כתב האישום חושף את המניע הסתמי לירי על משרדי חד"ש בסכנין

שתף כתבה עם חברים

בניגוד להערכה שהירי בוצע על ידי ארגוני פשע, התברר כי צעיר ללא עבר פלילי שמתגורר בסמוך לא אהב את הפעילות ליד הבית שלו, ולכן הוא וחברו ירו על המקום * עוד בכתב האישום: עסקה לקניית קרלו בטול כרם, וירי על בית בסכנין על רקע חוב כספי

סימני הירי על שער הכניסה למשרדי חד"ש

במוצאי שבת ה-30 באוקטובר נורה מטח יריות על משרדים המשמשים את תנועת החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון (חד"ש) בסכנין. זו לא היתה הפעם הראשונה שבה נורו יריות על המקום, שהיה סגור בעת הירי ולפיכך נגרם נזק לשער ולדלתות הזכוכית במקום.
בעקבות האירוע, ראשי חד"ש בסכנין הוציאו הודעת גינוי ותקפו בה את מבצעי העבירה, ואילו יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, התייחס גם הוא לאירוע והעריך כי "זה לא מקרה מבודד אלא חלק ממגפת הפשיעה וניסיון הפחדה של ארגוני פשע נגד פעילים".

המשטרה עצרה ב-6 בנובמבר שלושה צעירים בחשד לביצוע הירי, ומהחקירה התברר כי המניע לירי סתמי לחלוטין: לפי המשטרה, אחד משלושת הצעירים שנעצרו, לו אין עבר פלילי, מתגורר ליד המשרדים והחליט לירות עליהם מאחר שפעילותם הפריעה לו.

נגד שלושת הצעירים – ג'ואד אבו ריא (19) ועומרי שלאעטה (20) מסכנין, ומואמן באללה עאסלה (21) מעראבה, הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בחיפה, באמצעות עו"ד מיכאל יפרח מפרקליטות המחוז (29 נובמבר).

בכתב האישום שלושה אישומים.
הראשון מביניהם מתייחס לעאסלה ואבו ריא שהינם בני דודים. נטען בו כי עאסלה החזיק תת מקלע מאולתר במקום שאינו ידוע למאשימה, בעוד שאבו ריא התגורר סמוך למבנה בן שלוש קומות שבו ממוקמים בקומה הראשונה משרדי חד"ש. נטען כי על רקע אי שביעות רצונו של אבו ריא מההתנהלות החברתית במשרדי המפלגה, הוא ועאסלה תכננו את הירי על המבנה.

מכתב האישום עולה כי בשעות הערב ב-30 באוקטובר, בשטח מיוער סמוך לסכנין, הם החליפו לוחיות זיהוי ברכב ועאסלה נשא עליו את הנשק. עוד נטען, כי אבו ריא נהג ברכב על אף שהיה פסול לנהיגה, ובשעה 21:57 הגיעו סמוך למבנה המשרדים. עאסלה, כך נטען, יצא מהרכב חבוש קפוצ'ון על ראשו ופניו מוסתרות במסכה כירורגית, וממרחק של כשלושה מטרים ירה שמונה כדורים לעבר משרדי המפלגה. הקליעים שירה פגעו בשער הברזל, בדלת הזכוכית ובקירות המבנה, וגרמו לנזק של 6,600 שקל.
אישום זה מייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, עבירות החזקה, נשיאה והובלת נשק, שינוי זהות ברכב, ירי מנשק חם ונהיגה בזמן פסילה.

באישום השני המתייחס לעאסלה לבדו נטען, כי בערב הירי הוא יצר קשר עם תושב טול כרם וביקש ממנו לבדוק אפשרות לרכישת מקלע קרלו. איש הקשר מטול כרם מסר לעאסלה כי יש לו חבר המעוניין למכור נשק. בהמשך, ב-5 בנובמבר, נסע עאסלה לטול כרם יחד עם אבו ריא ופגשו את האחר. מכתב האישום עולה כי הסוחר הציג לשניים מקלע מאולתר מסוג קרלו. הפרקליטות טוענת כי לאחר שעאסלה בדק את הנשק, הוא סיכם עם הסוחר על קנייתו תמורת 3,500 שקל, אותם העביר לסוחר במעמד המפגש. בהמשך יצאו מטול כרם ונפגשו בטייבה, שם בוצעה העברת הנשק. משם, כך נטען, נסע עאסלה לעראבה.
אישום זה מייחס לעאסלה רכישה, החזקה, נשיאה והובלת נשק.

עוד צילום שתיעד את סימני הירי על המשרדים

באישום שלישי נטען כי הנאשמים קשרו קשר לבצע ירי על ביתו של תושב סכנין שזהותו אינה ידועה, על רקע חוב כספי לאבו ריא. נטען כי בערב ה-6 בנובמבר נסעו אבו ריא ושלאעטה ברחובות סכנין, וסמוך לשעה 19:27, בעת שנסעו סמוך לביתו של הקורבן, הצביע אבו ריא לשלאעטה על בית הקורבן, כמו גם על המקום ממנו הוא מתכוון לבצע את הירי לעבר הבית.
לפי כתב האישום, הנאשמים נסעו לכיוון אזור התעשייה בסכנין על מנת לאתר רכב שממנו ניתן לגנוב לוחיות זיהוי ולהתקינן ברכב שלהם.

הפרקליטות טוענת כי בשעה 20:12 עצרו הנאשמים ליד משאית סקאניה ואבו ריא פירק ממנה את לוחית הזיהוי. לאחר מכן עצרו ליד פורד פוקוס ופירקו גם את לוחית הזיהוי מרכב זה. בהמשך, כך נטען, נסעו להר אחים הסמוך לסכנין, כשהם מובילים ברכב כלי נשק ו-30 כדורים בשקית. סמוך לשעה 22:41 הגיעו שלאעטה ואבו ריא לשטח מיוער בהר אחים.

בשלב זה, שוטרים שהיו בסיור שגרתי בניידת הבחינו בנאשמים וסימנו להם לעצור. לפי כתב האישום, הנאשמים לא נענו לבקשה ונסעו במהירות בדרך עפר, תוך שאבו ריא השליך מחלון הרכב את השקית עם כלי הנשק. לפי כתב האישום, הנאשמים סיכמו ביניהם כי ימסרו לשוטרים שלא נשמעו להוראות כיוון שלא היו חגורים.
אישום זה מייחס להם קשירת קשר לפשע, פירוק רכב, עבירות בנשק ושיבוש מהלכי משפט.

בתיק החקירה לא מעט ראיות, ובעיקר – הנאשמים הודו בחקירותיהם במיוחס להם.
עאסלה הודה שביצע את הירי לעבר משרדי המפלגה, וגם שנסע לטול כרם כדי לרכוש נשק.
אבו ריא הודה שתכנן לירות על אדם שחייב לו כסף, וגם שזרק את כלי הנשק מחלון הרכב.
שלאעטה הודה גם שתכנן לירות על ביתו של תושב סכנין שחייב לאבו ריא כסף, וגם בכך שפירק לוחיות זיהוי באזור התעשייה.

אחד מכלי הנשק זוהה כזה ששימש לירי על המשרדים. מקלע קרלו (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

לצד ההודאות, בתיק סרטוני אבטחה, אבל גם סרטון נוסף שנמצא בטלפון הנייד של אבו ריא. מדובר בסרטון שצולם מתוך הרכב ותיעד את הירי לעבר משרדי חד"ש.
כמו כן, אחד מכלי הנשק שנתפסו זוהה במעבדה כזה ששימש לירי על משרדי חד"ש.
זאת ועוד, בתיק סרטונים ממצלמת הרכב של שלאעטה, מהם עולה כי כל אשר התרחש תועד, כולל תכנון הירי, ההצבעה על בית הקורבן ואפילו גניבת לוחיות הרישוי. גם המפגש עם השוטרים, כולל זריקת כלי הנשק והתחמושת, תועד במצלמת הרכב.
לעאסלה הרשעה אחת בעבירה של החזקת סכין, בגינה הוטל עליו מאסר על תנאי. לשאר הנאשמים אין עבר פלילי. מעצרם הוארך מעת לעת עד להגשת כתב האישום. הפרקליטות הגישה נגדם גם בקשת מעצר עד תום ההליכים והם נעצרו עד להחלטה אחרת

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות