שב"ס מטיל איפול על הרשעות סוהרים בעבירות משמעת ויחסים אסורים

שתף כתבה עם חברים

על רקע השתקת פרשת "הסרסור בסוהרות" מתברר: מאז 2018 הפסיק שב"ס לפרסם הליכים מבית הדין למשמעת נגד קצינים וסוהרים שהועמדו לדין על ניצול מעמד, עבירות מין, דיווחים כוזבים ושימוש בכוח. בעקבות פניית אתר "פוסטה" הודיע שב"ס: "הפרסומים יחודשו"

מה קורה מאחורי הסורגים? צילום להמחשה של כלא איילון

שירות בתי הסוהר חדל לפרסם את ההליכים ופסקי הדין שניתנו בבית הדין למשמעת שלו בשלוש השנים האחרונות.
אנשי שב"ס, סוהרים וקצינים הנאשמים בעבירות משמעת חמורות, כגון שימוש בכוח שלא כדין, דיווחים כוזבים, קשרים אסורים עם אסירים או הטרדות מיניות, עומדים לדין בפני הרכב של שלושה שופטים, שהנם קציני שב"ס בכירים, מהם שני משפטנים.
כאשר העבירה הינה כנגד אסיר או אדם שאיננו סוהר, קובעת פקודת שב"ס כי אחד משלושת השופטים יהיה נציג ציבור, שלא משורות שב"ס. בית הדין מוסמך להטיל עונשים של נזיפה חמורה, הורדה בדרגה, מחבוש וקנסות של עד 2,500 שקל. שאלת הפיטורים נשקלת בנפרד מההליכים בבית הדין.

בדיקת אתר "פוסטה" מעלה כי מאז סוף שנת 2018 הפסיק שב"ס לפרסם כאמור את ההליכים כנגד סוהרים וקצינים (עשרות בכל שנה) אשר מעלו באמון ובפקודות, פגעו בכוחניות באסירים או בעמיתיהם לשירות, ונתנו את הדין בבית הדין למשמעת. בעבר נהגו בשב"ס לפרסם קובץ של החלטות בית הדין בכל שנה, גם אם בשיהוי ניכר, אולם בשנים האחרונות חדל מכך הארגון, באופן תמוה ובניגוד מוחלט לנורמות שהתבססו בשירות המדינה, ואפילו במשטרת ישראל.

חיפוש באתר שב"ס מעלה כי הפרסומים האחרונים של פסקי דין שניתנו בעניינם של סוהרים הם מהשנים 2015-2018. מדובר בפרסומים "מצונזרים" ללא ציון הסוהרים שהורשעו בביצוע עבירות, ובדרך כלל גם ללא ציון בית הסוהר.

לשם השוואה: נציבות שירות המדינה מפרסמת גזרי דין מבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, אשר סרחו בתפקידם והורשעו בעבירות שונות, על בסיס חודשי. משטרת ישראל מפרסמת פסקי דין מבית הדין למשמעת של המשטרה בכל שלושה חודשים.
בשב"ס, סטנדרט השקיפות רחוק מכך; הארגון מתנהל מאחורי חומות, גם בכל הנוגע לפרסום הליכים כנגד סוהרים שביצעו עבירות חמורות, לרבות אלימות כנגד כלואים, קבלת טובות הנאה, ואפילו עבירות מין שבוצעו כנגד סוהרות המשרתות בארגון.

אתר "פוסטה" פנה פעמיים לשירות בתי הסוהר, בחודשים מרס וספטמבר השנה, בשאלה מדוע הופסק פרסום גזרי הדין בבית הדין למשמעת (ביד"מ). בשב"ס טענו כי מדובר בעניין "טכני וזמני" – עקב פרישתה של ראש ביד"מ הקודמת, גונדר משנה טל שוורץ. לפי שב"ס, במשך כשנתיים לא היה אב בית דין קבוע, בדומה לארגון שב"ס כולו שהיה תחת נציב ממלא-מקום בשנים 2019-2020.
לאחרונה, מציינים בשב"ס, נכנסה לתפקיד ראש ביד"מ חדשה, גונדר משנה איה קמיניץ. מאז חודש מרס האחרון הבטיחו בשב"ס כי "בקרוב" תפורסם שוב לציבור עבודת בית הדין, שאינה גלויה כבר מזה מספר שנים. ההתחייבות נשארה על הנייר, ולעת עתה אין שינוי.

דוגמאות מהעבר
עיון בתיקים משנים קודמות מעלה מספר מקרים בהם הורשעו קציני שב"ס וסוהרים בהטרדה מינית של משרתות בארגון. ברוב המקרים מדובר בסוהרות-חיילות בשירות חובה שהושאלו מצה"ל, כשבין הצדדים פערי גיל ומעמד גדולים מאוד.
בשנת 2017 הורשע קצין בבית הספר לסוהרים ולקצינים, בדרגת מישר, בהתנהגות שאינה הולמת כלפי חמש מתלוננות. בתחילה, הקצין ר"כ זומן ל"ראיון אזהרה" אצל מפקדו, עקב "רצף דיווחים על כך שניסה ליצור קשרים רומנטיים עם מדריכות, בנות שירות לאומי, חניכות וסוהרות בחובה". גם לאחר האזהרה, הוא הוחזר לתפקידו בבית הספר לסוהרים, ורק לאחר שהתלונות המשיכו לזרום, הוחלט בשב"ס על פיטוריו והעמדתו לדין משמעתי.

חמש המתלוננות היו חניכות בבית הספר – שתי סוהרות קבע, שתי סוהרות חובה (חיילות) ובת שירות לאומי. מאחד האישומים, עולה כי לאחר שהקצין העביר שיעור – הוא ביקש את מספר הטלפון של אחת החניכות, כתב כי "ישמח להכיר אותה לעומק" והציע לה להתלוות אליו לאכסנייה. לחניכה אחרת הציע: "תשמרי אותי בשם אחר בטלפון… כמו 'סקסי שלי', 'בא לי עלייך'. ככה נוכל להתכתב בלי שיעלו עלייך ונוכל להתכתב בכיף".
לחניכה אחרת הציע לבוא לישון איתו.
בית הדין של שב"ס קבע כי "איש סגל כזה לא ראוי לשאת דרגות קצונה" והוריד אותו לדרגת רס"ר למשך חודשיים, עם "נזיפה חמורה".

באותה שנה הורשע גם קצין במתקן חולות, בסדרה של הטרדות מיניות כלפי עובדות המרפאה במתקן, שהועסקו על ידי חברה אזרחית.
במקרה נוסף, ב-2018 הורשע רס"ר משמעת באחד מבתי הסוהר (שלא צויין) כי ניצל את מעמדו לצורך יצירת קשר אינטימי עם סוהרת מיחידתו שאך התגייסה. הרס"ר שלח לה הודעות אישיות ושיקר כי הוא גרוש, כאשר היה נשוי עם ילדים, והציע לה סיוע בהחלפות משמרות וחופשות.
אותו רס"ר הורשע גם לאחר שניסה לפתח קשר רומנטי עם אסירה שביצעה עבודות שירות. גם לה אמר שהוא מחפש "קשר רציני" וכי הוא "רווק". במסגרת ההודעות, הוא הציע לאסירה שיבוא אליה הביתה, וייקח יום חופש. לאחר חשיפת הדברים פוטר משב"ס ובית הדין הטיל עליו קנס של כ-2,500 שקל.

קצין אחר, בדרגת כלאי באחד מבתי הסוהר, הורשע לאחר שהטריד עצורה אשר חזרה מחקירה משטרתית למתקן המעצר בשאלות כמו, מדוע היא ובעלה אינם חיים יחד. "את באה להגיד לי ששמונה חודשים לא היית עם גבר? אולי במקום לקחת אותך לחדר, נרד ביחד למטה, יש לי בקבוק וודקה".
זה המשיך בכניסה לדף הפייסבוק של העצורה, ונגמר בניסיון לנשק אותה על שפתיה. הקצין פוטר משב"ס אחרי 17 שנים.

אילוסטרציה מתוך כריכת הספר "החיים כסוהר אירי"

סוהרת בת 19 בשירות חובה התלוננה כי כאשר היתה במשמרת בעמדת זקיף בשער בית הסוהר, ניגש מאחוריה רס"ב ותיק, בן 45, וחיבק אותה. במקרה אחר, כשהגיעה לשער בית הסוהר וביקשה מהזקיף שיפתח עבורה את השער, הוא אמר לה: "את יודעת את מה אני אפתח לך בכיף", ועוד הטרדות.
בית הדין של שב"ס קבע כי "התנהגות מסוג זה פוגעת בחובת הנאמנות של הארגון למתגייסות לשורותיו, לבני משפחותיהן ולחברה בכללותה", והרשיע את הסוהר בהטרדה מינית.

על פי פסק דין אחר, רב-סמל באחד מבתי הסוהר הטריד באובססיביות סוהרת בקבע, והתקשר אליה ממספרים לא מזוהים. באחת השיחות הוא אמר לה: "אפשר לזיין אותך בXXX". בשיחה אחרת השמיע קולות גניחה. הסוהר פוטר מהשירות, ושילם 8,000 שקל לסוהרת במסגרת הסדר מותנה לסגירת התיק הפלילי נגדו.

כאמור, מדובר בלקט מהליכי בית הדין למשמעת עד שנת 2019 – בטרם החשיך שב"ס את האור על המתרחש בבית הדין והעבירות בגינן מורשעים אנשיו.
משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "לאחר תקופה ארוכה בה כיהן ממלא מקום כשופט בית הדין המשמעתי, נכנסה לתפקידה לאחרונה שופטת קבועה. בימים אלה נעשית חשיבה ארגונית בנוגע לחידוש פרסום פסקי הדין והם יועלו לאתר בתקופה הקרובה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות