הקורבן במחשב ובטלפון. לפי החשד, חברי הרשת יצרו קשר עם בעלי עסקים בצרפת, הזדהו כבעלי עסק לאבטחת מידע וגבו כספים עבור שירות שלא ניתן. בווריאציה אחרת, חברי הקבוצה הציעו לפי החשד אישורים מטעם ממשלת צרפת להנגשת העסק לנכים בהתאם לחוקי צרפת. על פי החשד, בעוקץ זה נפגעו אלפי בעלי עסקים.

במקביל, ביחידת ההונאה במחוז מרכז נחקרו שישה חשודים אחרים בביצוע הונאות כלכליות כלפי קשישים בצרפת ובלגיה, במסגרת השקעות פיקטיביות. לפי החשד, החשודים הציעו לקורבנות להשקיע במטבעות וירטואליים, יהלומים וזהב. הקורבנות שהתפתו להשקיע, הפסידו את כספי הפנסיה וחסכונות שצברו בשנות חייהם.

עו"ד דוד פאל

אחד החשודים המרכזיים שעוכב במסגרת חיקור הדין בלהב 433 הוא מיכאל בן סימון (48), תושב תל אביב. הוא נעצר לחקירה בחשדות דומים לפני שנה וחצי, אלא שאז היה מדובר בחקירה ישראלית של יאל"כ, ואילו עתה מדובר בחקירה של רשויות צרפת, אשר ישראל מסייעת בה ומנגישה את הנחקרים. רק לפני ארבעה חודשים דחה השופט גיא אבנון מבית משפט השלום בראשון לציון את בקשת יאל"כ להמשיך לתפוס את דרכונו של בן סימון ולהאריך תוקף תנאים מגבילים שהוטלו עליו.

כעת, כאשר ניהול החקירה עבר לצרפת, דרכונו של בן סימון נתפס בשנית. במסגרת שיתוף הפעולה הישראלי, נערכה בשבוע שעבר פשיטה בו-זמנית על בתיו של בן סימון בתל אביב ובעיר ליון שבצרפת. שוטרי משטרת ישראל הגיעו לביתו עם צו חיפוש, הודיעו לו כי הוא מעוכב, הביאו אותו לחיקור הדין בלהב בנוכחות השופט הצרפתי, ובסוף היום שחררו אותו וזימנו אותו לחקירה נוספת למחרת. בדומה, נחקרו כאמור מעל 10 חשודים ללא הארכת מעצר. לחלקם מסר השופט מצרפת זימון להגיע להמשך חקירה בצרפת בחודש הבא, כאשר אי התייצבות עלולה לגרור הוצאת צו מעצר בינלאומי.

עו"ד דוד פאל המייצג את בן סימון מסר לפוסטה: "שערורייתי בעיניי שמשטרת ישראל מגיעה עם צו חיפוש בשש בבוקר, כשכולם יודעים שמדובר בחיקור דין וניתן לזמן את החשוד בדרכים קונבנציונליות יותר בלי לעשות את כל ההצגה. עובדה היא כי באותו היום מרשי שוחרר, זומן לחקירה נוספת והגיע ללא כל בעיה". לדברי עו"ד פאל, החקירה עוסקת באירועים מלפני כמה שנים.

אתר פוסטה שוחח עם מיכאל בן סימון. לדבריו, הוא מכר השתלמויות מקוונות המסובסדות על ידי ממשלת צרפת, באמצעות מספר מרכזי שירות (call centers) שפעלו כקבלני משנה בנתניה ואשדוד. רוכשי אותן השתלמויות בתחום אבטחת מידע והנגשה לנכים זכאים להחזרים מממשלת צרפת, כאשר מדובר בהשתלמויות מוכרות. לדברי בן סימון, "לקוחות שביקשו קיבלו כספם בחזרה וניתן לבטל את ההסכמים". בן סימון, שעלה לארץ לפני חמש שנים, אמר כי הוא פועל באופן חוקי, ומשלם את המחיר בגלל נוכלים הפועלים במקביל באותו תחום. בכוונתו לנסוע לצרפת, ולמסור את כל ההסברים והראיות כדי לנקות את שמו.

עו"ד ארז אבוהב מייצג עולה אחר שהיה בחיקור הדין בלהב. עו"ד אבוהב מסר כי "מדובר בחקירה ישנה. הצווים הוצאו לפני שנה, ונראה שגורמי החקירה הגיעו למבוי סתום ומנסים לגשש ולהגיע למידע נוסף. לדעתי, מי שיגיע לזימון הנוסף בצרפת יגרום נזק לזכויותיו המשפטיות".

שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן בצילום מתוך תחקירה טלוויזיה בצרפת

מסתפקים ב-45 ימי מאסר

בתוך כך נודע, כי פרשת הונאה אחרת שעלתה ברעש רב לכותרות בצרפת ובישראל לפני שנה, גוועה לפחות בגזרתה הישראלית בקול ענות חלושה. פרדי שלמה ג'רמי, דוד אליאש ושמואל בן סימון (אין קשר למיכאל בן סימון) מנתניה הואשמו בהתחזות ללא פחות משר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן, ולראש לשכתו, על מנת לקבל כספים מראשי עמותה לטיפול בחיילים פצועים ונפגעי מלחמה. לפי עובדות כתב האישום המתוקן, ג'אמי התקשר ב-25 בפברואר 2019 אל נשיא עמותת "איחוד פצועי פנים וראש" בצרפת, והתחזה למנהל לשכת שר החוץ, בעוד שאדם אחר התחזה לשר עצמו, והשניים הציגו לנשיא העמותה מצג שווא לצורך "שחרור אזרחים צרפתיים החטופים בסוריה". המתחזים אמרו כי ממשלת צרפת נדרשת לשלם כופר של 50 מיליון אירו לאנשי דאע"ש שחטפו את בני הערובה, וביקשו כי העמותה תסייע בתשלום, כדי שהממשלה הצרפתית לא תוצג כמי שמשלמת ישירות לטרוריסטים. נשיא העמותה התחייב להעביר לאלתר כשני מיליון אירו, ומסר את פרטיה של רואת החשבון במשרדו. ג'אמי פנה בהמשך אל רואת החשבון בסיוע של אליאש ובן סימון, אך העברת הכספים לבסוף לא יצאה לפועל לאחר שהמרמה התגלתה.

הנאשמים עלו לארץ מצרפת, והיתה ביניהם היכרות מוקדמת. בממשלת ישראל טענו כי הפרשה עלולה לגרום נזק ולחבל ביחסים הדיפלומטיים עם צרפת, עקב התחזות לדמות כה בכירה וביצוע הונאות מישראל. חרף זאת, באמצעות סנגוריהם – עו"ד דוד פאל, עו"ד ירון לונדון ועו"ד יאיר רגב – הנאשמים השיגו לפני כחצי שנה הסדר טיעון מהיר, והפרקליטות ויתרה על עונשי מאסר בפועל עקב "קשיים ראייתיים משמעותיים". ההסדר הסתפק ב-45 הימים בהם היו הנאשמים עצורים, ובית המשפט הטיל עליהם רק מאסרים על תנאי לצד קנסות: 100 אלף, 185 אלף ו-150 אלף שקל בהתאמה.

השופטת רוזנברג שיינרט

השופטת הדס רוזנברג שיינרט מבית משפט השלום בנתניה ציינה את דברי עו"ד פאל כי הנאשם ג'אמי הוא בעל רקע נורמטיבי שנקלע לחובות כלכליים, ולו ולבן סימון אין עבר פלילי. "עסקינן בפרשייה בעלת היבטי חומרה ניכרים, שכן למעשיהם היו עלולות להיות תוצאות בעלות השלכות בינלאומיות", כתבה השופטת, "יחד עם זאת אין להתעלם מן העובדה שהמעשים נמשכו על פני יומיים בלבד, כאשר בסופו של יום לא התקבלו כספי המרמה".

בצרפת נפתח (שלישי, 4.2) משפטם של עברייני הונאה מוכרים, ג'יברט שיקלי ואנטוני לזרוביץ, יהודים שאף הם בעבר התגוררו בארץ. שיקלי נחשב בצרפת כאחד המוחות המשוכללים מאחורי פיתוח שיטת "עוקץ הפרזידנט", שבגרסאותיה השונות העבריינים פונים לאנשי כספים בתאגידים בינלאומיים ומתחזים כמנכ"ל בכיר הנותן הוראות לביצוע העברות כספים. שיקלי עומד לדין בתיקי עוקץ, חלקם ישנים מאוד, לאחר שנים של הימלטות. כבר בשנת 2007 הוסגר שיקלי מישראל לצרפת, כאשר אז יוצג על ידי עורכי הדין דוד פאל ויניב שגב. בהמשך הוא שוחרר ממעצר וחזר לישראל בלי להתייצב למשפטו. צרפת הוציאה נגדו צו מעצר בינלאומי מחודש, ולפני כשנתיים הוא נעצר והוסגר יחד עם לזרוביץ מאוקראינה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות