חשד: בכירים קיבלו שוחד תמורת ביטול קנסות בתחום המקרקעין

שתף כתבה עם חברים

מפקח ביחידה הארצית לאכיפת דיני מקרקעין ומנהל פיקוח בועדה המקומית באזור סכנין חברו לפי החשד לגבות לכיסם מאות אלפי שקלים, ולסחוט באיומים לכאורה בעלי עסקים ונדל"ן

אילוסטרציה (דוח הרשות לאכיפת מקרקעין)

היחידה המרכזית במחוז צפון חשפה חשד לשוחד ברשות לאכיפה במקרקעין (לשעבר היחידה הארצית לפיקוח על בנייה) וביחידה לפיקוח של הוועדה לתכנון ובנייה לב הגליל.
לפני מספר חודשים נפתחה חקירה סמויה, לאחר שעלה חשד כי בכירים בשתי היחידות קיבלו שוחד בתמורה לביטול או מניעת קנסות בתחום המקרקעין.

הבוקר הפכה החקירה לגלויה, עם מעצרם של ארנון שמולביץ (51) מפקח ביחידה הארצית, ושל עו"ד מואיד קבלאן (49) מראמה, המשמש מנהל פיקוח בועדה המקומית לב הגליל האמונה על אזור סכנין.
השניים חשודים בהלבנת הון וקבלת שוחד מבעלי נכסים, עבור ביטול קנסות, ובקשירת קשר לסחיטתם באיומים לכאורה של אותם נותני שוחד באמצעות אחרים, על מנת להניע אותם לכאורה לשלם מאות אלפי שקלים. בימ"ר צפון אמרו כי בפרשה מעל עשרה מעורבים, וצפויים מעצרים נוספים.

לאחר חיפושים וחקירה קצרה, הובאו החשודים לבית משפט השלום בנצרת. טענת המשטרה היא כי מפקח הועדה המקומית תיווך לכאורה בגביית הכספים מול המפקח הארצי ומול אחרים.
עו"ד שלומי טדרי, סנגורו של שמולביץ, עובד היחידה הארצית אמר כי מרשו הגיש לפני תקופה תלונה במשטרה כנגד אדם שאיים עליו. שמולביץ מכחיש את החשדות, אך מעצרו הוארך בהסכמה עד יום ראשון (16 ינואר).

עו"ד איתן כבריאן

מואיד קבלאן, מפקח הוועדה מראמה, הובא בעקבותיו לפני שופטת. בצד תפקיד הפיקוח הציבורי, קבלאן מציג עצמו גם כ"יועץ מומחה לרישוי עסקים ורישוי בנייה".
לפי בקשת המעצר שהוגשה, הוא חשוד "כי קשר קשר עם אחרים תוך סחיטה באיומים של הקורבן לצורך תיווך בשוחד". הסנגור, עו"ד איתן כבריאן, אמר כי לטענת המשטרה אין בסיס, משום שלמפקח הועדה המקומית אין סמכות לביטול קנסות, והסמכות בידי יחידת האכיפה הארצית, שהנה גוף נפרד.

בנוסף, התנגד עו"ד כבריאן להארכת מעצר בהסכמה כמו החשוד האחר, מאחר שהמשטרה חקרה את העצורים דקות ספורות לפני שהביאה אותם לבית המשפט. "דעתי לא נוחה במצב שבו לפני שמרשי מוסר גרסה ונחקר, להסכים למעצר עד ליום ראשון", אמר הסנגור. "כלל בסיסי בדיני מעצרים, הוא לאפשר לחשוד למסור גרסה. יכול להיות שאחרי הגרסה שלו, בית משפט יכול לקבל תמונה אחרת".
שופטת בית משפט השלום בנצרת, שאדן נאשף-אבו אחמד, נותרה בדעתה. לדבריה, המשטרה ביקשה לעצור את החשוד למשך 15 ימים, והארכת מעצר בשישה ימים היא מידתית.

עדכונים 23 ינואר

בסך הכל ארבעה עצורים בפרשה.
ארנון שמולביץ, מפקח הרשות הארצית לאכיפה במקרקעין חשוד בין היתר כי סחט מאות אלפי שקלים כשוחד לכאורה מבעל משחטה בכפר עראבה, לאחר שהוציא לעסק שלו צווי הריסה והתראות, ועל מנת שהצווים לא יבוצעו בפועל. לפי החשד שמולביץ קשר קשר לסחיטת בעל העסק יחד עו"ד מואיד קבלאן מפקח בועדה המקומית ועם שניים נוספים שנעצרו בפרשה, המהנדס יוסף סח מעראבה בעל משרד הנדסה ואשרף חטיב מדיר חנא, החשודים בתיווך בשוחד.
לפי החשד, לבעל המשחטה הובהר כי אם לא ישלם למפקחים מאות אלפי שקלים, רשות האכיפה תסגור לו את העסק. שמולביץ חשוד בקשר לדרישת שוחד וסחיטת בעל עסק נוסף, בעל אולם אירועים בדיר חנא.

שמולביץ המיוצג על ידי עו"ד שלומי טדרי, טוען כי המתלונן – בעל המשחטה – הוא הסוחט בפרשה וכי הוצאו לו התראות כדין על ביצוע הריסה, שלאחריהן המתלונן לכאורה איים עליו. שמולביץ אמר: "החקירה נפלה עלי כרעם ביום בהיר. מסרתי את הטלפון וכל ההתכתבויות שלי למשטרה, לא הסתרתי דבר".

ראש יחידת הפיקוח מטעם הועדה המקומית, עו"ד קבלאן, חשוד כי התחלק עם שמולביץ לכאורה בכספי השוחד. בין היתר הושמעו לקבלאן הקלטות בהן המתלונן משוחח עם אחד המתווכים, המסביר למתלונן כי חלק מהכסף אמור להגיע לכאורה למפקח הועדה המקומית.
סנגוריו של קבלאן, עו"ד יובל זמר ועו"ד אליהו סרור, אמרו כי מדובר בעורך דין בעל תפקיד בפיקוח על הבנייה מעל 20 שנים, שמעולם לא דבק בו רבב. קבלאן מסביר כי המתלונן בעל המשחטה פנה אליו וטען שמפקח היחידה הארצית (שמולביץ) דורש לכאורה כספים. לדברי קבלאן, הוא בירר את העניין והתכוון "להשכין שלום" בין המתלונן והמפקח הארצי ולא היה שותף לדרישה כספית.

אשרף חטיב והמהנדס יוסף סח חשודים כאמור בתיווך בשוחד וסחיטה. חטיב, המיוצג על ידי עו"ד מראם חמוד, מכחיש כי 60 אלף שקל שהמתלונן שילם לכאורה בהעברה בנקאית מהווים שוחד, וטען כי מדובר בהלוואה לאחד המפקחים. לדברי הסנגור, שוחד אינו נמסר בהעברה בנקאית, ואילו נציג הימ"ר אמר בבית המשפט כי "לא יעלה על הדעת שפקיד ממשלתי האמון על אכיפה מול עבריין בעבירות תכנון ובנייה, יקבל ממנו הלוואות".
המהנדס סח המיוצג על ידי עו"ד ויסאם לידאוי, טוען כי בעל העסק פנה אליו לסיוע כדי למנוע ביצוע הריסה על ידי הרשויות, אך הכחיש קבלת כספים. מעצרם של ארבעת החשודים הוארך עד 25-26 ינואר.

עדכון 25.1

מואיד קבלאן הוא ראשון המשוחררים בפרשה. סנגוריו, עורכי הדין אלי סרור ויובל זמר, הגיעו להסכמה על שחרורו למעצר בית למשך עשרה ימים, והרחקה ממשרדי הועדה המקומית ל-30 יום.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות