החשד: שוחד למקורבי השר ליצמן לקידום אינטרסנטים במשרד הבריאות

שתף כתבה עם חברים

ראשי תנובה, חברת התרופות רוש וגופים מסחריים נוספים קידמו לפי החשד רגולציה נוחה במשרד הבריאות באמצעות כספי שוחד, תרומות לחסידות גור ומודעות בעיתון המקורב לשר

מוטי בבצ'יק ומנחם גשייד, שני יועציו הבכירים של השר יעקב ליצמן, נעצרו אתמול במסגרת חקירה חדשה של יאח"ה במשרד הבריאות, בחשד שדאגו לאינטרסים של חברות מסחריות גדולות מול המשרד ומול השר ליצמן, תמורת כספי שוחד (6 יוני).
בבקשת המעצר של חוקרי להב 433 נטען כי גשייד, שהיה עוזרו הראשון של ליצמן במשרד הבריאות, חשוד כי "קיבל כספי שוחד מאחרים על מנת להניע אישי ציבור לפעולה במשוא פנים ואפליה". בקשת המעצר נגד בבצ'יק דומה, ולפיה הוא פעל לכאורה "לקידום מטרות עסקיות של גופים שונים אגב לקיחת שוחד או פעולה תוך מרמה והפרת אמונים".

עיתונאים המסקרים את הפוליטיקה החרדית מתארים את בבצ'יק וגשייד כיועצים פוליטיים שכוחם רב מהמקובל, עד כי לעתים האפילו בכוחם על השר כאשר שירתו במשרד הבריאות, והניעו מהלכים שונים. בשלב זה ליצמן טרם נחקר, ומבחינת המשטרה החשודים בקבלת השוחד מגופים מסחריים הם עוזריו, אלא אם כן יתקבל מידע הקושר את השר – תלוי גם במידת שיתוף הפעולה שלהם.

החשודים במתן השוחד ליועציו של ליצמן הם בכירים בחברות בתחום הרפואה והמזון וביעוץ אסטרטגי. העצור הבכיר בצד זה הוא אבי דנציגר (58), מנהל חברת התרופות השוויצרית "רוש" בישראל. לפי חוקרי יאח"ה, הוא "קידם אינטרסים עסקיים של של חברת רוש ישראל על דרך של מתן שוחד". עוד עצור בפרשה הוא הלוביסט, ארז גילהר (50), מנכ"ל חברת הייעוץ פוליסי, המתווכת בין התאגידים הגדולים במשק למשרדי הממשלה וחברי הכנסת. גילהר חשוד כי כי קידם את האינטרסים של רוש, כמו גם של לקוחותיו האחרים במשרד הבריאות, באמצעות שוחד כספי.

לפי החשד העולה מהחקירה הסמויה, השוחד למקורבי השר ליצמן, לקידום אינטרסים במשרד הבריאות, ניתן עוד בשתי דרכים: באמצעות תרומה לחסידות גור ולעמותותיה – זו החסידות אשר השר ליצמן משתייך אליה – ובאמצעות פרסום בעיתון החרדי "המודיע" המהווה שופר החסידות.

החקירה בפרשה נולדה בעקבות מספר תחקירים עיתונאיים בני מספר שנים.
כך למשל החקירה מתנהלת גם בעניינה של חברת תנובה. מספר בכירים בתאגיד, ביניהם מנכ"ל תנובה אייל מליס נחקרו ונדרשו למסור עדות במשרדי להב.
בעיתון "דה מרקר" פורסם בשנת 2017 כי ראשי תנובה פנו לשר ליצמן ואנשיו באמצעות הלוביסט גילהר, בניסיון לרכך את רפורמת "המדבקות האדומות" של משרד הבריאות לסימון מוצרי מזון שאינם בריאים. בזמנו פורסם כי בתנובה חששו מירידה במכירות הגבינות הצהובות. על פי החשד, תנובה שילמה תרומות לעמותות הקשורות לבבצ'יק.
אחת החשודות שנחקרה אתמול היא אחראית הרגולציה לשעבר של תנובה, אותה מייצג עו"ד אייל בסרגליק, אשר מסר כי "בשלב זה מרשתנו מעוכבת בלבד. הגם שמדובר בשלב מאד מקדמי של החקירה, אין כל ספק כי למרשתנו אין כל קשר לתרומות של החברה או לעבירה פלילית כלשהי ולא דבק בה רבב. החשד שבגינו עוכבה הוא חשד המיוחס לאחרים ולא לה, כאשר שמה שורבב לפרשייה. בחלוף הזמן יתברר כי למרשתנו אין כל קשר לחקירה שנפתחה".

השר יעקב ליצמן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

חברה נוספת שאחד מבכיריה נחקר, בשלב זה במעמד של מעוכב בלבד, היא "פמי פרימיום". חברה זו, בשליטת איש העסקים רוני דוידוף, זכתה בשנים האחרונות במספר מכרזים של משרד הבריאות לאספקת שירותים ציבוריים שהופרטו. כך, זכתה החברה במכרז לאספקת שירותי רפואה מרחוק, במכרז למתן שירותי שיקום נכי נפש, ובספטמבר 2020 אף נבחרה כאחד משלושה ספקים לביצוע בדיקות קורונה, במקום מגן דוד אדום. בתחקיר שפורסם ב"דה מרקר" בנובמבר 2019, נטען כי בסמוך לכאורה לזכייה במכרזים, תרמה פמי פרימיום עשרות אלפי שקלים לחסידות גור.

אגב, ללא קשר, אותה חברה מספקת שירותים גם לשירות בתי הסוהר, במודל של קבלן כוח אדם. בין היתר מספקת פמי פרימיום שירותי רופאים למרפאות ולבתי המעצר של שב"ס ברחבי הארץ. באמצעות החברה גויסו רופאים למרפאות שב"ס בשעות הערב ובסופי שבוע. בנוסף מפעילה החברה תוכניות העשרה, חוגים ושיקום בבתי הסוהר.

התחקיר העיתונאי הבולט בעניין קידום אינטרסים כלכליים במשרד הבריאות לכאורה על ידי אנשי השר ליצמן, פורסם על ידי העיתונאי חיים ריבלין מחדשות 12 לפני ארבע שנים. בתחקיר נטען כי השר ויועצו הבכיר, מוטי בבצ'יק (40), בלמו לכאורה תקנות להגבלת פרסום סיגריות בעיתונים. עוד פורסם כי נציגי חברת הטבק "פיליפ מוריס" בישראל פעלו באמצעות הלוביסט גילהר, בלשכת השר, להחרגת המוצר החדש, סיגריית "אייקוס" (אידוי טבק בחימום חשמלי) מהגבלות על הפרסום ובענייני רגולציה נוספים.
לפי התחקיר, יצרני סיגריות נוספים פרסמו בהיקפים חריגים בעיתון "המודיע", במקביל לשתדלנות. אגב, היועץ בבצ'יק אשר עבר בחודשים האחרונים עם השר ליצמן למשרד השיכון, תואר בתחקירים נוספים כאיש החזק המניע תהליכים גם במשרד זה, בעל השפעה דומיננטית וקשרים פוליטיים עצמאיים.

"המושך בחוטים" הנוסף שנעצר הוא כאמור העסקן והעיתונאי החרדי מנחם גשייד (46), ששירת לפני מספר שנים בלשכתו של ליצמן, ולפני כן שימש עוזר אישי לרב פירר. גשייד משווק כיום את שירותיו כיועץ אסטרטגי, מומחה לבריאות, עסקים וכלכלה. בדף אודותיו ב"מרכז המרצים לישראל" נכתב כי "מנחם הפך לאוטוריטה של ממש בתחום הבריאות במדינת ישראל. בד בבד, הפך מנחם ליועץ מבוקש בחברות רבות שמבקשות לרתום את הידע והקשרים שצבר".

גשייד מציע הרצאות שונות, המלמדות על התחומים בהם הוא עוסק ובהן:
"בריאות, העיקר הבריאות – על הקשר הגורדי בין כלכלה לבריאות".
"תקשורת חרדית – זכות הציבור לא לדעת".
"השטריימל – כיפת זכוכית או מנוף להצלחה".
"הון שלטון ועיתון, שלטון הפקידים – היכולת להניע תהליכים, והצצה למסדרונות השלטון וליחסי הפוליטיקאי עם עוזריו וכלי התקשורת".

מעצרים ושחרורים
סנגוריהם של העצורים הגיעו להסכמה עם המשטרה על הארכות מעצר קצרות, שלאחריהן ישוחררו החשודים לעשרה ימי מעצר בית. ההסכמות אושרו על ידי שופט בית משפט השלום בראשון לציון, ארז מלמד (6 ביוני).
מעצרו של בבצ'יק, המיוצג על ידי עו"ד עמית חדד ועו"ד מיכל רוזנבוים, הוארך עד 8 ביוני.
מעצרו של גשייד, המיוצג על ידי עורכי הדין טל שפירא וסתיו שוורצברג, הוארך עד 7 ביוני. סנגוריו מסרו כי מרשם "פעל כחוק והוא דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. ההחלטה לשחרר את מר גשייד ממעצר כבר הערב משקפת את היעדר מעורבותו ואנו סמוכים ובטוחים כי בתום החקירה יתבהרו הדברים והתיק ייסגר".
הלוביסט גילהר, המיוצג על ידי עו"ד ויסמן, נעצר עד יום שלישי בערב (8 יוני).
דנציגר, מנכ"ל רוש ישראל המיוצג על ידי עו"ד איתן לירז, נעצר עד יום שני בערב (7 יוני). סנגורו מסר כי "מר דנציגר משתף פעולה באופן מלא עם החקירה. הוא פועל בשקיפות מלאה, והוא משוכנע שבקרוב מאוד פרשה זו תונח מאחוריו".

הנחקרים מחברת תנובה ומחברת פמי פרימיום שוחררו לאחר חקירה.
מחברת פמי פרימיום נמסר: "נושא משרה יחיד בחברה נחקר. החברה שיתפה פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה, והיא סמוכה ובטוחה שבסיומה של החקירה יתברר כי התנהלותה של החברה היתה ללא דופי, וכי לא נפל פגם כלשהו בהתנהלות החברה".

השר ליצמן לא נחקר כאמור בשלב זה. נגד השר עומד כתב אישום אחר בכפוף לשימוע בגין מרמה והפרת אמונים לכאורה. ליצמן חשוד כי בתקופת כהונתו במשרד הבריאות ניסה להטות חוות דעת מקצועיות. חוות דעת אחת של הפסיכיאטר המחוזי בעניינה של מלכה לייפר וכשירותה לעמוד לדין, כאשר בנושא זה ניסה השר לפי החשד להתערב כדי למנוע הסגרתה של לייפר לאוסטרליה, שם היא מבוקשת בגין עבירות מין שביצעה לכאורה בתלמידותיה. עוד חשוד ליצמן כי פעל להשפיע על אנשי המקצוע בשירות המזון בניסיון למנוע סגירתה של מעדנייה בירושלים, של מקורב, אשר ממצאי התברואה שלה היו ירודים.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות