התיק נגד יועצי השר ליצמן ומנכ"ל חברת התרופות רוש הועבר לפרקליטות

שתף כתבה עם חברים

לפי החשד, עסקן חרדי מקורבו של ליצמן זכה בחוזה ריטיינר עם חברת התרופות, ובתמורה יועץ אחר של השר פעל בלשכת שר הבריאות כלוביסט סמוי של רוש

מוטי בבצ'יק ומנחם גשייד (צילומים: אוליבר פיטוסי, נועם רבקין פנטון, פלאש 90)

היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 העבירה לפרקליטות את תיק החקירה בעניינם של מנכ"ל חברת התרופות "רוש" בישראל אבי דנציגר, ויועציו הבכירים של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמןמוטי בבצ'יק ומנחם גשייד. השלושה נחקרו בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים.

החקירה הסמויה נוהלה ביאח"ה החל משנת 2017, ובחודש יוני 2021 עברה לשלב הגלוי.
חברת רוש היא ענקית תרופות שוויצרית. לפי החשד, מנכ"ל הסניף בישראל דנציגר ואנשיו דאגו שהחברה תתקשר בהסכם של קבלת שירותי ייעוץ ושתדלנות (לובינג) עם העסקן החרדי גשייד, מי שהיה בעבר, לפני קבלת העבודה, עוזרו הבכיר של ליצמן. במסגרת הייעוץ לכאורה לרוש קיבל גשייד מאות אלפי שקלים מהחברה.
לפי החשד, בתמורה פעל בבצ'יק, מקורבו של גשייד ומי ששימש כיועצו בפועל של ליצמן באותה תקופה, עבור האינטרסים של חברת רוש. בבצ'יק, לפי החשד, דאג מתפקידו בלשכת שר הבריאות לרגולציה נוחה עבור חברת רוש לפי בקשותיה. בין היתר, לפי החשד הוא קידם שינוי פרסונלי ומינוי חברים בוועדת סל התרופות לפי בקשת החברה, וקידם החלטות מול הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות, לדחייה ברפורמה שתוכננה במחירי התרופות, ועוד, הכל בהתאם לאינטרס של החברה.

במסגרת החקירה נטען כי בבצ'יק ניצל את מעמדו כעובד ציבור בכיר ופעל לכאורה, במספר הזדמנויות, במשוא פנים ובניגוד לאינטרס הציבורי, על פי החשד ממניעים של בצע כסף, ביחד עם חברו והמקורב האחר לשר לשעבר, גשייד. זאת על פי החשד תוך חלוקת הכספים שקיבל גשייד ככספי יעוץ לכאורה מחברת רוש.

היום עם סיום חקירת המשטרה, הועבר התיק אל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה (10 יולי). כזכור, במסגרת חקירתם של מקורבי השר ליצמן, בבצ'יק וגשייד, נחקרו גם בכירים בחברת תנובה בחשד שאף הם התקשרו עם גשייד למטרות זרות, וזכו בתהליכי רגולציה נוחים לכאורה במשרד הבריאות. בעניין תנובה, המשטרה לא מסרה לפרקליטות המלצות, ונראה כי הראיות עמומות יותר.

מהמשטרה נמסר כי התיק בעניין תנובה עדיין בעבודה – כלומר עדיין אין התגבשות ראיות מספקת. יצוין כי שר הבריאות לשעבר ליצמן אינו חשוד בתיק זה, להבדיל מיועציו, ואין ראיה או טענה שקיבל כספים או היה מודע להליכים הלא כשרים לכאורה של יועציו מול אנשי "רוש".
השבוע אמור בית משפט השלום בירושלים לדון בהסדר הטיעון של ליצמן עם הפרקליטות בתיק אחר, בו הודה ליצמן בעבירה של מרמה והפרת אמונים עקב ניסיון להשפיע על חוות דעת עד – הפסיכיאטר המחוזי – בהליך המשפטי בעניין הסגרתה של מלכה לייפר לאוסטרליה, עקב ביצוע עבירות מין בתלמידותיה בבית ספר חרדי. על פי ההסדר, על ליצמן שפרש מהזירה הפוליטית יוטל מאסר על תנאי.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות