עכשיו זה רשמי: ימ"ר תל אביב נגד ארגון פשע משפחת כחלון

שתף כתבה עם חברים

הצהרת תובע הוגשה נגד 13 חשודים שנעצרו בפרשת "מכה אפורה" – בנק הלוואות בריבית עם מבנה היררכי מסודר שהפעיל מסכת טרור ואלימות על לווים שהתקשו בהחזרים, כולל ירי לבתים, יידוי רימוני הלם, הצתות ואפילו שימוש בכלבי תקיפה מסוכנים

video
בסרטון: סרטוני אבטחה ערוכים המתעדים חלק מהעבירות, תיעוד מבצע המעצרים והחיפושים, וגם מפקח אופיר גולדנטל על התפתחות החקירה
לאחר חקירה סמויה וממושכת שארכה למעלה משנה ביחידה המרכזית של משטרת מחוז תל אביב, ומעבר לחקירה גלויה בשבועות האחרונים, במשטרה טוענים כי נחשף מערך מסועף של השוק האפור באזור גוש דן והמרכז, המנוהל לכאורה על ידי פשיעה משפחתי, בראשו עומדים שמואל כחלון (64) ובניו אבי (37) ונועם (35) מחולון.
אתמול, עם הבשלת החקירה שהתנהלה בשיתוף רשות המסים ופרקליטות מחוז תל אביב (פלילי ואזרחי), הוגשה הצהרת תובע בעניינם של 13 חשודים שנעצרו בפרשה, בדבר הכוונה להגיש נגדם כתבי אישום ובקשות למעצר עד תום ההליכים (3 אוגוסט).

לפי המשטרה, במהלך החקירה הסמויה שזכתה לכינוי "מכה אפורה", נחשף מבנה היררכי של ארגון כחלון, הכולל מערך גבייה וכספים המבוסס על עסקי צ'יינג', כמו גם צוות ביצוע של "אנשי זרוע שהטילו אימה והפעילו אלימות על חייבים שהתקשו בהחזרי ההלוואות", כהגדרת המשטרה.

ב-29 ביוני, עם המעבר לחקירה גלויה, נעצרו לחקירה 15 חשודים שלטענת המשטרה מהווים את שלד הארגון. המשטרה ייחסה להם מגוון עבירות, לרבות לפי חוק המאבק בארגוני פשיעה, ובין היתר סחיטה באיומים, גרימת פיצוץ בחומר נפץ, הצתה, הלבנת הון, וכן עבירות מס ועבירות כלכליות נוספות.

לפי החשד, האב ושני בניו לבית משפחת כחלון ניהלו והפעילו בנק הלוואות פיראטי בשוק האפור, שהעניק לאזרחים הלוואות בריבית מופקעת. צוותי החקירה של הימ"ר הגיעו ליותר מ-200 אזרחים ובני משפחות של חייבים, שנטלו הלוואות ונדרשו לשלם סכומי עתק לכיסויין. לפי החשד, לווים שלא עמדו בהחזרים של מאות אחוזים בשנה, מצאו עצמם נתונים למסכת אלימות ואיומים קשה כלפיהם וכלפי בני משפחותיהם, שהפכו לאמצעי לחץ ולמקור לסחיטת סכומי עתק.

אלימות כלפי אחד החייבים (צילומים: דוברות המשטרה)

במשטרה טוענים כי החקירה חשפה גם את הגבייה והאלימות ששימשו את חברי הארגון בעשרות אירועים, לרבות ירי לעבר בתים, יידוי רימוני הלם ותקיפה.
כך למשל מספרים במשטרה על אחד המקרים, שבו זומן לפגישה במשרדי המשפחה בחולון אדם מבוגר בן 74 שנכדו התקשה בהחזרי הלוואה. נטען כי במהלך הפגישה נסחט הסב על ידי החשודים כאשר בחדר הוחזקו שני כלבי רוטוויילר.
במקרה אחר זומנה אחות של חייב, בעלת גן ילדים, שנסחטה בסכומי עתק לאחר שרימון הלם נזרק בשעת ערב לעבר הגן שבבעלותה.

באשר למבנה ההיררכי של הארגון, במשטרה טוענים כי הוא כלל את הדרג הבכיר כמובן, וגם דרג ביניים, דרגי שטח ואף מערך תמיכה לחברי הארגון אשר הסתבכו בפלילים. אלה קיבלו לכאורה סיוע משפטי ולאלה שנשפטו למאסר הועברו כספי "קנטינה".

אופנוען יורה על רכב של חייב

"עם המעבר לחקירה הגלויה פשטו עשרות בלשי הימ"ר על בתי החשודים ועל ה'משרד' הראשי של ארגון הפשיעה ברחוב ארבע הארצות בחולון, שם נתפסו בין היתר אלות, שכפ"צים, מסיכות וכלבים", נמסר מהמשטרה, "במהלך החקירה מופו שישה עסקי צ'יינג' ששימשו לפי החשד כצינור הלבנת ההון של הארגון בהיקפי המחאות של מילוני שקלים, וכן נתפסו 10 כלי רכב ואופנועים לצורך חילוט". לפי החשד, היקף הלבנת ההון עומד על 15-25 מיליון שקל והיקף העלמת המס על 10 מיליון שקל.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
7 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות