חשיפה: אסטרטגיית קרקעית הברזל בכלא שאטה, נזנחה בכלא גלבוע החדש

שתף כתבה עם חברים

קבלו סיפור. אחרי שזקיף עירני במגדל שמירה חשף נסיון בריחה של שני אסירים בטחוניים בשנת 1998 הכניס שב"ס ציוד מכני מתוחכם שביצר את קרקעית האגף הבטחוני ומנע חפירות, אבל כשהוקם בית הסוהר גלבוע כעבור מספר שנים שכחו להטמיע בו את הפטנט, האסירים הבטחוניים לא הפסיקו לנסות לחפור והזקיפה התורנית נרדמה בשמירה

ביטחון מירבי על פני שטח, הפקרות מתחת לפני הקרקע. שער הכניסה לבית סוהר גלבוע

בשנת 1998 היה נסיון בריחה של שני אסירים בטחוניים מאגף 11 בכלא שאטה, באמצעות חפירת מנהרה מתחת לתאם.
אגף 11 פנה אז לכיוון השדות בצד הדרומי של בית הסוהר, הצד המנוגד לכביש עפולה בית שאן המוכר שממנו רואים את חומות בית הסוהר.

אסירים פליליים מאותה התקופה מספרים ל"פוסטה", שכאשר נחשף נסיון הבריחה הזה התברר כי האסירים חפרו מתוך החדר שלהם סוג של מנהרה שעקפה את חומות הכלא. תחילה הם ניסו לפזר בחצר בית הסוהר את העפר מהחפירות, אבל כאשר הבינו שמצטבר יותר מדי חומר חפירה, הם החלו למלא עפר בציפיות של כריות והקימו בתוך החדר שלהם ממש קיר של כריות עטוף בסדין. מאחר ואז כמו היום, סוהרים לא נהגו להיכנס לחדרים של אסירים בטחוניים ולפשפש יותר מדי במעשיהם, אף אחד לא הבחין בחפירה.

לרוע מזלם של האסירים שבקשו להימלט אחרי שכבר הגיעו עם המנהרה אל מעבר לחומות, אותם אסירים לשעבר מספרים כי ביום הבריחה כאשר הם רק החלו לצאת מהבור שחפרו הבחין בהם הסוהר שהיה על המגדל, פואד שיבלי שמו, סוהר בדואי פשוט מכפר שיבלי, שלימים זכה לכבוד גדול בשב"ס, ואפילו הציעו לו לצאת להשתלמויות בחו"ל, אבל הוא סירב.
בדיעבד, העירנות של הסוהר הבדואי הפשוט שיבלי ב-1998 בולטת במיוחד על רקע הדיווחים ב-2021 על כך שהסוהרת במגדל השמירה בכלא גלבוע פשוט נרדמה ולא הבחינה בששת האסירים יוצאים בזה אחר זה מהבור שחפרו סמוך לחומה מתחת למגדל שלה ממש, בדרך אל החופש שלהם.

בעקבות חשיפת הבריחה ב-1998 שב"ס קיבל החלטה אסטרטגית כפולה בכלא שאטה, אז תחת פיקודו של המפקד המיתולוגי שלמה טוויזר: מצד אחד פינוי זמני של כל האסירים הבטחוניים מאגף 11 בכלא, ומצד שני ביצוע עבודות ביצור של קרקעית האגף כדי למנוע אפשרות של חפירת מנהרות נוספות מתחתיו.
כך, בזמן שכ-100 אסירים בטחוניים הועברו זמנית לכלא קציאות בנגב, מחלקת הבינוי של שב"ס הכניסה לאגף ציוד מכני מיוחד שחפר מתחת למבנים, ומשאיות שפינו את הפסולת. במקום העפר והכלונסאות שמו פלטות בטון וברזל מזויין שאטמו באופן הרמטי כמעט את האפשרות לחפור מנהרות מתחת לתאים, ואז החזירו את האסירים הבטחוניים.

חלפו כמה שנים, האסירים הבטחוניים הלכו והתרבו, ושב"ס החליט לפתח לטובתם את המתחם הצמוד לכלא שאטה לכיוון בית שאן. במתחם הזה שכן אז אגף השיקום המיוחד באוהלים לאסירים פליליים שנקרא "המחנה", אבל תחתיו הקימו בית כלא גדול וחדש לאסירים בטחוניים בעיקר, שנקרא מאז "בית סוהר גלבוע" על שם ההר האימתני שמזדקר מעליו.

באגף 11 המבוצר בכלא שאטה שפונה מהאסירים הבטחוניים שיכנו אסירים פליליים השפוטים לתקופות בינוניות וארוכות, ואילו את האסירים הבטחוניים העבירו לכלא גלבוע החדש, והוסיפו עליהם עוד כמה מאות בטחוניים חדשים, אלא שאת תת הקרקע שכחו לבצר בפלטות בטון וברזל מזויין כפי שעשו באגף 11 עקב הבריחה, והסתפקו בפלטות ברזל חיצוניות במקלחות ובשירותים שבחדרים, נקודת התורפה לבריחות.
איך בכל זאת חתכו הפעם את אותו מלבן מתכת מתחת לכיור אשר שימש ליציאה מהחדר של האסירים שנמלטו?
אסיר ותיק מספר כי בין חומרי הניקוי שמקבלים אסירים יש גם בקבוקים ירוקים של חומצה, לדבריו, שימוש מוגבר בחומצה בנקודת שטח מסויימת מסייע "לאכול" את הברזל ואז ניתן לפרק את נקודת השטח הזו בקלות יחסית.

עקב אכילס. השטח הפתוח מדרום ומזרח למתחם בתי הסוהר שאטה וגלבוע

כך או כך, עם הבנייה של בית הסוהר גלבוע, למעשה הוכשרה הקרקע לנסיונות נוספים של בריחה באמצעות חפירה בחללים הפתוחים ביסודות שמתחת לבית הסוהר – נסיון אחד נכשל ב-2014 עקב עירנות שב"ס, הנסיון השני הצליח וטלטל מדינה שלמה ערב ראש השנה תשפ"ב.
נשאלת השאלה, מדוע זנחו את אסטרטגיית הברזל מתחת לתאי האסירים הבטחוניים בכלא שאטה עם המעבר שלהם לכלא גלבוע?
בשלב זה נראה, כי שב"ס אינו ערוך למתן תשובות מורכבות בנושאים אסטרטגיים מהסוג הזה, שמחייבים תחקיר מעמיק מול האנשים שהיו אז בתפקיד, על בסיס תוכניות הבנייה מארכיון מחלקת הבינוי של הארגון.
תגובת שב"ס תפורסם כאשר תתקבל.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות