הצ'יינג'ים של ההייטקיסטים

שתף כתבה עם חברים

הבנקים מסתייגים מהחובה החדשה לתת שירות לחברות פיננסים וירטואליות וטכנולגיות, אבל ברשות לאיסור הלבנת הון תומכים  בפתיחת שערי הכלכלה לאשפי הביטקוין * בכנס משותף של הרשות ולשכת עורכי הדין שאלו גם מה עושים עם כספי משקיעים שמחולטים מחברת השקעות

עוד כנס בסדרה של המדרשה (צילומים: דוברות לשכת עורכי הדין)

החל מנובמבר 2021 ייכנס לתוקף בחוק איסור הלבנת הון צו חדש שיופנה אל נותני שירותים במטבעות וירטואליים וחברות פיננסים טכנולוגיות, אשר יחיל עליהם חובות זיהוי לקוחות ודיווח, בדומה לחובות המוטלים על צ'יינג'ים ונותני שירותים פיננסיים מסורתיים.

סיכוני הלבנת הון בתחום המטבעות הוירטואלים (קריפטו) ומיזמי הטכנולוגיה הפיננסית החדשים (פינטק), ולצידם אתגר הרגולציה, עמדו במרכז הכנס המשותף של הרשות לאיסור הלבנת הון והמדרשה של לשכת עורכי הדין,  (מלון קרלטון תל אביב, 27 יולי).
בכנס השתתפו ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, המפקח על הבנקים, בכירים בתחום האכיפה הכלכלית בפרקליטות וברשות ניירות ערך, וסנגורים בכירים בתחום.

המונח פינטק מורכב מהמילים – פיננסים וטכנולוגיה. חברות הפינטק הן מעין סטארט-אפים שמציעים אפליקציות ושירותים  דיגיטליים להעברות כספים, השקעות, הלוואות – מה שיהווה תחרות משמעותית  לבנקאות ולצ'יינג'ים. עולם הביטקוין הוא ענף אחד של פינטק.

באחד הפאנלים המרכזיים הגדיר עו"ד אורי גולדמן את תעשיית הפינטק, בחיוך, כצ'יינג' של הייטקיסטים או צ'יינג'-טק. עו"ד רונן נסים מהמחלקה המשפטית בבנק ישראל לקח את זה אפילו רחוק יותר, "זה חוואלה טק". האמירה המליצית תיארה היטב את היחס המסתייג והחשדני של המערכת הבנקאית למתחרים מעולם הטכנולוגיה – ולאנשי הביטקוין בפרט.
ההשוואה לחוואלה – מונח המתאר העברות כספים בערוצים שאינם גלויים לרשויות אשר משמשים להברחת נכסים בשירות עבריינים בדרך כלל – ממחישה את המסר.

"צפוי להתנהל מאבק משפט". עו"ד אורי גולדמן

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, אמר בהקשר זה כי "הפיקוח על הבנקים דורש מהמערכת הבנקאית להשקיע משאבים אדירים במערכי בקרה וניטור קפדניים אחר פעילות הלקוחות תוך קבלת הסברים ואסמכתאות לגבי העברות כספים המתבצעות אל ומחשבונותיהם".

המפקח הבהיר כי מבחינת הבנקים, פעילות בנכסים וירטואלים וביטקוין תמשיך להיחשב בסיכון גבוה להלבנת הון, ויש להפעיל לגביה אמצעי בקרה מוגברים אף יותר. "עמדת הפיקוח היא כי אין לחייב את הבנקים לתת שירותים לגוף שעיסוקו בנכסים וירטואליים". יחד עם זאת, הוסיף אבידן, כי לאור החלת חובות הדיווח והפיקוח מנובמבר, תיאלץ גם המערכת הבנקאית לקדם "אסדרה ייעודית ללקוחות פרטיים הקונים או מוכרים מטבעות קריפטו עד סוף שנה זו".

השאלה שנותרה פתוחה גם אחרי הכנס הזה היא, עד כמה מהר אכן תשתנה מדיניות הבנקים המסרבים לאשר ללקוחות הפקדות כספים שמקורם במסחר במטבע דיגיטלי.
עו"ד רון צרפתי, סמנכ"ל Bit2c (בורסת ביטקוין ישראלית), טען בפאנל, כי סירוב הבנקים לאשר הפקדות שמקורן בעסקאות ביטקוין מנע כניסת מיליארדי שקלים במסים לקופת המדינה, שכן בעלי חשבונות שמבקשים לממש רווחים מהשקעה במטבע שערכו צמח במהירות, לא יכולים להכניס את הכסף לחשבון בישראל".

"סקטור שנחסם במישור פעילות נורמטיבי – יעביר את פעילותו למישור הלא חוקי", הזהירה ד"ר שלומית ווגמן

עו"ד גולדמן, יו"ר ועדת עבירות איסור הלבנת הון בלשכת עורכי הדין, ציין כי הבנקים מצהירים שימשיכו להערים קשיים על פתיחת חשבונות ומתן שירות למשקיעים ולברוקרים בתחום, אבל על כך צפוי להתנהל מאבק משפטי. לדבריו, בית משפט המחוזי בתל אביב כבר קיבל בשנה האחרונה עתירות של בעלי חשבונות וקבע כי בנק "חייב לנהל את הסיכון" ואינו רשאי לחסום באופן גורף כספים מהמרת ביטקוין, אך ערעורים מטעם הבנקים תלויים ועומדים בבית משפט העליון.
עו"ד גולדמן: "מיום שצו הפיקוח יחול בחודש נובמבר, המערכת הבנקאית חייבת לאפשר לברוקרים וחברות הפינטק לנהל חשבון, בעוד שהבנקים רוצים לדחות את הקץ. בנוסף, גם רשות שוק ההון שאחראית על מתן רשיונות בתחום מעכבת אותם. אם יימשך עודף הרגולציה, חברות הפינטק יכולות לעבור לחו"ל בלחיצת כפתור, ומדינת ישראל תפסיד".

דווקא ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, ד"ר שלומית ווגמן, הביעה תמיכה בפתיחת שערי הכלכלה לעוסקים במטבע וירטואלי, הפיננסיירים החדשים, בתנאי שיעמדו במבחן הפיקוח. "משטר אפקטיבי מחייב הכלה פיננסית. סקטור שנחסם במישור פעילות נורמטיבי – יעביר את פעילותו למישור הלא חוקי", הזהירה ד"ר ווגמן. "צריך לעבור מגישה של הדרה לניהול סיכונים, כדי לאפשר לעסקים לגיטימיים לגוון את השירותים הפיננסיים ולהתחרות… הכל במקביל לזיהוי והרחקת שחקנים בעייתיים" הדגישה הרגולטורית הראשית.

"מיליארדרים. לא שווה להם בשביל כמה מיליוני שקלים 'להתלכלך' בישראל". עו"ד גיל דחוח ועו"ד יוסי סיטבון

בלעו של המשקיע
עו"ד גיל דחוח, יו"ר (משותף) בועדת עבירות כלכליות ואיסור הלבנת הון בלשכת עורכי הדין, השתתף בפאנל שעניינו זכויות של צדדים שלישיים בהליכי חילוט.
עו"ד דחוח ייצג חברת סטארט-אפ בתחום הרפואי שכל כספיה נתפסו והוקפאו עקב חקירה נגד אחד מבעלי השליטה שלה בחשד להלבנת הון, במסגרת מה שבגופי האכיפה אוהבים להגדיר, "להוציא את בלעו של הגזלן מפיו".
התפיסה עצרה את פעילות החברה וההשלכות חמורות, אמר עו"ד דחוח. "הכספים שנתפסו בחברה אלו כספי קרנות הון סיכון ומשקיעים מחו"ל, ולא כספים של בעלי השליטה. אלו כספים שניתנו לצורך פיתוח, ולא רכוש שנוצר לחברה מהכנסות ומכירות. לצערי, בית המשפט המחוזי שאישר את התפיסה שיגר מסר מצנן שישפיע על השקעות מחו"ל. המצב המשפטי בישראל מאפשר לתפוס כסף של חברת סטארט אפ רק בגלל שלבעל המניות יש חקירה פלילית, בלי קשר לחברה.
"בעקבות החלטת בית המשפט, משקיעים לא יוכלו להבטיח את הכספים שלהם. החילוט הדורסני גורם לכך שיותר מסוכן להשקיע כספים בישראל. הפרקליטות הציעה שמשקיעים שכספיהם בחברת הסטארט-אפ נתפסו, יבואו לארץ, יגישו תצהירים וייחקרו בבית משפט האם הם קשורים לעבירות המיוחסות לבעל המניות או לא, כתנאי לשחרור הכספים. זה לא פרקטי. אלו אנשים מיליארדרים. לא שווה להם בשביל כמה מיליוני שקלים 'להתלכלך' בישראל, כך שהם מתרחקים מזה מיד".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות