קיצור מאסר לאסיר מארגון קוטייר שהורשע בזריקת רימון וירי על רכב

שתף כתבה עם חברים

הרימון נפל בטעות בחצר של שופטת, והירי גרם לחייב למהר לשלם את החוב שנקבע לו * הפרקליטות התנגדה מספר פעמים אבל בדיון האחרון ועדת השחרורים התרשמה מההליך השיקומי שעבר האסיר הצעיר וקבעה כי המידע המודיעני אינו מספיק כדי למנוע את השחרור

כולל תקרית אלימה מאחורי הסורגים בכלא רימונים

בחודש יולי 2015 אימץ בית המשפט המחוזי בתל אביב הסדר טיעון וגזר עונשי מאסר על שלושה נאשמים מארגון קוטייר בעבירות אלימות ונשק שהתבצעו שלוש שנים קודם לכן.
עודה אגברייה מג'לג'וליה, נאשם מספר 1 בתיק הזה, היה בן 20 בלבד בעת ביצוע העבירות, אבל נשפט לשמונה שנות מאסר ועוד שלושה חודשים.
הנאשם עלי יונס נשפט לשש שנים, והנאשם השלישי עומרי עודה נשפט לשנתיים בלבד (זהו אותו עודה שנמלט מישראל כאשר נחשף תיק ארגון הפשע של קוטייר, ונעצר בטורקיה בשבוע שעבר).

שלושת הנאשמים, כולם מג'לג'וליה, דרשו מקבלן עבודות עפר לשלם 110 אלף שקל, שלטענתם היה חייב לאדם אחר, שהוא העבריין המיתולוגי איתן חייא אשר בעצמו מרצה 12 שנות מאסר על אירועי הימים ההם.
כאשר הקבלן התמהמה, נטען, אגברייה זרק רימון לעבר ביתו של החייב בפתח תקווה אבל הרימון נפל בחצר הבית של השכנים, לרוע המזל החצר היתה שייכת לבית של שופטת (מאי 2012).
ארבעה חודשים לאחר מכן אגברייה והאחרים עקבו ברכב ובקטנוע אחר רכבו של החייב בכביש 6, ואחד מרוכבי הקטנוע ירה על הרכב תוך כדי עקיפה וגרם לו נזק (ספטמבר 2012).
בעקבות שני האירועים הללו הקבלן המפוחד מיהר לכסות את החוב, ושילם 110 אלף שקל.

במהלך המאסר בכלא "רימונים", אגברייה היה מעורב בקטטה במהלכה תקף יחד עם שני אסירים נוספים אדם אחר שנפגע באופן קשה.

עם הרקורד הזה, בתחילת 2020 הגיע אגברייה לוועדת השחרורים, והציג חוות דעת על הליך שיקומי חיובי מאחורי הסורגים, אולם בקשתו נדחה בנימוק שמדובר באסיר שעוצמת מסוכנותו גבוהה ביותר, "רחוקה עדיין הדרך משחרור מוקדם", קבעה הוועדה וציינה כי על האסיר להשתלב בקבוצה טיפולית בתחום האלימות.

באוקטובר 2020 התקיים דיון חוזר בעניינו. הסנגורית עו"ד רותם טובול הציגה את חוות הדעת של גורמי הטיפול מהרשות לשיקום האסיר (רש"א) אשר ציינו לשבח את התקדמותו, והמליצו על שחרור מוקדם. הפעם הוועדה הסכימה, אבל הפרקליטות ערערה לבית משפט המחוזי בתל אביב, שם הפכו את ההחלטה בנימוק שרק לאחר שהאסיר ייצא לחופשות מסודרות ניתן יהיה לשקול את שחרורו.
לכן, בית המשפט קבע דיון חוזר בבקשה בתום שישה חודשים מהחלטתו, והורה כי גורם מודיעיני של שב"ס יתייצב לפני הוועדה ויסקור בעל פה את תמונת המצב המודיעינית בעניינו של האסיר.

האסיר המתין בסבלנות יותר משנה עד שהסנגורית טובול החליטה להגיש בקשה לדיון חוזר, מתוך כוונה שהאסיר ימצה עד כמה שאפשר את ההליכים הטיפוליים מאחורי הסורגים. הסנגורית ציינה כי האסיר קיים עד תום את דרישות הוועדה ובית המשפט, הוא גם השתלב בקבוצת טיפול מתקדמת באלימות ואף בקבוצות נוספות של כישורי חיים והשלים בכלא 12 שנות לימוד, ובמקביל יצא לחופשות וחזר לבית הסוהר ללא תקלות.
עו"ד טובול טענה כי הלקוח הצעיר ראוי כעת יותר מאי פעם לשחרור מוקדם של השנה שנותרה לו מהמאסר הממושך, מה גם שאין מידע מודיעיני שלילי עדכני לגביו, ואפילו המשטרה כבר לא מתנגדת לשחרור.

אלא שגם הפעם נציג הפרקליטות התנגד לקיצור המאסר, עו"ד ראזי מחאמיד חזר ופירט את העבירות החמורות בהן הורשע אגבריה, והציג מידע מודיעיני שלילי, תוך שוא טוען כי האסיר טרם ניצל את כל אפיקי הטיפול האפשריים בתוך בית הכלא.
האסיר, שהתבגר מאוד מאז ביצוע העבירות בגיל 20, שב והביע בהתרגשות את רצונו לפתוח דף חדש בחייו.

הוועדה בראשות השופטת בדימוס דניאלה שריזלי החליטה לאשר את שחרורו המוקדם של האסיר. באשר למידע המודיעיני שהוצג צידה הוועדה בטיעוני הסנגורית לפיהם מדובר בידיעות משנים עברו לרוב, חלקן ברמת מהימנות נמוכה. כמו כן ציינה הוועדה כי קצין המודיעין של כלא "רימונים" התייצב בפני הוועדה והצהיר כי בשנתיים האחרונות לא התקבל מידע שלילי ביחס לאסיר.
"התרשמות הוועדה היא כי האסיר גילה מסירות לתהליך הטיפולי מתוך רצון כן להשתקם. בכך החל מבין את דפוסיו העברייניים ורכש כלים ראויים להתמודד עם מצבים שאולי נכונו לו בעתיד", נקבע בהחלטת הוועדה אשר הורתה לשחרר את האסיר בכפוף לתוכנית השיקום שהוכנה עבורו על ידי רש"א ליישום מחוץ לבית הסוהר.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות