כנס אילת חזר: ללא קורונה וללא הפשיעה בחברה הערבית

שתף כתבה עם חברים

כנס אילת 2022: במושב הפתיחה הנשיאה חיות חזרה ובקשה הגנה על מערכת המשפט, עו"ד רם כספי מ"השמאל" הפתיע: "בסוגיות שחוצות את העם בית משפט העליון לא צריך להיכנס" * שום מושב לא הוקדש לאחד המשברים הגדולים בחברה הישראלית – החברה הערבית, ובאוויר מרחף המתח על זהות היושב ראש הבא של הלשכה

שר המשפטים: "פוליטיזציה מוחלטת של מערכת המשפט לא תיתן לנו מערכת משפט טובה יותר" (פוסטה)

הכנס השנתי המסורתי של לשכת עורכי הדין באילת נפתח אמש, כנס ראשון פוסט קורונה מזה שנתיים ללא הגבלות, שייארח במהלך השבוע מעל 2000 חברים (22 מאי).
מושב הפתיחה הוקדש לזכרה של נשיאת בית משפט העליון לשעבר, מרים נאור, שהלכה לעולמה השנה, נשאו דברים נשיאת בית משפט העליון המכהנת, אסתר חיות, ועו"ד אילנה סקר, נציגת הלשכה לפתיחת הכנס ובוועדה לבחירת שופטים.

המשתתפים במושב החגיגי נדרשו ליחסים הטעונים בין בית המשפט העליון לבין הממשלה, זאת אומרת לממשלה הקודמת אשר עדיין צרובה בתודעה. "אחד האתגרים המשמעותיים ביותר שעמם הנשיאה נאור ז"ל התמודדה בתקופת נשיאותה – וזהו אתגר שלצערי נותר רלוונטי גם כיום – נוגע לשמירה על עצמאותה של הרשות השופטת אל מול הקריאות להחלישה או להכפיפה לרשויות האחרות", אמרה חיות. "הנשיאה נאור הישירה מבט אל הקריאות להחליש את מערכת המשפט ולא נסוגה גם כשהיא עצמה הפכה מטרה להתקפות אישיות. אך, היא לא הרשתה לעצמה או לחבריה השופטים להיגרר למחוזות של יריבוּת או התנצחוּת".
עו"ד רם כספי, נציג הגוורדיה הוותיקה וממשלות השמאל לדורותיהן בעיקר, הפתיע כאשר אמר: "יכול להיות שבסוגיות שחוצות את העם בית המשפט העליון לא צריך להיכנס. אני יודע שזה לא מקובל, אבל יכול להיות שדברים שחוצים את הציבור, הכנסת צריכה לעשות הסדר חדש. בית המשפט צריך לומר, אם אתם לא יכולים להעביר את החוק, בעיה שלכם, לא שלנו. אנחנו לא נוציא עבורכם את הערמונים מהאש".

בהמשך עוד העניקו מדליות למתנדבים, ושמעו ברכות מראש הלשכה עוד אבי חימי, זמן קצר לפני שניתן האות לחגיגות, מופעי ערב הפתיחה עם גידי גוב הנצחי, הסטנדאפיסט שלומי קוריאט והזמר שמעון בוסקילה.

חידת אבי חימי
במושב הפתיחה למחרת בבוקר, היושב ראש חימי נשא נאום חוצב להבות שהתכתב עם דברי הנשיאה, שנה בדיוק לפני הבחירות הבאות לראשות הלשכה, כאשר באוויר כבר מרחפת השאלה אם ימשיך, האם לכנס הבא חימי יגיע כראש לשכה שנלחם על קדנציה נוספת או כמי שבא להיפרד אחרי קדנציה אחת בלבד, שבה הבטיח להשכיח את משבר אפי נוה.
האמת היא, שרוב הקדנציה של חימי עמדה בצל מגיפת הקורונה אשר כפתה שיתוק ארוך על מפגשים פרונטליים, פעילות של הלובי המובטח בכנסת וכנסים מקצועיים כמובן – סם החיים החברתי של לשכת עורכי הדין.

כך או כך, המתמודדים הבאים עדיין לא התייצבו רשמית על קו המרוץ, אבל במהלך הכנס נוכל להבחין אם חימי יאותת על כוונותיו, או שמא יתפרצו אחרים לשדה המוקשים הזה. מקורב מאוד לחימי אמר ל"פוסטה" הבוקר: "הערכתי היא שהוא לא יתמודד שוב, אבל באמת שאי אפשר לדעת". ההערכה הזו אינה מפתיעה, לאור הדימוי של חימי כאיש נקי "מדי", שאינו פוליטיקאי קלאסי, ספק אם הוא נהנה מקרבות הבוץ שמארגנים לו מקורביו בעבר ובהווה.

השם שצילו מרחף בחודשים האחרונים באופן פחות צפוי הוא אפי נוה. אחרי סגירת התיק הגדול בפרשת הדס שטייף ואתי כרייף טענו מקורביו של נוה כי הוא מהרהר ברצינות על חזרה לחיים הפוליטיים, במסגרת הלשכה. בנקודת הזמן הזו קשה להאמין שזו אפשרות ריאלית, מה עוד שכלי התקשורת הפמיניסטים והשמרניים כאחד צפויים "לעשות את המוות" לנוה ולאוורר שלדים שטרם יצאו – בנק ההקלטות שהדס שטייף שמה את ידה עליו נפוץ איכשהו לכל עבר, בעיקר לאתרי אינטנרנט במדינות עלומות, הוא רחוק ממיצוי ועשוי לשגר עוד "מטענים" רבים.
בכל אופן, על פי מקורביו בסביבה הפוליטית, ומעריציו הרבים בקרב ציבור עורכי הדין, החיידק הפוליטי עדיין מתנועע במוחו של אפי נוה. לכל הפחות אפשר לצפות שהוא יהיה מזוהה עם אחד המתמודדים הבאים, כמי שמקורב גם כיום לקבוצת חברי מועצה בכירים בלשכה אשר מתייעצים איתו על כל צעד.

השם החם לרשת את מקומו של חימי, אם יחליט לפרוש, הוא זה של יו"ר מחוז מרכז עו"ד רומי קנבל, אשר התכבדה לשאת את נאום הפתיחה הרשמי של הכנס בבוקר היום הראשון.
המנחה של מושב הפתיחה היא דפנה ליאל, הכתבת הפוליטית של חדשות 12 שמחוסר ברירה התמסרה בשנים האחרונות לכל הנעשה בחצר האחורית של מפלגת הליכוד, מרחק שנות אור משורשיה הפוליטיים, בבית ובערוץ.
במושב נטלו חלק ראשי מערכת המשפט, שר המשפטים גדעון סער, נשיאת העליון אסתר חיות, היועמ"שית החדשה גלי בהרב מיארה, המפכל קובי שבתאי, פרקליט המדינה עמית איסמן בהופעה פומבית מסקרנת נדירה יחסית, וכן הפרקליטה הצבאית הראשית החדשה, האלופה יפעת תומר ירושלמי.

"בין נטורי קרתא של מערכת המשפט מצד אחד, לבין אלה החפצים ב-D9 עד לשינוי טוטאלי של השיטה הקיימת והחלפתה באחרת, יש דרך ביניים", אמר שר המשפטים. "כן לשינויים אבולוציוניים, לא למהפכה, פוליטיזציה מוחלטת של מערכת המשפט לא תיתן לנו מערכת משפט טובה יותר".
סער ציין את שינוי דרך בחירת שופטי בית משפט העליון – יוזמה שהוביל כחבר כנסת, כשקבע שצריך רוב מיוחס של 7 מ-9 חברי הוועדה לבחירת שופטים לבחירת שופט לבית משפט עליון. לדברי סער, המהלך "נתן כוח אמיתי לכל החברים בוועדה" (כלומר רופף את הכוח של השופטים המכהנים בבחירה, ז”ק). "המהלך חייב הגעה לפשרות ולהבנות שתוצאתן ההכרחית היא יותר גיוון ויותר הטרוגניות בהרכב בית המשפט, ומונע מצב בו רוב של קול אחד בוועדה יכל לעצב מאה אחוז מדמותו של בית המשפט העליון".

ויש גם חגיגות – גידי גוב בהופעה, הופיעו גם שמעון בוסקילה ושלומי קוריאט

כנס ללא ערבים
בהמשך הכנס ועד יום רביעי ישאו דברים במושבים המקצועיים השונים עורכי דין בכירים, אנשי הפרקליטות, פוליטיקאים שידברו על הסוגיות הבוערות של מערכת אכיפת החוק, בעיקר על נקודות ההתנגשות בין עולם המשפט לבין הפוליטיקה.

הרבה כיבודים יהיו באירוע, כמקובל, אך באופן תמוה נעדרת ממנו אחת הבעיות המטרידות ביותר את מערכת האכיפה – הפשיעה בחברה הערבית. אף לא מושב אחד הוקדש לדיון באחד הנושאים הבוערים ביותר בחיים הציבוריים בישראל כיום, ועוד לא הזכרנו את אלפי עורכי הדין הערבים שפעילים בלשכה ומככבים באולמות המשפט, נושאים על כתפיהם את כל כובד העניין הזה שהביאו מהבית.
אפילו מרשימת המשתתפים במושבים השונים נעדרים השנה חברי כנסת ערבים, לחלוטין, בניגוד לשנים עברו בהן הופיעו כאן פעמים רבות ח"כים כמו איימן עודה, אחמד טיבי ואחרים.
אולי זוהי עדות לרמת המתח הפוליטי בין יהודים לערבים שהגיעה לשיאים שליליים בשנה האחרונה.
לממשלה דווקא יהיו נציגים רבים בין המוזמנים לכנס. סער, יועז הנדל, מתן כהנא, מרב כהן, מהאופוזיציה יופיע ח"כ ניר ברקת.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות