עמית טייב החשוד ברצח פליקס אבוטבול שוחרר למעצר בית

שתף כתבה עם חברים

חוקרי יאחב"ל טענו כי הם כבר הגיעו לתיק החקירה של משטרת פראג, ותשאלו את עדי המדינה הרלוונטים, אבל השופט לא התרשם

שדה התעופה בפראג (צילום מתוך האתר הרשמי של שדה התעופה)

עמית טייב, החשוד ברצח ראש משפחת הפשע פליקס אבוטבול בפראג, בחודש אוגוסט 2002, שוחרר היום ממעצר בהוראת בית משפט השלום בראשון לציון (20 ינואר).

נציגי יאחב"ל, אסף בריגה ונמרוד ינקו, טענו בבית המשפט כי למשטרה יש כוונות רציניות בנסיון להוכיח את המעורבות של טייב ברצח, לשם כך נפתחו מחדש תיקי החקירה בפרשה 512, תושאלו שני עדי המדינה הרלוונטים (בומבי, והנתנייתי, פוסטה), ואפילו חומר חקירה ממשטרת פראג כבר התקבל בישראל.

מנגד, הסנגורים, עו"ד שחר חצרוני ממשרד נוי סננס שפרלינג וחצרוני, ועורכי הדין שרון נהרי ותבור לנג ממשרדו, טענו כי למשטרה אין תשתית ראייתית לחשדות שהיא מייחסת לטייב, לגבי אירוע מלפני 20 שנה. המידע עימו מתייצבת כעת המשטרה היה מצוי ברשותה מאז שנת 2012, עת החלה החקירה הסמויה בפרשה 512 ושמו הוזכר לראשונה על ידי עד המדינה הנתנייתי בברזיל, וגם בשנת 2015 כאשר נערכו המעצרים ההמוניים בפרשה 512. בכל אותן שנים, טען עו"ד חצרוני, טייב היה בישראל אבל לא נעצר, ורק אחרי שעזב את הארץ הוא הוכרז דרוש לחקירה בחשד לרצח אבוטבול והוצא נגדו צו מעצר בינלאומי.

האמירות האלה של הסנגורים נסמכו בין היתר על קביעות של שופט מעצרים אשר האריך את מעצרו של טייב בשנית בשבוע שעבר, ועל החקירות הדלות של טייב שמאז מעצרו ב-2 ינואר בקושי נחקר.
השופט טל ענר אף הוא לא התרשם מנסיונות המשטרה לעורר את ההרגשה, שאוטוטו שולפים ראיות פורנזיות המיוחסות לטייב שאספה משטרת פראג.

השופט הבהיר, כי אמנם בפרשה 512 הושגו הכרעות דין מרשיעות בשלל פרשות הקשורות לעדי המדינה המדוברים, אולם הן "אינן מהוות קביעות עובדתיות מחייבות בחקירה הנוכחית". עוד הוא קבע, כי גם אם יש בהן "אינדיקציה מובהקת לעוצמת החשד, ככל שהן לא יחוזקו בראיות אחרות, קשה לראות כיצד תצלח היחידה החוקרת לגשר על הפער המשמעותי בין חשד ראשוני לבין ראיות נדרשות לאישום.
"בנסיבות אלה הגעתי למסקנה שיש מקום בשלב זה להורות על שחרור החשוד בתנאים… החקירה תמשך כיאה לפרשת רצח… אך לאור הבסיס הבעייתי של החשד והעובדה שלא חל שינוי משמעותי בחשד, אין הצדקה שהדבר ייעשה תוך כדי הליך מעצר".
השופט הורה לשחרר את טייב למעצר בית בערבות עצמית וצד ג', ובהפקדה של 50 אלף שקל במזומן.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות